Рамна Земја?

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
хахахах на прашање на што живееш како ќе одговориш?
Живееш нa фaлус.
Дојдовме до смешни ситуации каде верници и атеисти почнаа да се групираат, што по форумов бар било реткост.
Купени се Бoди, зaтoa.

Ништo не е кo пoрaнo:)

Нa религијa имaш судијa Атеист, и сaкaш прaвдинa.:P
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Живееш нa фaлус.
А ваму се фалиш дека пеглаш :D
Купени се Бoди, зaтoa.

Ништo не е кo пoрaнo:)

Нa религијa имaш судијa Атеист, и сaкaш прaвдинa.:P
Што е купено ве? Рамноземјашите? Од кого?
Ништо не е како порано да. Правдата и вистината на виделина. Поарно атеист отколку инквизиција. Још боље атеист него вакви двајца атеисти ко вас што глумат теисти а се поголеми атеисти и од мене. :)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Што е купено ве? Рамноземјашите? Од кого?
Ништо не е како порано да. Правдата и вистината на виделина. Поарно атеист отколку инквизиција. Још боље атеист него вакви двајца атеисти ко вас што глумат теисти а се поголеми атеисти и од мене. :)
Стaнувa збoр зa неприрoден сoјуз меѓу теисти и aтеисти:)
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Сакаш да кажеш дека ти не можеш да ги видиш максималните елонгации на Венера; нејзиното приближување до тие точки, т.е. нејзиното оддалечување од Сонцето; нејзиното оддалечување од тие точки, т.е. нејзиното приближување кон Сонцето; нејзиното проградно и нејзиното ретроградно движење со голо око, па бараш да ти го сликам со камера!?

И тоа бараш да ти сликам со камера процес кој трае со денови!?

како може таков модел воопшто да го земеш предвид за разгледување?
Ти со денови си ја гледал Венера за да го знаеш нејзиното движење или му веруваш на твојот омилен извор на информации во астрономијата? Со голо око Венера изгледа како звезда, која има карактеристично движење. Аматерските слики од Венера, од сајтот што го постира, јасно ти е во какви идеални атмосферски услови требало да бидат сликани? Исто така и ISS можеш да ја видиш со телексоп, но дали навистина веруваш дека постои во форма како што ни е претставена во live feed бурлеските?

Хелиоцентричен модел паѓа на многу тестови, но тоа тебе не те засега, битно ти е што движењето на Венера и Марс не е скицирано во конкавниот модел. И кои други најосновни работи си ги постирал веќе два пати? Спадни малку на земја, не оди толку далеку до "планетиве". На ниту една тема од сајтот wildheretic не даде коментар, ако не ги броиме твоите погрешни толкувања на одредени игли во сено. Закривување на светлината?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945
Ти со денови си ја гледал Венера за да го знаеш нејзиното движење или му веруваш на твојот омилен извор на информации во астрономијата?
Да, со денови сум ја гледал и сум ја прател со голо око, бидејќи јас не живеам во Скопје и светлосното загадување кај мене не е толку големо. Дури кога е во близина на својата источна елонгација, Венера ја имам гледано на западниот хоризонт уште во текот на денот со голо око, неколку минути пред да зајде Сонцето, и тоа од мојот двор. И не само Венера, за разлика од твојот другар, кому сите ѕвезди му изгледаат исти, бидејќи не мрднал од својот балкон во Аеродром, јас ѕвездите ги гледам со голо око со различна магнитуда и со различна боја - и сè тоа од мојот двор. А и ти би ги видел, да излезеш само дваесетина километри од Скопје накај Куманово, Велес, Тетово или Македонски Брод.


Хелиоцентричен модел паѓа на многу тестови, но тоа тебе не те засега, битно ти е што движењето на Венера и Марс не е скицирано во конкавниот модел.
Еве ги дијаграмите на мените на внатрешните и надворешните планети во хелиоцентричниот модел. Мените на надворешните планети се најизразени кај Марс поради неговата близина до Земјата, додека кон другите поодалечени планети, ефектот драстично се намалува и сосема исчезнува поради сразмерно многу поголемото растојание на тие планети во однос на Земјата наспроти растојанието на Земјата во однос на Сонцето.



Повели, ваков дијаграм прикажи и за конкавниот и небоцентричен модел.

Ако не оди со конкавниот и небоцентричен модел, пробај да ги објасниш со моделот на дрвото на Yggdrasil - што знаеш, можеби ќе ти успее.






И кои други најосновни работи си ги постирал веќе два пати?
Си заборавил?

Нацртај ми го твојот модел каде што ќе бидат запазени:

- мените на Меркур и Венера (комплетниот опсег) и нивните терминатори
- оддалеченоста на Меркур oд Сонцето која никогаш не изнесува повеќе од 28°, и оддалеченоста на Венера од Сонцето која никогаш не изнесува повеќе од 47°.
- транзитите на Меркур и Венера
- мените на Марс и неговиот терминатор
- движењето на појасите и Големата црвена дамка на Јупитер и движењето на Галилеевите сателити
- движењето на прстените на Сатурн и движењeто на неговиот сателит Титан
- привидното ретроградно движење на планетите

Ова се базични работи. За посложени како прецесија, инклинации и еклипси нејќам ни да те прашувам.

Спадни малку на земја, не оди толку далеку до "планетиве". На ниту една тема од сајтот wildheretic не даде коментар, ако не ги броиме твоите погрешни толкувања на одредени игли во сено. Закривување на светлината?
Има гравитациско закривување на светлината, ама таа тема не сум ја истражувал. Исто така мора да се земе предвид и прекржувањето на светлината при нејзиното преоѓање од една средина во друга кои имаат различни густини, како и анатомијата на човековото око. Сложена наука е оптиката. можеби @Let 3 ќе знае и ќе сака да ти одговори бидејќи тој се бави со фотографија.

И зошто прашуваш вакви сложени работи, кога не знаеш работи што секој овчар ги знае, бидејќи ја гледа „ѕвезда“ Деница и „ѕвезда“ Вечерница и нејзиното оддалечување од хоризонтот, нејзиното наближување кон хоризонтот, како и нејзиното проградно и ретроградно движење:

Ти со денови си ја гледал Венера за да го знаеш нејзиното движење или му веруваш на твојот омилен извор на информации во астрономијата?
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Има гравитациско закривување на светлината, ама таа тема не сум ја истражувал. Исто така мора да се земе предвид и прекржувањето на светлината при нејзиното преоѓање од една средина во друга кои имаат различни густини, како и анатомијата на човековото око. Сложена наука е оптиката. можеби @Let 3 ќе знае и ќе сака да ти одговори бидејќи тој се бави со фотографија.
Атмосферата има влијание на прекршување на светлината, во атмосферата имаме куп атоми на азот, кислород, озон, јаглерод диоксид.... имаме честички на прашина на чад, на сол, имаме водена пареа, имаме различни притисоци на различни висини имаме различни температури на различни висини .. и низ сиот тој хаос поминува и светлината која е бранова енергија и попат се судира со сето тоа. Поекогаш некои атмосферски прилики прават забележителни оптички илузии
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Доколку не ги земаме информациите на медиумите и Наса како факти но ги преиспитуваме дали се вистинити или не, тогаш ќе ја дознаеме вистината.
Следново видео е многу полезно за расудување
дали земјата е рамна.
https://www.youtube.com/watch?v=bdxgIyEPCxk
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Доколку не ги земаме информациите на медиумите и Наса како факти но ги преиспитуваме дали се вистинити или не, тогаш ќе ја дознаеме вистината.
Следново видео е многу полезно за расудување
дали земјата е рамна.
https://www.youtube.com/watch?v=bdxgIyEPCxk
Многу поучно и вистинито видео, кое дава толку многу одговори. Потребно е само логично размислување. И не секој е способен да ја дознае вистината.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
1. Да, со денови сум ја гледал и сум ја прател со голо око, бидејќи јас не живеам во Скопје и светлосното загадување кај мене не е толку големо. А и ти би ги видел, да излезеш само дваесетина километри од Скопје накај Куманово, Велес, Тетово или Македонски Брод.

2. Еве ги дијаграмите на мените на внатрешните и надворешните планети во хелиоцентричниот модел.
Ова се базични работи. За посложени како прецесија, инклинации и еклипси нејќам ни да те прашувам.

3. Има гравитациско закривување на светлината, ама таа тема не сум ја истражувал. Исто така мора да се земе предвид и прекржувањето на светлината при нејзиното преоѓање од една средина во друга кои имаат различни густини

4. И зошто прашуваш вакви сложени работи, кога не знаеш работи што секој овчар ги знае,
1. Со денови си ги гледал, ОК. Наместо да бараш оправудвање, гледај ги пак и снимај со камера. Дали во твојата блиска околина имаш пристап до телескоп? Ако немаш, тогаш солиш памет на други кога ги прашуваш дали имаат погледнато низ телескоп. Бај д'веј, јас не живеам во Скопје.

2. Не дијаграми, твои слики барам. Ти ме убедуваш дека твоите дијаграми се факт, јас ти давам еден друг поглед на нештата, без да те убедувам. Ја гледаш ли разликата помеѓу тебе и ЗОТЕ? Нема разлика, само различен модел.

3. Кое гравитационо закривување на светлината? Пак да ти повторам, наместо да гледаш горе во "вселената", гледај доле на земјата, хелиоцентричен модел паѓа на многу полиња т.е. објаснувања кои ни се дадени едноставно не држат вода! Да ти цитирам од страната која неколку пати ја постирав, а на која немав добиено било каква реакција:

Whatever is the calculated true figure, 6cm or 7.8cm, light either bends downwards or upwards if the Earth is convex, and never straight, according to the experiments carried out above by Wilhelm Martin

This fact destroys modern astronomy, and Copernicanism to which it is attached, because it relies on the erroneous assumption that light travels in straight lines at such short distances. It completely calls into question where objects are in the sky and how far. Where is the comet when it slowly traverses the night sky? Where are the stars, the “planets”, the “moon”? Not where we think they are, obviously. Where is “up”? Above our heads. And where is that? The electromagnetic Earth cavity has skewered everything visual… and a lot more, i.e. created gravity.

4. Овчарот спие кога Венера изигрува звезда на небото, гледано со голо око. Среќа што работната позиција не го оптоварува со фактот дека на големи висини, звездите не се гледаат http://www.wildheretic.com/disappearing-stars/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom