Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
1 април 2018
Мислења
2.057
Поени од реакции
4.031
Имаме бајаги широчина и Кире ќе е на слатки маки избирајќи ги првите 7, очекувам лево крило да е Атанасијевиќ, па Ѓорговски лев бек, на среден Атанасијевиќ/Митев, десен бек Димовски/Мирчевски, десно крило изненаден сум шо Спасовски е во резерви, пикер нормално Стојковиќ. Имаме можда најталентирана генерација досега, ќе видиме со шо располагаат Полјаците, додека против Грците очекувам слатка одмазда за поразот во коридалос пред година и пол.
А голманскана тројка како ти се чини? Овој Бардакоски бранеше сениорска годинава, другиве 2 се од младинска.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
А голманскана тројка како ти се чини? Овој Бардакоски бранеше сениорска годинава, другиве 2 се од младинска.
Иван е талентиран, Бардаковски мислам дека беше втор голман во Пелистер 2, генерално ок сме покриени, на последниот собир имавме други голмани кој разочараа според мене.
Автоматски споено мислење:

Ova e prvenstvoto kaj sto se borime za vlez vo A divizija?
Да.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.747
Поени од реакции
2.669
Иван е талентиран, Бардаковски мислам дека беше втор голман во Пелистер 2, генерално ок сме покриени, на последниот собир имавме други голмани кој разочараа според мене.
Автоматски споено мислење:


Да.
Cudno e sto mnozinstvoto mladinci ne se od Metalurg :D
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Лазаров скрати список, 20 кадети во Охрид се подготвуваат за ЕХФ шампионатот - 24 РАКОМЕТ (24rakomet.mk)
Машала све колбаси по 2м :D
Сепак Ѓорги Тасев и Хари Павлов се избор за десна крилна позиција, за мене чудно пошто Бојан Спасовски во Бутел играше 80% од натпреварите прва постава пред Златко Мојсовски, додека Чантурија беше неприкосновен кај Прилеп, Павлов незнам ни дали воопшто помириса минутажа барем на натпреварите кој сум ги гледам на Прилепчани, а сум гледал доста оваа сезона.
Ѓорги Тасев беше дел уште самиот почеток во репрезентација на оваа генерација, играч на РК Вардар Неготино екипа од прва лига, не сум го гледал али чим паднал изборот на него пред Спасовски веројатно се работи за квалитетен играч, сигурно Лазаров знае појќе од нас.
Во 6 и 30 играме со Италија, се надевам дека ќе обезебдат пренос.
EDIT Овај Хари Павлов да ти бил десен бек :eek:
 
Последно уредено:
Член од
4 март 2017
Мислења
2.059
Поени од реакции
5.564
Митревски е Христијан Митревски од Еурофарм Пелистер 2?
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.057
Поени од реакции
4.031
А Павле не бил во тим, чудно..многу таленти стварно има оваа генерација, земи лев бек Ѓорговски, Тодески, Атанасијевич, кој да игра побрзо. Тодески порано ветуваше многу и во напад, но слабо некако според мене оди во последно.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.747
Поени од реакции
2.669
А Павле не бил во тим, чудно..многу таленти стварно има оваа генерација, земи лев бек Ѓорговски, Тодески, Атанасијевич, кој да игра побрзо. Тодески порано ветуваше многу и во напад, но слабо некако според мене оди во последно.
Odbrana neka go izdelkaat, ke brka rabota so visinita.
Автоматски споено мислење:

Golmanot 15 odbrani :bravobe:
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.059
Поени од реакции
5.564
За мене Тодески е последен во оваа генерација на леви бекови.

Ѓорговски како најталентиран, Атанасијевиќ одма до него, Омераѓик не го заборавајте исто така. Не е многу експониран нити на форумов, нити по медиуми но дечкото има ракомет во него, а поседува и добри физички предиспозиции. Штета што беше четврта опција во Бутел после Стојановски, Младеновски и Милошески. Не знам само во каков правец ќе му се движи кариерата. Знам дека отиде да студира на некој германски универзитет и дека има во план напоредно да продолжи да игра и ракомет, но...

Дур и Христијан Митревски би го ставил пред Тодески. Освен физикус, ништо друго во него немам видено што би ми дало надеж дека од него ќе излезе играч. Дај боже да ме демантира.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Ништо чудно Димовски да го играат и како крило, пошто гледам другото десно крило не постигнало ни еден гол.
Истотака на лева крилна позиција сме само со 1 играч, Петар Атанасијевиќ, интересно значи Лазаров решил да се потпира на бековите каде што најмногу имаме избор и простор за ротација.
Со играчиве кој се играше денес веројатно се оди на тоа да имаме шо поцврста и повисока одбрана, и можеби затоа немаше место за Павле, иако јас би му дал утре шанса него место еден од Тодевски, Ивановски,Стефан Стојчевиќ, првиов и третиов очекувам дека имаат воглавно дефанзивни задачи на првенствово.
Сашко Манчевски, пикерот на Прилеп постигнал 4 погодоци, граден е како карпа дечково (y)
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.747
Поени од реакции
2.669
Ништо чудно Димовски да го играат и како крило, пошто гледам другото десно крило не постигнало ни еден гол.
Истотака на лева крилна позиција сме само со 1 играч, Петар Атанасијевиќ, интересно значи Лазаров решил да се потпира на бековите каде што најмногу имаме избор и простор за ротација.
Со играчиве кој се играше денес веројатно се оди на тоа да имаме шо поцврста и повисока одбрана, и можеби затоа немаше место за Павле, иако јас би му дал утре шанса него место еден од Тодевски, Ивановски,Стефан Стојчевиќ, првиов и третиов очекувам дека имаат воглавно дефанзивни задачи на првенствово.
Сашко Манчевски, пикерот на Прилеп постигнал 4 погодоци, граден е како карпа дечково (y)
Savreski bil najefikasen so 5 pogodoci.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Savreski bil najefikasen so 5 pogodoci.
Убаво за него, иако мене Савревски не ми делува на играч кој ветува, спор и тромав како Тодевски, предност му е габаритот кој го поседува и играта во два правци, некогаш добро е да се имаат можеби и таков тип на играчи за да на противниците му пружиме разноврсна игра.
А се слагам за Омерагиќ, малиот е звер што се однесува до физикус, уште како мал тренира боречки вештини, чудно ми беше шо не доби поголема минутажа во Бутел, а на турнирот за младинци беше еден од најдобрите леви бекови и најдобар играч заедно со Митев во тимот на Бутел, е сега ако приоритет му е факултетот се плашам дека максимумот ќе му е Лазаревски, колку само талентирани играчи ради факултет заебале ракометна кариера..
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.059
Поени од реакции
5.564

Пријателски натпревар:
Македонија – Италија 30-29 (16-17)


Спортска сала: „Билјанини извори“ - Охрид
Судии: Методија и Михајло Илиевски

Македонија:
Галевски (4 одбрани), Јовановски (2 одбрани), Ташев 3, Тодевски, Митев 1, Ивановски, Омерагиќ, Митревски 1, Димоски 2, Стојчевиќ, Ѓорговски 5, Пет. Атанасијевиќ 3, Манчевски 2, Стојковиќ 5, Илиевски, Саврески 4, Пав. Атанасијевиќ 1, Мишевски 3
Седмерци: 6.5
Исклучувања: 12 минути

Италија:
Рива (9 одбрани), С. Копола (6 одбрани), Мулогер, Занон 1. Хроватин 7, Касеро, Фаданели 5, Визентин 1, Гаи 2, Арена 5, Боротели 4, А. Копола 3, Тези, Сондаки 1, Алдини
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 6 минути
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480

Пријателски натпревар:
Македонија – Италија 30-29 (16-17)


Спортска сала: „Билјанини извори“ - Охрид
Судии: Методија и Михајло Илиевски

Македонија:
Галевски (4 одбрани), Јовановски (2 одбрани), Ташев 3, Тодевски, Митев 1, Ивановски, Омерагиќ, Митревски 1, Димоски 2, Стојчевиќ, Ѓорговски 5, Пет. Атанасијевиќ 3, Манчевски 2, Стојковиќ 5, Илиевски, Саврески 4, Пав. Атанасијевиќ 1, Мишевски 3
Седмерци: 6.5
Исклучувања: 12 минути

Италија:
Рива (9 одбрани), С. Копола (6 одбрани), Мулогер, Занон 1. Хроватин 7, Касеро, Фаданели 5, Визентин 1, Гаи 2, Арена 5, Боротели 4, А. Копола 3, Тези, Сондаки 1, Алдини
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 6 минути
Некако слабо резултатски денеска со олед на тоа што ако знаеме дека Италјанците не се некоја велесила во ракомет, особено слаби голманите вака по статистика гледано, али можда и Италјанците имаат ок генерација, незнаеме..
Ќе видиме мислам дека добар тест ќе е натпреварот со Црна Гора, на турнирот во Коридалос делеја доста Црно Горците убедливо загубивме од нив тогаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom