Ракија

П

Пепси_

Гостин
Па примарна работа на тиквеш е виното,ама кога се гмече грозјето имате самоток (од кое се добива квалитетно вино) и после останатото иде на 1-2-3 преса. 1 преса некогаш може да ја мешаат со самотокот,а 2-3 преса оде за ракија за да ништо не се мава како ѓубре.

А домашна ракија си е домашна :icon_lol: Имам една извадено околу 45 степени како вотка е дури мерак (y)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
400 денари ракија. До толку ли ослабе денарот :icon_lol:
Толку се редум купечкине ракии и тоа по магацинска цена гледам, инаку да таа од Кам 300 ден. беше во право е Величенствената.
А бе земав јас од еден комшија ракија, ама ми ја исчуручи во последно време.
Инаку ако немам гости кило ракија го пијам два месеци така што не ми менуваат многу 100 ден. само да е уба ракијата.
 
Член од
12 април 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
здр. на сите ,да ве прашам дали знае некој како е кај нас со закониве за алкохолни пијалаци,однодно ДАЛИ ке ми прави проблем полицијата ако ме застани на пат, оти треба да однесам околу 150-200литри ракија.:confused:
позз.
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Дедоми праеше бела 55-58 степени,еднаш ми се убија другарите од три чаши.Толку питка ракија не сум пробал од кога почина чоеков :(.Кумашинов ми е Кавадарчанец.Ја незнам што ракија е тоа ама секогаш се убивам,ми носи стално по шише две.Имам проблем со обоен алкохол незнам зошто,многу сум за нигде,али жолтава е уствари кафеаво-црвена,зејтин,абе убиство.Почнувам да лепам пари на монитор,работава :))Кој се здрвил многу од ракија гарант е дека била кочан ладна,посно мезенце(салатка) и некој напорен у друштво што прави живели на 5 минути.А такви ја у друштво имам бајаги...Еднаш на одмор во Црна Гора,таман што допатувавме сабајле во 11 саат,домаќинов(србин) извади бела шливовица,30 степена.На гладно срце,после 12 саата пат,3-ца со многу мало мезе,маање шишето за пола саат,и отидовме да се бањаме,човеков не извади веќе ни ракија ни мезе...Со ракија нема праење маж,ќе се осакатиш ептен :))
 

P.Eskobar

Лева рака на Десницата!
Член од
2 септември 2011
Мислења
95
Поени од реакции
37
Пред ручек една книга ќе пролистам, за време на ручек, така една поголема ќе прочитам, и после ќе си читуткам чат пат :D
Ракија=здравје (умерено)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ракија...само уба, домаЌа, од фиљан чоек, да не боли гла, ами топ да е утредента. А не онаа, индустрискана, гла да те скинит. И се пија со уште тројца: со Кроце, со Усул и со Исаф.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Ракија...само уба, домаЌа, од фиљан чоек, да не боли гла, ами топ да е утредента. А не онаа, индустрискана, гла да те скинит. И се пија со уште тројца: со Кроце, со Усул и со Исаф.
Усул и Исаф не пијат алко'ол :нинџ:
 
Член од
30 јануари 2010
Мислења
468
Поени од реакции
573
Сега ќе поделиме по околу 50 тина литри да доврие комињето и закажуваме термин кај казаните.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Имам едно балонче од 10-тина литри со ракија која е околу 30 години стара. Бела - велешка, на вкус не знам каква е, затоа што не сум го отворил се' уште.
Ме интересира: Како да ја пожолтам? Немам мерак за беливе, не ме привлекуваат како жолтата... Каков и да е вкусот, жолто си е жолто :)

Па, има ли некој искуство околу „боење“ на ракијата?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.155
Поени од реакции
12.644
Прекрасен пијалок, особено во комбинација со шопско салатиче :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Имам едно балонче од 10-тина литри со ракија која е околу 30 години стара. Бела - велешка, на вкус не знам каква е, затоа што не сум го отворил се' уште.
Ме интересира: Како да ја пожолтам? Немам мерак за беливе, не ме привлекуваат како жолтата... Каков и да е вкусот, жолто си е жолто :)

Па, има ли некој искуство околу „боење“ на ракијата?
Ако сакаш добар стар вкус моја препорака е да ставиш лушпи од ореви. Не тоа зеленото туку цврстата обвивка. Остави ја 1 месец со лушпите во ракијата и ќе те изненади вкусот. :)
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
Имам едно балонче од 10-тина литри со ракија која е околу 30 години стара. Бела - велешка, на вкус не знам каква е, затоа што не сум го отворил се' уште.
Ме интересира: Како да ја пожолтам? Немам мерак за беливе, не ме привлекуваат како жолтата... Каков и да е вкусот, жолто си е жолто :)

Па, има ли некој искуство околу „боење“ на ракијата?
гранче од боболка околу 20 цм долго се става во литар бела. Кога ќе добија потребна боја извади го гранчето.
во Скопје мислам дека дрвото се вика црница.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
Имам едно балонче од 10-тина литри со ракија која е околу 30 години стара. Бела - велешка, на вкус не знам каква е, затоа што не сум го отворил се' уште.
Ме интересира: Како да ја пожолтам? Немам мерак за беливе, не ме привлекуваат како жолтата... Каков и да е вкусот, жолто си е жолто :)

Па, има ли некој искуство околу „боење“ на ракијата?
Немој бе чоек со 30 годишна ракија експерименти да си прајш, Госпо грев че ти пиши. :)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Ако сакаш добар стар вкус моја препорака е да ставиш лушпи од ореви. Не тоа зеленото туку цврстата обвивка. Остави ја 1 месец со лушпите во ракијата и ќе те изненади вкусот. :)
Не се лупај од земја експерту молим те,боље кажи му јод да стаи отколку да се заебава со лушпи.
Имам едно балонче од 10-тина литри со ракија која е околу 30 години стара. Бела - велешка, на вкус не знам каква е, затоа што не сум го отворил се' уште.
Ме интересира: Како да ја пожолтам? Немам мерак за беливе, не ме привлекуваат како жолтата... Каков и да е вкусот, жолто си е жолто :)

Па, има ли некој искуство околу „боење“ на ракијата?
Ти бе луд си или каков си ? 30 годишна ракија ќе ја фарбал :mad: постара е од тебе море сурко, башка и анасонка е таа чим е велешка легната сега леле мајко.
Али ако си запнал за фарбање и нема спас си се решил ќе ја средиме, ќе ти дадам чипс ( не од компири ) дрвен специален само за таа намена со него и со него ќе ја офарбаш,или ако сакаш да трампиме да ти дадам јас тебе 8 литра жута ти ќе ги даеш тие 10 и готоо. :)
Немој да те лажел господ да си стаал багрем или лушпи од орев па и црница, одлежан алкохол е тоа више како про-анализа ќе дојде а не обичен дестилат и само танините ќе ги извлече од дрвото и од лушпите па ќе пиеш бхучкуруш стар 30 години :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom