Работа на брод

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Decki jas rabotam vo Carnival....rabotevme na brodogradiliste vo Italija kade sto se razbolev tamu so infekcija na grlo...me ispratija doma na domasno lekuvanje i mi utvrdija i infekcija i astma deka imam.
Sakam da ja tuzam kompanijata pa dajte nekoj sovet ako ima nekoj iskustvo dali e isplatlivo i osteta kolku bi mozela da se zeme?
Contact
It you or a family member have been injured during a cruise, or while working for a cruise line, please contact Jim Walker for a free consultation. Or please send Jim an email and he will contact you right away. We need the following information in order to begin to evaluate your case:

  • Name of cruise line.
  • Name of cruise ship.
  • Type of incident.
  • Type of injury.
  • When did the incident occur?
  • Where did the incident occur?
  • Your name.
  • Your email address.
  • Your telephone number.
Please contact:

Jim Walker

Walker & O'Neill, P.A.
Plaza 57, Suite 430
7301 S.W. 57th Court
South Miami, Florida 33143

Phone: (305) 995-5300
Fax: (305) 995-5310

Toll Free: (855) 995-5300

Email:

Jim Walker: jim@cruiselaw.com
 
Член од
7 април 2018
Мислења
2
Поени од реакции
1
Decki jas rabotam vo Carnival....rabotevme na brodogradiliste vo Italija kade sto se razbolev tamu so infekcija na grlo...me ispratija doma na domasno lekuvanje i mi utvrdija i infekcija i astma deka imam.
Sakam da ja tuzam kompanijata pa dajte nekoj sovet ako ima nekoj iskustvo dali e isplatlivo i osteta kolku bi mozela da se zeme?

Мој пријателски совет е - не си губи време. Знам луѓе што пробале и за посериозни работи ама не добиле ништо, пошто реално, исто како и на тебе, не им била крива компанијата, а нивните адвокати не се баш наивни поздрав
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.893
Поени од реакции
10.517
Мој пријателски совет е - не си губи време. Знам луѓе што пробале и за посериозни работи ама не добиле ништо, пошто реално, исто како и на тебе, не им била крива компанијата, а нивните адвокати не се баш наивни поздрав
исто ко на работа температура да закачиш и да идеш да тужиш


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.275
Толку ли е исплатлива работава што има толкав интерес на темава?
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
Pozdrav drugari, me interesira dali nekoj od vas ima polagano Wonderlic test za Guest Service Asociate za karnival i ako ima kje ve zamolam da me kontaktirate vo poraka...sakam da postavam nekolku prasanja okolu testot....vi blagodaram odnapred.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Толку ли е исплатлива работава што има толкав интерес на темава?
Ахамз, има пари у индустријава :) Што е побитно, трошоците се додека да се качиш на брод, после тоа се ти е чиста заработка (освен ако ен трошиш многу на шопинг по портови или у кру-бар).
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Толку ли е исплатлива работава што има толкав интерес на темава?
Исплатливоста е релатива работа. Сепак сметам и тоа како е исплатливо. Прво напочеток можеби нема “големи“ пари да направиш, затоа што сепак на почеток сакаш да купиш лап топ апарати мобилни и слични техники кои ќе те мамат. потоа со промоции нагоре зависи од позиција заработката иде нагоре. Може да се случи да земеш и по 3000 - 4000 долара месечно чиста пара. плус ако го земеш фактот дека ќе имаш можност да ги посетиш кариби бахами, хаваи, индиски океан, средоземно море, јапан, виетнам и други места кои тешко дека со наша плата ќе имаш можност да ги видиш и плус на сето тоа да заработиш мислам дека да исплатливо е. Е сега дали секој може тоа да го издржи е друг моабет....
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.275
Е не за мене 23 годишен копиљак како можи да не е исплатливо.Другари ја пратам темава стигнат сум до 18 страна, па како што разбрав до сега постапката оди некако вака.Прво одиш во Коузон ако не грешам така се викаше мислам агенцијата на презентација, потоа ако ти фаќа окото плаќаш 500 денари и започнуваш со постапката.Во меѓувреме тестови,обуки,визи-мизи,систематски,карта се со своја цена оп 1200-1300 евриќи.Интервјуто ако добро разбрав е вон Македонија па трошок за интервјуто, па ако те изберат чекаш да те викнат, ако евентуално те викнат ги пакуваш куферите и секој со среќата.
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
Е не за мене 23 годишен копиљак како можи да не е исплатливо.Другари ја пратам темава стигнат сум до 18 страна, па како што разбрав до сега постапката оди некако вака.Прво одиш во Коузон ако не грешам така се викаше мислам агенцијата на презентација, потоа ако ти фаќа окото плаќаш 500 денари и започнуваш со постапката.Во меѓувреме тестови,обуки,визи-мизи,систематски,карта се со своја цена оп 1200-1300 евриќи.Интервјуто ако добро разбрав е вон Македонија па трошок за интервјуто, па ако те изберат чекаш да те викнат, ако евентуално те викнат ги пакуваш куферите и секој со среќата.
Постапкава оди еОвака!
Прво, провери се дека сакаш да одиш на брод, после провери се дека ти е дојдено преку тестис од платите за обичните смртници тука, па провери се дека сакаш она СТВАРНО да отидеш на брод, и дека ќе бидеш таму 6+ месеци, без слободен ден, со по 10+ работни саати на ден, ќе делиш кабина со уште еден, двајца, тројца, и провери се колку сакаш да ги поминуваш слободните саати на некоја плажа на океан/море далеку од државава.
Е сега, откако се провери, почнуваш со локалните агенции (во Скопје се мислам 3, Коузон ја знаеш, Мајоми, и мислам дека уште една има што праќа на Принцес Крузес), види си ги опциите на сите три, види што ќе ти понудат за тебе (според тоа што го знаеш, искуства со работа, англиски), и одлучи се.
Не сите бродски компании (не мешај компанија со агенција за вработување) ти плаќаат карта за да отидеш на брод, кај некои сам треба да си ги платиш патните трошоци, сите компании ти ги враќаат парите што ќе ги потрошиш за виза, некои и за лекарско. Исто така важи и за обуките, или тука ги правиш во Скопје, или на брод, се зависи од компанијата, и по кои правила се води.
А тоа секој со среќата, тоа слабо на брод, евентуално ако си несреќен, па да наебеш на некој кретен од менаџер. Али у глобала не, ако си Ок и си ја вршиш работата, не ти треба среќа, само трпение да ти пројде целиот договор.

И пак ќе ти кажам, провери се колку сакаш да отидеш на брод, ако одиш со “ај ќе видам што како“, ништо нема да направиш, или сечеш и одиш, или се заебаваш со “чекај утре, чекај задутре“ и нема да отидеш воопшто.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
@Oleksandr само да додадам дека имаш и скајп интервјуа.
Ако ја читаш темава со искуства од пред 10 години... батали, многу нешта се имаат сменето во индустријава.
Прочитај ги постовите последниве 2 години.

Презентацијата во Коузон топло ти ја препорачувам затоа што јас или некој од моите колеги на долго и широко го објаснува сево ова што Казански се потруди да го напише во постов над овој.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
...

Е сега, откако се провери, почнуваш со локалните агенции (во Скопје се мислам 3, Коузон ја знаеш, Мајоми, и мислам дека уште една има што праќа на Принцес Крузес), види си ги опциите на сите три, види што ќе ти понудат за тебе (според тоа што го знаеш, искуства со работа, англиски), и одлучи се.
Не сите бродски компании (не мешај компанија со агенција за вработување) ти плаќаат карта за да отидеш на брод, кај некои сам треба да си ги платиш патните трошоци, сите компании ти ги враќаат парите што ќе ги потрошиш за виза, некои и за лекарско. Исто така важи и за обуките, или тука ги правиш во Скопје, или на брод, се зависи од компанијата, и по кои правила се води.

...
Третата агенција која посредува за вработување на бродовите на Принцес Крузес е Астерија - комшии се` со Коузон, во иста зграда им се` канцелариите.

https://www.asteria.mk/

Инаку Астерија не ги организира интервјуата, туку ги организира Safe Cruise од Белград и вообичаено интервјуата со претставниците на бродската компанија се одржуваат во Белград. Работата на Астерија е да им ги препрати податоците на кандидатите од Македонија на Safe Cruise во Белград, по што Србите одлучуваат дали и кого од Македонија ќе го викнат на интервју во Белград.

http://www.safecruise.rs/

Според тоа што ми го имаат кажано пријатели и колеги кои биле на разговор во Астерија, Принцес Крузес ги плаќа сите трошоци за работниците - авионски билет, превоз до бродот, евентуално сместување доколку бродот допрва треба да пристигне наредниот ден или за неколку дена, а дозволуваат дури и работници без задолжителниот STCW сертификат да се качат на бродот и да почнат со работа, но под услов да го положат испитот во наредните неколку недели на бродот, или во спротивно ќе ги остават во наредното пристаниште откако ќе помине рокот за полагање на испитот. И се разбира, трошоците за STCW испитот исто така ги покрива Принцес Крузес.

Единствени трошоци кои треба да ги плати кандидатот/кандидатката од свој џеб се лекарскиот преглед во Неуромедика - кој чини околу 250 евра, или во Белград, каде што чини околу 150 или 200 евра, не помнам точно, но овие трошоци следуваат дури откако од бродската компанија ќе му потврдат на кандидатот дека е примен за конкретната работна позиција за која аплицирал.

Понатаму, од трошоците кои треба кандидатот/кандидатката да ги плати од свој џеб се туристичката виза за САД, судската потврда за неосудуваност и превод на истата на англиски јазик од страна на судски преведувач, превод на англиски јазик на дипломи, сертификати и било какви признанија за образованието кои кандидатот/кандидатката ги поднесува во својата апликација за вработување до бродската компанија, колку чинат не знам, но знам дека остануваат на трошок на кандидатот/кандидатката.

Да бидам искрен, оваа новост пријатно ме изненади, бидејќи ако помнам добро, Принцес Крузес им даде црвен картон на Македонците и Македонките за вработување на нивните бродови, убаво е да се знае дека повторно почнале да примаат Македонци и Македонки за вработување на нивните бродови.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Понатаму, од трошоците кои треба кандидатот/кандидатката да ги плати од свој џеб се туристичката виза за САД.
Не е туристика туку C1D виза која е од транзитен карактер.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Не е туристика туку C1D виза која е од транзитен карактер.
Убо, таке нек бидиТ.

Јас никогаш ниту сум бил во посета на САД, ниту сум поминувал низ САД, па затоа не ги разликувам нивните видови на визи, а знам дека ги има повеќе.

Единствено знам дека Доналд Трамп и неговите истомисленици речиси воопшто не се обожаватели на H1B - работничката виза за странски работници во САД.

Не за џабе еден од омилените слогани на плавиот Трамп и неговите истомисленици гласи:

" Buy American and Hire American " .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom