Работа во Германија

viktordojran

пссwd
Член од
11 септември 2007
Мислења
351
Поени од реакции
30
Ajde Вака ново нешто сега.Значи си најдов работодавач сам,ми испрати копија од договорот да го видам,тој договор треба да се потпише,мегутоа јас немам ни даночен број.нитисметка ништо.значи имам само работа најдено.шо да правам ептен сум збунет сега...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.960
На која страна ги барате работодавците за летна работа?
 
Член од
11 декември 2011
Мислења
82
Поени од реакции
73
Дечки во амбасада нашиве закажувале термини дури за крај на Февруари! дури и да имаш потврда од ЦАВ значи фино лепо ќе си чека човек 3 месеци за интервју. Е не се нормални.
 
Член од
11 декември 2011
Мислења
82
Поени од реакции
73
На интервју мислам на посета на амбасадата. Од човек што закажал во ноември и му дале дата за во февруари.
 
Член од
11 декември 2011
Мислења
82
Поени од реакции
73
А зошто воопшто нема ниту еден датум за термин?
и мене тоа не ми е јасно, е*ате државата. И во амбасада стана како во болница. До крај на февруари им е полно и сега затворен е системот.
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Од агенцииве кај нас има во Контекст и Венера, сеа има и новоотворена агенција во Штип - ЕСИ.
Таа ЕСИ мислам истата да не од Венера?
Како што гледам некако истата понуда ја имаат
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.960
Од агенцииве кај нас има во Контекст и Венера, сеа има и новоотворена агенција во Штип - ЕСИ.
Не ми беше зборот за преку агенции, зборот ми беше за сам да си бараш работа, дали само се аплицира во ZAV за тие да ти бараат работа или си праќаш мејл во фирмата и ако се договориш со нив аплицираш во ZAV, па интервју во амбасада и арбајтен :)
Како оди детално постапката без агенција и каде може да се најде детално опишана со формулари доколку постојат и слично?
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Таа ЕСИ мислам истата да не од Венера?
Како што гледам некако истата понуда ја имаат
Таа ЕСИ е отворена од поранешна вработена девојка во Венера, барем така слушнав. :)

Не ми беше зборот за преку агенции, зборот ми беше за сам да си бараш работа, дали само се аплицира во ZAV за тие да ти бараат работа или си праќаш мејл во фирмата и ако се договориш со нив аплицираш во ZAV, па интервју во амбасада и арбајтен :)
Како оди детално постапката без агенција и каде може да се најде детално опишана со формулари доколку постојат и слично?
Не би знаела да ти објаснам подетално, меѓутоа за темава се дискутира во групата Македонци во Германија на фб (ако ти е од помош). Истото прашање мачи повеќе луѓе. :)
 
Член од
31 август 2016
Мислења
3
Поени од реакции
1
Последно уредено:
Член од
5 септември 2014
Мислења
109
Поени од реакции
209
Таа ЕСИ е отворена од поранешна вработена девојка во Венера, барем така слушнав. :)



Не би знаела да ти објаснам подетално, меѓутоа за темава се дискутира во групата Македонци во Германија на фб (ако ти е од помош). Истото прашање мачи повеќе луѓе. :)
Во групата и да знае некој нема да ти каже биказ можи да му ја фатиш работата :\
Сами работа можи да барате на официјалната страна на (ZAV) еве линк https://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/stellenangeboteFinden.html?execution=e1s5&d_6827794_p=1
Тука имаш огласи колку сакаш и какви сакаш само кликни таму Suche ändern и барај.
Позз
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Не ми беше зборот за преку агенции, зборот ми беше за сам да си бараш работа, дали само се аплицира во ZAV за тие да ти бараат работа или си праќаш мејл во фирмата и ако се договориш со нив аплицираш во ZAV, па интервју во амбасада и арбајтен :)
Како оди детално постапката без агенција и каде може да се најде детално опишана со формулари доколку постојат и слично?
Rabotata e da se vratish edna godina nazad vo temata, lani objasnav duri vi zakaciv i formulari. Polesno vi e preku esi mesi tresi, vi gi zemaat parite nepotrebno.
Isprintaj gi dvata formulari, popolneti so slika i potvrda od fakultet-zaverena, gi vrakjash na spomnatata adresa. Tie ti naogjaat rabota. Potvrda za poznavanje germanski NE e potrebna.
Во групата и да знае некој нема да ти каже биказ можи да му ја фатиш работата :\
Сами работа можи да барате на официјалната страна на (ZAV) еве линк https://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/stellenangeboteFinden.html?execution=e1s5&d_6827794_p=1
Тука имаш огласи колку сакаш и какви сакаш само кликни таму Suche ändern и барај.
Позз
Tamu baraat rabota tie shto se vo Germanija, studenti od MK teshko verovatno da ulovat neshto. I nikoj ne se plashi deka ke mu ja zemesh rabotata, ima i vishok rab. mesta, za tie shto se kvalifikuvani, normalno.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
23
Поени од реакции
1
Ако веќе имаш некој кај кого можеш да отидеш таму , оди и не им давај пари на Венера. Колку позитивни уште повеќе негативни впечатоци слушнав деновиве како се распрашувам за нив.. o_O
kazi nekoj komentar, jas sakav da apliciram preku niv za vo avtoindustrija, A2 veke go zavrsuvam i sum pri kraj so faks pa namera mi e da odam vo de, pa ako e loso da ne nasednuvam....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom