Работа во Германија

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ако некој пише оглас во кој се бара со БГ пасош, зошто само таков, па и хрватскиот е ЕУ.
Ако пише ЕУ пасош, зошто не пише само БГ пасош правилно како што е.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Zravo, nudam rabota vo Germanija za momci i devojki od 18- 35 godisna vozrast. Uslovite se da imate dobro poznavanje na angliskiot jazik i osnovno na germanski jazik, kako i zadolzitelno poseduvanje na EU pasos. Rabotata e vo lanec na prodavnici za brendirana obleka. Avionskiot bilet i smestuvanjeto se plateni od strana na kompanijata.
Zainteresiranite mozat da mi pratat CV na cakarevaivana@gmail.com.
p.s. Uslugata za posreduvanje za vrabotuvanje ne vi se naplaka.
Колкава плата нудите?
Каде во кое место се одвива работата?

Не е за мене ова што прашувам, туку за некој кој има ЕУ пасош. Пишете подетални информации.

И да, пишете ако имате некогаш нешто понуда за некој без ЕУ пасош, со познавање Германски јазик А2 ниво и солидно познавање Англиски јазик.
 
Член од
18 март 2017
Мислења
42
Поени од реакции
65
Здраво, луѓе да ве замолам за мала помош... Дали е задолжително да си студент за работа во Мекдоналдс во Германија или не? Конкретно јас имам 30 год., имам завршено факултет пред 8 год., имам одлично познавање на англиски јазик и основно познавање на германски? И дали може сама да се поврзам со фирми како Мек Доналдс и Кинг Бургер без посредство на агенции? Ако може да биде од корист имам и 3 год. искуство во угостителство(кујни) во Скопје... Поздрав
Секако можеш сама да аплицираш и без посредство на агенција и немора да си студент ако имаш доволно искуство и познавање на јазикот.
Мое мислење е дека предноста единствена на агенциите е тоа шо они го средуват сместувањето.
Само се двоумам која е подобра опција?
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Дечки дали има некој запознаен со новиот закон во Германија кој стапил на сила во 2016 год., а се однесува на некои олеснителни околности за работници од Западен Балкан, па дури и за лица без високо образование... Мене едно не ми е јасно, велат демек олеснително, а од друга страна приоритет даваат на лице од ЕУ... Па како би дошле на ред ние ако прво даваат предимство на ЕУ граѓани. Не гледам каде е олеснувањето...Стално ќе има некој заинтересиран од Бугарија или Романија... Или пак сите Бугари и Романци се запослени веќе па нема кој...???
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
24
Поени од реакции
13
здраво, јас имам работна дозвола од ЗАВ за до 2020 год, а договорот за работа и визата ми се на пробни 6 месеци. Ако се регистирам сега, треба ли овде или во мк и дали би добил и вереникот виза или не?
 
Член од
8 септември 2013
Мислења
19
Поени од реакции
2
Pozdrav, dali nekoj e poznat so toa koi se razlikite vo platite vo istocna Germanija , dali imaat pomali taksi kon drzavata i dali na krajot na 3mesecnata praksa vo Germanija kako student moze da gi zememe parite sto sme gi dale kako taksa ?
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
Здраво,
имам закажано термин за виза за во Германија, ама пасошот ми важи точно една година откако ќе ја земам визата, знам дека треба да важи неколку месеци по истекот на визата, дали некој бил во иста ваква ситуација и како ја решил, од агенција ми рекоа да го продолжам пасошот и кога ќе идам во амбасада да го однесам и стариот (со кој ми е закажан терминот за виза) и новиот пасош.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Дечки дали има некој запознаен со новиот закон во Германија кој стапил на сила во 2016 год., а се однесува на некои олеснителни околности за работници од Западен Балкан, па дури и за лица без високо образование... Мене едно не ми е јасно, велат демек олеснително, а од друга страна приоритет даваат на лице од ЕУ... Па како би дошле на ред ние ако прво даваат предимство на ЕУ граѓани. Не гледам каде е олеснувањето...Стално ќе има некој заинтересиран од Бугарија или Романија... Или пак сите Бугари и Романци се запослени веќе па нема кој...???

Веројатно за тие што се без ЕУ пасош, ќе им дадат да работат најниско платени работни места, и физички најзахтевни работи.

Прочитав пред месец денови, некој Скопјанец со МК пасош отишол во Германија, и демек требало да работи молер, но кога отишол во Германија, му дале да копа на градежни терени.
За молер му кажале имало луѓе од Бугарија и Романија договорено за таа работа, а он со некои илегални мигранти од Блискиот исток требал да копа на градежен терен.
Бугарите и Романците ако не сакаат да копаат, тогаш ние без ЕУ пасош ќе копаме.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.433
Од 1 април во Германија на сила стапува нов закон за привремена работа преку агенција, таканаречен Cajtarbajtenfirmen (Zeitarbeitenfirmen).

Според тој закон, работниците веќе нема да може да работат привремено подолго од 10 месеци, а после девет месеци работа мора да заработуваат слична плата каква што имаат и работниците на фирмите, фабриките или компаниите во кои работат, кои работат на слични работи.
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Од 1 април во Германија на сила стапува нов закон за привремена работа преку агенција, таканаречен Cajtarbajtenfirmen (Zeitarbeitenfirmen).

Според тој закон, работниците веќе нема да може да работат привремено подолго од 10 месеци, а после девет месеци работа мора да заработуваат слична плата каква што имаат и работниците на фирмите, фабриките или компаниите во кои работат, кои работат на слични работи.
Има линк некаде да се расчитаме... :)
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
Здраво,
имам закажано термин за виза за во Германија, ама пасошот ми важи точно една година откако ќе ја земам визата, знам дека треба да важи неколку месеци по истекот на визата, дали некој бил во иста ваква ситуација и како ја решил, од агенција ми рекоа да го продолжам пасошот и кога ќе идам во амбасада да го однесам и стариот (со кој ми е закажан терминот за виза) и новиот пасош.
 
W

W.HANNAH

Гостин
Здраво
Дали некој ќе сака да ми каже колку се движи киријата во Германија и дали треба предходно да се даде за наредните 2-3 месеци?Како е подобро сам да си најдеш сместување и работа или преку агенција?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
Дали знае некој колку време се чека за за одобрвање на работна дозвола за долгорочно вработување во Германија?
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Дали знае некој колку време се чека за за одобрвање на работна дозвола за долгорочно вработување во Германија?
По тоа што сум слушнала 6- 8 недели.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom