Пчеларство

Член од
7 септември 2016
Мислења
6.071
Поени од реакции
8.721
дали има метални делови во пчеларникот? или таму каде е лоцирана матицата?
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
2.759
... што ќе кажете околу медот препорачано да се манипулира само со дрвена лажица?
Додека да стаса медот до лажица поминува преку метална центрифуга, преку метални сита, преку метални или пластични садови...
Дрвената лажица е само нечија луда замисла.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.071
Поени од реакции
8.721
... се сложувам тие неколку секунди контакт метал-мед се занемарливи од лажица од тегла и во уста или нама на лепче, но што со металната лажица ако се остави цела ноќ во медот? кога купувам тазе месо и го сечам со метален нож по неколку минути на местото на рез самото месо добива потемна боја од другото несечено парче, значи оксидира тој дел? што со медот?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
883
Поени од реакции
1.372
дали има метални делови во пчеларникот? или таму каде е лоцирана матицата?
Понекогаш се користи, мада ретко, матична решетка која може да биде метална(има и пластични). Матицата е кралица мајка, нема директна врска со медот! Постоењето на метал кај неа или до неа е ирелевантен за самиот мед.
Нема многу метал во пчелниот сандак, освен жицата за сотни основи и шајчињата со кои е кована рамката. Ама со време пчелите го изолират тоа со прополис, така да може да се каже дека не се љубители на метал, ниту на панк или таква тешка музика :D
П.С. Медот е антиоксиданс;) има теории дека ако се чува во метален сад може да оксидира, макар што и на таа тема може да се дискутира!
П.С.2 Медот е еден од најзапоставените лекови на светот. Благодарение на фармацевската индустрија, за обични работи голтаме секакви лекови, до мед и природни лекови не доаѓа ред! Најверојатно затоа што не може да се патентира и на таа фора да се дере народот:(
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
678
Поени од реакции
536
... што ќе кажете околу медот препорачано да се манипулира само со дрвена лажица?
нема врска тоа со лажицата дали е метална или не, само запрашај се како се цеди медот и дали центрифугата во која се цеди е метална или дрвена .. хе хе, плус отклапувачите за мед се исто така од метал, жицата која се вметува во сотната основа е од метал.Така да слпбодно си јади со метална лажица, само немој да ја чуваш лажицата во медот подолго време, или медот да го чуваш во стаклени садови
Автоматски споено мислење:

Ако пак зборуваме за матична млеч е тука веке нема никакава употреба на метал, таа си бара посебни начини на вадење , чување и употреба.
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.719
Поени од реакции
9.519
нема врска тоа со лажицата дали е метална или не, само запрашај се како се цеди медот и дали центрифугата во која се цеди е метална или дрвена .. хе хе, плус отклапувачите за мед се исто така од метал, жицата која се вметува во сотната основа е од метал.Така да слпбодно си јади со метална лажица, само немој да ја чуваш лажицата во медот подолго време, или медот да го чуваш во стаклени садови
Автоматски споено мислење:

Ако пак зборуваме за матична млеч е тука веке нема никакава употреба на метал, таа си бара посебни начини на вадење , чување и употреба.
Па зашто се продава мед у стаклена тегла?
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.270
Поени од реакции
2.746
Колку што имам читано млечот има проблем ако дојде во контакт со метал медот не.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.411
Поени од реакции
9.243
Теоретски да можеби има проблем ако се јаде со метална лажица, иако тоа е доста краток процес, али не гледам проблем да користите и пластична ако имате по дома.
Инаку во државава самите центрифуги што се користат како прво не кај сите пчелари се иноксни, сеуште се користат тие старите од поцинкуван лим така да веќе бил во реакција медот и пред вие да го донесете дома, реално иноксните се скапички.

Околу лековите тука има некои интересни рецепти.

Инаку прополисот е добар за имунитетот и ако имате можност обавезно конзумирајте го, на следниот линк имате детали како се прават растворите.

 
Член од
7 декември 2019
Мислења
883
Поени од реакции
1.372
Јас, прополис, мало зрнце на забите од кај непцето и уала, раствори за рани и слично!
 
Последно уредено:
На врв Bottom