Пчеларство

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
За дрва не ти е лошо да посадиш лешнике. Добро е што уште во февруари ќе имаат полен од нив што може да е многу добро за ран развој. Плус ќе си имаш лешнике за јадење па и за продавање. Одржување скоро и да немаат. Е сега “проблем“ е што тек после мин 3-4 год ќе имаш плод и ќе потпораснат но сепак вреди. Јас 15 посадив.
Имам лешници, 2 јас и уште 10-15 во круг од 100 метри. Моите се5-6 години баш и веќе трета година раѓаат, помалку ама има!
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Шумарски факултет имам
Штом си со шумарски имам едно прашање за тебе, што грмушка е ова на сликата? Листови има слични на калинка, цветот е како јоргован ама бел и мириса растура. Мислев сите дрвја во Мк ги знам, ама еве ова не сум го сретнал досега или бар у ваков подвид! Го имам до пчеларникот едно чудо!
20200521_124944.jpg 20200521_124931.jpg
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Штом си со шумарски имам едно прашање за тебе, што грмушка е ова на сликата? Листови има слични на калинка, цветот е како јоргован ама бел и мириса растура. Мислев сите дрвја во Мк ги знам, ама еве ова не сум го сретнал досега или бар у ваков подвид! Го имам до пчеларникот едно чудо!
Прегледај го приврзокот 252212Прегледај го приврзокот 252213
Не знам, дендрологија полагав, ама само тој предмет ми бил. Иначе струка ми е мебел и ентериер.
Обично нема дрво што не го знам...ова сум го видел негде ми се чини. Да не е грмушка?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не знам, дендрологија полагав, ама само тој предмет ми бил. Иначе струка ми е мебел и ентериер.
Обично нема дрво што не го знам...ова сум го видел негде ми се чини. Да не е грмушка?
Да грмушка е, пред Марков Манастир ја има, расте како дрвце ама не многу високо, метар до метар и пол!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да грмушка е, пред Марков Манастир ја има, расте како дрвце ама не многу високо, метар до метар и пол!
Не сме ги учеле...има цвет како паразитине. Ај ќе се најде некој да каже можеби :)
 
M

Macedon1um

Гостин
Штом си со шумарски имам едно прашање за тебе, што грмушка е ова на сликата? Листови има слични на калинка, цветот е како јоргован ама бел и мириса растура. Мислев сите дрвја во Мк ги знам, ама еве ова не сум го сретнал досега или бар у ваков подвид! Го имам до пчеларникот едно чудо!
Прегледај го приврзокот 252212Прегледај го приврзокот 252213
Да не е бозел ? Колку што знам не одат пчелите на него, ама затоа добар сок се прави од зрелите плодови и цветот додека листовите се отровни
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Да не е бозел ? Колку што знам не одат пчелите на него, ама затоа добар сок се прави од зрелите плодови и цветот додека листовите се отровни
Цветот личи на бозел, ама ни листот ни растот му е како за на бозел! Инаку имам бозел до дворот на едно 50 метри ама висок е 5 метри и други му се цветовите! Ај нека затопли ионака блеам во пчелите деновиве, ќе видам одат ли на оваа грмушка.
Мислам дека ја најдов:
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Цветот личи на бозел, ама ни листот ни растот му е како за на бозел! Инаку имам бозел до дворот на едно 50 метри ама висок е 5 метри и други му се цветовите! Ај нека затопли ионака блеам во пчелите деновиве, ќе видам одат ли на оваа грмушка.
Мислам дека ја најдов:
Денес постојав покрај подалечните грмушки и да, има доста пчели на неа! Само чудно од кај таква грмушка кај нас?
Автоматски споено мислење:


Еве ви интересни сандачиња :)
Хе хе, ова е повеќе за реклама одколку за комерцијално пчеларење! Ми праќаше ќерката линкови од овие кошници, разгледував! Знаеш колку коштаат?
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Денес постојав покрај подалечните грмушки и да, има доста пчели на неа! Само чудно од кај таква грмушка кај нас?
Автоматски споено мислење:


Хе хе, ова е повеќе за реклама одколку за комерцијално пчеларење! Ми праќаше ќерката линкови од овие кошници, разгледував! Знаеш колку коштаат?
На чика Аљи ги шиткаат од 130-150 долари за парче со минимална нарачка од 20 парчиња + шипинг
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
На чика Аљи ги шиткаат од 130-150 долари за парче со минимална нарачка од 20 парчиња + шипинг
Аљи е пеер, не му верувам! Плус тоа е копија на копијата. Оригинален таков беше од 7-800$ па нагоре!
Акајќи по страните за кошници налетав на ова:
Кај нема да проба човекот за заработка ;)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Аљи е пеер, не му верувам! Плус тоа е копија на копијата. Оригинален таков беше од 7-800$ па нагоре!
Акајќи по страните за кошници налетав на ова:
Кај нема да проба човекот за заработка ;)
Голем дел од работите може и сам да ги направиш ако се мераклија, имам еден роднина што се замара со вакви „проекти“, последно знам нарачуваше некои камерчиња од интернет и му ги пикаше внатре во сандачињата за да ги гледал како се однесуваат (има вишок време :D млад пензионер со бенефициран стаж и е буцкало). Исто му поврзував ардуино со xiaomi flora и хоум асистент за да му мери температура, да видел во какви услови како се однесуваат :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.592
Голем дел од работите може и сам да ги направиш ако се мераклија, имам еден роднина што се замара со вакви „проекти“, последно знам нарачуваше некои камерчиња од интернет и му ги пикаше внатре во сандачињата за да ги гледал како се однесуваат (има вишок време :D млад пензионер со бенефициран стаж и е буцкало). Исто му поврзував ардуино со xiaomi flora и хоум асистент за да му мери температура, да видел во какви услови како се однесуваат :D
koga ke dojde do zaklucoci spodeli pogotovo za temperaturata.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.794
... што ќе кажете околу медот препорачано да се манипулира само со дрвена лажица?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
... што ќе кажете околу медот препорачано да се манипулира само со дрвена лажица?
Немам став, како да земеш и дрвото има хемиски состав и реагира со медот, како и пластиката,ростфрајот или порцеланот! Мене тоа повеќе онака, демек природно е!
На крајот од краиштата, се работи за 2-3 секунди од црпнување додека да појде во процес ;) , не е можен така брз хемиски процес и губење на лековитост!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom