Пушењето - зависност или навика?

Член од
6 септември 2007
Мислења
2.255
Поени од реакции
116
Дефинитивно зависност.. Не за џабе сите викаат "Абе сеа ќе ги откачам" и никако тоа да се деси. Не пушам цигари и не ни планирам. Тоа е исто како да се трујам. :)
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
"Е ај да пробам и јас што е тоа толку убаво.."

"Еј стварно е убаво бе.."

Се почнува вака од 1,2,3,4 по 2 кутии на ден...

Со текот на времето станува навика,но и зависност..

Навика за на сабајле со кафето,заФисност кога нема да имате испушено ни една тој ден и ве фаќа криза за цигари..

Не пушам цигари и не ни планирам. Тоа е исто како да се трујам. :)
 
Член од
7 декември 2007
Мислења
67
Поени од реакции
1
Zavisnost definitivno... jas sum zavisna, svesna sum za toa i srekna sum sto gi namaliv:xmas1:
 
Член од
3 април 2008
Мислења
64
Поени од реакции
11
:mist: Почнува со љубопитност...па продолжува како навика...па станува зависност...па ако си еден од несрекните избраници на судбината ке заглавиш со канцер...и на крај завршуваш фатално! :costumed1
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Единствено не сфаќам. Ќе се родите здрави и прави и потоа се уништувате со цигари и слично.
Се повеќе сум убедена во фактот дека е тоа навика. Моја другарка пушач додека бевме во Охрид не смееше да пуши и не ни помисли на цигара.
Не забележа дека поминале 3 дена. Го сметам тоа за поголема занимација на раката отколку задоволство.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Сите мислат дека е зависност се додека еднаш и засекогаш не решат да се откажат од него т.е. од таа навика !
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Навика е миење заби, а пушењето е зависност, да се разбереме! И спред мене, мислам дека најголем број пушачи пушат од проста причина што немаат што да праат со рацете, и ми делува тоа како извесна несигурност. Без лутење, јас не сум пушач, имам пробувано, ама не сум се навлекла за да пушам константно, а немам ни намера некогаш тоа да го правам. Трошење пари, здравје и труење на останатите.
 
U

UnholY

Гостин
Пушењето е: зависност, навика и задоволство.

Доказ за тоа дека е зависност е тоа што големите светски произведувачи на цигари со цел нели дебело да профитираат, во цигарите ставаат супстанца која предизвикува зависност, организмот се навикнува на неа па наглото откажување на цигарите преставува огромен проблем за мнозинството кое што сака да ги откаже.

Навика:Кога седите пред компјутер сигурно не седите без цигари, кога читате книга, кога слушате музика, кога седите со друштво, кога пиете кафе....цигарот оди во комбинација со сите од наведениве работи (зборувам за пушачите). Навикнати сте на тоа, да оди во комбинација со многу работи.

Задоволство:Многу едноставно, ако не ни причинува задоволство, нема ни да пушиме :)
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Пушењето е: зависност, навика и задоволство.

Доказ за тоа дека е зависност е тоа што големите светски произведувачи на цигари со цел нели дебело да профитираат, во цигарите ставаат супстанца која предизвикува зависност, организмот се навикнува на неа па наглото откажување на цигарите преставува огромен проблем за мнозинството кое што сака да ги откаже.

Навика:Кога седите пред компјутер сигурно не седите без цигари, кога читате книга, кога слушате музика, кога седите со друштво, кога пиете кафе....цигарот оди во комбинација со сите од наведениве работи (зборувам за пушачите). Навикнати сте на тоа, да оди во комбинација со многу работи.

Задоволство:Многу едноставно, ако не ни причинува задоволство, нема ни да пушиме :)
Да дополнам комбинации со кои иде цигар:
-пред спиење
-од стануење
-после јадење
-доека се возиш
-и доека се шеташ
Значи,скоро у секаква животна случка,моеш да се најдеш во неа со цигар у уста.:)
 
Член од
1 декември 2007
Мислења
39
Поени од реакции
0
Оф леле не ми е јасно коа викате Како можете да се труете со цигари? Зар толку пазите на здравјето? Во оваа наша држава каде повеќето за леб немаат, некој кажува за здравје? Па еве да почнеме со прашања.
- Се храните здраво? Одбирате шо ќе купите или јадете индустриски вештачки зреани зеленчуци и овошја, оти тие органските се 5 пати поскапи?? Во овој случај не 200 евра туку 500 евра ви требаат за храна!!!
- Зар живеете во здрава средина каде нема издувни гасови од фабрики , коли и сл. ???
- Зар мислите дека се што носите е од познат бренд, или е направен од пластика која може да биде јканцерогена и сето тоа со бренд Made in China????
Трагичното е што живееме во ненормална средина каде секој со глупости се труе, а цигарите се после. Консумирањето на нездрава храна, ненормалната животна средина и стресот се сеуште водечките причини за смртноста (не велам дека и цигарите не се причинители на болест, но приоритет имаат другиве). И дали некој смета дека ако не пуши дека е здрав????
 
Член од
1 декември 2007
Мислења
39
Поени од реакции
0
Оф леле не ми е јасно коа викате Како можете да се труете со цигари? Зар толку пазите на здравјето? Во оваа наша држава каде повеќето за леб немаат, некој кажува за здравје? Па еве да почнеме со прашања.
- Се храните здраво? Одбирате шо ќе купите или јадете индустриски вештачки зреани зеленчуци и овошја, оти тие органските се 5 пати поскапи?? Во овој случај не 200 евра туку 500 евра ви требаат за храна!!!
- Зар живеете во здрава средина каде нема издувни гасови од фабрики , коли и сл. ???
- Зар мислите дека се што носите е од познат бренд, или е направен од пластика која може да биде јканцерогена и сето тоа со бренд Made in China????
Трагичното е што живееме во ненормална средина каде секој со глупости се труе, а цигарите се после. Консумирањето на нездрава храна, ненормалната животна средина и стресот се сеуште водечките причини за смртноста (не велам дека и цигарите не се причинители на болест, но приоритет имаат другиве). И дали некој смета дека ако не пуши дека е здрав????
Ах и да заборавив. Циратие предизвикуваат зависност. Пишете 10 години па после така лесно откажете ги. Не е финтата да пушиш 3 месеци и ајде сум ги откажзал. Докажано е многупати дека предизвикуваат зависност ама сето тоа уште се на некој начин крие оти многу тутунски комбинати кои вртат огромни пари ќе пропаднат
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Pusenjeto go smetam kako navika i mnogu mi e cudno koga nekoj ke rece deka nemoze da prekine da puse deka cigarite im se zavist ili pak koga ke recat moram da zapalam edna cigara da se smiram nervozen/na sum bas mi e cudno.Smetam deka se e do karakterot..ako resi da prekine so pusenje ke go napravi toa pa i kolku da nemoze bez istoto
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Nit je navika, nit sozdava zavisnost.

Ja se otkazav i od cigari i od alkohol i ic ne mi e trebno da zapalam ili da se napijam. Nitu za da zadovolam nekoe kriziranje, nitu za zabava, nitu od keif, a nitu od potreba. Se e vo glavata. Koga ke resis, kraj, gotovo, tolku e.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom