Пушењето - зависност или навика?

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
После една кутија дневно,кај мене е навика,а инаку е преекрасно задоволство или како што многу љубат да кажат-зависност.
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
Пушењето е зависност.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Zavisnost.. Ali poveke psihicka odkolku fizicka.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
ни едното, ни другото... лично за мене, задоволство! да, да, задоволство... се случува да не пушам со месеци, па одреден период да пушам по пола пакла на ден... зависи од повод, прилика, друштво (мн. битно, пошо не пушам со секој)... чинот на пушење (цигари) го поистоветувам со ритуал... самото палење на цигарата, првиот дим, играта на димот, вдишувањето и издишувањето на истиот, гасењето на цигарата... задоволство... ни повеќе, ни помлку...
Ride on...:vozbud::vozbud:
 
V

Viktoranius

Гостин
Дефинитивно зависност.
Познавам многу луѓе кои сакаат да ги остават цигарите, но не им успева затоа што се ЗАВИСНИ.
Цигарите содржат никотин, а никотинот е познат по тоа што предизвикува многу голема зависност за кратко време.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Повеќе е зависност отколку навика али пред се сатисфакција:toe:
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Јас сум за тоа дека неможеш од зависност да пушиш...уствари дека неможе да ти прејде во зависност :toe: сите почнале од чалам да пушат па сега на сите им е потребна цигарата...не ги сваќам ама тие што пушат повеќе си знаат ваљда :toe:
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Навика секогаш насабајле чим отворам очи цигарите запалката и......
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
И зависност и навика и задоволство....се.Никако неможам да се откажам,и најтрагично,не сакам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom