Пушењето - зависност или навика?

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.667
Поени од реакции
11.374
И зависност, и навика и дрога и се е пушењето!!
Веќе ако ви се пуши пушете, ама кожни цигари (пури со фризури), а не да се тровите со такви срања. .!. за сите пушачи
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Дефинитивно е навика. Пушачите навикнале секогаш да имаат цигарче во уста и мислат дека ако не запалат ќе полудат. Ама јас мислам дека пушењето не е зависност, дрогата е зависност, пушењето е навика која пушачите можат да ја исфрлат, но едноставно не сакаат. Јас многу пати сум и рекла на мајка ми дека од цигарите нема ништо добро, коштаат ем пари, ем здравје, дека тоа е глупава навика која може да ја исфрли ако сака, ама таа се прави дека не слуша и менува тема, тоа е доказ дека пушачите не сакаат да се одвикнат од цигарите, не дека не можат. Глупости се тие пилули, мастики и слично за одвикнување од цигари, волјата е најважна, ако сакаш можеш да се одвикнеш без никаква помош од ниеден производ од тие "лажачки" реклами.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.667
Поени од реакции
11.374
Дефинитивно е навика. Пушачите навикнале секогаш да имаат цигарче во уста и мислат дека ако не запалат ќе полудат. Ама јас мислам дека пушењето не е зависност, дрогата е зависност, пушењето е навика која пушачите можат да ја исфрлат, но едноставно не сакаат. Јас многу пати сум и рекла на мајка ми дека од цигарите нема ништо добро, коштаат ем пари, ем здравје, дека тоа е глупава навика која може да ја исфрли ако сака, ама таа се прави дека не слуша и менува тема, тоа е доказ дека пушачите не сакаат да се одвикнат од цигарите, не дека не можат. Глупости се тие пилули, мастики и слично за одвикнување од цигари, волјата е најважна, ако сакаш можеш да се одвикнеш без никаква помош од ниеден производ од тие "лажачки" реклами.
Па дрога и пушење е исто срање! И од двете ти се скратува животот! Ај веќе ако ми даат да бирам ќе изберам дрога, не смрди толку lollollol
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Па дрога и пушење е исто срање! И од двете ти се скратува животот! Ај веќе ако ми даат да бирам ќе изберам дрога, не смрди толку lollollol
Абе остај ти сеир, сериозна е темава и јас сериозно ќе кажам дека колку и да се штетни цигарите, дрогата е каде и каде поопасна од нив. Мислам, не се споредува. Дрогата е сигурен убиец и нарушувач на нормалното однесување, т.е. на нервниот систем, додека пак кај цигарите не мора да значи. Иако стојам позади тоа дека се штетни, никогаш не би ги споредила со дрога.
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
се во преголема мера е зависност,односно кога ќе се премине границата:smir:
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Незнам ваљда и зависност и навика,немам пушачко искуство не ми се пуши..
 

Ted Dettman4e

Real Optimist
Член од
25 јуни 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
56
Па мислам оти пушењето е зависност,еднаш почна ли после....:toe:
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Нема врска. Татко ми пушеше од 7мо одделение, а пред 4-5 години ( откако поскапеа, не му се даваа толку пари =)) ) едноставно ги остави :)

Значи, се е до карактерот и волјата.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Нема врска. Татко ми пушеше од 7мо одделение, а пред 4-5 години ( откако поскапеа, не му се даваа толку пари =)) ) едноставно ги остави :)

Значи, се е до карактерот и волјата.

Точно !!Се е до карактерот , ако е цврст ќе ги откажи , и ако има воља исто ќе ги откажи .
 
Член од
25 април 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
Se e do navikata i pred se do karakterot na licnosta. Ako imam dovolno cvrst karakter i dovolno silna zelba da ne pusam- nema da pusam!
 

FromSunWithLove

dance or die
Член од
1 февруари 2007
Мислења
524
Поени од реакции
13
i ja kako site "proubav da prestanam so pushenje" 3 pati ali ne uspeav. a pocnav da pusham pred pola godina ,a sea imam 15 :( Tie 3 pati bea ne uspeshni zs se deshavashe po greshka od pusta "navika" da zapalam. Ali sea vejke 1 mesec neam zapaleno cigara zs bev ne nesko kako "tretmani" so psihiatar i stvarno pomagnaa mn.Ne deka nekoj mi brceshe od moite nego onaka redno beshe da svatat deka neam kar bash onaka nikakov i so seta volja sea probuvam da ne zapalam. Sea mesto cigara si zeam bomboce. i ovoj pat stvarno neam namera pa da pocnam

ontopic: cagarite = navika vo koja "uzivame":(
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
И зависност и навика. Некогаш не ми се пуши, а палам цигара онака од навика. А некогаш одвај чекам нешто да помине (посебно негде кај што не смее да се пуши) за да запалам една, тогаш најкејфски ми е.
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Мада факинг зависност!Чурам више 16 години и не сум направил поголема пауза од недела време.Според мене,најголемиот проблем е што сеуште ја немам сватено таа работа доволно сериозно,т.е сеуште сум здрав-прав.Факт е дека се штетни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom