Пукнатини на прстите од рацете

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Дали знае некој зошто се појавуваат пукнатини на прстите? Инаку 2 години работам во пекара. Можно ли е од брашното? На испитување на кожно ми најдоја дека сум алергичен на состојка формалдехид (тоа го има најчесто во детергентите). Користам маст белогент ефикасно ги лечи пукнатините ама набрзо други се појавуваат.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
...

Користам маст белогент ефикасно ги лечи пукнатините ама набрзо други се појавуваат.

...
За жал, освен Белогент или било кој друг кортикостероид, единствено друго решение е` да ги мачкаш рацете секојдневно со крема за раце, или крема за лице - јас на пример во зима кога рацете ми се сушат поради воздушниот притисок за време на ниските зимски температури, ги мачкам со Нивеа ноќна крема, наменета е за лице, но одлична работа врши и на раце.

Вистинскиот лек е да куртулиш од детергентот, стави им до знаење дома или на работа дека си алергичен на детергенти и дека некој друг ќе мора да ги мие садовите и/или да ги пере алиштата и/или постелнината.

Или ако веќе мораш да миеш садови и/или да переш алишта и/или постелнина, нека ти дадат ракавици за таквите потреби за да ги заштитиш рацете од детергентот.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
За жал, освен Белогент или било кој друг кортикостероид, единствено друго решение е` да ги мачкаш рацете секојдневно со крема за раце, или крема за лице - јас на пример во зима кога рацете ми се сушат поради воздушниот притисок за време на ниските зимски температури, ги мачкам со Нивеа ноќна крема, наменета е за лице, но одлична работа врши и на раце.

Вистинскиот лек е да куртулиш од детергентот, стави им до знаење дома или на работа дека си алергичен на детергенти и дека некој друг ќе мора да ги мие садовите и/или да ги пере алиштата и/или постелнината.

Или ако веќе мораш да миеш садови и/или да переш алишта и/или постелнина, нека ти дадат ракавици за таквите потреби за да ги заштитиш рацете од детергентот.
И порано нормално користев детергенти, ама воопшто не ми се појавуваа пукнатини. Значи сигурно од брашно е. А и кожата ми е доста сува.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
И порано нормално користев детергенти, ама воопшто не ми се појавуваа пукнатини. Значи сигурно од брашно е. А и кожата ми е доста сува.
Кожата не може до бескрај да ги трпи хемикалиите кои ги содржат детергентите, со тек на време имунолошкиот систем го наплаќа данокот, на крајот на краиштата, дланките ги користиме секојдневно за се` и сешто.

Јас би се кладел дека причинителот е` детергентот, а не брашното.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
ова ти се рагади поради сува кожа ,, 90 посто од користење детергент плус брашното додатно дава сувост а ти докажале дека си алергичен на детергент,,, ако можеш да побараш да те стават на друго место да работиш или да побараш друга работа..со мастови нема да се излечиш доколку одредено време не се тргнеш од работата,,, совет би ти дал да одиш на институт за медицина на труд во чаир ќе ти направат преглед,анализи и може да ти помогнат во врска со документација ,боледување или евентуално комисија да ти даде одобрење за прераспределба,, со среќа
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
ова ти се рагади поради сува кожа ,, 90 посто од користење детергент плус брашното додатно дава сувост а ти докажале дека си алергичен на детергент,,, ако можеш да побараш да те стават на друго место да работиш или да побараш друга работа..со мастови нема да се излечиш доколку одредено време не се тргнеш од работата,,, совет би ти дал да одиш на институт за медицина на труд во чаир ќе ти направат преглед,анализи и може да ти помогнат во врска со документација ,боледување или евентуално комисија да ти даде одобрење за прераспределба,, со среќа
А препорака за некоја добра приватна кожна ординација во Скопје?
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
И порано нормално користев детергенти, ама воопшто не ми се појавуваа пукнатини. Значи сигурно од брашно е. А и кожата ми е доста сува.
Секој човек е алергичен на нешто, во секој момент од животот може да се "активира" алергијата.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.855
Па можеш ваљда гумени ракавици да користиш додека работиш со хемикалии
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
не сум од Ск ,нз да ти препорачам,, види земи упат за на медицина на труд, они се занимаваат со болести во врска со професијата,и прават испитувања плус ќе те упатат подетално што и како
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
Сличен проблем имав и јас, имав пукнати на кожата на прстите само не олку изразени како кај тебе. Проблемот го решив со хидрадантна крема.

Мало је педерски али функционира :D

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ракавици користи обавезно.
Ова со рацеве е лошо, ама не е само тоа - кожата е порозна и хемикалиите ти се задржуваат во цел организам, преку крвоток и лимфен систем.
Гумени ракавици за куќни работи не се повеќе од 50 денари во маркет.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.627
Поени од реакции
34.814
... честиот контакт со детергенти (често миење раце, миење разни садови, површини, тоалети ) ја оштетува и ја остранува масната заштита на епидермисот и доаѓа до продирање на разни ерозивни хемикалии кои се во состав на дететргенти и средства за чистење и дополнително контакт со брашното кое му доаѓа како посипано со талк давајќи дополнителна сувост, како и можност во тие пукнатини влез на бактерии создавајќи инфекција со што може да се искомплицира ситуацијата,


но некогаш ваква појава е поради уште некои дополнителни состојби на организмот, да речеме може од анемија да се појавуваат дополонително појачани такви пукнатини, од недостаток на витамини од Б групата со понатка погрешна нега на раката ( миење и користење немасни подлоги)...


со пад на имуниетот и стресни ситуации може да биде и комбинирано со појава на егзем- појава како пилинг на кожата на рацете...



или пукнатини со појава на кандида каде мора да се применува антифунгијална (антимикотична) маст



користење на заштитни ракавици внатре инпрегнирани со биогел, не ја суши како би било со талк внатре...



како и да е недостаок на витамини од Б комплекс група, Вит А, Вит Ц, се одговорни дополнително за состојбата на кожата конкретно на дланките кои се иритирани и „повредени“ од контакт со хемикалии и детергенти, сапуни, кои пречесто се применуваат!
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Дали знае некој зошто се појавуваат пукнатини на прстите? Инаку 2 години работам во пекара. Можно ли е од брашното? На испитување на кожно ми најдоја дека сум алергичен на состојка формалдехид (тоа го има најчесто во детергентите). Користам маст белогент ефикасно ги лечи пукнатините ама набрзо други се појавуваат.
Со ваква кожа на прсти ( отворени рани) поминуваш на санитарен преглед ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom