Психопати

Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.136
Razlika pomegju sociopat i psihopat e vsusnost toa sto kaj psihopatot negovata sostojba najcesto e rezultat na genetski faktor a kaj sociopatot antisocijalnosta i otsustvoto na empatija se kako rezultat na loso opkruzuvanje ili odredeni pretrpeni traumi vo razvojniot tek.

Psihopatite potesko mozat da zapadnat vo nevolja zatoa sto kalkuliraat i manipuliraat na dolgi stazi i uglavnom se mnogu chill dodeka pak sociopatote se impulsivni i cesto moze da zavrsat pozadi resetki ili vo slicni situacii.

Da receme dete koe izrasnalo vo devijantno semejstvo razvilo simptomi na sociopat, vo skolo najcesto ne moze da go zadrzi vnimanieto i koncentracijata i cesto zapagja vo nevolji, pokazuva slab uspeh najcesto zavrsuva pomal stepen na obrazovanie i tesko moze da tolerira avtoriteti pa bara alternativni nacini na zarabotka, pocnuva da krade ili da se zanimava so nelegalni aktivnosti i najcesto ubistvata kaj sociopatite se vo afekt radi impulsivnost i neracionalno donesuvanje na odlukite dodeka pak psihopatot moze da e izrasnat vo idealni uslovi da ima odlicen uspeh da zavrsi visoko obrazovanie i vesto da manipulira, mnogu cesto psihopatite se menadjeri, politicari i uglavnom licnosti sto nemaat problem so patolosko lazenje, povreduvanje necii cuvstva i unistuvanje necii zivoti.

Vsusnost ima mnogu povekje psihopati okolu nas otkolku sto moze da zamislime.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Моќна на манипулацијата.



Познат случај, интересни се нејзините реакции за време на сослушувањето.



Ова видео повеќето може и треба да го рипнете.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Психопатијата е сеуште во огромна мера неистражено нарушување,поради тоа што поголемиот дел од тестовите се правени на затвореници,но не и на луѓе кој никогаш немале проблеми со законот и водат нормален живот.
Тука лежи големата мистерија:Колку всушност знаеме за психопатијата надвор од затворите и криминалниот свет ? Како би изгледало однесувањето на еден психопат кој води нормален живот ?
Настрана од тоа,самиот јазик што го зборуваме(без разлика дали е македонски или англиски) кој е далеку од совршен,ја прави заблудата уште поголема.

Од оноа што го имам видено и доживеано во пракса,сум се сомневал во одредени личности дека се психопати,меѓутоа комплицираноста на овоа нарушување си го прави своето,па така човека никогаш не би можел да биде сигурен.

Најчесто ќе ги познаете по абнормалното антисоцијално однесување кое колку и да го кријат ќе излегува на површина понекогаш,цинизмот,екстремната себичност за материјални нешта,апсолутно никаков интерес за општото добро,екстремна склоност кон стимулација,склоност кон досада,превртливи односи со луѓето,хиперактивнист,екстремна екстровертност(кај повеќето).

Многу ретко покажуваат дека се неемпатични пошто во голема мера знаат да одглумат емпатија,грижа и слични работи.

Оноа што е многу интересно е тоа што психопатите во голема мера патат од недостаток на внимание и хиперактивност,работа која не е многу позната.

А инаку,корелацијата помеѓу психопатијата,социопатијата и нарцисоидното нарушување е многу висока,па така една личност може да пати од микс на сите три нарушувања истовремено.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.665
Поени од реакции
34.876
... една од причините што тонеме, посебно од тие кои се протнати без психолошки тест на високи функции во администрација, посебно во Собранието!
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
... една од причините што тонеме, посебно од тие кои се протнати без психолошки тест на високи функции во администрација, посебно во Собранието!
Овоа според мене отсекогаш било еден од поголемите проблеми во нашата држава.
Секакви гомна седнуваат на позиции каде што ќе имаат моќ,почнувајќи од полиција,судство,собрание и ред други институции и каде што потоа ќе ја злоупотребуваат таа моќ на крајно мизерен начин.
Обично нарцисоидните луѓе се стремат кон вакви позиции.
Психолошки тестови мора да има.

Абе што зборувам јас уствари,во каква покварена држава живееме...Основни работи не се почитуваат,а камоли тестови-местови ! :facepalm:
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
... една од причините што тонеме, посебно од тие кои се протнати без психолошки тест на високи функции во администрација, посебно во Собранието!
Колку ме држи меморија во тоа америчкиот ДСМ прирачник имаше Кластер со 4 видови антисоцијални пореметувања, психопати, социопати, нарцисисти и атеншн хорс, само со други поими секако. Тие 4 се најопасните ментални проблеми, едино шизоидните ситуации доаѓаат блиску донекаде.

Политиката и бирократијата се магнети за лица со наведените нарушувања, психопатите, социопатите, нарцисистите и атеншн хорс се по својата природа паразити и како такви автоматски се привлечени од политиката како што мувите се привлечени од говно, живеење на грб на даночни обврзници и цела кариера им минува во лактање за добивање повисока позиција од која ќе можат финансиски да искористат можноста која ја носат разните функции.

Денешната технологија (скенови, резонанци) е во можност да открие кој е психопат уште од рана возраст. Психопатите се раѓаат како такви и за нив нема лек. Социопатите пак се ствараат при одредени услови иако и кај нив е генетската подлога погодна за развој на антисоцијални тенденции.


Во идеален свет, на одредена возраст би се скенирале сите луѓе па фино лепо РФИД чип под кожа кај оние кај кои е пронајден мозочен трејт на психопатија и општеството би требало да ги има под контрола овие лица кои ги прават најголемите срања на светот, секогаш и секаде.
Забрана за вршење на било каква државна работа би бил прв чекор кон намалување на проблемите кои ги ствараат овие чудовишта.

Во ред, има и опортунисти во политика и насекаде, кои не спаѓаат во кластерот, или лакоми и алчни лица но тоа е гола вода према овие со антисоцијални нарушувања.
Се прашувам да направат скен на влада и собрание колкав би бил процент на психопати.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Колку ме држи меморија во тоа америчкиот ДСМ прирачник имаше Кластер со 4 видови антисоцијални пореметувања, психопати, социопати, нарцисисти и атеншн хорс, само со други поими секако. Тие 4 се најопасните ментални проблеми, едино шизоидните ситуации доаѓаат блиску донекаде.

Политиката и бирократијата се магнети за лица со наведените нарушувања, психопатите, социопатите, нарцисистите и атеншн хорс се по својата природа паразити и како такви автоматски се привлечени од политиката како што мувите се привлечени од говно, живеење на грб на даночни обврзници и цела кариера им минува во лактање за добивање повисока позиција од која ќе можат финансиски да искористат можноста која ја носат разните функции.

Денешната технологија (скенови, резонанци) е во можност да открие кој е психопат уште од рана возраст. Психопатите се раѓаат како такви и за нив нема лек. Социопатите пак се ствараат при одредени услови иако и кај нив е генетската подлога погодна за развој на антисоцијални тенденции.


Во идеален свет, на одредена возраст би се скенирале сите луѓе па фино лепо РФИД чип под кожа кај оние кај кои е пронајден мозочен трејт на психопатија и општеството би требало да ги има под контрола овие лица кои ги прават најголемите срања на светот, секогаш и секаде.
Забрана за вршење на било каква државна работа би бил прв чекор кон намалување на проблемите кои ги ствараат овие чудовишта.

Во ред, има и опортунисти во политика и насекаде, кои не спаѓаат во кластерот, или лакоми и алчни лица но тоа е гола вода према овие со антисоцијални нарушувања.
Се прашувам да направат скен на влада и собрание колкав би бил процент на психопати.
Во огромен дел од постот во право си,особено во делот кај што викаш дека овие личности се паразити и дека со денешната технологија можат многу лесно да се детектираат.

Битно е да се напомене во име на вистината,дека доколку личност со психопатија е родена во позитивна средина,може да биде екстремно корисна за околината и општеството.Обично таквиот тип на психопати се многу успешни во науката,медицината и ред други области кои што се корисни за општеството.
Размислуваат многу порационално за разлика од просечните луѓе и знаат да донесат многу попаметни одлуки.

А муабетот околу владата и собранието е доста интересен,Сем Вакнин,експерт за нарцисоидно нарушување,во едно интервју го имаат прашано:Дали има нарциси во владата на РМ и типов им одговара:Има.И тоа многу.Мислеше на тогашната влада некаде 2013-14 година.

Зоран Заев навидум наликува на хард-кор психопат,меѓутоа чисто се сомневам,повеќе личи на некој алчен потрчко,типично себично Македонче кое гледа да зграби се што има да се зграби додека се може.

За Никола Груевски имам читано поодамна во "ФОКУС",психолошки профил правен врз основа на сведоштва на негови блиски луѓе.
Утврдено е дека пати од комплекс на ниска вредност и самото тоа го компензирал со грандиозни фантазии како "Скопје 2014",Александар Велики и македонштината,спасување на нацијата и ред други срања.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Можеме да збориме и да се објаснуваме до недоглед за психопати. Никогаш нема да дознаеш дека некој е психопат додека не стане многу доцна. Додека не западнеш во некоја агонија, депресија, додека буквално не ти ја исцица крвта и желбата за живот. И ова ви го кажувам од искуство. Дипломирав на психопати ги знаев сите карактеристики, студии, скенирање мозоци, истражувања но џабе... не забележав пред 2 години дека имам работа со психопат се додека не се прели чашата. Враќањето во нормала да не збориме колку е потешко и никогаш нема да го заборавиш тој човек без разлика колку малку/многу време си поминал, без разлика дали ти бил само пријател или нешто повеќе.
Ти останува само обвинувањето на себе како си можел, како си бил толку наивен зошто зошто и зошто? Буквално имав период кај што сакав да ја искинам дипломата и трудот.
Овие луѓе се чудо на природата. Глупости се пишуваат во стил како да откриеш психопат, кои се неговите карактеристики. Верувајте ништо не помага. И лист да ви дадам пред вас се да штиклирате ќе го паднете тестот. Секој чест на исклучоци и луѓе што одма можат да го пресечат контактот со нив, за тие има спас.
Единствено нешто што ме теши е тоа што извлеков премногу лекции и сега дувам и на кисело млеко што би рекла баба ми.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
441
Поени од реакции
724
Можеме да збориме и да се објаснуваме до недоглед за психопати. Никогаш нема да дознаеш дека некој е психопат додека не стане многу доцна. Додека не западнеш во некоја агонија, депресија, додека буквално не ти ја исцица крвта и желбата за живот. И ова ви го кажувам од искуство. Дипломирав на психопати ги знаев сите карактеристики, студии, скенирање мозоци, истражувања но џабе... не забележав пред 2 години дека имам работа со психопат се додека не се прели чашата. Враќањето во нормала да не збориме колку е потешко и никогаш нема да го заборавиш тој човек без разлика колку малку/многу време си поминал, без разлика дали ти бил само пријател или нешто повеќе.
Ти останува само обвинувањето на себе како си можел, како си бил толку наивен зошто зошто и зошто? Буквално имав период кај што сакав да ја искинам дипломата и трудот.
Овие луѓе се чудо на природата. Глупости се пишуваат во стил како да откриеш психопат, кои се неговите карактеристики. Верувајте ништо не помага. И лист да ви дадам пред вас се да штиклирате ќе го паднете тестот. Секој чест на исклучоци и луѓе што одма можат да го пресечат контактот со нив, за тие има спас.
Единствено нешто што ме теши е тоа што извлеков премногу лекции и сега дувам и на кисело млеко што би рекла баба ми.
Ironija ova, ono ne e tolku posto veke sekoj 3 e psihopat...inaku steta za uzhubenoto vreme I posledicite da ne se golemi od vrska so takov covek
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Ironija ova, ono ne e tolku posto veke sekoj 3 e psihopat...inaku steta za uzhubenoto vreme I posledicite da ne se golemi od vrska so takov covek
Таму кај што мислев дека сум силна таму се излизгав. Денес знам да се насмеам на своја сметка но тогаш не ми беше смешно. Секоја последица има своја тежина, се вратив во нормала со стручна помош а и на време се извадив беше период од неколку месеци кај што се давав да помогнам и на крај се изгубив себе.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
441
Поени од реакции
724
Таму кај што мислев дека сум силна таму се излизгав. Денес знам да се насмеам на своја сметка но тогаш не ми беше смешно. Секоја последица има своја тежина, се вратив во нормала со стручна помош а и на време се извадив беше период од неколку месеци кај што се давав да помогнам и на крај се изгубив себе.
Slicna prikazna imam I jas, no kaj mene bese mnogu slozeno posto se raboti za narcisoidna familija... koga edniot e golden boy a ti si skategoat... ili kako se kazuvase... no od druga strana toa e dobro posto togas dobivas svest, I gledas sto vredi vo zivotot sto ne... jasno ti e zasto bilo taka I deka ne e tvoja vina sto e najvazno.... zasto se cuvstvuvas na toj nacin, sekoj pat nesto fali..... no posle na se toa doaga kraj
 

Kajgana Shop

На врв Bottom