Психологија: Околу потсвеста

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ја имам прочитано книгата и навистина ми е интересна...и мне ми се смениај некои погледи,затоа што бев со нула самодоверба и немав воља за ништо..кога почнав да си ја контролирам потсвеста,да си повторувам некои работи секој ден,стварно м исе случија
 

Fatty

Режи :)
Член од
2 јуни 2006
Мислења
427
Поени од реакции
5
Crazy in Love напиша:
Ја имам прочитано книгата и навистина ми е интересна...и мне ми се смениај некои погледи,затоа што бев со нула самодоверба и немав воља за ништо..кога почнав да си ја контролирам потсвеста,да си повторувам некои работи секој ден,стварно м исе случија
i jas si povtoruvav..i moze da se kaze deka i uste si povtoruvam odredeni raboti! seto toa na pocetok mi se glease tolku smesno, i glupo ama koa gi vidov rezultatite...WOW:nesum:
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
knigata e komercijalno sranje , ne deka se gluposti ,
aj sea da vi kazam ,
stvarta so toa , ako mislis na nesto sto go sakas , kje ti se ispolni .......
epa toa se vika """" law of Atrraction"'''' sto znaci gleavnata poenta na knigata e plagijat ...ima i dokmentaren film za toj zakon ,se vika " the secret ".
 
Член од
20 мај 2006
Мислења
51
Поени од реакции
0
Јас ја прочитав таа книга и ми беше стварно без врска,како прво заради тоа што цело време повторуваше исти работи(ама мојата тврдоглавост не ми дозволи да не ја дочитам до крај) и баш во тој период имав аплицирано за работа и се решив да ја проверам веродостојноста на книгата и почнав да си повторувам некои работи,и ништо не се случи,не ме примија на тоа работно место,така да ја баталив таа теорија.
Верувам во моќта на потсвеста,ама само за одржување на позитивни и оптимистички мисли ,а не дека ако си повторувам работи и ќе направи потсветста да се случат некои невозможни работи
 

Fatty

Режи :)
Член од
2 јуни 2006
Мислења
427
Поени од реакции
5
Ne si veruval dovolno u sebe i ne si prael kao so treba...kako na mene sve mi se ispolnuva? i na CRAZY IN LOVE? nema veze, toa e tvoe mislenje...pozz*
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
I jas ja imam procitano knigata samo na polovina.Ja ostaviv ne mi se dopadna.
Veruvam vo mokta na potsvesta ama kako sto kazaa pogore za odrzuvanje na pozitivni i optimisticki misli.
Toa vo knigata sto e napisano smetam deka e isfiluvano i preterano.
Mozebi knigata ima ubava cel, da veruvame vo sebe i da ja jakneme nasata samodoverba,no sepak sto e preterano preterano e.
 
Член од
20 мај 2006
Мислења
51
Поени од реакции
0
Па не знам што требаше да правам се како што треба? Ти мислиш дека ако верувам доволно во некои работи и тие навистина ќе се случат? Јас сум оптимистка по природа и ако мислам дека има шанси нешто да се случи тогаш да верувам,ама ако нешто не е реално,тогаш...
Во секој случај ми помогна таа книга во тој период, да не се нервирам додека чекав,туку баш онака да се опуштам и да мислам дека се ќе биде во ред.
 

Fatty

Режи :)
Член од
2 јуни 2006
Мислења
427
Поени од реакции
5
SNOWHITE напиша:
Па не знам што требаше да правам се како што треба? Ти мислиш дека ако верувам доволно во некои работи и тие навистина ќе се случат? Јас сум оптимистка по природа и ако мислам дека има шанси нешто да се случи тогаш да верувам,ама ако нешто не е реално,тогаш...
Во секој случај ми помогна таа книга во тој период, да не се нервирам додека чекав,туку баш онака да се опуштам и да мислам дека се ќе биде во ред.
Okz, okz..bez nervozi :helou: sakav da kazam deka mene mn mi pomogna i zatoa otvoriv vakva tema :helou:
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Баш ќе ја прочитам книгата па ќе кажам шо мислам
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Fatty напиша:
Ne si veruval dovolno u sebe i ne si prael kao so treba...kako na mene sve mi se ispolnuva? i na CRAZY IN LOVE? nema veze, toa e tvoe mislenje...pozz*
Aw...велиш се ти се исполнува?Ај те молам речи му на Дедо Мраз да дојде кај мене оваа година.Јас секој ден пред спиење го повторувам истото,па еве ги начукав годините а него го нема.

Не е доволно да веруваш,треба и да делуваш.Не може едноставно да ти падне од небо.Типичен пример-јас верувам дека еден ден ќе ми се паднат милион евра на лото.Но ако не играм,од каде бе злато?Така е се во животот-треба доста да се потрудиш за да успееш.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Сите тие книги делуваат позитивно, ти помагаат да излезеш од каша која си ја сварил во мозокот, да ти се врати самодовербата, да бидеш пооптимистички настроен. Ама со седење во фотеља и повторување на некои зборови дека ќе го смениш животот, тешко.

Тие книги ти го вртат паметот на друга страна, те тераат да делуваш поразлично, веруваш дека негативните работи можеш да ги гледаш позитивно. Самата верба те расположува и енергијата несвесно ја насочуваш кон подобрување на состојбата. А за сето ова не е потребно некој да напише за да знаеш како треба.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Knigata na sekoj mu ja preporacuvam....Svetskata biznis elita pocnale od ovaa kniga...Mokta na podsvesta moze da te odnese i na mesecina i da te zakopa mnogu dlaboko pod zemi....
Nashata svest e samo sluga na potsvesta, a taa potajno funkcionira i raboti so nas:salut:
 
D

Delux

Гостин
Ја имам прочитано книгата...јас имам заклучок дека Џозеф Марфи е атеист
 
N

NeMiRnA

Гостин
Knigata voopsto ne mi se dopadna i e cisto komercijalna i vo nea ne e nisto zaosnovano na naucni trudovi i teorii,toa e cisto solenje na pamet,sega ti neznaes kako da go zivees zivotot i nekoj cicko napisal kniga ti procitaj ja i gotovo,ke trgne se na najdobro...svasta...mislam tipot izmisluva topla voda,sekoj znae za samosugestija,a za potsvest cisto sumjam.Ondak jas ke umram kaj i da e ako se vodime spored ona sto go kazuva knigata,seriozna sum...Ako postuvate takvi knigi procitajte ja i "Igrata na zivotot i kako se igra" od Florence Scovel Shinn...barem ima primeri,pa moze i nekoj ke go natera da veruva vo mokta na potsvesta na nacinot na koj go serviraat avtorive koi nemaat dovolno inspiracija da napisat nesto drugo i se samoproglaseni pisateli,a da i dosta gi uspostuvale Isus Hristots,ako se raboti za citatel sto ne postuva ateisticki nastroeni avtori:)...Veruvam vo mokta na potsvesta ama od drug aspekt,a ne od ovoj sto e naveden...ama sepak toa e moe sfakanje koe nema da go iznesam,zasto mnogu ne bi se soglasile so istoto,a nesakam da razvivam diskusija okolu nego,zasto nema da me razubedat:)
 

*OSS*

Commentless.
Член од
13 мај 2007
Мислења
818
Поени од реакции
45
епа книгава моментално ја читам и уше малку на пола сум...
на почетокот коа збореше типот за чуда многу ме потсети на книгите на Ог Мандино...
Од тоа што сум го прочитала досега се согласувам дека е исфилувана ама сепак потсвеста има некоја моќ...тоа со повторувањето можеби успева ама не во целост....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom