Процесори

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Почекај да искочат Sandy Brigde, потоа за едно пола година ќе си земеш таков. :) Не ми е баш логично од C2Q да се префрлаш на прва генерација на i5 (Sandy Bridge i7/i5 ќе бидат 2ра генерација)

Знам дека имаш одлична графичка (6870) и ти прави ботлнек процесорот, ама почекај уште малце (одма ќе дојде јуни/јули :))
знам за Sandy Brigde ама за пола година тоа е како половина век и ќе изгубам интерес за PC-то како и да е само му потенцирав на ЏимиХофа што процесор би купил, патем за графичка што ја имам 6870 повеќето игри вклучувајќи и Far Cry 2 не ми прави болтнек дури и не се осеќа додека Метро и Крајзиз е за тоа треба оверклок процесор како и да е ќе склопам нов PC некаде во август но само кога би знаел како да склопам??
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
знам за Sandy Brigde ама за пола година тоа е како половина век и ќе изгубам интерес за PC-то како и да е само му потенцирав на ЏимиХофа што процесор би купил, патем за графичка што ја имам 6870 повеќето игри вклучувајќи и Far Cry 2 не ми прави болтнек дури и не се осеќа додека Метро и Крајзиз е за тоа треба оверклок процесор како и да е ќе склопам нов PC некаде во август но само кога би знаел како да склопам??
До август има бајаги време, триста обрти у IT индустријата можат да се случат дотогаш :)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
:pos2: е тоа да, до август божемски дотогаш можеби ќе има подршка 3D PC,виртуелни матични плочи со вградени проектори и специјални биоси се вклучува со курбла со дигитална подршка:) :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
:pos2: е тоа да, до август божемски дотогаш можеби ќе има подршка 3D PC,виртуелни матични плочи со вградени проектори и специјални биоси се вклучува со курбла со дигитална подршка:) :)
Мислев нешто како намалување на цени, Bulldozer CPUa од АМД, нови модели на матични итн. :)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
знам за Sandy Brigde ама за пола година тоа е како половина век и ќе изгубам интерес за PC-то како и да е само му потенцирав на ЏимиХофа што процесор би купил, патем за графичка што ја имам 6870 повеќето игри вклучувајќи и Far Cry 2 не ми прави болтнек дури и не се осеќа додека Метро и Крајзиз е за тоа треба оверклок процесор како и да е ќе склопам нов PC некаде во август но само кога би знаел како да склопам??
vredi da se poceka pa i poskapi da bidat malce gledav sporedba pomegu i3 540 / i3 2100 mnogu razlika ima od edniot do drugiot,pobrz bese i3 2100 vo sekoja aplikacija i toa mnogu pobrz
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
vredi da se poceka pa i poskapi da bidat malce gledav sporedba pomegu i3 540 / i3 2100 mnogu razlika ima od edniot do drugiot,pobrz bese i3 2100 vo sekoja aplikacija i toa mnogu pobrz
Кога ќе искочи во продажба, најмногу ќе се исплати да се земе Core i5 2500K, едноставно е најдобар избор цена/перформанси (216$)
До август можно е и да се намалат цените ако биде успешен Bulldozer на AMD, ама ако е само сегашната архитектура појачана со вградено GPU, цените ќе останат исти, а богами и сите гејмери и ентузијасти ќе се префрлат на Intel платформа.

--- надополнето ---

Power Consumption Results: Sandy Bridge vs Intel and AMD CPU's

:vozbud:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
да тоа што викаш е точно ама ќе треба и матичната да се замени LGA 1155,додека 1156 што ги знаеме не пазува таков процесор и патем оваа година ќе излезе само средна и ниска класа,а високата класа дури на крајот од годинава;)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
да тоа што викаш е точно ама ќе треба и матичната да се замени LGA 1155,додека 1156 што ги знаеме не пазува таков процесор и патем оваа година ќе излезе само средна и ниска класа,а високата класа дури на крајот од годинава;)
Мислиш на 6-јадрени процесори?? Нема да ти треба, верувај ми. Core i5-2500K ќе биде новиот Q6600 во поглед цена/перформанси/OC потенцијал. Кога веќе спомнав OC:

Клик
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Мислиш на 6-јадрени процесори?? Нема да ти треба, верувај ми. Core i5-2500K ќе биде новиот Q6600 во поглед цена/перформанси/OC потенцијал. Кога веќе спомнав OC:

Клик
tocno taka moze i mnogu poveke zosto gledav i grafikata na vgradenata graficka ne e voopsto losa na low settings ako igras bilo koja igra od ovie do sega izlezeni
http://www.anandtech.com/tag/cpus
znaci koa ke izlezat ovie procesori vo prodazba treba samo dobra maticna so usb 3.0 drugoto e se standardno i dobro modularno PSU,ram 4Gb DDR3 1600 za 3000den i ete ti mnogu dobar PC, pa posle kako na rati ako sakas kupi si graficka ako ne nemora :) vazno za vo momentot imas GPU :D :D
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
tocno taka moze i mnogu poveke zosto gledav i grafikata na vgradenata graficka ne e voopsto losa na low settings ako igras bilo koja igra od ovie do sega izlezeni
http://www.anandtech.com/tag/cpus
znaci koa ke izlezat ovie procesori vo prodazba treba samo dobra maticna so usb 3.0 drugoto e se standardno i dobro modularno PSU,ram 4Gb DDR3 1600 za 3000den i ete ti mnogu dobar PC, pa posle kako na rati ako sakas kupi si graficka ako ne nemora :) vazno za vo momentot imas GPU :D :D
Мех, отсекогаш сум мразел IGP-а и ќе мразам :) Дискретна графичка FTW!
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
У последно време не сум нешто у тек со процесориве... Што е фркава со sandy bridge? Гледам нешто 5.5 GHz Air-cooled достигнува 6.7 секунди на Super Pi. И отприлика колку пари ќе биде тој i7 2600?
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
У последно време не сум нешто у тек со процесориве... Што е фркава со sandy bridge? Гледам нешто 5.5 GHz Air-cooled достигнува 6.7 секунди на Super Pi. И отприлика колку пари ќе биде тој i7 2600?
i7 2600K ќе биде 316$, i5-2500K ќе биде 216$. Едноставно, i5-2500K ќе нема конкуренција за таа цена.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
па добро е и таа i7 2600К гледам ревјуто па и не е лошо ме фати око хм хм хм,а што се разликува меѓу i5 2500K и i7 2600K знам дека едното е 4 јадро,а другото 6 јадро и сега кое кое побрз???
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
па добро е и таа i7 2600К гледам ревјуто па и не е лошо ме фати око хм хм хм,а што се разликува меѓу i5 2500K и i7 2600K знам дека едното е 4 јадро,а другото 6 јадро и сега кое кое побрз???
Не, и двата се четиријадрени самошто и7 2600К има Хипертрединг и 2МБ повеќе кеш. Овие предности доаѓаат до израз ако редерираш/обработуваш 3д итн. или пак си ептен голем мултитаскер.

Јас пак ќе ти препорачам и5-2500К.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom