Проценка на конфигурации и помош за купување

Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.157
И јас исто мислам дека миниум 50 евра би можел да му земам, башка тоа не спомнав дека има и ЦД ром.
Иначе никој не ми кажа за матичната што ја спомнав.. нова колку пари е???
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Од каде ги вадите цениве не ми е јасно. Само хардот да го купиш (на старо) е околу 800 денари, пробај да најдеш поефтин. Кај е рамот ( кој е многу скап, не се наоѓа) графичката и процесорот?

Мартин, слободно стај го за 40/50 евра.
Па штознам, тој којшто ќе ги земе деловиве да ги стави на стара матична што поддржува DDR1 и е на антички сокет повеќе ќе му се исплати да земе нов компјутер или друга, целосна конфигурација на старо за 100 евра. Мое мислење.

--- надополнето ---

Матичната на ново околу 2000-2500 ден.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Па штознам, тој којшто ќе ги земе деловиве да ги стави на стара матична што поддржува DDR1 и е на антички сокет повеќе ќе му се исплати да земе нов компјутер или друга, целосна конфигурација на старо за 100 евра. Мое мислење.
Тука си во право целносно, и дека не вреди исто конфигурацијата како опција да се вложува во неа исто така си во право. Но, има луѓе кои не се во тек со технологијата и не размислуваат како нас. За нив давање на некои си 1000 денари за 1 дел како "апгрејд" e многу подобра опција него да даде еднаш некои 10/12000 денари и да не се замара 3/4 години :)

Мартин, продавај ја на делови повеќе пари ќе земеш така.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Па добро, али исто така може да се најдат и подобри целосни конфигурации за 100-110 евра.:) (за тие што имаат некој од пред 15 год. ненадоградувн или воопшто немаат компјутер)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Значи:

Реално, тоа ѓубре ете нека е 1500 ден.

Нереално, на некој торлак можеш да му го шитнеш и 100 евра, не 50 :)

И не се гледаат тие цени по ценовник, зашто така SD RAM ќе биде дури и поскап....?! Функционалност и исплатливост, тоа се гледа, а го нема тоа во оваа “конфигурација“
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Како може да е 1500, кога дел по дел испаѓа многу поскапо? значи ти кажуваш спроед тебе колку чини, а пазарот вика друго. Реалната цена е околу 40 евра. Сепак со купувањето на матична за таа конфигурација веќе имаш компјутер кој можеш да го корстиш за лесна офис работа и интернет. Фукцинонален компјутер со слаби перформанси за 3500? за мене тоа е сосема логично за луѓе што не се замараат со компјутери повеќе од саат/2 на ден, Фејсбук мејл и слично. Брат ми пример зема на старо малце појака конфигурација за 5500 денари, иди убеди го дека не вреди, за него е битен моментот (важно работи) толку.

Иако морам да признаам дека јас ти или било кој друг од подфорумов не би допрел такво нешто сепак не делуваат сите луѓе на ист начин како што ние тоа го перцепираме. Ако не ми веруваш пробај да најдеш некој од деловите што ги нуди и купи ги за цените кои мислиш дека се реални :) Никој на пазар3 не се замара дали се исплати, или се функционални компонетите, него гледаат да скрпат нешто, у стилу важно тера како што реков веќе.

Мој другар купи сдрам пред 1 месец 512мб = 900 денари. Скапо ти е ? не купувај, поефтино не наоѓаш :)
 
Член од
14 март 2010
Мислења
146
Поени од реакции
6
Проценка:

Монитор: Samsung 940 MG
Матична: ASRock ConRoe1333-D667
Процесор: Intel Core 2 Duo E6550, 2333 MHz
Рам: 2 гб (2 плочки по 1 гб)
Графичка: (Elite Group) NVIDIA GeForce 9800 GT 512 ddr3 256 bit
Хдд: 500 гб
Режач/Читач: Samsung SH-S223

Ајде направете ми една проценка... :)
Аку можи за секој дел да ми пишите посебно, и после за цела конфигурација... фала
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Како може да е 1500, кога дел по дел испаѓа многу поскапо? значи ти кажуваш спроед тебе колку чини, а пазарот вика друго. Реалната цена е околу 40 евра. Сепак со купувањето на матична за таа конфигурација веќе имаш компјутер кој можеш да го корстиш за лесна офис работа и интернет. Фукцинонален компјутер со слаби перформанси за 3500? за мене тоа е сосема логично за луѓе што не се замараат со компјутери повеќе од саат/2 на ден, Фејсбук мејл и слично. Брат ми пример зема на старо малце појака конфигурација за 5500 денари, иди убеди го дека не вреди, за него е битен моментот (важно работи) толку.

Иако морам да признаам дека јас ти или било кој друг од подфорумов не би допрел такво нешто сепак не делуваат сите луѓе на ист начин како што ние тоа го перцепираме. Ако не ми веруваш пробај да најдеш некој од деловите што ги нуди и купи ги за цените кои мислиш дека се реални :) Никој на пазар3 не се замара дали се исплати, или се функционални компонетите, него гледаат да скрпат нешто, у стилу важно тера како што реков веќе.

Мој другар купи сдрам пред 1 месец 512мб = 900 денари. Скапо ти е ? не купувај, поефтино не наоѓаш :)
Се согласувам друже... претерувате со подценување на вредноста на постариве компјутерчиња... ко безпари да се земени.. SDRAM-от оди отприлика 500 ден за 256MB плочка... ај сега убедиме да дадам целосна конфигурација со се 2x256mb sdram, p3 800mhz, матична, лан итн за 1500 денари...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Се согласувам друже... претерувате со подценување на вредноста на постариве компјутерчиња... ко безпари да се земени.. SDRAM-от оди отприлика 500 ден за 256MB плочка... ај сега убедиме да дадам целосна конфигурација со се 2x256mb sdram, p3 800mhz, матична, лан итн за 1500 денари...
Никој не те тера да ја продадеш по таа цена.

На темава се прават РЕАЛНИ ПРОЦЕНКИ НА КОНФИГУРАЦИИ (насловот на темата е за чорапи, врска нема со ова, нека не те буни).

Значи доаѓа некој тука, пишува ИМАМ ТОА И ТОА, викаме вреди 1500 ден. или 150 евра, он вика ЕПА ТОП, и ќе знае колку да ги шитне и КОЛКУ ЌЕ ИМА ЌАР!

Проста математика (читај: ЛОГИКА), не знам што толку ве буни...
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Се согласувам друже... претерувате со подценување на вредноста на постариве компјутерчиња... ко безпари да се земени.. SDRAM-от оди отприлика 500 ден за 256MB плочка... ај сега убедиме да дадам целосна конфигурација со се 2x256mb sdram, p3 800mhz, матична, лан итн за 1500 денари...
Druze samo ramot mozes da go prodades okolu 700-800den za dvete plocki zboram a za drugoto ne mi se veruva deka voopsto nekoj ke ti se javi da ti go kupi.Toa se delovi stari 10 godini ke bides sreken ako go prodades za 1500 denari veruvaj mi.Takvi kompjuteri se davaat podarok na nekoj sto do sega nemal kompjuter.Da se popravam takov komjuter ne e ni za internet veke a kamo li za nesto drugo
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Се согласувам друже... претерувате со подценување на вредноста на постариве компјутерчиња... ко безпари да се земени.. SDRAM-от оди отприлика 500 ден за 256MB плочка... ај сега убедиме да дадам целосна конфигурација со се 2x256mb sdram, p3 800mhz, матична, лан итн за 1500 денари...
Од каде сега искочи, Пентиум 3 не сваќам? нели Атлон XP беше а згора на тоа мислам дека кажа и еден гб рам?
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
друже ја само се приклучив на дискусијата да не ме смеша со некој друг :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Негов компјутер xD Иначе ако го продадеш за 1500-1700ден. треба да леташ од радост, со оглед на тоа колку стари се деловите. Мада ја не би ти препорачал да продаваш (ако го продаваш), чувај го.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom