Проценка на конфигурации и помош за купување

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Дај линк и кажи дали е клокнат процесорот или не. (Ако е клокнат процесорот ботлнекот нема да го снема само ќе се намали бајаги)
nemozam da go najdam linkot ama mislam deka bese overkovlokuvan na 3.6. Ama sepak koga izleze 4870X2 znaci vo toa vreme nemalo procesor sto mozel da ja "puni" taa graficka a sepak ja pustile na pazarot i sekoj sto ja kupil imal bottelneck na sekoja igra ama nekazuval deka mu seckalo ili pak ne ni primetil.

--- надополнето ---

Зашто не сите се заинтересирани во детали т.е. дали ќе вади 90 фпс или 60..просечните корисници се со став, важно работи :)
EEte toa mi interesirase retko koj gi gleda tie mali potsecnuvanja pri igranjeto i mislam deka ne smeta do tolku toa..
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
nemozam da go najdam linkot ama mislam deka bese overkovlokuvan na 3.6. Ama sepak koga izleze 4870X2 znaci vo toa vreme nemalo procesor sto mozel da ja "puni" taa graficka a sepak ja pustile na pazarot i sekoj sto ja kupil imal bottelneck na sekoja igra ama nekazuval deka mu seckalo ili pak ne ni primetil.
Тогаш имаше и Q9xxx серија и првите i7 процесори се појаваја на пазарот. Ние збориме конкретно за E8400 :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
nemozam da go najdam linkot ama mislam deka bese overkovlokuvan na 3.6. Ama sepak koga izleze 4870X2 znaci vo toa vreme nemalo procesor sto mozel da ja "puni" taa graficka a sepak ja pustile na pazarot i sekoj sto ja kupil imal bottelneck na sekoja igra ama nekazuval deka mu seckalo ili pak ne ni primetil.

--- надополнето ---

EEte toa mi interesirase retko koj gi gleda tie mali potsecnuvanja pri igranjeto i mislam deka ne smeta do tolku toa..
50% разлика е малку?

Друго гејмплејот не е ист кога процесорот е тесно грло и кога имаш и7 на 4гхц. Зборев за ова да не се повторувам пак, ама ајде уште еднаш. Генерално помазен и гејмплеј без успорувања нуди посилниот процесор во многу случаи. Е сега, дали ќе биде сладјшоу или помали фремови во одредени делови од играта не се знае, тука многу фактори играат улога. Може да биде сетингот на самата игра, резолуцијата, хај/мид/лоу сетинг Антиалајзинг и слично. Во најголем дел од случаите на удар се минималните фремови, сегмент од играњето кој е клучен за smooth чуство кое те прави да осеќаш дека играта лизга. Доколку овие фремови (минималните паѓаат нагло, т.е. разликата од максималните/просечните е голема во споредба со минималните (немаш стабилен фремрејт) ќе те направи да се осеќаш како да седиш на пентиум базирана конфигурација т.е. ќе ти сецка. Во таков случај играњето е далеку од убаво чуство и ти прави голема нервоза, јас имав исто вакво директно искуство, со процесор на сток/3.8гхц значи од лично искуство ти кажувам дека разликата е огромна.

--- надополнето ---

Џими Хофа,

http://www.guru3d.com/article/core-i7-multigpu-sli-crossfire-game-performance-review/19

http://www.guru3d.com/article/core-i7-multigpu-sli-crossfire-game-performance-review/15
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
50% разлика е малку?

Друго гејмплејот не е ист кога процесорот е тесно грло и кога имаш и7 на 4гхц. Зборев за ова да не се повторувам пак, ама ајде уште еднаш. Генерално помазен и гејмплеј без успорувања нуди посилниот процесор во многу случаи. Е сега, дали ќе биде сладјшоу или помали фремови во одредени делови од играта не се знае, тука многу фактори играат улога. Може да биде сетингот на самата игра, резолуцијата, хај/мид/лоу сетинг Антиалајзинг и слично. Во најголем дел од случаите на удар се минималните фремови, сегмент од играњето кој е клучен за smooth чуство кое те прави да осеќаш дека играта лизга. Доколку овие фремови (минималните паѓаат нагло, т.е. разликата од максималните/просечните е голема во споредба со минималните (немаш стабилен фремрејт) ќе те направи да се осеќаш како да седиш на пентиум базирана конфигурација т.е. ќе ти сецка. Во таков случај играњето е далеку од убаво чуство и ти прави голема нервоза, јас имав исто вакво директно искуство, со процесор на сток/3.8гхц значи од лично искуство ти кажувам дека разликата е огромна.
znaci sakas da kazes deka za da kupis 6870 treba da imas i7 taka ili ako imas poslab procesor ke imas botellneck.So i7 ke vadi na odredena igra 100fps dodeka so poslab procesor ke vadi 70Fps pravo da ti kazam sekoja igra sto so odreden procesor i graficka sto vadi 70 fps e odlicno igriva igra.Primer e drugar mi so E7400/4GB ram/9500GT na 1440 res so odlicna staklo slika ja svrte COD Black Ops igrata za 2 dena jas igrav ista bese slikata kako kaj mene so epten minimalna razlika koja sto kako sto kazav ne se ni prometuva za da pravime tolku muabet za toa.Dokolu taka gledavme na rabotite do sega vo mentalna bolnica ke bevme seuste ragleduvajki gi statistikite za nekolku minimalni fremovi.2k10 na max settings i 1980 rez kaj mene vadi 74fps i igrata e potecna zdravje, dirt2 na ultra settings so AAx8 1980rez so logitech volance e kako da si vistinski so subaru impreza wrx sti a spored bencmarkot vo igrata mi vadi 54fps i sega koa ke gi sporedam site tie rezultati so najnovite graficki i procesori tamu izlaga deka nie debatirame tuka za 15FPS koi sto i ne se ni primetuvaat kako sto kazav.Na drugarce mi sklopiv kompjuter so i5 750/4GBddr3/5770 graficka i da ti kazam pravo kaj mene ima potecen gameplay odkolku kaj nego i koga mu kazav deka mojot kompjuter go sklopiv za 50% poeftino od negoviot a istata rabota ja pravi da ne vi kazuvam sto mi kaza.

--- надополнето ---

nemoj da me svatite pogresno I7 e mnogu jak procesor sakam samo da kazam deka i da zemes i7 i da imas nekoj dobar procesor od poslabite Quadovi so minimalen overclock pak ke ja izigras igrata mnogu solidno so mnogu ubava slika ama nema da te kosta tolku pari kako na pr. eden i7 od 16000 den. odnosno cena/performansi e skogas bitna razlika barem so nasive plati kako sto veke Psyside ima kazano vo nekolku postovi.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Види ги горе линковите, во кои се работи токму за Е8400, го едитирав постот. Друго не сите игри вадат 70 фрема, некоја ќе ти вади 40 и што праиме после?

Трето не ја играш Дирт во DX11 така? значи како што реков многу работи играат улога, не мора да значи дека ќе имаш проблеми но разликата во игривоста е очигледна. И да, не секоја игра со 70 фрема е тотално игрива, ако максималниот број на 70 фрема во одредени делови од неа паѓа до 20. Немам намера да навлагам во понатамошна дебата зашто треба да објаснувам долго време, имаш линкови горе ако мислиш дека нема разлика да се увериш.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Види ги горе линковите, во кои се работи токму за Е8400, го едитирав постот. Друго не сите игри вадат 70 фрема, некоја ќе ти вади 40 и што праиме после?

Трето не ја играш Дирт во DX11 така? значи како што реков многу работи играат улога, не мора да значи дека ќе имаш проблеми но разликата во игривоста е очигледна. И да, не секоја игра со 70 фрема е тотално игрива, ако максималниот број на 70 фрема во одредени делови од неа паѓа до 20. Немам намера да навлагам во понатамошна дебата зашто треба да објаснувам долго време, имаш линкови горе ако мислиш дека нема разлика да се увериш.
da ama tie linkovi se so 3way sli konfiguracii ne e isto ne gi mesaj sea rabotite pusti benchmark od E8400 i i7 so nekoja single graficka bilo koja i da gi vidime razlikite dali vredi da se trosi tolku pari na skap procesor i kolku ke ima FPS e8400 a kolku i7. http://www.anandtech.com/bench/CPU/50 eve eden benchmark da vidis deka samo 3FPS e razlika E8400 so i7 920
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
da ama tie linkovi se so 3way sli konfiguracii ne e isto ne gi mesaj sea rabotite pusti benchmark od E8400 i i7 so nekoja single graficka bilo koja i da gi vidime razlikite dali vredi da se trosi tolku pari na skap procesor i kolku ke ima FPS e8400 a kolku i7.
Линковие се со 2/3 сли, не само 3 сли.

Од кога е 4870x2 сингл карта? 4870x2 е околу 10/15% послаба 2xGTX280 значи скоро исто, ти за 4870 праша. Ти објаснив убаво што е ботлнек т.е. ти кажав каде се јавува претпоставувам дека знаеш и сам што е нели. Доколку сакаш да се убедиш самиот дека не постои тоа е друга работа, јас колку можев пробав да ти ја доловам ситуација.

А за сингл карта (мид рејнџ) нема да има разлика, тука муабет нема. Но ако е хај енд карта, 5870/6870 GTX480/GTX580 и за сингл карта прави разлика.
Згора на тоа имам директно искуство со 1/2x 5870, со GTX260, со GTX295, па и со 4870 сум тестирал и знам, е сега ако и овој факт и линковите доле пробаш да ги отфрлиш како неверодостојни тогаш нема причина за дискусија во иднина.




Сите со сингл карта, толку.








 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Колку можам да му земам на ова?

Intel Core 2 Duo E7400 3M Cache, 2.80 GHz, 1066 MHz FSB
ASUS P5Q SE/R LGA 775 Intel P45 (со зезната звучна, дава звук ама со нееднаква јачина на двата канали и изобличува)
2GB DDR2 800MHz
1GB DDR2 667MHz
CM Vortex 752 Intel LGA775/AMD AM2


Мислам негде 4500 за процесорот, 3500 матична, 2000 ден вкупно рамот, и 500 ден. кулерот...
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Колку можам да му земам на ова?

Intel Core 2 Duo E7400 3M Cache, 2.80 GHz, 1066 MHz FSB
ASUS P5Q SE/R LGA 775 Intel P45 (со зезната звучна, дава звук ама со нееднаква јачина на двата канали и изобличува)
2GB DDR2 800MHz
1GB DDR2 667MHz
CM Vortex 752 Intel LGA775/AMD AM2


Мислам негде 4500 за процесорот, 3500 матична, 2000 ден вкупно рамот, и 500 ден. кулерот...
Негде 9500ден. вкупно. Матичната неможеш толку да ја продадеш поради звучната (али зависи ако му ја продадеш на некој тип што има дискретна звучна тогаш се на се 10000ден ќе испадне)
 

Kajgana e sranje

Македонија Шампион
Член од
9 април 2010
Мислења
225
Поени од реакции
64
конфигурацијата вреде онолку за колку што можеш да ја продадеш. така да ако те бива за трговец ќе успееш да ја продадиш и поскапо отколку што си ја купил. :)
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Ааа добар си. Целосната конфигурација ја зедов пред помалце од 2 год. за 42.500 по дилерски цени, а сега вреди не повеќе од 25 иљади.. ај извади и повеќе од што ја купив да те видам :)
 

дЏанго

Gunslinger
Член од
21 август 2010
Мислења
366
Поени од реакции
791
CPU: Intel Core Duo E5400 2.7GHz
MB: G41 Chipset
RAM: 4GB DDR2
VGA: nVidia GT220 1GB DDR2
HDD: 500GB S-ATA

Дали би вредело ова за 21.000?
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
CPU: Intel Core Duo E5400 2.7GHz
MB: G41 Chipset
RAM: 4GB DDR2
VGA: nVidia GT220 1GB DDR2
HDD: 500GB S-ATA

Дали би вредело ова за 21.000?
Да би требало толку да е. Ако не 21000 тогаш 20000ден. под тоа не. Солидна конфигурација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom