Протест против законските измени за плаќање придонеси за хонорарите

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Како Сунѓерот да го читам. Типацов е избран функционер и како таков ќе плаќа 10%.
"Тој појасни дека сите избрани и именувани лица односно носители на јавни функции коишто ќе остварат дополнителен приход, по основ на авторски договор или договор за дело исто така подлежат на задолжително плаќање на социјални придонеси за сумата којашто ја оствариле, што значи дека и избраните лица, односно функционерите се опфатени со мерката воведување во задолжително социјално осигурување на приходите стекнати по основ на авторски договор и договор за дело."
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
"Тој појасни дека сите избрани и именувани лица односно носители на јавни функции коишто ќе остварат дополнителен приход, по основ на авторски договор или договор за дело исто така подлежат на задолжително плаќање на социјални придонеси за сумата којашто ја оствариле, што значи дека и избраните лица, односно функционерите се опфатени со мерката воведување во задолжително социјално осигурување на приходите стекнати по основ на авторски договор и договор за дело."
Браво бе! Па сега пошто не се изоставени, мене што ми менува тоа на мојот буџет? Него комплетно ништо нема да му сменат 35% на неколку илјади евра- ние што едвај крај со крај крпиме, сега треба да се радуваме или?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Браво бе! Па сега пошто не се изоставени, мене што ми менува тоа на мојот буџет? Него комплетно ништо нема да му сменат 35% на неколку илјади евра- ние што едвај крај со крај крпиме, сега треба да се радуваме или?
Не туку дискутираме.[DOUBLEPOST=1418935607][/DOUBLEPOST]
Ќе се опкладиме ли во 500 евра дека на горенаведените суми се плаќа 10%? Ајде, don't be a pussy.
Претходно ти го наведов членот од предлог законот и според него е јасно дека по основ на договор за дело и авторски договор сите мора да плаќаат. Единствено не сум сигурен дали членувањата во управни одбори се изземени. Не знам по кој основ земаат пари.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.090
Поени од реакции
11.494
Единствено не сум сигурен дали членувањата во управни одбори се изземени. Не знам по кој основ земаат пари.
Изземени се, овој вундер-шипот на тој основ ги зема парите. Си ја наредиле они.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Браво бе! Па сега пошто не се изоставени, мене што ми менува тоа на мојот буџет? Него комплетно ништо нема да му сменат 35% на неколку илјади евра- ние што едвај крај со крај крпиме, сега треба да се радуваме или?
Ама у фонд ќе ти одат парите, што се секираш?

Бедници до крај.. Во соопштението на сајтот на ПИОМ многу јасно стоеше кои категории се изземени од плаќање придонеси (функционери, спортисти и сл), а и на правилниците за пресметка се повторени истите.
Сега одеднаш, кога видоа дека колку очигледно дискриминирачки е тоа ОП, ќе плаќаат и функционерите кои земаат хонорар по основ на авторски договор/договор на дело. МАЈ ЕС ќе плаќаат. Ќе измислат сега нов тип на договор. Функционерски.
Прави професионалци се, нема што.

:facepalm:ќе плаќам, ќе плаќам ако треба.

Оти не е проблем, затоа дигнаа раче за закон во кој се изземени. Исто како што не беше проблем да им се зголемат платите во среде економска криза си дигнаа раче и си ги зголемија. Од не е проблем си патиме.
Мхм, ќе плаќа ако треба не е проблем. Ама ете, што да прави кога не треба.
Не е дискриминација, на кого каква му била среќата.
Јас се кладам дека единствен услов за да се даде поддршка за мизеријава од закон била да се изземат ненаситниве биволи.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ама у фонд ќе ти одат парите, што се секираш?

Бедници до крај.. Во соопштението на сајтот на ПИОМ многу јасно стоеше кои категории се изземени од плаќање придонеси (функционери, спортисти и сл), а и на правилниците за пресметка се повторени истите.
Сега одеднаш, кога видоа дека колку очигледно дискриминирачки е тоа ОП, ќе плаќаат и функционерите кои земаат хонорар по основ на авторски договор/договор на дело. МАЈ ЕС ќе плаќаат. Ќе измислат сега нов тип на договор. Функционерски.
Прави професионалци се, нема што.



Мхм, ќе плаќа ако треба не е проблем. Ама ете, што да прави кога не треба.
Не е дискриминација, на кого каква му била среќата.
Јас се кладам дека услов за да се даде поддршка за мизеријава од закон била да се изземат ненаситниве биволи.
За мене ова е ирелвантно но во интерес на вистината уште еднаш
2. Договори кои не се опфатени согласно законските одредби од ЗПЗСО:

- Примања на професионални спортисти (премии, трансфери),
- Примања на функционери, пратеници, советници и други носители на јавни функции (избрани и именувани лица),
- Надоместок по основ на стипендии,
- Договори за јавна работа кој ги склучуваат единиците на локалната самоуправа,
- Договор за закуп,
- Волонтерство согласно со закон,
- Надоместок за судии, поротници, вешти лица, и стечајни управници,
- Надоместок за врвни спортисти,
- Договор за дело, авторски договор и друг договор од извршување физичка и/или интелектуална работа со кои физичко лице – корисник на пензија според прописите од пензиското и инвалидско осигурување не подлежат на плаќање на придонеси од задолжително социјално осигурување.
****
Сега тоа што некој намерно од медиумите го протолкуваа тоа како изземање за дог за дело и авторски договори тоа е друга работа. Јасен е членот и на секој правник му е јасен.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
За мене ова е ирелвантно но во интерес на вистината уште еднаш
2. Договори кои не се опфатени согласно законските одредби од ЗПЗСО:

- Примања на професионални спортисти (премии, трансфери),
- Примања на функционери, пратеници, советници и други носители на јавни функции (избрани и именувани лица),
- Надоместок по основ на стипендии,
- Договори за јавна работа кој ги склучуваат единиците на локалната самоуправа,
- Договор за закуп,
- Волонтерство согласно со закон,
- Надоместок за судии, поротници, вешти лица, и стечајни управници,
- Надоместок за врвни спортисти,
- Договор за дело, авторски договор и друг договор од извршување физичка и/или интелектуална работа со кои физичко лице – корисник на пензија според прописите од пензиското и инвалидско осигурување не подлежат на плаќање на придонеси од задолжително социјално осигурување.
****
Сега тоа што некој намерно од медиумите го протолкуваа тоа како изземање за дог за дело и авторски договори тоа е друга работа. Јасен е членот и на секој правник му е јасен.
За мене твоето мислење е многу ирелевантно, ама ајде. Врз основа на што тие земаат дополнителни примања?
На рака ги земаат парите или склучуваат договори? Каква разлика има помеѓу “примањата“ на функционерите и примањата на обичните смртници?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
За мене твоето мислење е многу ирелевантно, ама ајде. Врз основа на што тие земаат дополнителни примања?
На рака ги земаат парите или склучуваат договори? Каква разлика има помеѓу “примањата“ на функционерите и примањата на обичните смртници?
Не секое примање е по договор за дело или авторски договор. Не секој твој приход од 01.01.2014 ќе подлежи на овој закон за хонорарни примања или како и да се вика. Сега појасно е?:)[DOUBLEPOST=1418939328][/DOUBLEPOST]Во дефиницијата на лични примања според УЈП спаѓаат
Видови лични примања

  • плати и надоместоци на плата од работен однос и исплата по основ на деловна успешност на рабородавачот;
  • надоместоци на трошоци од работен однос исплатени над износите од член 6 на Законот за персоналниот данок на доход и сите други надоместоци на трошоци поврзани со работа утврдени со Законот за работни односи, Општиот колективен договор за приватниот сектор од областа на стопанството, гранските колективни договори и прописите за органите на државната управа;
  • пензии;
  • примања на членови на органите на управување и на органите на надзор на трговските друштва;
  • примања на функционери, пратеници, советници и други носители на јавни функции;
  • примања на професионални спортисти (премии, трансфери и сл.);
  • надоместок за врвни спортисти;
  • надоместок за време на боледување;
  • надоместок за време на отсуство од работа;
  • надоместок за работа на судии поротници, вешти лица и стечајни управници, кои немаат својство на вработени лица во соодветните институции или друштва;
  • надоместок на членовите на МАНУ;
  • плата остварена со работа во странство врз основа на работен однос заснован во земјата; и
  • секој поединечно остварен приход врз основа на договор за повремено или привремено вршење на услуги на правни и физички лица.
Може да приметите дека со законот за хонорарни примања не се спомнуваат оние што се однесуваат на членови на управни и надзорни одбори како исклучок што ме наведува на тоа дека и тие примања кои ќе ги добијат по основ на членување на управни и надзорни одбори ќе бидат оданочени според новиот закон - 35%
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Не секое примање е по договор за дело или авторски договор. Не секој твој приход од 01.01.2014 ќе подлежи на овој закон за хонорарни примања или како и да се вика. Сега појасно е?:)
Мене ми е совршено јасно, ама тебе не ти е или не сакаш да ти биде.
Извадок од предлог-законот.

Обврзник за плаќање на придонес за задолжително здравствено осигурување
16) лица кои остваруваат приходи од извршување физичка и/или интелектуална
работа, врз основа на договор за дело и/или авторски договор или друг договор со кој е
определен надоместок за извршената работа
кој во нето износ е повисок од износот на
минималната плата утврдена со закон, освен корисници на пензија според прописите на
пензиското и инвалидското осигурување.

Ај сега пак те прашувам, каква е разликата помеѓу “примањата“ на функционерите и примањата на обичните смртници.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Мене ми е совршено јасно, ама тебе не ти е или не сакаш да ти биде.
Извадок од предлог-законот.

Обврзник за плаќање на придонес за задолжително здравствено осигурување
16) лица кои остваруваат приходи од извршување физичка и/или интелектуална
работа, врз основа на договор за дело и/или авторски договор или друг договор со кој е
определен надоместок за извршената работа
кој во нето износ е повисок од износот на
минималната плата утврдена со закон, освен корисници на пензија според прописите на
пензиското и инвалидското осигурување.

Ај сега пак те прашувам, каква е разликата помеѓу “примањата“ на функционерите и примањата на обичните смртници.
Веројатно се мисли на нивната плата. Инаку и мене не ми е лично ќеиф што бившиот претседател зема пензија ама тоа е тоа. Или колкава плата зимаат и ред други работи.

П.С. од кој закон е овој член?
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Веројатно се мисли на нивната плата. Инаку и мене не ми е лично ќеиф што бившиот претседател зема пензија ама тоа е тоа. Или колкава плата зимаат и ред други работи.

П.С. од кој закон е овој член?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom