Протести поради звучниците на џамиите

Член од
22 декември 2023
Мислења
212
Поени од реакции
173
Ништо ново така отсекогаш било а тек да живееш во чаир ко мене. Џамијата ми е нин4 метра нема
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.197
Тоа е ретардиран политички систем, и има доведено до де-факто АПАРТХАЈДСКИ РЕЖИМ
Секој со тронка мозок знаеше дека ова следи уште пред, па ајде и првите месеци после промена на власт. Старите неписмени лица кој протестираа што им се исмеваа урбаното граџанство испаднаа интелектуални величини за тоа морално дно што глумеше дека се паметни.

Очигледно си мислел дека се преувеличува по темите и дека пишуваат небањати националисти и русофили. Добредојде назад во Македонија, за пензионирање тука не е лошо. Еве кај и да е да ги ставиме бугарите во устав и овие работи нема да ги има, отвараме преговори и одиме напред кон Европа. :icon_lol:
 
Член од
22 декември 2023
Мислења
212
Поени од реакции
173
Палестина брат не ни е рамна искрено јас се научив мене не ми пречи бар знам колку е сатот :D
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.362
Поени од реакции
2.237
Ништо ново така отсекогаш било а тек да живееш во чаир ко мене. Џамијата ми е нин4 метра нема
Ехее ја у Велес сум па на уфце ми пее, кој филинг е тоа летно време на тераса со кафенце, и кога ќе почне Алааааа, ко у Мороко да сум на одмор, или во Египет. Мене ми е баш фино. Не ми смета. Уживам. :icon_lol:
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
267
Поени од реакции
564
Палестина брат не ни е рамна искрено јас се научив мене не ми пречи бар знам колку е сатот :D
Разбираш дека не е нормално да живееш така? Разбираш дека еден живот имаш за живеење и дека не мора да се прилагодуваш на туѓи верски обичаи и дека недостаток на сон драстично го намалува квалитетот на живот?

Ништо од ова не е нормално.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.245
Поени од реакции
5.278
Разбираш дека не е нормално да живееш така? Разбираш дека еден живот имаш за живеење и дека не мора да се прилагодуваш на туѓи верски обичаи и дека недостаток на сон драстично го намалува квалитетот на живот?

Ништо од ова не е нормално.
Би додал нешто околу ,,знаењето" колку е часот од џамиите.
Ако си заспиен и веќе навикнат нема да те разубди, но ако си некој што има проблеми со несоница (ова особено важи за преку лето) вртењето во кревет, гледање дека се разденува и исчекувањето на престојната молитва...тоа за мене секогаш значело дека оваа ноќ нема спиење.

Секогаш сум ја поврзувал како врвот на мојот напор да заспијам и со знаење дека се било залудно.
 
Член од
22 декември 2023
Мислења
212
Поени од реакции
173
Не е можно да не ти смета, без разлика каков копиум шмркаш.
Никаков колку за твоја радозналост тука сум родена и научена на џамии ништо не ми пречи на против кога одам на другата страна се чудам:D
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.708
Сакате да го доживеете исламабад-каиро и багдад? Повелете секој ден на бит-пазар од пладне до кај поручекта и да фатиш да шеташ низ пазарот со додаден ефект од џамиите, буквално исто како да си таму. Надреално
„Saudi Arabia’s Islamic affairs minister is defending a contentious order restricting the volume of mosque loudspeakers, saying it was prompted by complaints about excessive noise.
In a major policy last week in a country home to the holiest Muslim sites, the Islamic affairs ministry said the speakers should be set at no more than one-third of their maximum volume.“
- Линк.

2021-ва.

Така да, ова кај нас е посебен случај на злоупотреба.
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
539
Би додал нешто околу ,,знаењето" колку е часот од џамиите.
Ако си заспиен и веќе навикнат нема да те разубди, но ако си некој што има проблеми со несоница (ова особено важи за преку лето) вртењето во кревет, гледање дека се разденува и исчекувањето на престојната молитва...тоа за мене секогаш значело дека оваа ноќ нема спиење.

Секогаш сум ја поврзувал како врвот на мојот напор да заспијам и со знаење дека се било залудно.
baska delay sto imaat ne se sinhronizirani
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
267
Поени од реакции
564
„Saudi Arabia’s Islamic affairs minister is defending a contentious order restricting the volume of mosque loudspeakers, saying it was prompted by complaints about excessive noise.
In a major policy last week in a country home to the holiest Muslim sites, the Islamic affairs ministry said the speakers should be set at no more than one-third of their maximum volume.“
- Линк.

2021-ва.

Така да, ова кај нас е посебен случај на злоупотреба.
Tajikistan
The usage of loudspeakers to broadcast the adhan was banned in 2009 with Law No. 489 of 26 March 2009 on Freedom of Conscience and Religious Unions.

Religion in Tajikistan

Sunni Islam 87.55%
Shia Ismaili Islam 9.9%

Other 3.55%


Таџикистан со 97,45% муслиманско население го забрани исламскиот повик за молитва со носење на закон за СЛОБОДА НА ВЕРОИСПОВЕСТ И РЕЛИГИОЗНИ ЗАЕДНИЦИ.

Значи ова не е ни етнички ни религиозен проблем, ова е прашање дали сме секуларна држава или апартхајдска исламистичка теократија.
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2023
Мислења
212
Поени од реакции
173
„Saudi Arabia’s Islamic affairs minister is defending a contentious order restricting the volume of mosque loudspeakers, saying it was prompted by complaints about excessive noise.
In a major policy last week in a country home to the holiest Muslim sites, the Islamic affairs ministry said the speakers should be set at no more than one-third of their maximum volume.“
- Линк.

2021-ва.

Така да, ова кај нас е посебен случај на злоупотреба.
Здраво пријателе колку толку видов дека се разбираш од хороскоп би те замолила за кратко објаснување доколку знаеш на четири места жи владее марс планетата во годината на раѓање во часот и минута на раѓање владеел марс ден вторник сум родена кога владее марс и подзнак овен во кој владее марс иначе сум рак во хороскоп но имам проблем со контрадикторности најчесто сама со себе многу сум емотивна но секогаш тој марс ме уби веќе може ли повеќе за ова толку ли сум егоцентрик привлекувам разни сили делувам на луѓето чуствувам дека поинаку ме доживуваат кај и да одам конфликт обично од мене почнува иако несакам има ли објаснување те молам што значи ова со 4 марс во мојот хороскоп пукнав веќе
Автоматски споено мислење:

Ехее ја у Велес сум па на уфце ми пее, кој филинг е тоа летно време на тераса со кафенце, и кога ќе почне Алааааа, ко у Мороко да сум на одмор, или во Египет. Мене ми е баш фино. Не ми смета. Уживам. :icon_lol:
Абе сеа сметало не сметало тоа ни е но филингот е друг овде се чуствуваш ко да бе припаѓаш во своја држава ама ко што глеам и таму не е многу арно нашите со наши очи повадивме иначе џамиите не до толку колку што сите знаеме дека намерно прават да се слуша на битпазар е појако од чаир дојди на ифтар помини со кола или што веч ќе чуеш намерно е зш тука градот се цепи па и натака да се чуе конташ
Автоматски споено мислење:

Не, jbl ти го решил проблемот што не ни постоеше пред 2001!
Сите ,ни го решија проблемот'
Автоматски споено мислење:

Би додал нешто околу ,,знаењето" колку е часот од џамиите.
Ако си заспиен и веќе навикнат нема да те разубди, но ако си некој што има проблеми со несоница (ова особено важи за преку лето) вртењето во кревет, гледање дека се разденува и исчекувањето на престојната молитва...тоа за мене секогаш значело дека оваа ноќ нема спиење.

Секогаш сум ја поврзувал како врвот на мојот напор да заспијам и со знаење дека се било залудно.
Да беа џамиите проблем ќе уживавме ,она другото ебате' :D
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.708
Значи ова не е ни етнички ни религиозен проблем, ова е прашање дали сме секуларна држава или апартхајдска исламистичка теократија.
Нема врска со ислам ова... треба некој од новинарите да направат истражувачка работа во однос на исламот и џамиите (најмногу во Скопје) и да се направи анализа „чии се џамиите“, дали се албански или турски - и дали има разлика помеѓу нив или не... :)

Многу е лесно да се направи раздели па владеј и кај нив... само треба волја! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom