Протестен марш за „Спас на Водно“

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949


https://www.facebook.com/events/435223353243918/?ref_dashboard_filter=upcoming

Пораката на протестот и сите детаљи околу настанот ги имате на линкот. Јас би сакал да е што помасовен и ослободен од политика. За Водно не ви треба пакување, спремање...ене го кај е, убаво ќе биде времето - дојдете!
 
P

parvati

Гостин
Ја га обожаам Водно!
Знам га напамет цело место, иам осфоено преко 10 први места у ориентацију на тој ваше место што е Амазон за Скопје
Јутре мислеше да иду у зоолошку сс цуру, али план да се глеаф диви животни отпада, да бидемо помасовни на овј протест, Водно гу заслужуе зелену боју !!!
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206


https://www.facebook.com/events/435223353243918/?ref_dashboard_filter=upcoming

Пораката на протестот и сите детаљи околу настанот ги имате на линкот. Јас би сакал да е што помасовен и ослободен од политика. За Водно не ви треба пакување, спремање...ене го кај е, убаво ќе биде времето - дојдете!
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Pred zemjotresot,posledna kuka na vodno bese policiskata stanica,edna zelena baraka,
nad skoloto Koco Racin,od desna strana od kanalot,do nea se pominuvase i eden most.
A toa desno od skoloto kon Kapistec,kon crkviceto Sv.Jovan go vikavme Brdo,potocno nad ulicata Savska.Tamu nemase togas ni edna kuka ili baraka.
Za zemjotresot satorskata naselba Vodno,bese vo bagremite pod Panorama,vednas karsi policiskata stanica.Tamu ja pominav esenta 63 god.Nad nea nemase ni edna kuka.
A komunistite Lazo i kompanija,bea vo linija so skoloto Koco Racin ili malu pogore.
Duri i naselbata Vodno,t.s.procuenoto maalo Vodno (i procuenite tepaci vodnjanci) ,bese vednas karsi bolnicata,toa bea edni mali prizemni kukarki so mali dvorovi,nekoi i sega gi ima,pa i dolnite padini na Vodno ne bea se naseleni t.s.so kuki. Posledna kuka kon Kapistec i sega ja ima nad Slavej,na krivinata,sto togas bese toa krajot na Skopje na taa strana. pOd nea bese jazot ,bavcite i zeleznicata.
E zosto ova go znam,ziveev edno vreme vo toa maalo Savska br.12.
Na Vodno bev sekoj den.Togas bese se uste golo,i sekade ne posumeno_Odevme redovno na seste cesmi na izlet,potocno nie maalski kopilji sekoe drvo go znaevme tamu,kade ima nekoja sliva,cresa ili edni musmuli koi si gi berevme sekoja godina,bea malku skrieni.E taka setaiki togas naiduvavme na se uste ne eksplodirani granati od 2 s.v. i gi nosevme vo stanica
Aj dosta za sega,a da ne ima i tuka megu vas nekoj Vodnjanec.
Anco - od Evrejskoto maalo
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.342
Поени од реакции
79.152
Водно за разлика од многу други планини кај нас е релативно заштитено.
Проблемов е што таквата состојба континуирано се нарушува степен по степен, од страна на моќниците од разни периоди. Секој од нив си има(л) зацртано една куќа да има таму, па така денес дојдовме до тоа да уште малку ќе се спои Скопје со Средно водно (кое официјално се вика горно Водно - оноа таму кај, паркинзите, хотелот де).
На падините се комшии врхушките од предтранзицијски, транзицијски времиња, комунисти, со мафијаши, дибеци и кратко кажано, лепеза од шљамот што владееше тука 50+ години.
Сметам дека СЦГ има исто и можеби и поголемо значење за белите дробови на Скопје, но таму, цело време на дрвокрадците никој ништо не им може, ама за тоа соголување никој не смее да протестира.

Во секој случај, ја подржувам акцијава.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Gorno Vodno,si bilo selo,na toa mesto kaj Hotelot i sega crkvata, ima i nekoj grobista,
ama Lazo i kompanija go preselile-unistile posle osloboduvanjeto. A toa kaj planinarskiot dom,od pamtiveka si si vika Krstovar.
Seste cesmi bea vo Gorno Vodno. I sega postojat ama ne tece voda,neznam zosto.Nad niv bese edna kuka ili nesto kako baraka (sega e baagi prosireno,nekoi restorani i slicno)
Vednas pod seste cesmi imase mala sirinka i edno steblo golemo od eden kosten. Potocno toa bese samo korata a vnatre suplivo-izgoreno verojatno od nekoj grom. I koga ke zavrnese nie po nekolku deca vleguvavme vnatre vo toj prostor.A kosteni si berevme sekoja godina.
Cesto pati sum sretnal i videl srni,dole kaj lozjata,ubavi sareni so tocki kako na slikovnicite.
Posumuvanjeto pocna pointezivno posle 1965 godina (jas sum ucestvuval vo 1968/9 god.)
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Gorno Vodno,si bilo selo,na toa mesto kaj Hotelot i sega crkvata, ima i nekoj grobista,........ (jas sum ucestvuval vo 1968/9 god.)
Ајде Анчо, ти како стар скопјанец оди да ги бодриш новоскопјаните, не туку мрчи.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Ако сакате вие протестирајте и 24/7 џабе е се зошто? Затоа што урбаната мафија е длабоко поврзана со власта и тоа секој го знае само што проблемот е во тоа што народот сеуште спие на некој начин како да е во сон. Зошто? затоа што власта ја има во раце онаа класа ниска па и средна ајде да се каже. Друга работа не може да има некој голем протест бидејќи власта ги има во раце скоро пензионерите,средношколците,земјоделците и оние вработените во администрација кои доста голема бројка се. Така да тоа тие како одење со глава во ѕид со помисла дека ќе можеш да го срушиш. Се додека народот не стане на нозе зборувам за протест од најмалку 300,000 души излезени на улица и јасно покажувајќи сила и моќ спротиставување на урбаната мафија (читај власт) така да дури тогаш ама џабе ова е македонија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.342
Поени од реакции
79.152
Веројатно малкумина знаат за насилното изненадно исселување на жителите кои таму живееле. Едноставно еден ден им дошле со камиони и ги набутале унутра со најбитнно што можат да си земат и ги преселиле во Скопје.

едино што го остаиле Горно Нерези, денес албанско
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403


https://www.facebook.com/events/435223353243918/?ref_dashboard_filter=upcoming

Пораката на протестот и сите детаљи околу настанот ги имате на линкот. Јас би сакал да е што помасовен и ослободен од политика. За Водно не ви треба пакување, спремање...ене го кај е, убаво ќе биде времето - дојдете!
A samo Vodno li e planina,samo za nego li treba spas.
Treba vakvi akcii i za drugite planini vo drugite gradovi.
Ajde radovisani bidete vtori- DA JA SPASIME PLACKOVICA
Kolku dnevno se simnuvaat od taa planina pretovareni kamioni so iseceni stebla na buki,
vidi ja sostojbata na secata nad DJumajata i kon Lisec. Da li se sadi kolku sto se sece.
Ajde gevgelicani - DA GO SPASIME KOZUV.
Ajde potoa OSOGOVO i JAKUPICA i site drugi planini,dodeka ne sme gi sogolile.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Анчо комплетно си во право.
Македонските планини, наспроти сите „денови на дрво“ и слични паради пред телевизии, секојдневно се масакрираат. Често одам по планини и со сопствени очи гледам како тоа безмилосно се прави - Јабланица во околината на Струга, Стогово и Дешат, Шара во околина на Тетово - масакр одобрен и премолчен од државата....Водно не е ни планина, ама не е ни игралиште за фараони (wannabe), не е место за лечење комплекси и мерење к***ња кој поголема и повисока будалаштина ќе подигне.

Јас сакав да протестирам кога се изгради таа идиотска жичара. Секој викенд средно Водно е најголемото собиралиште за коли во Скопје - место да одиш да исчистиш плуќа, ти се труеш повеќе отколку доле во котелот. Сега е веќе касно за некои интервенции, за пробивање на патот до тој е**н сончев град е испосечена шумата уште повеќе, се планираат тие малоумни патеки за скијање, некаква си акумулација (мада на Водно нема капка вода) и врвот е дебилната кула која е лоцирана сега на патот кон Матка....фараонот лично ја има преместено таму (за да се гледал крстот од автопатот - ееееј врв на врвовите на идиотизмот!!!)....
Не е Водно Монт Еверест, ама за Скопје е драгоцено.....


Ако сакате вие протестирајте и 24/7 џабе е се зошто?
Модератор си - отвори си тема за апатија, рамнодушност, игнорантност и таму не се замарај....фино напишав во уводот да не се политизира, а ти уште овде не дочека да пишеш дека не вреди.....оди си на кафе утре, другите - bitte, Водно е отворено!
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Водно за Скопје представува најубав парк и симбол на Скопје исто како што Централ - парк, кој е исти „вештачки“ парк го краси Њујорк. Во Њујорк се рушени згради, донесувана е земја, копани се езера и тн. да се направи Централ Парк
Тие што градат по паркови се за секоја осуда и сетото што е изградено треба да се урне и повторно да се засадат дрва
На моја жалост, утре сум зафатен и не можам да учествувам.
Но еве ги поздравувам сите кои ќе учествуваат
http://en.wikipedia.org/wiki/Central_Park
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Ако сакате вие протестирајте и 24/7 џабе е се зошто? Затоа што урбаната мафија е длабоко поврзана со власта и тоа секој го знае само што проблемот е во тоа што народот сеуште спие на некој начин како да е во сон. Зошто? затоа што власта ја има во раце онаа класа ниска па и средна ајде да се каже. Друга работа не може да има некој голем протест бидејќи власта ги има во раце скоро пензионерите,средношколците,земјоделците и оние вработените во администрација кои доста голема бројка се. Така да тоа тие како одење со глава во ѕид со помисла дека ќе можеш да го срушиш. Се додека народот не стане на нозе зборувам за протест од најмалку 300,000 души излезени на улица и јасно покажувајќи сила и моќ спротиставување на урбаната мафија (читај власт) така да дури тогаш ама џабе ова е македонија.
Друже зошто НЕ, знаеме сите, дај кажи зошто ДА.

П.С И на мене ми е жал што не можам да присуствувам од сите викенди баш кога не сум СК сте го избрале башка и тек сега дознавам некако слабо по социјалниве мрежи за ова.

П.С2 Еве и еден пример да споделам отворам прозор во Маврово во 5 сабајле дишам најчист можен воздух ми се прошируваат дробовите и имам резерва за следната година.

Истово го пробав Скопје и се заебав :pos::tapp: повеќе за плачење отколку за смеење.
Отворам прозор и за малку не се загушив. Не знам дали само јас приметувам ама ситуацијата е некако влошена.

Еве кој го интресира моментална ситуација на воздухот.

http://www.skopjefinki.ekoinformatika.mk/

Веќе подолго е умерен доколку падне на лош со гас маски ќе почнеме да шетаме.
Не знам дали веќе се навикнати или не знаат како е да се диши чист воздух, но време е да се разбудат луѓето.

Најискрено жал ми е за сите постари луѓе и бебиња кои се приморани јас на тие години не верувам дека би преживеал да дишам отрови.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.889
Не протестирам зошто е џабе. Се во оваа мочана земја е џабе па така и ова патетично нешто такозвано марш за слобода.
Бегај.
 

Архивист

Ултрас
Член од
10 мај 2007
Мислења
2.926
Поени од реакции
608
Веќе е касно за протест. Багерите веќе се пробија до Марково крувче. Требаше порано да се организира нешто вакво во месец август кога се почнуваше да се руши.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom