Протестантизам

Член од
30 јануари 2010
Мислења
101
Поени од реакции
17
супер фала му само на бога и на никој друг.сега ме охрабрија да полагам и раце и да исцелуам болни сега ке почнам тој дар да го разгоруам мајками беше настината и 2недели беше така положив раце на неја за 2дена се крена како нова е.:smir:

дада супер сум фала само на бог.
еве од мене до сиуте вас едно видео клипче кое и јас дирекно учествував ова клипче е снимено во црквата во моноспитово и тогаш за прв пат бев јас таму гостин додека се снимаше па сакав да го чуете поздрав и божји благослов
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
воскресение напиша:protestanskoto ucene pogresno go tolkuva i uci za boga i svetot pismo
marija,majka na isusa,e deva pred i po raganeto na isusa:
ikoga se pojavi angelot pri marija irece ,radujse blagodatna gospod e so tebe... I ete ti k zacnes vo utrobata svoja i ke rodis sin i ke mu stavis ime isus on ke bide golem i ke se narece sin na sevisniot,i ke mu go dade gospod bog prestolot na negoviot tatko davida...... A marija mu rece kako ke bide toa koga jas ne znam za maz. luka 1,28,34 .od uceneto na protestantite ucat deka marija , bogorodica, imala deca so josif bila vo brak demek, citirajki ... Nekoj mu kaza, ete majkati i brakata tvoi stojat nadvor,i sakaat da zboruvaa so tebe matej 12,47
no tie se deca na josif od prviot brak, a so majkata na isusa nemal nikakvi odnosi. види никаде не пишува дека јосиф има деца од првиот брак а вистина е дека марија мајката на исуса била девица а не е точно дека она имала и други деца со јосиф и не е точно дека тие деца ги криеле во тајност. кога некој му кажал на исуса ете мајкати и браќата твои стојат надвор и сакаат да зборуваат со тебе се мисли на духовните браќа браќа по дух а не по тело.а богородица што ја викаат како може еден смртник слуга божји да го роди бог она што направила е го родила телото на исуса а бог го вдахнал духот а неможе да роди нешто што е божјо.
nekoi od protestantite ucat sosema pogresno za deva marija
i ona e bogorodica, zato sto go rodila gospod vo telo, vtoroto lice na presveta troica, imase pastiri vo toj kraj koi nokevaa tamu i go cuvaa svoeto stado, oddednas angel gospodov se javi i slavata gospoda gi osvetli......ne bojte se eve vi soopstuvam golema radost koja ke e za site luge, zasto deneska vi se rodi spasitel koj e hristos gospod luka 2 8,11.samo kazimi koe ucene protestansko si pa ke diskutirame
znaci koga go rodila marija deva hrista gospoda, togas e bogo-rodica
 
Член од
30 јануари 2010
Мислења
101
Поени од реакции
17
протестантизам

види како може смртник да го роди бога кој е од вечноста мене тоа ич ама ич не ми е јасно точно е дека телото го родила значи точно е дека ангел господов и се јавил точно е дека таа незнаела за маж,точно е дека духот свети ја зачнал али понејзина дозвола а како може она бог да го роди кога бог е од вечноста и он ја створил а ваа испаѓа дека се реваншира демек сега јас па тебе ке ти городам синот кој ти го имаш само како дух а јас ке го отелотворам.јован 3,16 господ толку го засака светот што го даде својот еднороден син да умре за нашите гревови за да бидеме оправдани кај таткото.а он ни е адвокатот кој ке не брани кога ке почнат обвиненијата(исус вели јас сум патот и јас сум спасението и никој не оди до таткото освен преку мене)значи на судот ке бидеме ние јас мојот адвокат исуса еден куп ангели и таткото и тогаш целиот живот ке биде како на кино прожектиран секоја грешка секој грев ке биде покажан и накрај исус ке каже јас умрев за него и за неговите гревови јас платив за него тогаш бог ке рече оди во мојот дом добар и верен слуго.додека покајаните ке идат на судот христов не да им се суди за рај или пекол него за тоа да даде сметка кој како го поминал христијанскиот живот.колку дела направил за бог да се прослави преку нив и што направил со името на исуса христа тоа ке биде првото прашање кое би ни го поставил бог на сите нас.што направи со името на мојот син?:smir: јас сум евангелиста и се држам само до словото и ништо не оставам друго да ми го помати умот било какво криво учење (фарисејскиот квас).

веруваш ли во крштевање во духот духовни дарови?знаеш на кои мислам зборување во непознат јазик,пророкување, дар на исцеление дар за исрерување демони и тн и тн.позз и божји благослов не се лути јас ич не се лутам слободно прашај што зна ке ти кажам пола година сум активен веке у евангелска и многу ми е подобро имав некои здравствени проблеми и демонски напади ми имаа направено магија која само таму ми ја тргнаа со помош на исуса.се молев свеќи палев пари оставав на иконите узалуд таму си го најдов мирот и затоа секо нека биде таму кај што бог го повикал нека не се напуштаат собранијата така пишува не непуштајте ги собранијата.позз до сите на форумов :smir:
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
види како може смртник да го роди бога кој е од вечноста мене тоа ич ама ич не ми е јасно точно е дека телото го родила значи точно е дека ангел господов и се јавил точно е дека таа незнаела за маж,точно е дека духот свети ја зачнал али понејзина дозвола а како може она бог да го роди кога бог е од вечноста и он ја створил а ваа испаѓа дека се реваншира демек сега јас па тебе ке ти городам синот кој ти го имаш само како дух а јас ке го отелотворам.јован 3,16 господ толку го засака светот што го даде својот еднороден син да умре за нашите гревови за да бидеме оправдани кај таткото.а он ни е адвокатот кој ке не брани кога ке почнат обвиненијата(исус вели јас сум патот и јас сум спасението и никој не оди до таткото освен преку мене)значи на судот ке бидеме ние јас мојот адвокат исуса еден куп ангели и таткото и тогаш целиот живот ке биде како на кино прожектиран секоја грешка секој грев ке биде покажан и накрај исус ке каже јас умрев за него и за неговите гревови јас платив за него тогаш бог ке рече оди во мојот дом добар и верен слуго.додека покајаните ке идат на судот христов не да им се суди за рај или пекол него за тоа да даде сметка кој како го поминал христијанскиот живот.колку дела направил за бог да се прослави преку нив и што направил со името на исуса христа тоа ке биде првото прашање кое би ни го поставил бог на сите нас.што направи со името на мојот син?:smir: јас сум евангелиста и се држам само до словото и ништо не оставам друго да ми го помати умот било какво криво учење (фарисејскиот квас).

веруваш ли во крштевање во духот духовни дарови?знаеш на кои мислам зборување во непознат јазик,пророкување, дар на исцеление дар за исрерување демони и тн и тн.позз и божји благослов не се лути јас ич не се лутам слободно прашај што зна ке ти кажам пола година сум активен веке у евангелска и многу ми е подобро имав некои здравствени проблеми и демонски напади ми имаа направено магија која само таму ми ја тргнаа со помош на исуса.се молев свеќи палев пари оставав на иконите узалуд таму си го најдов мирот и затоа секо нека биде таму кај што бог го повикал нека не се напуштаат собранијата така пишува не непуштајте ги собранијата.позз до сите на форумов :smir:
Иако твојот текст (пост) така несреден, без ред, голема буква и сл. е многу напорен за читање (убаво би било во иднина појасно да пишуваш , за да можеме да дискутираме), една работа ми падна во очи. Велиш дека си евангелист и дека строго се држиш до Светото Писмо, што верувам и го разбираш. Дали можеш да ми појасниш што значат овие стихови кои се копирани од Светото Писмо:

Лука: 1:45 И блажена е таа, која поверува дека ќе се исполни она, што Господ и го рекол.”
1:48 зашто ја погледна смиреноста на Својата слугинка. И ете! Отсега сите родови ќе ме наречуваат блажена,
11:27 А кога го зборуваше тоа, една жена од множеството извика: „Блажена е утробата, која Те носела; и градите од кои си се хранел.”


Што е тоа БЛАЖЕНА ?
Дали некој кој го носел Бога во својата утроба (бидејќи нели Синот е второто лице на Бог) цели девет месеци, може да биде само обичен смртник ? Дали тоа што Бог токму Марија ја избрал за таква улога е случајна работа ? Не е ли самиот нејзин избор како непорочна достоен за почит или УБЛАЖУВАЊЕ ? Каде е сега и зошто баш таму Марија (Богородица) ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Сватив(ме), ама не поверував(ме) дека Бог не постои. Ај сеа, одиме понатаму...

види како може смртник да го роди бога кој е од вечноста мене тоа ич ама ич не ми е јасно точно е дека телото го родила значи точно е дека ангел господов и се јавил точно е дека таа незнаела за маж,точно е дека духот свети ја зачнал али понејзина дозвола а како може она бог да го роди кога бог е од вечноста и он ја створил а ваа испаѓа дека се реваншира демек сега јас па тебе ке ти городам синот кој ти го имаш само како дух а јас ке го отелотворам.јован 3,16 господ толку го засака светот што го даде својот еднороден син да умре за нашите гревови за да бидеме оправдани кај таткото.а он ни е адвокатот кој ке не брани кога ке почнат обвиненијата(исус вели јас сум патот и јас сум спасението и никој не оди до таткото освен преку мене)значи на судот ке бидеме ние јас мојот адвокат исуса еден куп ангели и таткото и тогаш целиот живот ке биде како на кино прожектиран секоја грешка секој грев ке биде покажан и накрај исус ке каже јас умрев за него и за неговите гревови јас платив за него тогаш бог ке рече оди во мојот дом добар и верен слуго.додека покајаните ке идат на судот христов не да им се суди за рај или пекол него за тоа да даде сметка кој како го поминал христијанскиот живот.колку дела направил за бог да се прослави преку нив и што направил со името на исуса христа тоа ке биде првото прашање кое би ни го поставил бог на сите нас.што направи со името на мојот син?:smir: јас сум евангелиста и се држам само до словото и ништо не оставам друго да ми го помати умот било какво криво учење (фарисејскиот квас).

веруваш ли во крштевање во духот духовни дарови?знаеш на кои мислам зборување во непознат јазик,пророкување, дар на исцеление дар за исрерување демони и тн и тн.позз и божји благослов не се лути јас ич не се лутам слободно прашај што зна ке ти кажам пола година сум активен веке у евангелска и многу ми е подобро имав некои здравствени проблеми и демонски напади ми имаа направено магија која само таму ми ја тргнаа со помош на исуса.се молев свеќи палев пари оставав на иконите узалуд таму си го најдов мирот и затоа секо нека биде таму кај што бог го повикал нека не се напуштаат собранијата така пишува не непуштајте ги собранијата.позз до сите на форумов :smir:
Секој обид да се прифати верата со рациото или душата а не со духот, завршува токму со такви заклучоци: како може ова, како може она...Па може! За оној кој верува, се е можно! Така, можно е Бог да биде ем Еден, ем Троедин.

Токму така би рекол Св. Василиј Велики:„....простотата од верата е појака од доказот од умот...„.
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
nekoi luge nemozat da veruvaat vo boga, , pa ne im e jasno, i se prasuvaaat stalno, kako, zosto , dali itn, no ,pocetokot na neverieto e opisano vo bitie 11,koga se obidoa da ja izgradat vavilonskata kula, da stignat do boga, gordosta nivna bese golema, pa posaka da si bidat bogovi,pa podocna nivnite sinovi, da sozdadat mitovi i legendi, koi ne postojat a gospod vistinskiot da go otvrlat od srcata bitie 10 ,6, nimrod, asur , tvorcite na vavilon i mesopotamija , sozdadoa bozestva svoi, istar , marduh, i dr, od kade pocna cela mitologija vo celiot dreven svet, egipet, rim, grcija,indija itn . podocna se pojavia ateizmot so svoite ideologiii, marksizam kumunizam, koj go otrgnaa bog od srceto na lugeto, i sozdadoa pretpostavka covecka teorija na evolucijata.
i sega, vrvnite istoricari svedocat za isusa, tacit, kornelij,jozevus,
deka ziveel vo toa vreme, i pravel cuda, duri i deka voskresnal vo tretiot den
 
Член од
3 март 2009
Мислења
288
Поени од реакции
31
Иако твојот текст (пост) така несреден, без ред, голема буква и сл. е многу напорен за читање (убаво би било во иднина појасно да пишуваш , за да можеме да дискутираме), една работа ми падна во очи. Велиш дека си евангелист и дека строго се држиш до Светото Писмо, што верувам и го разбираш. Дали можеш да ми појасниш што значат овие стихови кои се копирани од Светото Писмо:

Лука: 1:45 И блажена е таа, која поверува дека ќе се исполни она, што Господ и го рекол.”
1:48 зашто ја погледна смиреноста на Својата слугинка. И ете! Отсега сите родови ќе ме наречуваат блажена,
11:27 А кога го зборуваше тоа, една жена од множеството извика: „Блажена е утробата, која Те носела; и градите од кои си се хранел.”


Што е тоа БЛАЖЕНА ?
Дали некој кој го носел Бога во својата утроба (бидејќи нели Синот е второто лице на Бог) цели девет месеци, може да биде само обичен смртник ? Дали тоа што Бог токму Марија ја избрал за таква улога е случајна работа ? Не е ли самиот нејзин избор како непорочна достоен за почит или УБЛАЖУВАЊЕ ? Каде е сега и зошто баш таму Марија (Богородица) ?
1 Тимотеј 2:5
"Зашто Бог е Еден, и Еден е Посредникот меѓу Бога и луѓето: Човекот Исус Христос."

Лука 11:27
"А кога го зборуваше тоа, една жена од множеството извика: "Блажена е утробата, која Те носела; и градите од кои си се хранел." А Тој(Исус) рече: "Уште повеќе се блажени оние, кои го слушаат Божјото слово и го пазат.""

Многу јасно кажува дека има само еден посредник - Исус Христос.

И да, Марија треба да се почитува, ама читај што самиот Исус и одговори на жената во Лука во врска со тоа дека Марија е 'блажена'.
Еве практичен пример: ти го слушаш и пазиш Божјото слово (а Господ вика тие луѓе се блажени), дали тоа значи дека јас можам на тебе да ти се молам? Не, затоа што и ти си само човек, како Марија, а и сите 'светци' на кои што луѓето им се молат.
 
Член од
4 април 2010
Мислења
36
Поени од реакции
3
а вака некој да ми одговри дали протестантите и евангелистите се иста религија или се различни исто така ако некој е упатен дали во македонија има баптисти и колку е застапена таа религија кај нас?
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
4
а вака некој да ми одговри дали протестантите и евангелистите се иста религија или се различни исто така ако некој е упатен дали во македонија има баптисти и колку е застапена таа религија кај нас?
Здраво Девојчица!

Често, може да слушнеш и за евангелско-протестантска црква... така, во пракса, најчесто се мисли на истото: христијани кои се држат исклучиво до учењето на Исус и Апостолите кое е запишано во Библијата.

Исто, евангелско-протестантските цркви имаат повеќе деноминации (правци) од кои баптистите се едни од нив. Баптистички цркви има и во Македонија. Ако те интересира, >>тука<< можеш да видиш кои верски заедници се регистрирани во Македонија.

Поздрав!
Васил
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
1 Тимотеј 2:5
"Зашто Бог е Еден, и Еден е Посредникот меѓу Бога и луѓето: Човекот Исус Христос."

Лука 11:27
"А кога го зборуваше тоа, една жена од множеството извика: "Блажена е утробата, која Те носела; и градите од кои си се хранел." А Тој(Исус) рече: "Уште повеќе се блажени оние, кои го слушаат Божјото слово и го пазат.""

Многу јасно кажува дека има само еден посредник - Исус Христос.

И да, Марија треба да се почитува, ама читај што самиот Исус и одговори на жената во Лука во врска со тоа дека Марија е 'блажена'.
Еве практичен пример: ти го слушаш и пазиш Божјото слово (а Господ вика тие луѓе се блажени), дали тоа значи дека јас можам на тебе да ти се молам? Не, затоа што и ти си само човек, како Марија, а и сите 'светци' на кои што луѓето им се молат.
А каде е сега Марија ?
 
Член од
3 март 2009
Мислења
288
Поени од реакции
31
А каде е сега Марија ?
1 Солунјаните 4:16,17
"зашто самиот Господ на заповед, при глас на архангел и при Божја труба, ќе слезе од небото и мртвите во Христа ќе воскреснат прво. Потоа ние живите, ние кои останавме, ќе бидеме грабнати заедно со нив на облаците, во воздух, во пресрет на Господа; и така засекогаш ќе бидеме со Господа."

Исус умре и воскресна. Он беше Господ отелотворен во човек, па имаше таква моќ и власт.
Марија, како и останатие умрени што верувале/аат во Господ е закопана и ќе биде воскресната на денот за кој што кажува стихот погоре.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
1 Солунјаните 4:16,17
"зашто самиот Господ на заповед, при глас на архангел и при Божја труба, ќе слезе од небото и мртвите во Христа ќе воскреснат прво. Потоа ние живите, ние кои останавме, ќе бидеме грабнати заедно со нив на облаците, во воздух, во пресрет на Господа; и така засекогаш ќе бидеме со Господа."

Исус умре и воскресна. Он беше Господ отелотворен во човек, па имаше таква моќ и власт.
Марија, како и останатие умрени што верувале/аат во Господ е закопана и ќе биде воскресната на денот за кој што кажува стихот погоре.
А во стихот, посочи ми, КАДЕ е точно назначено името од Мајката Божја? Каде и кој стих вели дека и Богородица допрва ќе воскресне!?
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Лука: 1:45 И блажена е таа, која поверува дека ќе се исполни она, што Господ и го рекол.”
1:48 зашто ја погледна смиреноста на Својата слугинка. И ете! Отсега сите родови ќе ме наречуваат блажена,
11:27 А кога го зборуваше тоа, една жена од множеството извика: „Блажена е утробата, која Те носела; и градите од кои си се хранел.”
ова е така во библијата да, ама мене не ми е јасно едно нешто. Зошто молење на Марија, и сум приметила дека сите се молат со една иста молитва. За мене му доаѓа како мантрање на едно те исто.
Нормално дека е блажена што Исус излегол од неа, ама Исус исто така и одговорил на последното:
28But he said, Yea rather, blessed are they that hear the word of God, and keep it.

Мислам дека Исус јасно дал до знаење што е важно.
Без намера да навредам некого е постот.
И извинете за англискиот (онлајн библија, кинг џејмс) :)
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Нормално дека е блажена што Исус излегол од неа, ама Исус исто така и одговорил на последното:
28But he said, Yea rather, blessed are they that hear the word of God, and keep it.

Мислам дека Исус јасно дал до знаење што е важно.
Многу добра забелешка Бат-Елохим. Во таа прилика Исус јасно дал до знаење што навистина е важно. Впрочем Исус во Библијата нарекол блажени еден куп луѓе или категории на луѓе. Библијата изобилува со блаженства и начини како човек да биде блажен/благословен. Ќе наведам неколку примери:

Блажени се бедните во дух, зашто е нивно царството небесно!
Блажени се оние кои тагуваат, зашто тие ќе бидат утешени!
Блажени се кротките, зашто тие ќе ја наследат земјата!
Блажени се кои гладуваат и жедуваат за правда, зашто тие ќе се наситат!
Блажени се милостивите, зашто тие ќе бидат помилувани!
Блажени се чистите во срце, зашто тие ќе Го видат Бога!
Блажени се миротворците, зашто тие ќе бидат наречени синови Божји!
Блажени се оние кои се гонети заради правда, зашто е нивно царството небесно!
Блажени сте кога ќе ве навредуваат и гонат и говорат лажно против вас, секакви лоши зборови, заради Мене.
(Исус Христос во евангелие по Матеј 5:3-11, Библијата)

"А кога го зборуваше тоа, една жена од множеството извика: „Блажена е утробата, која Те носела; и градите од кои си се хранел.” А Тој рече: „Да, но блажени се и оние, кои го слушаат Божјото слово и го пазат.” "
(Исус Христос во евангелие по Лука 11:27-28
, Библијата)

Исто така "благословена меѓу жените" е наречена и Јаил...
"Нека е благословена меѓу жените Јаил"
(Судии 5:24
, Библијата)

Блажен е наречен и Симон Петар:
"„Блажен си, Симоне, сине Јонин, зашто тело и крв не ти го открија тоа, туку Мојот Татко, Кој е во небесата." (Исус Христос во евангелие по Матеј 16:17, Библијата)

"Блажен е човекот, кој поднесува искушение, зашто кога ќе биде испитан, ќе прими венец на живот, што Бог им го ветил на оние, кои Го љубат." (Јаков 1:12, Библијата)
"блажен е оној, кој не се соблазнува заради Мене.” (Исус)" (Матеј 11:6, Библијата)
"Блажен е оној, кој ги пази пророчките зборови на оваа книга!" (Откровение 22:7, Библијата)
"Блажен е човекот, кого Ти го поучуваш, Господи, и го учиш на Својот Закон" (Псалм 94:12, Библијата)
"Блажен е секој, кој се бои од Господа, кој оди по Неговите патеки!" (Псалм 128:1
, Библијата)

Итн. Итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom