Проколнати девици кои живеат како мажи

Статус
Затворена за нови мислења.
R

Randy

Гостин
Ти кажав не мене, ќе ти дадам адреса на факултетот и име на професорот да го побараш. Ќе си помислиш дека следново што ќе го пишам дека го измислувам намерно за постов ама нема да те уверувам дека е 100% вистина. Тој професор имаше 3 или 4 развода не сум сигурен и многу чудна смисла за хумор како на пример шеги за бившите жени, смешни ама ни одалеку не за во јавност без ралика што се бивши. Во една прилика ни кажа дека син му случајно му влегол дур се бањал па морал после тоа да му објаснува за големината на таквото меѓу нозе оти син му наводно се вознемирил и исплашил. Чисто унапред да те спремам за што те чека.
Болдот: Видох и веднага поправих да њама грешки.

А за професорот и сето тоа кажав нема да се мешам, што се однесува до науката тоа не е во мој домен и на стручњаците не им се плеткам. Причината е што немам завршено средно школо, а сум старичок да го дозавршам па немам авторитет врз тие работи. Но знам дека лозјето бара мотика, а не молитва.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Болдот: Видох и веднага поправих да њама грешки.

А за професорот и сето тоа кажав нема да се мешам, што се однесува до науката тоа не е во мој домен и на стручњаците не им се плеткам. Причината е што немам завршено средно школо, а сум старичок да го дозавршам па немам авторитет врз тие работи. Но знам дека лозјето бара мотика, а не молитва.
Lazes! Kako da ne, a Sveti tripun, ako ne mu se pomolis, i na bogorojca. A preku nimi na Fospoda, kako ke rodi grojzeto, a?

I motika i molitva i sfe.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ова од лично искуство си кажуваш?
И сеа, ја по твојот ум треба да ти викам: кој си вика за себе си вика??

Па не сум дебил бе, ај сеа, подумај малку, лумни тиквата, заклати лејката, баредот на рамења и пробај поумно да ми спуштиш.

Ајт, или не се мачи ако тешко ти паѓа да користиш главата како нешто кое се клава на шперница, за да не клаваш нозете на неа и да ја загнасиш.

Ајт, подумај. Ама ако почне да ти се повраќа, знај, потрес имаш, на малиот мозок.

Темата беше?
Ти твоето моткарство околу гроЈзе или за вирџини?

Знаеш, оди забриши заднкикот, се лигајш достаточно.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не се нервирај бе, чувај си го здравјето.
Не се нервирам бе море ристе. Dali gamad moze da iznervia nebesno bitie?

ajt, git.

Da se vratime na temava:

Вирџина је југословенски филм из 1991. Режирао га је Срђан Карановић и написао сценарио. Сниман је у селу Полача код Книна. Радња филма се одвија крајем 19. века, у једном забитном селу Книнске крајине. Породице без мушког потомства сматране су уклетим и осуђеним на пропаст. Да би се спасле проклетства, те породице су једно од женске деце проглашавале „вирџином“, тј. мушкарцем, скривајући истину као породичну тајну. Филм прати причу једне такве породице.

Ne bil u sedamdesetih. I u CG, gi imalo eve za poslednata virdzina od Crna gora. Ama filmot e za:

Malokiurefci od Knin i malokurefna krajina bile u filmot podolu.


Ja go cel film koj saka da go pogledne


isecok od filmot.



Randy, a be se potrese mnogu za temava.

Jel bre pomoro crna i kukavna, da nijesi nam ti koja Virdzina?

Jel i ti umijes tkao se lepo preodenut i sisare umotat da se nevide?
Al garan umijes i cicvaru svarit!
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
А што доаѓа ова нешо како старовремски травестити?

И да не му се смеете после на Боки13;)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Шо ти е еманципација со крената рачна :)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Во затворени, изолирани патријархални средини ваквите решенија не се невообичаена практика. Машкиот пол, од кој произлегувала главата на семејството, од кој произлегувал и наследникот на имотот и продолжувачот на родот имал поголема важност од женскиот, кој или доаѓал од друга фамилија или одел во неа, а кој, во меѓувреме, со ретки исклучоци, бил евтина работна сила. Немањето машко дете значело и крај на семејната лоза. Немањето машко дете упатувало на недоволна машкост кај сопругот, на несреќа, на проклетство и на негова грешност пред Бога. Секако дека голем дел од вината носела и жената, како „неспособна“ да роди син.

Добар е тој филм Вирџина, одамна го немам гледано.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Zakolnat eden! ;)
Prokletstvo e toa. Prokolnati se. Vo denesno vreme uste da gi ima e kletva!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom