Продавачи / продавачки

betogrozdanov45

мајстор за гибаници
Член од
26 октомври 2005
Мислења
1.549
Поени од реакции
6
Луѓе што имате да кажете за продавачите во бутиците(немора само у бутици наравно) у Скопје???Има некои премногу љубезни, а некои се антипатични.
Еве сеа јас ќе ви кажам што забележав кај продавачите у трговачки(бев да си купам фармерки и не најдов:)) и кои највише ми се свиѓаа...

У Најк влегов онака да видам што патики имаат и продавачите се сосема ОКЕЈ.Не се нападни, ни па премногу повлечени баш онака како што треба...

Теранова - Нема некои продавачишта да ти нудат роба, едноставно идеш си пробуваш и си купуваш и одлазиш.Значи нема основ за проценка:)

Енерџи - Се чини кур ги боли за тебе, се дур не им однесеш некое парче над 10.000 на каса за да го наплатат.Тогаш на крај они се љубезни со тебе.

Риплеј - Дефинитивно најСЕЛСКИ продавачи у Риплеј има од цел ГТЦ!Идеш, влагаш ги глеаш цените и паѓаш у несвест.Кај цените се огормни и продавачките(убави се сеа...) се премногу љубезни, односно ти се убутуваат у стил: “дечко бараш некое праче облека посебно, ај види го ова...“Нејќам такви ич!

Том Тејлор - Таа што ја прашував јас за фармерките кај стојат дефинитивно премногу ладна за продавач у такво место.Може у Билимбегово треба јајца да продава со таа ладнокрвност.

Дизел - Незаинтересирани, а и онака местото ми е чкартно и цените се УАУ!

Биг Стар - Тука продавачките се онака кул.Те услужуваат ти викаат молам, ништо, пријатно, здраво итн.Пријатно сум изненаден.

Левис - Работи еден тип од 45-48 години.Типот нема врска со работата што ја работи.

ГАС - Добри продавачки башка ако побараш одма даваат попуст(минати искуства).


Имате нешто да кажете ???:kez: :kez: :kez: :kez: :kez:
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
Evroazija :kajg:
Vleguvas i pocnuvas da razgleduvas i vednas edna prodavackata te sledi, i edno 10 pati te prasuva sto baras?
Prodolzuvas ponatamu ti se zakacuva druga da te sledi, i da te prasuva sto baras? Ako se fatis za nekoe parce obleka vednas taa ti ja zima od raka i ti vika garderobata ti e ovde. Odis vo garderoba da probas, a taa stoi pred garderoba i te ceka da izlezes :icon_lol: Dosada ziva.
Ednas samo imam vlezeno so drugarka mi za taa da razgleda nesto i ottogas nemam vlezeno. Pa ne sum jas otisla da kradam, pa da me sledi celo vreme za da se osekam kako kradec. Me nerviraat vakvi prodavacki ufff:ija:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Tuka, каде што сум, влегуваш во продавбница, дури и во маркет за храна, самопослуга, не само бутик и веќе има барем две кои те следат да не дрпнешнешто, дури и кога си редовен муштерија со длабок џеб. Ужас, а нељубезни се кога ќе им постравиш прашање.
Нејсе, еднаш, имав време напретек и ги шетав едно пола саат од рафт до рафт, припни едно, врати друго и на крај купив амо цигари, а тие се продаваат на пултот до касата. Мислам дека ги умрев.
 

Handsome

Love me or Blow me !!!!
Член од
21 јануари 2006
Мислења
852
Поени од реакции
1
Pa zavisi ebago i oni se luge.
Ako im e pogoden denot ke se dobri so tebe ako ne...naebal si.:pos::pos:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Елај кај мене во ова странцијава и ќе видиш. Поужас нема. Аман, досега им оставив барем во ситнеж колку цела месечна плата (инаку им е околу 20-30 усд), па пак некој мора да дреме зад тебе, чекор во чекор. А кај нас барем не одат по тебе во самопослугата локална да те пратат или во гранапчето на ќоше.
Море, каков да им е денот?? Секој ден ужас, исто.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Бидејки купувачот е секогаш во право,они мора да се понашаат во склад со тоа правило,ама кај нас изгледа важи обратното(во 90% од моите искуства)со исклучоци кои само го потврдуваат правилото.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Евроазија

Да им ебам глупите продавачки ги мрзам највеќе на цел цвет, пошо ми светат над глава и не можам убаво да го видам парчето облека пошо се чуствувам непријатно коа таа овцата ми стои до мене и со поглед ме убива.

Фард

Фини се онака океј. Али коа пробувам нешто, обавезно викаат ПРЕКРАСНО ТИ СТОИ. СУПЕР, СУПЕР НЕМА УТКА. А тоа излегло спојлерче, ми пука патентот, али битно она си кажува дека сум СУПЕР, пошо и цените им се СУПЕР 4-5-6 000 денари за едни скапани фармерки.

Теранова

Супер услужливи коа ти треба помош.

Ботони (продавница за накит)

Океј се, али замараат да не пипкаш ништо.

Олимпија (продавница за накит)

Прекасни се.

Квиксилвер

Кул се. Се изнасмеав со нив.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Не знам уше за (повеќето) скопски продавници ама знам дека цурите шо продаваат карти во киното на рамстор се најфин персонал што сум го упознал, абе у муабет си напраивме со цурите. Да ти е мерак да дојдеш пак да земиш карта.

А тоа шо шетаат. Па знаете дека ќе го јадат стапот после ако снема роба. Па нормално е цурите да се параноични. А шо претеруват тоа да...

Знаете дека сега имало некои батки што шетат низ пордавниците и дават оценки за персоналот? Ама се претставуваат анонимно како и секој друг купувач
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Toreador напиша:
Не знам уше за (повеќето) скопски продавници ама знам дека цурите шо продаваат карти во киното на рамстор се најфин персонал што сум го упознал, абе у муабет си напраивме со цурите. Да ти е мерак да дојдеш пак да земиш карта.

А тоа шо шетаат. Па знаете дека ќе го јадат стапот после ако снема роба. Па нормално е цурите да се параноични. А шо претеруват тоа да...

Знаете дека сега имало некои батки што шетат низ пордавниците и дават оценки за персоналот? Ама се претставуваат анонимно како и секој друг купувач
Да да читав тоа
али не сфатив што е поентата баш баш.
Има засега 100 вработени кои шетаат.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
ThA-BiTcH напиша:
Да да читав тоа
али не сфатив што е поентата баш баш.
Има засега 100 вработени кои шетаат.
Демек стварта била да се процени колку продавачите "си го знаат занаетот" како се однесуваат према купувачот и дали се држат до професионална етика, предмет што ние сега ќе го имаме овој семестар и мислам дека е баш закон. Во секој факултет (па и средно) каде струката бара интеракција со луѓе или односи продавач-купувач мора да го има предметов...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ете џаболебарска работа за тебе Торчо. Оди и шетај безделно и бесцелно и оценувај како работат вработените.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
kikiki напиша:
Evroazija :kajg:
Vleguvas i pocnuvas da razgleduvas i vednas edna prodavackata te sledi, i edno 10 pati te prasuva sto baras?
Prodolzuvas ponatamu ti se zakacuva druga da te sledi, i da te prasuva sto baras? Ako se fatis za nekoe parce obleka vednas taa ti ja zima od raka i ti vika garderobata ti e ovde. Odis vo garderoba da probas, a taa stoi pred garderoba i te ceka da izlezes :icon_lol: Dosada ziva.
Ednas samo imam vlezeno so drugarka mi za taa da razgleda nesto i ottogas nemam vlezeno. Pa ne sum jas otisla da kradam, pa da me sledi celo vreme za da se osekam kako kradec. Me nerviraat vakvi prodavacki ufff:ija:
Navistina se :ija: ....vleguvam zavcera vo Evroazija i edna doticna prodavacka celo vreme po mene, ne zbori nishto tuku onaka odi po mene...jas i se svrtev i vikam: Devojko dojdov da razgledam ako moze i da kupam neshto, ako mi se dopadne...nemora da odish pomene, bidejki moze da ispushtish drugi mushterii, a jas moze da gledam i dva casa...ako mi trebash ke te viknam...i tipkava se vdjashi...otide kaj shefot najocigledno i ovoj dojde do mene mi se izvini i mi vika ako treba neshto slobodno da povikam...no me prateshe so pogled ko da sum nekoj kradec ne mushterija, pa kakov odnos e toa majku mu, moze da kazat povelete i sl. no da mi odi zad noze celo vreme nemozam da raat da vidam se shto sakam i za shto i da se fatite da vi vika da ne sakate da probate...btw zemav edno parce garderoba bluzicka i doleta doticnata da ne sakate da probate...i vikam ne! moze ke probam poveke parcinja odednash taka da seushte ne sum se odlucila shto ke probam...ne kaza nishto tuku stoeshe do mene...ne se mrdna e vikam sega ke ja shetam i ke ja natrupam so garderoba zainaet i nema nishto da kupam...ama sum zlobna..:) ama navistina iritiraat vaka...ja shetav tipkava ja shetav ja trupav so garderoba ne mozeshe veke da gi nosi...i celo vreme vika tuka e garderobata, a jas vikam ushte malku da razgledam...:)...ja umrev...ne e taa kriva ama odnosot im e sakam da te usluzam ama ajde pobrgu izleguvaj od dukan...vlegov vo garderoba i probav samo dve parcinja, a drugite samo gi vidov poubavo...na kraj mi stana zal vaka shto ja shetav tipkata dva casa i kupiv nekolku rabot...no mu rekov na shefot najocigledno shef beshe deka nemashe potreba da se maltretira devojceto, deka navistina ne e vo red da te gledaat kako kradec i deka i taka i taka ako mi se dopadneshe neshto ke kupev...ama gospogice mi veli toj takov ni e nacinot na rabota...:ija: ufff ama nacin...ma ne vleguvam veke tamu...samo grev mi e za prodavackite...

mora da se ima nekakov odnos kon mushteriite, no treba da se proceni covekot...ne vaka...ako vidish deka dva tri pari te poledne nakrivo i u glava si veli aman samo gledam ili toa ti go kaze ostaj go namira prati go so pogled mushterijata ne mora da mu bideh zad petici...posebno vo ogromni dukani...vo pomali e podrug muabetot...tuka si...od start procenuvash dali e vlezen za da kupi ili da razgleda ako imash sens...probuvash da iskomunicirash i ako e tezok za komunikacija ostavash samiot da te prasha, pa pocnuvash konverzacija...ako pocnesh monolog, a nema respond togash go brkash vo istiot moment...znaj deka nitu dogledanje nema da kaze...tolku...
 

betogrozdanov45

мајстор за гибаници
Член од
26 октомври 2005
Мислења
1.549
Поени од реакции
6
Значи луѓљ заклучок, не влагајте у Евроазија !!! :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Garfield напиша:
Ете џаболебарска работа за тебе Торчо. Оди и шетај безделно и бесцелно и оценувај како работат вработените.
:pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Највеќе убедливо што ме нервира е кога ќе одам во продавница и продавачката ќе ми рече-Види го ова,сега вакви се модерни!!!!
Леле тогаш ми доаѓа да ја убијам!
Иначе ме нервираат продавачките што те следат низ цела продавница и ништо не зборуваат(Еуро Азија)-еднаш таму со еден другар намерно и бегавме низ цела продавница а она кутрата не следеше цело време-душата и ја извадивме!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom