Продавам, купувам, менувам...

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
ЦРТ немој да купуваш, Јане ти објасни. А ако сакаш 20.1" ЛЦД што не е вајдскрин и што има блиндиран екран што немоеш со базука да го скршиш и што кошта 300-320 евра, јави ми се. Ако го има сеуште на лагер де!:smir:

Да, баш таков ми треба, пошо ќе идам у Ирак на војно поле, па да поиграм нешо додека нема акција...

Ми треба некој до 13 000 ден. над 20" и да не е WIDE!

И кажете ми неколку причини зашто да не земам CRT?
LCD e поекономичен, троши помалку струја, не ги замара очите толку (има и филтер за CRT, значи исто е), зафаќа помал простор.

Сево ова ич не ми е битно, значи, дајте некоја друга причина, зашто би зел LCD а не CRT (кој е околу 100 евра поевтин...)

Поздрав :smir:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
ДМи треба некој до 13 000 ден. над 20" и да не е WIDE!
Со среќа! Таков не постои. Ти реков скапи се. Овој не е скап зашо е блиндиран, туку затоа што е 20.1 а не е wide.

И кажете ми неколку причини зашто да не земам CRT?
Мртва технологија? Главоболки? 21инчните се по 3-40 кила? Едвај стои на биро? Уште некоја причина?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Шиткам P4 3GHz Ht 2 MB cache.
Или мењам за q6600...

Јеботе Анриел 3,ми сецка! :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Мртва технологија? Главоболки? 21инчните се по 3-40 кила? Едвај стои на биро? Уште некоја причина?
Сеуште ненадминати во ms и без разлика на која резолуција ќе ја тераш играта,нема да имаш trailing.
Ако земеш 21 инч LCD,рачунај мораш минимум резолуција од 1280 * 1024,рачунај ќе мора да менуваш компоненти на секои 6 месеци,само заради таа проклета резолуција :)

Иам 22 инч Тринитрон Сони ЦРТ, можда тежи некои 7-8 кила,можда е голем позади,ама сеуште го нема тој ЛЦД монитор кој ќе даде појасна слика и кој има побрз одзив.
Остај шо ти зборат овие,слушај ти од гејмер совет :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Сеуште ненадминати во ms и без разлика на која резолуција ќе ја тераш играта,нема да имаш trailing.
Ако земеш 21 инч LCD,рачунај мораш минимум резолуција од 1280 * 1024,рачунај ќе мора да менуваш компоненти на секои 6 месеци,само заради таа проклета резолуција :)

Иам 22 инч Тринитрон Сони ЦРТ, можда тежи некои 7-8 кила,можда е голем позади,ама сеуште го нема тој ЛЦД монитор кој ќе даде појасна слика и кој има побрз одзив.
Остај шо ти зборат овие,слушај ти од гејмер совет :)
Тоа се бараше! :smir:
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Дојди кај мене и види го Самсунгот што го имам. 22" на 1680х1050, одзивот се разликува од ЦРТ, но не е доволно за твоето око да го забележи (откога станавте толку префинети што +1ms ќе ви пречи?)
А појасна слика со олку живи бои...
 
С

Спенсер

Гостин
Дојди кај мене и види го Самсунгот што го имам. 22" на 1680х1050, одзивот се разликува од ЦРТ, но не е доволно за твоето око да го забележи (откога станавте толку префинети што +1ms ќе ви пречи?)
А појасна слика со олку живи бои...
за тоа си у право, мислам дека +1мс не менува ништо, и јас сум за ЛЦД,позз
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Сеуште ненадминати во ms и без разлика на која резолуција ќе ја тераш играта,нема да имаш trailing.
Ако земеш 21 инч LCD,рачунај мораш минимум резолуција од 1280 * 1024,рачунај ќе мора да менуваш компоненти на секои 6 месеци,само заради таа проклета резолуција :)

Иам 22 инч Тринитрон Сони ЦРТ, можда тежи некои 7-8 кила,можда е голем позади,ама сеуште го нема тој ЛЦД монитор кој ќе даде појасна слика и кој има побрз одзив.
Остај шо ти зборат овие,слушај ти од гејмер совет :)
Тоа со риспонс тајмот е решено на новите ЛЦД-еа, веќе не е така како што беше. Исто и со резолуцијата, ЛЦД-ата имаат повисока резолуција по инч.

Второ тие 7-8 кила помножи ги со 4. Нема шанси да ти е толку лесен мониторот. Мојот ЛЦД е 8 кила, 9 со кутија и документи.

Точно е дека сеуште не постои ЛЦД кој ке даде појасна слика и побрз одзив од ЦРТ, ама во денешно време разликата е толку мала што само најистренираните очи (хардкор гејмери, графички дизајнери итн) можат да ја приметот.

Остај што ти зборат другите, слушај од гејмер совет! :smir:(да да и јас сум)
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
Ајде народе да пробам

Pentium 2 450MHz
192 MB Ram
nVIDIA geforce 4 64 MB DDR TV Out DVI
CDR +/-
16 MB HD
Monitor Compaq 17" CTR

Цела конфигурација е на Compaq
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Тоа со риспонс тајмот е решено на новите ЛЦД-еа, веќе не е така како што беше. Исто и со резолуцијата, ЛЦД-ата имаат повисока резолуција по инч.

Второ тие 7-8 кила помножи ги со 4. Нема шанси да ти е толку лесен мониторот. Мојот ЛЦД е 8 кила, 9 со кутија и документи.

Точно е дека сеуште не постои ЛЦД кој ке даде појасна слика и побрз одзив од ЦРТ, ама во денешно време разликата е толку мала што само најистренираните очи (хардкор гејмери, графички дизајнери итн) можат да ја приметот.

Остај што ти зборат другите, слушај од гејмер совет! :smir:(да да и јас сум)
Разлика у цена 200 евра.ЦРТ квалитетно можеш да најдеш од 100 до 150 евра (јас Сонито го змеав за 100 евра пред 1 и пол година),а ЛЦД какви што викаш ти се негде 20.000 ден значи околу 350 евра.
Ако си гејмер,побитно ти е она што е на екранот,отколку она што е позади него.
А за тежината,демек ти секој ден ќе бришеш прашина позади него па ќе го креваш :S

Не знам,поентата ми е,не фрлај за џабе пари,ЛЦД е за женски,чиста естетика за поголема цена,место ЛЦД земи уште една 8800 и бапни ја у СЛИ :)
 
P

Princ

Гостин
Mac)), еве ти само една добра причина зошто да не земеш ЦРТ: НЕМАТ! Јасно? :)
Тоа со цената важело некогаш но не и денес. Имам продавница за IT опрема и знам што зборам. Тогаш данокот беше еднаков за CRT и LCD а и цената на LCD беше висока. Денес цената на LCD мониторите е падната многу + данокот на тие монитори е 5% (во споредба со CRT кој е сеуште 18%).
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Дојди кај мене и види го Самсунгот што го имам. 22" на 1680х1050, одзивот се разликува од ЦРТ, но не е доволно за твоето око да го забележи (откога станавте толку префинети што +1ms ќе ви пречи?)
А појасна слика со олку живи бои...
Крајсис мислиш ќе ти ја тераше на било која друга графичка освен 8800 и 3850?

Пробај пушти на 1024,па кажи ми дали ќе остане 1мс одзивот.
Најинтересен тест :
Пушти Pro Evolution Soccer на 800*600,земи ги манчестер и гледај црвени линии по цел екран :)

Ако имаш пари на пола година да ставаш нови компоненти редовно,земи го самсунгот.

Ако немаш,земи си ЦРТ и не се замарај со тоа да играш во некоја нативна резолуција.

Принц дојди во сервис,ќе ти даам какви ти душа сака ЦРТ-а,има Dell,Sony итн...
 
Член од
22 ноември 2007
Мислења
44
Поени од реакции
0
Imam nov neupotrebuvan RUTER ASUS za cena od 1500 denara.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ајде народе да пробам

Pentium 2 450MHz
192 MB Ram
nVIDIA geforce 4 64 MB DDR TV Out DVI
CDR +/-
16 MB HD
Monitor Compaq 17" CTR

Цела конфигурација е на Compaq
а цена?!?

16мб хард диск?
мегабаји?сигурно мислеше на 16 гигабајти?
хмм...не ми се верува дека ќе го продадеш над 60евра...
а што ти текна да го продаваш? да не ти зафача место?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Aјмо, ми треба нов компљуктор за праење повкусна Кајгана и поефикасно делење банови.

Дајте предлог конфигурации со цени, по можност на фактурче, 2-3 ратички се рачунаат како предност.

И даунлоуд, нешто такво нарачаа ми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom