Продавам - Купувам

Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Без проблем си учествуваат на изложби.
Еве една фотка од доберманче старо 5 месеци од одгледувачницата Kaiser Kraft на изложбата во Прилеп што скоро се одржа освои Baby BIS иако имаше купирани опаш и уши.




Епа тогаш јас не го разбирам законов ,што е забреното ,што е сменето...не разбирам ,а многу луѓе ми рекоа дека не можеш да го носиш кучето на изложби ако му се сечени ушите или опашот.

Куку леле јас се извинувам за оф-топиците на темава дури сега видов дека ова е темата Купувам/Продавам/Подарувам...:smir:
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
разликата е во тоа што во законот пишува дека ветеринар кој ќе биде фатен да накази животни ради естетски изглед ќе биде казнет.
 
L

Lu

Гостин
Епа тогаш јас не го разбирам законов ,што е забреното ,што е сменето...не разбирам ,а многу луѓе ми рекоа дека не можеш да го носиш кучето на изложби ако му се сечени ушите или опашот.

Куку леле јас се извинувам за оф-топиците на темава дури сега видов дека ова е темата Купувам/Продавам/Подарувам...:smir:
Законов е ветер у магла.
А тие што ти рекле дека куче со купирани опаш и уши неможе да учествува на изложби те излажале.
Ненамерно те излажале бидејќи и тие веројатно не знаат и не се запознаени како стојат работите,туку без да проверат од тоа што чуле и начуле ти кажале погрешно.
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
Купувам хаска, по можност машка и малечка, уште поубаво ако има некој да ми ја подари :)) За ова сериозно!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Daj koj saka ama iskreno ako saka crn macor se odziva na Blek kulturen vospitan nema fakultet ali ima dusa, koj saka da go cuva Gospod ke mu dade zdravje!
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
80
Поени од реакции
5
Daj koj saka ama iskreno ako saka crn macor se odziva na Blek kulturen vospitan nema fakultet ali ima dusa, koj saka da go cuva Gospod ke mu dade zdravje!

planiram jas po posledno vreme da si zeam macka daj pusti sliki kazi nesto pojke kolku e star ova ona. Ama isto da znajs ke mi treba i trening posto dosea neam cuvano macka :)
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
908
Поени од реакции
185
можи да најдам пит-бул или стафордски пит бул териер докај 50 евра...немора да е со педигре...јас би дал и 500 евра али моиве дома недаваат...коа ќе пораснам ќе си купувам јас :)
 
L

Lu

Гостин
можи да најдам пит-бул или стафордски пит бул териер докај 50 евра...немора да е со педигре...јас би дал и 500 евра али моиве дома недаваат...коа ќе пораснам ќе си купувам јас :)
Пит Бул може да се најде за 50 евра.
А Стафордски Пит Бул Териер е таква раса неможеш да најдеш ни за 50 ниту пак за 5.000 евра затоа што таква раса НЕПОСТОИ.

А и други имам чуено така да кажат Стафордски Пит Бул Териер :toe: незнам од кај го ископале овој назив.
Ти веројатно наместо Стафордски Пит Бул Териер ,си сакал да кажеш Американски Стафордски териер.
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
908
Поени од реакции
185
Пит Бул може да се најде за 50 евра.
А Стафордски Пит Бул Териер е таква раса неможеш да најдеш ни за 50 ниту пак за 5.000 евра затоа што таква раса НЕПОСТОИ.

А и други имам чуено така да кажат Стафордски Пит Бул Териер :toe: незнам од кај го ископале овој назив.
Ти веројатно наместо Стафордски Пит Бул Териер ,си сакал да кажеш Американски Стафордски териер.
Абе знам јас дека згрешив,ама ме мрзеше да го преправам си реков дека ќе разберите! :)
 
L

Lu

Гостин
Абе знам јас дека згрешив,ама ме мрзеше да го преправам си реков дека ќе разберите! :)
Абе јас мислев дека ако си знаел дека си згрешил немало да те мрзи да ја исправиш грешката,а вака непоправена грешка си мислев дека стварно мислиш дека постои таква раса :smir:
 
Член од
16 јануари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
1
Се продава малтешка пудла, машко, старо 40 дена, без педигре.
 
L

Lu

Гостин
Се продава малтешка пудла, машко, старо 40 дена, без педигре.
Малтешка Пудла како раса не постои :nenene:
Расата се вика Малтезер (Bichon Maltese).

Значи преку глава ми е од нашиот народ што „знае да создава„ (или поточно кажано ги упропастува постоечките раси) незнам кој ја измисли таа „раса„ Малтешка Пудла кога веќе си има име расата - Малтезер.
 
Член од
16 јануари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
1
Прво фала што ме просветли, незнаев што чувам 10 години, хахаха. Во Македонија пола од народот ако напишеш малтезер незнаат што е па затоа напишав малтешка пудла(а кој го измислил ова име и како од малтезер станало малтешка пудла не би знаела да ти кажам).
Второ не се зачленив тука да се расправам тука да најдам некој совесен што сака кучиња да го вдоми куценцето.
Пријатно
 
L

Lu

Гостин
Прво фала што ме просветли, незнаев што чувам 10 години, хахаха. Во Македонија пола од народот ако напишеш малтезер незнаат што е па затоа напишав малтешка пудла(а кој го измислил ова име и како од малтезер станало малтешка пудла не би знаела да ти кажам).
Второ не се зачленив тука да се расправам тука да најдам некој совесен што сака кучиња да го вдоми куценцето.
Пријатно
Како прво јас не се расправам со тебе туку кажав како се вика правилно расата.
А за тоа што пола народ во Македонија ако напишеш Малтезер нема да знаат што е, за тоа сте вие (не се однесува „вие„ само на тебе) туку на сите вас што ве мрзи малку да ги едуцирате луѓето и да им посочите дека е грешно да се вика расата Малтешка пудла бидејќи името на расата е Малтезер.
Човек и да сака да го научи правилното име на расата неможе од таквите како вас што ве мрзи да објасните.
А кој го измислил името Малтешка пудлица не ме ни интересира,бидејќи такво куче под името Малтешка пудлица не постои.
А ти ако си совесна ќе му извадиш на кутрето педигре и ќе си прочиташ фино лепо како се вика правилно расата а не пишуваш „продавам кутре али без педигре е„.
Ако сакаш да зимаш пари од кучиња тогаш продавај ги со педигре а не ми продавај тука „Малтешки пудли без педигре„.
Пријатно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom