Продавам - Купувам

L

Lu

Гостин
\


Great dane e germanska doga a dimitri sekako deka ima jas licno imam videno najmalku 10tina niz skopje e sea dali ovde u makedonija ima odgleduvacnica za germanski dogi toa neznam ali ima mnogu luge so nosat kucinja od stranstvo za odredena sum na pari :) pozz
Ете видиш,знаев дека не ги имам сите видено од Скопје,јас лично имам 3 видено,а биле 10тина само во Скопје,а тек во другите градови.Арно си кажав јас дека се 30тина низ цела МК.
Инаку одгледувачница за Германски доги нема регистрирано во Македонија,али во март се родија 4 Германски доги.
Имам слика од 4те Германски доги што се родија во март.
Еве ги малите и нивните родители,мајката е арлекин а таткото е црниот.
Таткото го немам видено лично,а мајката ја знам еднаш ја шетаа во парк и се запознав со луѓето.











И заборавив да кажам не е само леглото од 4 што се родија во март 2010,туку истиот период март 2009 од истава женка имаше легло од 8 или 9 кутриња,еве слика од тоа легло.




Што значи 15тина се сигурно само во Скопје.
И многу ми е мило што се зголемува бројката на Германските доги во Македонија.
 
Член од
2 ноември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
14
Ги имам видено догиве на друг наш форум и знам за парењето а гледам дека и ти ги следиш кучињава многу па ме интересира дали знаеш некоја одгледувачница на француски булдози во македонија ама не таа кумановската
 
L

Lu

Гостин
Ги имам видено догиве на друг наш форум и знам за парењето а гледам дека и ти ги следиш кучињава многу па ме интересира дали знаеш некоја одгледувачница на француски булдози во македонија ама не таа кумановската
Е да ти кажам право незнам одгледувачница за Француски будлози,не ги пратам и не се интересирам многу околу Францускиве булдози па затоа и не сум запознаена многу со одгледувачниците за нив.
Али едно сигурно знам - а тоа е дека многу се раширија низ Македонија.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.865
Поени од реакции
6.375
Голем Данец
Охооо ти незнаеш расата како се вика на нашки па уште 2 ќе си чувал,дај молимте прво ако сакаш некоја раса треба убаво да се информираш за неа па дури после да ја земаш,а ти ни името не го знаеш на нашки па уште и 2 ќе си чувал.
Инаку Great Dane на „нашки„ се вика Германска Дога.
.
Не живеам во МК.Ке се враќам скоро,затоа прашав, во Англија сум моментално и веќе година дена ги имам овие две Госпоѓи...


 
L

Lu

Гостин
Не живеам во МК.Ке се враќам скоро,затоа прашав, во Англија сум моментално и веќе година дена ги имам овие две Госпоѓи...



Чекај чекај ти веќе чуваш 2 Германски доги ?

Ај баш сакам да ги видам,овие сликите не се гледаат што си ги ставил.
А зошто кажа во првиот пост кога прашуваше за нив те цитирам „Би купил две„ или сакаше да кажеш дека веќе си купил две ?
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.865
Поени од реакции
6.375
Чекај чекај ти веќе чуваш 2 Германски доги ?

Ај баш сакам да ги видам,овие сликите не се гледаат што си ги ставил.
А зошто кажа во првиот пост кога прашуваше за нив те цитирам „Би купил две„ или сакаше да кажеш дека веќе си купил две ?
Го едитирав постот,сега се ок сликите,инаку би купил две ,да ,во МК, каде во моментов не сум...
 
L

Lu

Гостин
Да ти кажам прекрасни ти се Германскиве доги,со купирани уши би биле уште поубави али и вака не се лоши,всушност одлични се.
Имаш право баш се госпоѓи како се испружиле по креветите,мерацииииии :pipi: .
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.865
Поени од реакции
6.375
Да ти кажам прекрасни ти се Германскиве доги,со купирани уши би биле уште поубави али и вака не се лоши,всушност одлични се.
Имаш право баш се госпоѓи како се испружиле по креветите,мерацииииии :pipi: .
Мило ми е што ти се допаѓаат...Инаку овде во Англија не постои Германска дога, со купирани уши,се смета за грев,имам зборувано со луѓето тука ,и се многу накурчени од фактот што во Америка, сите се со купирани уши.. неможат да го сватат тоа...Мене ми се супер такви какви што се...природно си е природно...:smir:
 
L

Lu

Гостин
Мило ми е што ти се допаѓаат...Инаку овде во Англија не постои Германска дога, со купирани уши,се смета за грев,имам зборувано со луѓето тука ,и се многу накурчени од фактот што во Америка, сите се со купирани уши.. неможат да го сватат тоа...Мене ми се супер такви какви што се...природно си е природно...:smir:
Ќе отидам малку офф топик од темата али неможам да издржам а да не направам споредба конкретно со мојата омилена раса Доберман.

Ова

Или ова ?

Да, во повеќето европски држави е забрането купирање на опаш и уши.
Али во секој случај (според мене) поубави се со купирани.

Баш ме потсети на рекламата за VIVA сокчињата мислам дека беше „Природно си е природно„
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Ќе отидам малку офф топик од темата али неможам да издржам а да не направам споредба конкретно со мојата омилена раса Доберман.

Ова

Или ова ?

Да, во повеќето европски држави е забрането купирање на опаш и уши.
Али во секој случај (според мене) поубави се со купирани.

Баш ме потсети на рекламата за VIVA сокчињата мислам дека беше „Природно си е природно„
Ама сега со законов за купирањето на ушите ,доберманите ,стафордите , кане корсо и ред други раси се унаказиа... Првин доберман со не купиран опаш и уши не е доберман зошто првин не е препознатлив ,со купирањето се нагласува неговата "агресивност" ,елегантност ,внимателност.
 
Член од
23 ноември 2009
Мислења
13
Поени од реакции
2
се продава куЧе пит булл ,,Дона,, родена на 08.08.2010год. црна со бело на градите,многу напредна со извадена книшка (вакцинирана,ревакцинирана,проЧистена) со купирани уши...куЧето е прекрасно го продавам поради тоа што немам време за Чување
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Ја неам видено нешо вакво кај нас,жими све :D
 
L

Lu

Гостин
Ја неам видено нешо вакво кај нас,жими све :D
Збориш за Германски доги?
Ако си од Скопје незнам како сеуште не си видел,ги има околу 15 ГД само во Скопје.
Најстарите Германски доги што се во Скопје се браќа едниот е црн а другиот е арлекин и се стари 10 години и од мали се тука во Скопје - Центар,комшии ми се (различни се сопствениците али и двајцата живеат блиску до мене) и скоро секој ден ги гледам.Мерак за очи :helou:
Незнам како за цели 10 години не си ги начекал барем нив двајца.

--- надополнето ---

Ама сега со законов за купирањето на ушите ,доберманите ,стафордите , кане корсо и ред други раси се унаказиа... Првин доберман со не купиран опаш и уши не е доберман зошто првин не е препознатлив ,со купирањето се нагласува неговата "агресивност" ,елегантност ,внимателност.
Точно Доберман без купирани уши не е оној „вистинскиот„ Доберман,а тек поготово и без купиран опаш е тогаш незнам што би бил....хм можеби некоја друга раса. (не го сваќајте буквално :pipi:)
Инаку јас искрено не сум видела Доберман со опаш,сите биле со купирани опаши а со некупирани уши сум висела али не се она „вистинските„ Добермани.
Јас не се сложувам со тебе дека баш поради законот за забрана на купирање не им ги имаат искупирано ушите или опашките (зависно од расата).
Тие што не ги купирале законот им е само изговор (или поточно не сакале да даваат пари за тие работи или некоја друга причина)
И ден денес се купираат опашки и уши,значи законот е само изговор,а кој сака стварно неговото куче да има купирани опаш и/или уши тоа ќе го стори,законот не е никаква пречка,посебно не тука во Македонија.
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Збориш за Германски доги?
Ако си од Скопје незнам како сеуште не си видел,ги има околу 15 ГД само во Скопје.
Најстарите Германски доги што се во Скопје се браќа едниот е црн а другиот е арлекин и се стари 10 години и од мали се тука во Скопје - Центар,комшии ми се (различни се сопствениците али и двајцата живеат блиску до мене) и скоро секој ден ги гледам.Мерак за очи :helou:
Незнам како за цели 10 години не си ги начекал барем нив двајца.

--- надополнето ---



Точно Доберман без купирани уши не е оној „вистинскиот„ Доберман,а тек поготово и без купиран опаш е тогаш незнам што би бил....хм можеби некоја друга раса. (не го сваќајте буквално :pipi:)
Инаку јас искрено не сум видела Доберман со опаш,сите биле со купирани опаши а со некупирани уши сум висела али не се она „вистинските„ Добермани.
Јас не се сложувам со тебе дека баш поради законот за забрана на купирање не им ги имаат искупирано ушите или опашките (зависно од расата).
Тие што не ги купирале законот им е само изговор (или поточно не сакале да даваат пари за тие работи или некоја друга причина)
И ден денес се купираат опашки и уши,значи законот е само изговор,а кој сака стварно неговото куче да има купирани опаш и/или уши тоа ќе го стори,законот не е никаква пречка,посебно не тука во Македонија.
А на изложби ? Зимаш куче од врвно легло , си платил дебело ,сакаш да го носиш кучето на изложби. За пари не знам колку чини ,зошто не сум имал таква раса која и било потребно купирање на ушите . Здравје боже стафордот планирам да ми биде со купирани уши ,не дека се грди со уши но мерак ми е да биде со сечени уши.
 
L

Lu

Гостин
А на изложби ? Зимаш куче од врвно легло , си платил дебело ,сакаш да го носиш кучето на изложби. За пари не знам колку чини ,зошто не сум имал таква раса која и било потребно купирање на ушите . Здравје боже стафордот планирам да ми биде со купирани уши ,не дека се грди со уши но мерак ми е да биде со сечени уши.
Без проблем си учествуваат на изложби.
Еве една фотка од доберманче старо 5 месеци од одгледувачницата Kaiser Kraft на изложбата во Прилеп што скоро се одржа освои Baby BIS иако имаше купирани опаш и уши.



 

Kajgana Shop

На врв Bottom