Провокација или комфорност и мода?

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Ме интересира мислењето на девојките на форумов околу начинот на облекување на денешниве девојки. Се поразголени се, помалку облека, се повеќе се гледа долниот веш. Што е работата? :? :? :?
Од една страна сите се прават „поштени“ и незгодно им е да ги буља некој у деколте и у г`з, а носат деколте до пупак и пантолони кои покрај тоа што се проѕирни, не го покриваат целиот задник :?
Ќе речете удобност... хммм... не знам дали е удобно постојано да носиш танга, или пак градите да ти се „мандаат“ лево-десно, или пак зимно време да мрзнеш со гол стомак и бубрези по снеговите.
Која е целта на таквото (с)облекување. Да се привлече внимание? Да се изгледа убаво?
Дали вреди таа жртва за да се изгледа „убаво“?
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
StenmarC финтата на таквото (с)облекување е за да ја забележиш девојката бе... не џабе у зимно време се (с)облакала у миничи, голо стомаче... и мрзне по ладот и снеговите, а ти да не ја забележиш... па греота е, грев е да не ја забележиш, а она се мрзне... :lol: :lol:
А и башка тоа е за да и пријдеш на девојката у стил „еј извини да не ти е ладно?“ и соблакаш ти твојата јакна или блузон или што и да носиш и ја наметнуваш и после и викаш „еј ако сакаш да те префрлам до дома со кола сум, да не мрзнеш да чекаш такси или бус“... :lol:
А после за во кола што ќе се деси, незнам... твоја е колата... :lol: :lol:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
лажат дека е од удобност, ни самите незнаат зашто така се облекуваат, како што рече несакаат да им буљиш у гз а све што носат е или прозирно или со големо деколте, или низик струк па тангата им се гледа, крива за се ова е модата, кој ги налага стандардите на облекување
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Порано не се гледаше газот од гаќите, а сега не се гледаат гаќите од газот - танга :D

Стватно малку налудничаво изгледа кога на -10 ќе видам девојка со голи нозе. Јас не знам како се трпи тоа. Кога ја гледам се тресам :shock:

Инаку јас мислам дека кај нас сеуште е мал бројот на "ослободени" и "свои" девојки. Нема ништо лошо во тоа да се носи танга, лошо е кога ќе видам девојка што носи панталнои кои и се прозираат, а при тоа носи домаќинска гаќа. Е тоа е лошо

Значи иако има исклучоци.. генерално мислам дека сеуште се затуцани девојките кај нас 8)
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Hmm teska tema pred nekolku god modata i cevli bea ne udobni ama se naviknuvash na sve , veruvajte koga bef studentka sedef na casovi 10 sati so cizmi 12 cm stilka i ic ne mi smetashe a za ladno bogami ne podnesuvam stud taka da ne nosam razgoleno vo zima pa neka saka najmoderno da e :)))
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
ragazza напиша:
Hmm teska tema pred nekolku god modata i cevli bea ne udobni ama se naviknuvash na sve , veruvajte koga bef studentka sedef na casovi 10 sati so cizmi 12 cm stilka i ic ne mi smetashe a za ladno bogami ne podnesuvam stud taka da ne nosam razgoleno vo zima pa neka saka najmoderno da e :)))
Прашање:
- Зошто носеше штикла од 12 цм. на предавања?

Логични одговори:
- Затоа што девојката со патичиња не го положи испитот.
- Затоа што мажите ретко гледаат во табла.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
gerard напиша:
Порано не се гледаше газот од гаќите, а сега не се гледаат гаќите од газот - танга :D
Закон!!! :lol: :lol: :lol:

Не велам дека не облекувам минич на сред зима, ама тоа се дешава ретко и треба да има прилика. Си пазам секогаш што носам, но во крајности за само да е модерно никогаш не одам! :lol:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Nema logicen odgovor befme 28 zenski vo classot taka da ne bese do smekot pred tabla:))
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
ragazza напиша:
Nema logicen odgovor befme 28 zenski vo classot taka da ne bese do smekot pred tabla:))
Уште пологично. Мора неколку да се истакнат од тие 28. Нормално, тие попровокативно облечени (штикла 12 цм) имаат повеќе шанси да го положат испитот.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
ragazza напиша:
Демек не било така? :oops: :D

Ма ајде, се знае зошто жените се облекуваат провокативно. Со некоја намера.
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
До пред неколку години и јас шетав така разголена среде зима, искрено да ви кажам си се чудам сама на себе како не ми било ладно, шо знам тогаш таква беше модата сите од друштвото така се облекуваа ( а нормално јас не сакав да се двојам од останатите, што сега не е така сега воопшто не гледам кој што носи и зошто носи) па нормално и јас се облекував. Никогаш не осетив студ, а шетав сред зима облечена како Јули месец да е.
Сега не е така, дали тоа со годините си иде ( не дека сум престарена) или не знам со што ама сега сред зима со џемпер и бунда се тресам од студ, па не ни помислувам на нешто друго освен сомотски пантолони, џемпер и дебела јакна или бунда. Дури кога ги гледам помладите разголени мене ми студи, а се чудам како издржуваат и како и јас некогаш сум можела да трпам таков студ :D :D :D
А тоа со деколтеата и прозирните пантолони хммм За деколтеата немам ништо против, меѓутоа не се сложувам со комбинациите на длабоко деколте и прозирни пантолони, некако премногу вулгарно ми изгледа.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Ти дојде паметот конечно, а? :wink:

А тоа со деколтеата и прозирните пантолони хммм За деколтеата немам ништо против, меѓутоа не се сложувам со комбинациите на длабоко деколте и прозирни пантолони, некако премногу вулгарно ми изгледа.
Јас не би го нарекол вулгарно, туку претерано провокативно. После се жалат ако некој ги нападнал, силувал...
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Acid nemoj taka , ne e opravdano nekoj nekogo da siluva samo poradi provokativna obleka ! Gola devojka neka seta i se pak e to nasilstvo od najgrozen stepen , koga e silovanje vo prasanje nikogas ne devojkata kriva stom rekla NE! nikakva vrska nema oblekata so cinot ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom