Проблем со ubuntu (професорски лаптоп)

  • Креатор на темата Паган-др
  • Време на започнување
M

MiniTurtle

Гостин
како прво да деинсталираш се што не ти треба. како второ да избришеш видео и сл раб.
и како трето, Ccleaner му е мајката
А ти мислиш мн програми има? Иам рекордни 4 програми, Мозила,Некоја апп за вебкам,Скајп и Bleachbit(нешо као ccleaner), немам ниедно видео, користам Bleachbit, нема фајде, не е во ред нешо. го чекав 40мин да скенира се и избриша само 50 мб :О
 
Член од
14 февруари 2011
Мислења
52
Поени од реакции
30
па напрај му формат, јас пред некој ден ставав Windows xp на таков и добро се држи, ако пак не сакаш тогаш врати му пак Linux и ќе немаш проблеми ....
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.511
Поени од реакции
3.356
Не ги бива тие лаптопи за Windows Xp тие одвај Linux подржуваат :facepalm:
 
Член од
14 февруари 2011
Мислења
52
Поени од реакции
30
тој јас што го правев на XP имаше 8 г хард и 512 рам, за интернет го бидува и за скајп секако и за отворање на документи тоа е повеќе од доволно за таков лап топ и за она за кое што е наменет ...
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.511
Поени од реакции
3.356
Абе ти е се наменете само за документи и такви работи и не ги бива ,нека поработи малце на xp ќе шекне лаптопот :facepalm:
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Значи имам дома лаптоп од оние како во Училиштата што се, и имам проблем. Имам Едубунту 12.04 и имам ПРЕМАЛЦЕ простор, нон стоп ми вели нешо као демек мн малце простор блабла. Нон стоп бришам кеш и све од мозила и тоа ми е единствен броусер. Значи друго скоро и ништо не користам освен скајп (РЕТКО) Дај помогнете како да направам повеќе слободен простор? Пробував со apt-get clean, и уште нешто ама ич фајде нема.. -.- ПОМОШ :mad:
Сними си Ubuntu Tweak, и отиди во табот Janitor.
 
Z

zlaki

Гостин
pozdrav do site,podolgo vreme se nemam logirano na kajgana...
Isto i jas imam lap-top od skolskite i mislam deka e verzija 7.04.Ne moze da napravi upgrade zatoa sto serverot nema podrska za istiot.Problemot e toa sto nekoi klipovi od youtube gi dava da gi gledam no nekoi ne i mi bara da instaliram Adobe flash player.Probav nekolku pati ama ne biva da se instalira ako nekoj moze da napise cekor po cekor(kade da go simnam i kako da ja pokrenam instalacijata).Isto taka i firefox ne mozam da napravam update no uspeav da rabotam so najnovata taka sto ja simnav na rabotna povrsina odnosno na desktop,raspakuvav fo folder i od tamu aktiviram na dvoklik i raboti najnovata firefox17.Isto taka i dodadov add-on AID flash na firefox.Ako nekoj znae da mi objasni cekor po cekor kako da sredam so flash-playerot...ili preku sinaptic menadzerot.Pozdrav
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
pozdrav do site,podolgo vreme se nemam logirano na kajgana...
Isto i jas imam lap-top od skolskite i mislam deka e verzija 7.04.Ne moze da napravi upgrade zatoa sto serverot nema podrska za istiot.Problemot e toa sto nekoi klipovi od youtube gi dava da gi gledam no nekoi ne i mi bara da instaliram Adobe flash player.Probav nekolku pati ama ne biva da se instalira ako nekoj moze da napise cekor po cekor(kade da go simnam i kako da ja pokrenam instalacijata).Isto taka i firefox ne mozam da napravam update no uspeav da rabotam so najnovata taka sto ja simnav na rabotna povrsina odnosno na desktop,raspakuvav fo folder i od tamu aktiviram na dvoklik i raboti najnovata firefox17.Isto taka i dodadov add-on AID flash na firefox.Ako nekoj znae da mi objasni cekor po cekor kako da sredam so flash-playerot...ili preku sinaptic menadzerot.Pozdrav
Прво симни го овој фајл (постара верзија на флеш 11.2 ми се чини), потоа отвори терминал:

1. Избриши го претходно снимениот флеш плеер, преку sudo apt-get remove flashplayer-nonfree или преку Synaptic Package Manager
2. gksudo nautilus (потоа внеси пасворд) - тука фактички го отвораш Nautilus какo super user, за да можеш да ја извршиш следната операција,
3. потоа пронајди го фајлот каде што си го симнал и ископирај го во ///usr/lib/mozila/plugins

Тоа е се што треба да направиш :)
 
Z

zlaki

Гостин
Прво симни го овој фајл (постара верзија на флеш 11.2 ми се чини), потоа отвори терминал:

1. Избриши го претходно снимениот флеш плеер, преку sudo apt-get remove flashplayer-nonfree или преку Synaptic Package Manager
2. gksudo nautilus (потоа внеси пасворд) - тука фактички го отвораш Nautilus какo super user, за да можеш да ја извршиш следната операција,
3. потоа пронајди го фајлот каде што си го симнал и ископирај го во ///usr/lib/mozila/plugins

Тоа е се што треба да направиш :)
1.Otkako ke vnesam vo terminal sudo apt-get remove flashplayer-nonfree prodolzuva da otcituva i na krajot izvestuva deka ne e instaliran.
2-3,.Vnesuvam gksudo nautilus ,e sega tuka e problemot kaj tocka 3.znaci go simnav adobe flash-player-ot na rabotna povrsina(desktop) vo folder kade i go otpakuvav. STO PONATAMU E SLEDNO.Ne mozam da pronajdam ( ///usr/lib/mozila/plugins ) kade se naogja?Vo opciite na Firefox nema?Kade e toa?
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
1.Otkako ke vnesam vo terminal sudo apt-get remove flashplayer-nonfree prodolzuva da otcituva i na krajot izvestuva deka ne e instaliran.
2-3,.Vnesuvam gksudo nautilus ,e sega tuka e problemot kaj tocka 3.znaci go simnav adobe flash-player-ot na rabotna povrsina(desktop) vo folder kade i go otpakuvav. STO PONATAMU E SLEDNO.Ne mozam da pronajdam ( ///usr/lib/mozila/plugins ) kade se naogja?Vo opciite na Firefox nema?Kade e toa?
Најпрво извини за доцниот одговор :)
Постапката поедноставно и сликовито објаснета:
После внесувањето на gksudo nautilus ќе ти се појави следното (сл.1) и од таму од левата страна ќе избереш File System>usr>lib>mozila>plugins и во plugins ќе го ископираш фајлот libflashplayer.so (сл.2)(копирањето ќе треба да го вршиш преку наутилусот, ќе си отвориш нов таб и од таму ќе го ископираш сл.3)
http://ubuntuone.com/0Sr6Bxi6L2pqSiDxVDc6Q9
http://ubuntuone.com/78u2nBAn969mt6mgusxKu9
http://ubuntuone.com/78lIAVddEQlt8OiLzKDi9R
Тоа е целата филозофија, се надевам дека ќе ти го реши проблемот. :)
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
или пак ќе укуцаш sudo apt-get install flashplugin-installer и самото ќе ти го инсталира.

EDIT: сега гледам за 7.04 станува збор, вади што не треба и форматирај на 10.04 минимум.што и да сакаш да правиш проблем ќе ти биде старата верзија.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
205
Поени од реакции
64
Прво симни го овој фајл (постара верзија на флеш 11.2 ми се чини), потоа отвори терминал:

1. Избриши го претходно снимениот флеш плеер, преку sudo apt-get remove flashplayer-nonfree или преку Synaptic Package Manager
2. gksudo nautilus (потоа внеси пасворд) - тука фактички го отвораш Nautilus какo super user, за да можеш да ја извршиш следната операција,
3. потоа пронајди го фајлот каде што си го симнал и ископирај го во ///usr/lib/mozila/plugins

Тоа е се што треба да направиш :)

ako moze da mi objasnite
kako prvo vrska nemam od linox,ne znam ni sto e edubuntu
od profesorskite lap top ne go imav ukluceno (zena mi) so godini na internet pa sega koga go ukluciv firefoxot ne raboti.kako sto razbrav bara nadgradba na cel edubuntu, odnosno preinstalacija bidejki ne mozese ni da se nadgradi. ako moze nekoj cekor po cekor ka mi objasne (ova cekor po cekor bukvalno go mislam :) ) kako da go preinstaliram edubuntu. kako da gi zacuvam fajlovite sto gi raboti zenami (profersorski raboti), dali pak ke ja ima makedonskata podrska na profersorskite programi po razlicni predmeti.
so eden zbor da preinstaliram edubuntu na najnova verzija ama da ostane ist
dali noviot operativen sistem ke moze da go simnam preku mojot PC na usb i sto ponatamu.
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
ako moze da mi objasnite
kako prvo vrska nemam od linox,ne znam ni sto e edubuntu
od profesorskite lap top ne go imav ukluceno (zena mi) so godini na internet pa sega koga go ukluciv firefoxot ne raboti.kako sto razbrav bara nadgradba na cel edubuntu, odnosno preinstalacija bidejki ne mozese ni da se nadgradi. ako moze nekoj cekor po cekor ka mi objasne (ova cekor po cekor bukvalno go mislam :) ) kako da go preinstaliram edubuntu. kako da gi zacuvam fajlovite sto gi raboti zenami (profersorski raboti), dali pak ke ja ima makedonskata podrska na profersorskite programi po razlicni predmeti.
so eden zbor da preinstaliram edubuntu na najnova verzija ama da ostane ist
dali noviot operativen sistem ke moze da go simnam preku mojot PC na usb i sto ponatamu.
Дали ти е дозволено да снимаш друга верзија, заради контроли?
Не сум сигурен дали добро ќе ти оди новото едубунту, бидејќи на ресурси е поинтензивно. Надоградувањето не го зимај во предвид бидејќи ќе ти одземе премногу време, што значи одново само ќе треба да го снимаш. Фајловите, документи, мултимедија и сл. ископирај си ги на усб или на некој екстерен харддиск.
Постапката изврши ја на твоја одговорност (не сакам да бидам обвинет ако тргне нешто наопаку) :)
Еве ти линк за симнување, кога ќе ги симнеш едубунтуто направи си бутабилно усб, и инструкции за инсталирање инструкции1 и/или инструкции2.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
205
Поени од реакции
64
Дали ти е дозволено да снимаш друга верзија, заради контроли?
Не сум сигурен дали добро ќе ти оди новото едубунту, бидејќи на ресурси е поинтензивно. Надоградувањето не го зимај во предвид бидејќи ќе ти одземе премногу време, што значи одново само ќе треба да го снимаш. Фајловите, документи, мултимедија и сл. ископирај си ги на усб или на некој екстерен харддиск.
Постапката изврши ја на твоја одговорност (не сакам да бидам обвинет ако тргне нешто наопаку) :)
Еве ти линк за симнување, кога ќе ги симнеш едубунтуто направи си бутабилно усб, и инструкции за инсталирање инструкции1 и/или инструкции2.
bratce kako prvo fala so sakas da pomozis
na rabota sum i ne go imam lap top do mene, taka da ke ti ja objasnam makata .odprilika mislam deka verzijata na edubuntu e 3 koma nesto ili 4 koma nesto i koga probav da go nadgradam dobiv poraka deka ne moze da se nadgradi tuku treba da se preinstalira ponova verzja .
poradi toa i firefoxot ne moze da se nadgradi i mnogu e spor i fleshovite ne rabotat.
ako postoi finta da se nadgrai firefoxot, mene samo toa mi treba da raboti dobro internetot.
negde procitav po forumov deka nekoj ja simnal na desktop mozilata pa taka ja sredil rabotata.kako go napravil toa dali znaes
ako ne mozi i toa i ako 12 bara mnogu resursi dali ke moze da se instalira 7 ili 9 ili taka nesto :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom