Проблем со ubuntu (професорски лаптоп)

 • Креатор на темата Паган-др
 • Време на започнување
П

Паган-др

Гостин
Вака сега. Имам Asus Eee PC (професорскиот) со дифолт едубунту верзијата што доаѓа со нив (што ја има и во школиве). Од нигде - никаде престана да ми се подига лаптопот, првин со некоја неразбирлива порака со некои чудни букви измешани со кирилица. После некое палење - гасење, почна да ја прави проверката на системот (што врти до 100%), и на 60% стига до следнава порака:

Код:
 /dev/sda1: UNEXPECTED INCONSISTENCY: RUN fsck MANUALLY.
      (i.e., without -a or -p options)
fsck died with exit status 4
 
*An automatic file system check (fsck) of the root filesystem failed.
A manual fsck must be performed, then the system restarted.
The fsck should be performed in maintenance mode with the root filesystem mounted in read-only mode.
*The root filesystem is currently mounted in read-only mode.
A maintenance shell will now be started.
After performing system maintenance, press CONTROL - D
to terminate the maintenance shell and restart the system.
Give root password for maintenance
(or type Control - D to continue): _
Врска немам кој е и што е root password, ако отидам ctrl - D, се рестартира системот и пак истата ствар. Тоа што барав на гугл, не ми даде никакво конкретно решение, а и друг муабет што воопшто немам работено со едубунту (освен гледање филмови и серии на vlc).

Ако некој има решение нека го објасни step-by-step зошто, ко што напоменав, воопшто не сум запознаен со овој ОС.

Сега симнувам edubuntu 12.04, со надеж дека кога ќе се среди ова ќе го апгрејднам стариов, пошто едноставно, овој што го има на лаптопот, стар е.

Да напоменам дека има некои ворд фајлови што се битни на лаптопот.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Вака сега. Имам Asus Eee PC (професорскиот) со дифолт едубунту верзијата што доаѓа со нив (што ја има и во школиве). Од нигде - никаде престана да ми се подига лаптопот, првин со некоја неразбирлива порака со некои чудни букви измешани со кирилица. После некое палење - гасење, почна да ја прави проверката на системот (што врти до 100%), и на 60% стига до следнава порака:

Код:
 /dev/sda1: UNEXPECTED INCONSISTENCY: RUN fsck MANUALLY.
      (i.e., without -a or -p options)
fsck died with exit status 4
 
*An automatic file system check (fsck) of the root filesystem failed.
A manual fsck must be performed, then the system restarted.
The fsck should be performed in maintenance mode with the root filesystem mounted in read-only mode.
*The root filesystem is currently mounted in read-only mode.
A maintenance shell will now be started.
After performing system maintenance, press CONTROL - D
to terminate the maintenance shell and restart the system.
Give root password for maintenance
(or type Control - D to continue): _
Врска немам кој е и што е root password, ако отидам ctrl - D, се рестартира системот и пак истата ствар. Тоа што барав на гугл, не ми даде никакво конкретно решение, а и друг муабет што воопшто немам работено со едубунту (освен гледање филмови и серии на vlc).

Ако некој има решение нека го објасни step-by-step зошто, ко што напоменав, воопшто не сум запознаен со овој ОС.

Сега симнувам edubuntu 12.04, со надеж дека кога ќе се среди ова ќе го апгрејднам стариов, пошто едноставно, овој што го има на лаптопот, стар е.

Да напоменам дека има некои ворд фајлови што се битни на лаптопот.

апгрејд не верувам дека ќе може, мораш една по една верзија за апгрејд да направиш.

probaj sudo fsck /dev/sda1, ako toa nejke sudo fsck -f ili fsck -p, edno od ovie kje proraboti.ako nejke nishto od ova, simni hiren boot cd, butiraj go XPto od nego, bi trebalo da ima drajveri za ext2/3.
 
П

Паган-др

Гостин
Steam.За алгрејд не мислев баш така директно, туку инсталирање на последнава верзија место старата. Лошо се изразив.

За второво, кај да го пишам тоа? Имам само _ што трепка и што и да пишам ништо не се откуцува на екранот. Ако стиснам ентер, ми дава:

Код:
 Login incorrect.
Give root password for maintenance
(or type Control - D to continue):
За hiren boot cd, ако го симнам, и го стаам на бутабилно усб пошто нема цд драјв лаптопот, што после?
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.306
бутирај со 12.04, извади што ти треба фајлови и инсталирај све одново. Никоаш нема да го опраиш.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
treba passwordot da go ukucas, probaj so toj sho bil na laptopot prethodno, ne od juzerot nego od adminot, ako pamtam ubavo profesor beshe admin, i passot isto e taka.passwordot koga go kucas nema da ti pokazuva deka go kucas, taka da glej sho stiskas
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Вака сега. Имам Asus Eee PC (професорскиот) со дифолт едубунту верзијата што доаѓа со нив (што ја има и во школиве). Од нигде - никаде престана да ми се подига лаптопот, првин со некоја неразбирлива порака со некои чудни букви измешани со кирилица. После некое палење - гасење, почна да ја прави проверката на системот (што врти до 100%), и на 60% стига до следнава порака:

Код:
 /dev/sda1: UNEXPECTED INCONSISTENCY: RUN fsck MANUALLY.
      (i.e., without -a or -p options)
fsck died with exit status 4
 
*An automatic file system check (fsck) of the root filesystem failed.
A manual fsck must be performed, then the system restarted.
The fsck should be performed in maintenance mode with the root filesystem mounted in read-only mode.
*The root filesystem is currently mounted in read-only mode.
A maintenance shell will now be started.
After performing system maintenance, press CONTROL - D
to terminate the maintenance shell and restart the system.
Give root password for maintenance
(or type Control - D to continue): _
Врска немам кој е и што е root password, ако отидам ctrl - D, се рестартира системот и пак истата ствар. Тоа што барав на гугл, не ми даде никакво конкретно решение, а и друг муабет што воопшто немам работено со едубунту (освен гледање филмови и серии на vlc).

Ако некој има решение нека го објасни step-by-step зошто, ко што напоменав, воопшто не сум запознаен со овој ОС.

Сега симнувам edubuntu 12.04, со надеж дека кога ќе се среди ова ќе го апгрејднам стариов, пошто едноставно, овој што го има на лаптопот, стар е.

Да напоменам дека има некои ворд фајлови што се битни на лаптопот.
И кај нас нешто у школо вака се покажуваше на еден компјутер пошто децата растискаа по тастатурата.
Најверојатно треба реинсталација, зошто ние не го опраивме. :D
 
П

Паган-др

Гостин
бутирај со 12.04, извади што ти треба фајлови и инсталирај све одново. Никоаш нема да го опраиш.
Коа ќе го бутирам со 12.04, нема да почне инсталација на убунтуто? Или пред инсталацијата ќе можам слободно да листам низ десктоп/фајлови?
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Коа ќе го бутирам со 12.04, нема да почне инсталација на убунтуто? Или пред инсталацијата ќе можам слободно да листам низ десктоп/фајлови?
Кога ќе го бутираш ке ти даде две опции: Install Ubuntu, Try Ubuntu. Ти ке го избереш тоа болдираното. :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
Леле леле, какви хакеришта сте. Му препорачувате да бутира еее-pc со 512 мега рам и едно јадрен 1 гигахерц процесор 12.04 во Live mode.
Драгане, ќе се изнамучиш да влезеш у фолдер од шо ќе ти биде споро.
Со среќа.
 
П

Паган-др

Гостин
Имам проблеми со бутирање од усб-то. Напраив бутабилно усб, го ставам на лап топ, го местам first boot device да ми биде removable disk, ништо...

Го користев овој туторијал, ништо, пробав демек со тој што е ко тема овде во подфорумот, па ништо...
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.252
Поени од реакции
1.683
Имам проблеми со бутирање од усб-то. Напраив бутабилно усб, го ставам на лап топ, го местам first boot device да ми биде removable disk, ништо...

Го користев овој туторијал, ништо, пробав демек со тој што е ко тема овде во подфорумот, па ништо...
Дали проба при бутирање на лаптопот да стегаш на F8 мислам дек беше? Или F2 имат во пораката ко ќе се стартуват, press F нешто for selecting boot device.
 
П

Паган-др

Гостин
Дали проба при бутирање на лаптопот да стегаш на F8 мислам дек беше? Или F2 имат во пораката ко ќе се стартуват, press F нешто for selecting boot device.
Со F2 влагам во setup, кај што се тие boot devices итн, F8 ништо не се дешава...

edit:

ESC било тоа шугаво копче за бутирање. -.-
--- надополнето: 21 јули 2012 во 18:31 ---
Леле леле, какви хакеришта сте. Му препорачувате да бутира еее-pc со 512 мега рам и едно јадрен 1 гигахерц процесор 12.04 во Live mode.
Драгане, ќе се изнамучиш да влезеш у фолдер од шо ќе ти биде споро.
Со среќа.
Фала за среќата, ама 2 минути работа беше да ги копирам на екстерен тие фајловите што ми требаа... :)
--- надополнето: 21 јули 2012 во 19:23 ---
Update:

Инсталирав убунту 12.04, пред тоа извадив тоа што ми требаше. Задоволен од операцијата. Моментално сум пуштен од ноутбуков.

Е сега, има нешто што треба да оптимизирам на убунтуво да работи подобро, некои типс и трикс што треба да ги знам, нешто што треба дополнително да инсталирам?

Инаку, фала за тие што се потрудија да помогнат. :)
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Чим си го снимил убунтуто, одма да си ја снимиш од Ubuntu Software Centar или од Synaptic Package Manager - LXDE графичката околина (како "lubuntu-desktop" ќе ја бараш во центарот, оваа е некако по класична) или E17 (Enlightement, понаџиџана од претходната и минимално побрза) , наменената за послаби компјутери, лаптопчето ке ти лета со било која од овие две.
 
M

MiniTurtle

Гостин
Значи имам дома лаптоп од оние како во Училиштата што се, и имам проблем. Имам Едубунту 12.04 и имам ПРЕМАЛЦЕ простор, нон стоп ми вели нешо као демек мн малце простор блабла. Нон стоп бришам кеш и све од мозила и тоа ми е единствен броусер. Значи друго скоро и ништо не користам освен скајп (РЕТКО) Дај помогнете како да направам повеќе слободен простор? Пробував со apt-get clean, и уште нешто ама ич фајде нема.. -.- ПОМОШ :mad:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.597
како прво да деинсталираш се што не ти треба. како второ да избришеш видео и сл раб.
и како трето, Ccleaner му е мајката
 
На врв Bottom