Проблем со поврзување на компјутер со ЛЦД

Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Значи вака .. Го поврзав тв-то со разделник за графичка и на едниот излез приклучувам монитор на другиот го приклучувам тв-то .. арно ама со разделникот прилично ми се намалува квалитетот на сликата на моноторот и тв-то ..Користам графичка NVDIA Ge Force 7100 .. Алтернативно има графичката излез за S кабел .. Е сеа ке ве замолам кој имал слично искуство како моево и како да завршам работа да поврзам меѓутоа квалитетот на сликите да биди висок .. Ви благодарам однапред .. Поздрав
Па тоа е нормално нема да добиеш подобра слика бидејки претпоставувам немаш променето резолуција а исто така претпоставувам се работи за лцд со поголеми димензии над 30",смени резолуција на највисоката што ја подржува лцдто (ако ти е full HD треба да ја зголемиш до 1920x1080p) и смени исто така refresh rate (над 60Hz) на највисокото би требало да се изостри сликата и да добиеш подобар квалитет,али ако ти е за филмови нешто игри нема многу да успееш со 7100gs зошто таа графичка не е за такви работи подобро земи си 6770 на радеон или gts450 na Nvidia или погоре тие се сите со HDMI и DVI влез со DVI нема да добиеш звук како што споменаа погоре али затоа ќе добиеш подобар квалитет...
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.855
Поени од реакции
3.203
Како што рече членот погоре, земи си графичка со HDMI излез, имаш милиони, а и не се многу скапи. Јас имам nVIDIA GeForce 240 GT 1 GB DDR 3, така нешто беше, исто така има HDMI излез и си оди супер на 42 инчен LG LED FULL HD телевизор, и игри и се си одат беспрекорно на највисока резолуција :)

VGA PALIT GeForce 8400GS, 512MB DDR3, VGA, DVI, HDMI
Оваа ти е 1860 денари, има HDMI излез кој воедно пренесува и звук што е голема предност во однос на некои други излези. :)
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
546
Поени од реакции
78
Ајде ако може некој да ми помегне ќе му бидам многу благодарен :).Значи сакам да приклучам ЛЦД со лаптоп имам HDMI кабел и кога ги побрзувам не бидува.Пробав со лаптопот на другарми работи како што си треба :) Има ли врска нешто графичката или треба некој дел додатен ?? :icon_lol:
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Ајде ако може некој да ми помегне ќе му бидам многу благодарен :).Значи сакам да приклучам ЛЦД со лаптоп имам HDMI кабел и кога ги побрзувам не бидува.Пробав со лаптопот на другарми работи како што си треба :) Има ли врска нешто графичката или треба некој дел додатен ?? :icon_lol:
Незнам што графичка имаш,дали таа има HDMI support,доколку има отвори во драјверот или контрол панел на графичката и види имаш опции за поврзување монитор,прожектор и HDMI подесувања...
 
Член од
5 март 2011
Мислења
775
Поени од реакции
716
Значи вака поврзав персонален ком со тв со HDMI кабел работеше се добро освен што не преносеше звук али ок е вршеше работа... Беше ок 2-3 дена инаку кога ке го поврзев екранот на ком се губеше но на тв то беше ок и гледав филм ми требаше ком нешто го извадив кабелот од ком и кога сакав пак да го вратам веке не го покажуваше на тв то а кога е поврзан на ком се искл екранот значи покажува дека е поврзан а на тв нема ништо.. Што може да биде..
 
На врв Bottom