Проблем со пенисот

Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Cisto informativno prasuvam, mislev deka taka nema da ima nikakvi konci na toj nacin

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
сега е корона, инаку можеше да одиш на одмор на мртво море и таму билким евреите имаат ласерски... а можеби има во Турција во новите клиники, е сега поскапо е ама ...
како немаше во наше време ласерско обрежување, добра работа
Автоматски споено мислење:

...кај жените постојат тестови за детектирање на ХПВ вирусот (ПАП тест), ама кај мажите нема, тоа само визуелно се дијагностицира,



... инаку гениталните брадавици можат да изчезнат сами од себе, да останат непроменети или да се зголемат и прошират, па затоа ако нешто не пречи се остава извесен период сами да исчезнат, значи можеш да почекаш, а ако не сакаш тогаш преглед кај дерматовенеролог да ги отстрани (тоа не значи дека нема пак нема да се појават нови) лекување може со криотерапија, ласерски, хирушки, мачкање на маст-подофилин или Condylox и Aldara кои се вбројува во имуномодулирачките материи,
а како визуелно ќе се детектира ХПВ ако нема брадавици ?????
 
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
... предностите на ласерско отстранување на кожичката- нема крварење, минимални лузни, ретки компликации и брзо задравување, но зависи од обрежувањето, доколку постои целосно покривање на главичето (фимоза), мора да се засече повеќе и со тоа да се зашие со неколку конци!



Ремедика, Систина
Kazi mi znaes deka vo Remedika i Sistina pravat laserska i kosta 16.000 den?

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
112
Поени од реакции
276
Некој да знае од каде можам да ја купам или порачам кремата? скоро во сите аптеки ја немаат достапна, мислам @bijons имаше коментирано во врска со истата крема

EFxvoiJUYAAMBdO.jpg
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.808
Некој да знае од каде можам да ја купам или порачам кремата? скоро во сите аптеки ја немаат достапна, мислам @bijons имаше коментирано во врска со истата крема

Прегледај го приврзокот 284172
...кај нас не се регистрирани било кои форми на лек кои содржат podophyllin (ги има во соседните држави), едноставно примената е осетлива, затоа што не се ставаат на било која брадавица (има над 150 типови), брадавицата треба да биде прегледана од соодветен специјалист, а и самото аплицирање бара стручност, затоа што делува на начин на хемиско остранување на површината на брадавицата, но ако дојде до допир со нормалната кожа може да дојде до силна иритација и комплицирање на самата околина од брадавицата, а и самиот подофилин се применува внимателно највише три пати неделно не повеќе од три недели, така да и да исчезне брадавицата не значи дека нема повторно да се појави во близина на старата брадавица понекогаш е подобро да се остават така, а да се делува на имунитетот чиј пад е причина за активирање на ХПвирус што веќе го имаме во себе,
...кај нас има некои други хербални препарати кои се препорачани за брадавици, а и габични промени, не знам колку се ефикасни, ама составот не покажува ништо страшно да се проба,

img8-1024x768.jpg que-son-los-papilomas-genitales-2.jpg
цитирам :
,,.. REDERMA FORTE растителниот мелем против вирусните брадавици е 100 отсто природен производ. Не содржи ниту една синтетичка супстанца, a во неговиот состав влегуваат растенија од природата на нашиот регион, меѓу кои: дивизма, ајдучка трева, кантарион, невен, боквица, руса, магарешки трн, коњско опавче, црвен кантарион, камилица, коприва, бозел, прополис, масло од рузмарин, масло од лаванда, масло од еукалиптус.
REDÉRMA FORTE растителниот мелем против вирусни брадавици трајно ги отстранува вирусните брадавици и кондиломите. Се препорачува за следниве индикации:
  • Папиломи (кондиломи) – вирусни брадавици на кожата и слузокожата предизвикани од хуманиот папилома вирус (Human papillomavirus, HPV). Папиломите (кондиломите) се инфективно заболување, затоа што се пренесуваат со контакт на две површини на кожата и/или слузокожата, од кои едната е инфицирана.
Некои папиломи, во зависност од HPV кој ги предизвикал, можат да се претворат во малигни тумори.
  • Габични заболувања на кожата – посебно меѓу прстите на нозете, на кожата од главата и на стомакот
Благодарение на посебно избраната комбинација од споменатите растенија со салицилна киселина и со колофониумска смола, брадавиците омекнуваат и на тој начин се овозможува нивно полесно отстранување.
Oвој растителен препарат:
  • Ги суши вирусните брадавици,
  • Го спречува нивното повторно појавување,
  • Ја зголемува способноста на организмот да се бори со вирусот,
  • Ја намалува болката која се јавува при воспалението,
  • Не остава лузни на местото каде што биле брадавиците.
REDÉRMA растителниот мелем се нанесува во тенок слој, повеќе пати во текот на денот, a задолжително пред спиење, и тоа со пластична шпатула на исчистена и исушена брадавица или на местото каде се јавило габичното заболување...,,

П.С.
... НО, поради содржината на салицилна киселина и колофониум кои знаат да ја „изгризат“ кожата, затоа внимателно и со овој препарат!
 
Член од
24 февруари 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите
За неколку дена ке треба да правам операција циркумизација поради фимоза. Докторот ми понуди два избора: 1.да се отстрани само мал дел од кожичката(стеснатиот дел) или 2.да де отстрани кожичката под главичката.
Кога го прашав како е подобро ми кажа дека било исто, па би сакал ваши мислења и искуства.
Ви благодарам
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
Здраво на сите
За неколку дена ке треба да правам операција циркумизација поради фимоза. Докторот ми понуди два избора: 1.да се отстрани само мал дел од кожичката(стеснатиот дел) или 2.да де отстрани кожичката под главичката.
Кога го прашав како е подобро ми кажа дека било исто, па би сакал ваши мислења и искуства.
Ви благодарам
Moj sovet ti e da ja odstranis celata kozicka od pod glavickata na penisot voopsto ne se sekiraj operacijata ne e voopsto komplicirana i odma posle intervencijata pustaat doma znaci odma posle operacija si dagas doma potoa odis na redovni kontroli koga ke ti kaze doktorot
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.808
Здраво на сите
За неколку дена ке треба да правам операција циркумизација поради фимоза. Докторот ми понуди два избора: 1.да се отстрани само мал дел од кожичката(стеснатиот дел) или 2.да де отстрани кожичката под главичката.
Кога го прашав како е подобро ми кажа дека било исто, па би сакал ваши мислења и искуства.
Ви благодарам
phimose-vorhaut-beschneidung.jpg

2.да де отстрани кожичката под главичката.

313759_1_De_11_Fig1_HTML.gif
 
Член од
24 февруари 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Moj sovet ti e da ja odstranis celata kozicka od pod glavickata na penisot voopsto ne se sekiraj operacijata ne e voopsto komplicirana i odma posle intervencijata pustaat doma znaci odma posle operacija si dagas doma potoa odis na redovni kontroli koga ke ti kaze doktorot
Фала
А околу заздравувањето?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
Фала
А околу заздравувањето?
Koncite pakaat za okolu 14 dena seksualni odnosi ne smees da imas minimum 30 dena posle operacijata
Zarasnuvanjeto na samata rana sekoj den ke bide podobro i podobro
mesec ipol posle operacijata ke bides kako nov ( ke bides spremen za seksualni odnosi )
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
142
Поени од реакции
23
Подобро е само дел да се отстрани.. Многу ќе ти е непријатно и неубаво ако е цело време отскриено главчето (нормално при ерекција нема воопшто вишок кожичка).. А за заздравување да не правиме муабет, јас тек после 2 месеци издржував да си го пипнам и после малку по малку се привикнував..
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Подобро е само дел да се отстрани.. Многу ќе ти е непријатно и неубаво ако е цело време отскриено главчето (нормално при ерекција нема воопшто вишок кожичка).. А за заздравување да не правиме муабет, јас тек после 2 месеци издржував да си го пипнам и после малку по малку се привикнував..
сите имаат различен праг на толеранција
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
53
Поени од реакции
26
Ве замолувам ако има некој што приватно познава добар доктор уролог,да ми даде во порака некој контакт. Поздрав!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom