Проблем со блиц на Никон Д3100

Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
Може ли некој да ми каже зошто блицот на апаратот не ми се отвара ни на Auto ни на Manual... Не ми има паднато, го немам удрено, му се нема десено ништо, а и прилично е нов.. Си работеше нормално до пред некој ден, им направив ресет на сите опции што се на апаратот ама пак ништо, што може да е?
 

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
674
Можеби при подесувањето на опциите имаш направено некоја грешка. Можеш да ги најдеш подесувањата на гугл.
 

Milovoe

деЧак со оЗЛОгласен СмешаК
Член од
13 декември 2009
Мислења
90
Поени од реакции
24
На копчето до блицот што е , не се отвара?
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Ако ти е уште под гаранција, носи го у сервис, не се мачи да бараш совети од овој оној.. Гаранција имаш, нека тупат они мозок, шо се замараш.
Гаранција немаш, 1000че и пак они ќе тупат мозок ти нема да се замараш.

Најверојатно, ти пукнал федерот што го повлекува резето за да се отвори блицот со другиот федер. :) Пошо истово му се деси на еден познаник на D3000, а ако не се лажам телото е исто како D3100, само шо 3100тката има јачи бафер и нијанса подобар сензор.

Му беше под гаранција, му го поправија за 2 саата :) Ама незнам, може и не е тоа. :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.357
Поени од реакции
7.515
Не може :) Ако некој има ист проблем во иднина?!

Јас веќе две години имам таков проблем, ама ме мрзи да го носам во сервис апаратот. И онака ако имам потреба од блиц користам EX 430 или EX 580 II.
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
Не може :) Ако некој има ист проблем во иднина?!

Јас веќе две години имам таков проблем, ама ме мрзи да го носам во сервис апаратот. И онака ако имам потреба од блиц користам EX 430 или EX 580 II.
Отиде мојов на сервис.. Неам моментално кеш да си зеам блиц :(
Кажи некој блиц по по приступачни цени?! Го глеав SB-400 од никон, али 7.000 е :/
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.357
Поени од реакции
7.515
Хух, не ме прашувај за приступачни цени. Мојата опрема е службена. Вивитар се ОК блицеви за разумни пари. За други не сум запознаен.
SB400 е лош избор поради тоа што не може да се ротира, а блиц што не се ротира, сакс биг тајм. SB700 е многу подобар, се ротира во сите насоки, штеди батерија, со еден збор ТоБ.

А за ефтин блиц имаш два модели на Dynaphos во Pix+.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom