Приказна од мојот живот

Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
Rodena vo Skopje 17 avgust vo gradska bonica.osnovno zavrsiv u Kuzman Josifovski-Pitu,a sredno ucam vo D.S.E.P.U-Vasli Antevski Dren ili bivso Boris.Trenirav 7 ipol godini plivanje,i pred 2 godini se otkazav,go zboram agliskiot kako majcin,go ucam veke 9 godini,i imam uste 2 godini do megunarodna diploma.:pehar: Iskacam po diskoteki(retko) ali pretezno po kafici,zavisinik sum od koka kola,slusam tehno,trans,srpsko....slusam sve.zboram ko naviena 300 na saat :blabla: .sakam da peam,peam od malecka.go mrazam profesorot po ustav....i taka natamu,mislam deka e dovolno :kajg:
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
smizlicka напиша:
Rodena vo Skopje 17 avgust vo gradska bonica.
Ne sakam da bidam rasturac na vistini i zabludi :kajg:
ama sigurna si deka si rodena vo Gradska bolnica.
Prasaj doma uste ednas i proveri uste ednas sto e gradska a sto e drzavna bolnica. :) :) :)
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Роден сум на 20 Јуни 1991 година.
Живеам во строгиот Центар на Скопје карши мт.нет таа новата зграда усвари кај Зуко во тој градки зид.
Основно завршиво во Гоце Делчев поранешно Владимир Илич Ленин, средно сум во Васил Антевски-Дрен.Поната би сакал да се запишам во странство или пак ако останам тука на машински факултет.
То е тоа.
 
Член од
15 март 2006
Мислења
20
Поени од реакции
2
Prikazna od mojot zivot

E mnogu mi se dopadna temava, mi legna epten ne deka sum ,,voajer,, na tugi biografii,tuku bidejki sum nova na forumov pa ova mi dojde ,,kao poruceno,,. Inaku rodena sum vo Skopje potekloto mi e bukvalno <<od Vardara do Triglava, sebe se cuvstvuvam i narekuvam <<graganin sveta<<. Tatko mi ne bil voeno lice vo penzija, tuku slucajno minuval niz Makedonija pa zapoznal devojce srpsko-makedonce. Ljubov ,ah ljubov, me sklpale me rodile, i trgnale vo zivotot daja baraat srekata vo poinakov kolorit od togasniot Jugoslovenski. Ama pusto segde pojdi doma dojdi, fakultet zapisav vo Skopje, mnogu bese ubavo togas da zivees ovde(period na 80-tite i pocetok na90-tite), ikoga ke ti zduvne na umot da ,,zapalis,, za London, Berlin,Minhen, Milano Ljubljana pa pak nazad vo Skopje. Itaka <<fati momce Makedonce, pa da vidis sto e raj<<, zavrsiv fakultet, se omaziv imam sin i kerka, rabotam, ziveam vo sopstven stan.Sega meguova fakultet i rabotam pominaa 20godini, najvpecatlivi raboti - koga prv pat se vljubiv, koga gi dobiv decata. Period koj najmnogu go ,,ljubam vo svojot zivot,,- bidejki decata gi rodiv mnogu mlada- periodot na nivnoto rastenje i moeto sozrevanje koj tecese paralelno, pa taka sega sum so moite deca na ista ,,branova dolzina,,. Toa se dvajca teenejdzeri koi se mnogu interesni vo svoite idei, realizacii, kreativnosta im e pojaka strana, muzikata koja ja slusaat e isto taka rabota koja ni e zaednicka, kerka mi odi vo isto sredno koe bese i moe , sin mi e vo Georgi Dimitrov- pojse e po praksata ne ljubi mnogu knigi da vrti niz race. CAO FEDORA.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
roden sum vo debar zavrsiv osmo odd vo debar
sea sredno medicinsko vo skopje veke 2 godini na odmor odam sekoe leto ama mi stana dosadno i gleam mnogu fudbal po internetov sum lud *navivam za real madrid) imam drugarcinja se druzam i taqe
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
hmm...eve neso vo vrska so mojata zivotna prikazna:

Site bile srekni po povod moeto raganje!Denot koga sum se rodila pretstavuva eden od najznacajnite denovi vo svetot,poso bilo 7mi januari (BOZIK) a Bozik e eden od dvata najgolemi hristijanski praznici-Hristovoto raganje!Uste od samiot pocetok i samata data kazuva deka jas ke bidam devojka koja blika od zadovolstvo,koja svojata nasmevka ja rasiruva nasekade i sozdava samo pozitivno i optimistico raspolozenie!
Zivotot mi tece pomatamu,a jas se redam so uspesi..otsekogas sum sakala da bidam najdobra vo site sferi od mojot zivot,cesto toa mi uspevalo i mi uspeva i do den denesen!Sekogas sum se zalagala za golem trud,koj odveduva ro vistinski uspeh!Za moite 16 godini mislam deka imam doziveano golemi iskustva vo razlicni oblasti...
Najgolema opsesija mi e nasmevkata,sreknoto odnesuvanje,optimizmot i cokoladoto..momentalno se otkazuvam od cokolada poso sum na dieta..pa i a ova pole imam postignato spored mene golem uspeh poso uspeav da oslabnam 8 kg..ke se potrudam za uste 2kg!
Go sakam mojot zivot,sakam da dozivuvam novi i novi iskustva i da sozdavam novi i vredni prijatelstva nasekade okolu mene!Otsekogas sum znaela deka ke bidam uspesna vo mojot zivot i ke go dostignam maximumot!Nikogas nema da zastanam vo moite zelbi za pogolem uspeh,zatoa sto tokmu toa go imam zacrtano vo mojata glava:DA USPEAM VO SE!Kon toa gi vodam sopstvenite napori i znam deka sekoj moj son eden den ke stane realnost!
Najgolemiot i najznacajniot del vo mojot zivot e LJUBOVTA!Nea i go posvetuvam moeto postoenje,nejze i se predavam i i dozvoluvam da navleze vo celoto moe sustestvuvanje!Ja obozavam ljubovta zatoa sto sekogas mi ovozmozuva da se custvuvam ispolneto i vredno!

Mojata zivotna prikazna e ispolneta so pozitivni raboti,zatoa sto negativnite raboti koi sekojdnevno mi se slucuvaat,se obiduvam da gi nadminam,popravam i ostavam zasekogas vo sekavanjeto za NIKOGAS da ne gi povtoram!

MOJATA ZIVOTNA PRIKAZNA E SREKNA,NASMEANA!
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Родена на 5ти октомври, у Кавадарци, па ме заебаа моите на 12 ме донесоа у Америка и еве веќе тука сум 5 години. Секое лето си идам таму, неможам да дишам без вас :) Као мало ептен си бев машкуданче, само фудбал и кошарка ми беа у глава, од зора да мрак само се играше (а и многу ги интимидирав машките мн појака бев од нив :P ) Одлично учениче бев, и уште сум си, генијалчето на генерацијата.
Ептен бев и сум луда, од мала сум си правела што сакам без да се замарам кој шо мислел, ни срам ни перде имав. Ептен сите ме знаеја, си заживеав со цел град уште од мала и сеа уште се дружам со сите.
На 12 годинки почнав да излегувам до 5 сабајле и вакво :cug: станав. Се раскурвив, си се изживеав, и сеа се ми е здосадено... само глеам кај да фатам, кај да скитам пошо дома не се седе...

Така да у заклучок:
-само фудбал играње до 12 год
-на 12 ме заебаа ме донесија у Америка кај шо бев 1 год затворена у 4 ѕида
-заради таа изолација цела година сеа ко бесно куче сум коа ке ме пуштат у мк у 3 месеци 2 пати си идам дома
-ептен све што ми паднало на памет сум направила, и
-заради тоа све ми е зодсаденооо...
-така да си барам нови ствари секој ден

тхе енд...прашања?
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
ZIVOT

Samiot zivot e edna otvorena kniga, podolu vi pisuvam eden izvadok i so nego go opisuvam mojot zivot "kakov sum bil i sto so mene se sluci" :)

[FONT=&quot]]e mu se nasmevnuvam na svetot.[/FONT]
[FONT=&quot]Niedno `ivo su{testvo ne umee da se smee osven ~ovekot. Drvjata mo`at da krvarat ako se povredeni, a yverovite vo poleto }e rikaat od bolka i od glad, no samo jas imam darba da se smeam i mo`am da se smeam koga }e posakam. Zatoa }e ja neguvam navikata da se smeam.[/FONT]
[FONT=&quot] ]e se smeam i `ivotot }e mi se prodol`i za{to toa e tajnata za dolg `ivot i taa sega e moja.[/FONT]
[FONT=&quot]]e mu se nasmevnuvam na svetot.[/FONT]
[FONT=&quot]A najmnogu od s”e }e si se smeam sebe si, za{to ~ovekot e najsme{en koga se sfa}a premnogu seriozno. Nikoga{ nema da padnam vo taa stapica na umot. Zo{to, iako sum najgolemoto ~udo na svetot. Zar ne sum samo edno zrnce so koe si poigruvaat vetri{tata na vremeto? Dali navistina znam od kade sum do{ol ili kade odam? Zar mojata gri`a denes nema da izgleda budalesto po 10 god. [/FONT]
[FONT=&quot]]e mu se nasmevnuvam na svetot.[/FONT]
[FONT=&quot]A kako da se smeam koga }e se soo~am so ~ovek ili so dela {to tolku me navreduvaat {to mi predizvikuvaat solzi ili me teraat na kletvi? ]e ve`bam da izgovaram 4 zbora se dodeka ne mi stanat silna navika {to vedna{ }e mi padnat na um koga dobroto raspolo`enie se zakanuva da me napu{ti. Ovie zborovi nasledeni od drevnina }e me spasat od site nevolji i }e go uramnote`at mojot `ivot. A tie se: I ova }e pomine. [/FONT]
[FONT=&quot] ]e mu se nasmevnuvam na svetot.[/FONT]
[FONT=&quot]]e go bojadisam ovoj den so smea; }e ja vratam ovaa no} vo pesna. Nikoga{ nema da rabotam za da bidam sre}en; pove}e bi sakal da bidam premnogu zafaten za da nemam vreme da bidam ta`en. Vo dene{nava sre}a }e u`ivam denes. Sekoj den }e se odlikuva so radost samo ako mojata nasmevka donese nasmevka na drugite, a toa go pravam od sebi~nost za{to na onie na koi im se murtam se tie koi ne ja kupuvaat mojata stoka.[/FONT]
[FONT=&quot] ]e mu se nasmevnuvam na svetot.[/FONT]
[FONT=&quot]Od sega }e leam samo solzi od pot za{to solzite od taka, od kaewe ili od nezadovolstvo nemaat nikakva vrednost na pazarot, a sekoja nasmevka mo`e da se zameni za zlato i sekoj ubav zbor, izgovoren od srceto, mo`e da izgradi zamok.[/FONT]
[FONT=&quot] Nikoga{ nema da si dozvolam da stanam tolku va`en, tolku mudar, tolku dostoinstven, tolku mo}en za da zaboravam kako da si se nasmevnuvam sebe si i na svetot. Vo toa sekoga{ }e ostanam dete za{to samo kako dete imam sposobnost da gi po~ituvam drugite; a se dodeka gi po~ituvam drugite, nikoga{ nema da porasnam tolku mnogu za da ne me zbere moeto detsko krevet~e. [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]]e mu se nasmevnuvam na svetot.[/FONT]
[FONT=&quot]I se dodeka mo`am da se nasmevnuvam, nikoga{ nema da bidam siroma{en. Zna~i, toa e eden od najgolemite darovi na prirodata i jas nema pove}e popusto da go tro{am. Samo so nasmevka i sre}a mo`am da stanam uspe{en.[/FONT]
[FONT=&quot] ]e bidam sre}en.[/FONT]
[FONT=&quot] ]e bidam uspe{en.[/FONT]
[FONT=&quot]]e bidam najgolemiot prodava~ {to svetot voop{to go imal do sega.[/FONT]
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Родена во Битола, со Хрватска националност ( татко ми е Хрват ). Во хороскоп сум Близнаци. Основно завршив во „Св. Климент Охридски”, сеа за трета година средно во СОЕУ „Јане Сандански”. Се надевам на студии во странство ( не за друго, дека тука дипломата прашина ќе ми бери )Хмм....друго...
Имам помал брат ( ко веќе сите пишеа за браќа/сестри ).

Ако ми текни уште нешто за себе, ќе принапишам.
 

Нате

УџУџУ
Член од
7 јуни 2006
Мислења
159
Поени од реакции
0
Се родив во Скопје. Во првите години живеев во аеродром па после во лисиче. Сеа живеам со мама ми во буњаковец. Основно завршив во песталоци, средно се изнамачив во орце. За време на средното образование ја запознав мојата љубов.Сеа се трудам да се запишам на факс.
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
Rodena vo Skopje na 25.02.1991...kako mila mnogu mirna zatoa sea samo gluposti pravam :) premnogu custvitelna i povredena...no sepak si go ziveam zivotot!!! Zavrseno osnovno vo Goce Delcev , a sega sredno ucam vo Korcagin...
Mnogu sakam da skitam postojano i ne ziveam bez muzika a slusam sekakva...sakam mnogu sladoled a isto i zivotni pocebno volci,a od insektite pajaci...Opsednata sum so vampire :)))))))))0
Obozavam horor filmovi
 
Член од
15 јуни 2006
Мислења
433
Поени од реакции
3
~ThE_VaMpIrE~ напиша:
Rodena vo Skopje na 25.02.1991...kako mila mnogu mirna zatoa sea samo gluposti pravam :) premnogu custvitelna i povredena...no sepak si go ziveam zivotot!!! Zavrseno osnovno vo Goce Delcev , a sega sredno ucam vo Korcagin...
Mnogu sakam da skitam postojano i ne ziveam bez muzika a slusam sekakva...sakam mnogu sladoled a isto i zivotni pocebno volci,a od insektite pajaci...Opsednata sum so vampire :)))))))))0
Obozavam horor filmovi
listen to them the children of the night what kind of music they played auuuuuuuuuuuuuuu
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
UUU sto tema sum propustila,kaj ja iskopavte neznam...
Za mojot zivot...hmm..

nekogas mi se cini toilku buren a nekogas prazen.
Tatko mi pecalbar,rastev so eden roditel....sekoj Badnik placev,sekoj voz,avion,avtbus gi mrazev do besvest zatoa sto mi go nosea tatko mi daleku,
Mala bev ne razbirav sto e borba za zivot,ne razbirav deka toa go pravi za nas iako mnogo pogresil.
Mi trebase premnogu ...mi trebase vo godinite koga luduvav,koga trgnav po pogresen pat,koga pravev se i sesto..
Porasnav..ja sfativ mojata greska i trgnav kon mojata posvetla idnina.
Tamu vo svetlosta go najdov covekot na mojot zivot,...mojot vecen drugar i ljubovniik..mojot COVEK!
Sega sum strekna,ja imam familijata pokraj mene drugo nisto ne mi treba.

Se nadevam samo deka nema nikogas da ja napravam greskata na tatko mi.

p.s. vo momentov mi fali samo Makedonija....i sekogas ke mi fali.Jbg ja sum vecen nostalgicar.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Rodena sum vo Strumica pred 17 godini.Po poteklo sum od edno strumicko selo vo koe ziveev do mojata 6 godina.Tamu odev zabaviste i ovie godini od mojot izvot najmnogu si gi sakav.Tesko mi bese koga trebav da se preselam vo Strumicaa.Ne go sakav toa.Sakav zivtot so baba mi i dedo mi vo selo.Se uste mi fali toa.Na 6 godini se preselivme vo Strumica.Avgust mesec.Septemvri pocnav na uciliste vo Strumica.Se bese novo,tugo nepoznato i tesko za mene.Gi mrazev prvite 3 godini.Sekoja vecer placev i molev da se vratime kaj baba i dedo.Vo 3 odd. si mislev deka nekoj sekojdenvno me sledi koga odev na usiliste, pa majka mi me nosese na uciliste a ucitelkata me precekuvase pred ucilisteto i taka edna godina.Vo 5 odd.pocna se pomalku da mi nedostiga seloto i se naviknav na gradskiot zivot.I pokraj toa sekoja nedela odev kaj baba i dedo i do den denes si odam.Pominav 8godini vo osnovno i se zapisav vo sredno kade gi zapoznav moite vistinski prijatelki iako i vo osnovno imav prekrasni drugari i nezaboravni momenti koi vecno ke gi pametam.Tuka vo osnovno ja zapoznav mojata prva ljubov zaradi koja odev na uziliste.Vo srednoskolskite denovi go zapoznav mojot segasen decko so koj sum veke 2 godini.Vrska na dalecina...uf da znaev, da imase nekoj da mi kaze nekoj da me sovetuva za takva vrska ...no sto e tuka e.Srekna sum so ogled na okolnostite...
I to e to.. drugo ne mozam da se setam
ako nekoj nesto go interesira slobodno prasajte :)
 
Член од
13 септември 2005
Мислења
368
Поени од реакции
8
~ThE_VaMpIrE~ напиша:
Rodena vo Skopje na 25.02.1991...kako mila mnogu mirna zatoa sea samo gluposti pravam :) premnogu custvitelna i povredena...no sepak si go ziveam zivotot!!! Zavrseno osnovno vo Goce Delcev , a sega sredno ucam vo Korcagin...
Mnogu sakam da skitam postojano i ne ziveam bez muzika a slusam sekakva...sakam mnogu sladoled a isto i zivotni pocebno volci,a od insektite pajaci...Opsednata sum so vampire :)))))))))0
Obozavam horor filmovi
И јас многу сакам волци и Пајаци
 

Kajgana Shop

На врв Bottom