Приказна од мојот живот

*P|nK_G|rL*

~Pretty in Pink~
Член од
21 мај 2006
Мислења
761
Поени од реакции
5
Se rodiv u drzavna, Septemvri negde bese navecer vo 7 saat. Baba mi resila da se vikam "Vesna" sto i bas ne si go sakam imevo. Sum ziveela u Skopje naselba Dracevo (sto i den denes ziveam). Vtoro dete vo semejstvo bev, posle brat mi koj e 4 godini postar od mene. Izrasnav u masko drustvo. So bratuced mi i brat mi koi se na ista vozrast. Bratucetkite mi bea mn. golemi. Od 4 negde godini u gradinka me pratile, a na 6 u zabaviste. Na 7 godini pocnav u skolo, i seuste se sekavam na prviot ucilisen den. A inace se zapisav i ucev (ucam) vo Rajko Zinzifov. Sredno po se izgleda Medicina ke idam(zaben tehnicar). A nisto cudno i u Boris praven da idam :toe:
 
С

Сатори

Гостин
Мојот живот....

Кратки црти...
Сум се родила пред 16 години на 26 мај во Болницата во Велес.Сеуште живеам таму, си го тепав времето во Основното училиште Блаже Конески до пред една година, еве сега сум гимназијалка.
Си живеам како сакам и поставувам мои сопствени стандарди.
Ако сакаш да бидеш дел од мојот живот, биди фин, ако не оди си!
 
Член од
11 јули 2006
Мислења
79
Поени од реакции
1
Ovde i sakam da ve pozdravam decki...Okolu eden mesec ve citav i sega resiv da se zaclenam na ovoj kajgana forum.
Inaku jas se rodiv pred 20 godini se vikam Ana i momentalno studiram.Imam pomala sestra i eden den sakam da bidam profesorka po francuski i italijanski jazik. Tolku od mene.
 

elen4e_bonjovi

Dark Angel
Член од
10 мај 2006
Мислења
240
Поени од реакции
0
Rodena sum na 25 Noemvri 1990, mnogu vrnezliv den:))) Sea nemozam mnogu da raskazuvam ali za mene ke kazam samo deka go sakam zivotot, a ina4e ziveam vo vlae, ucam vo Georgi, i toa.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
е па вака
15 06 1984 породилно струга,по огромни маки (така мама ми кажвеше) се родив јас
како дете бев ко онје од кенија само колена на мене имаше, в куќа не се прибирав и ептем ме имаја размазено мојне и праев све што сакам, градинка основно во струга а средно во охрид, војска скопје па прекоманда охрид и така.
Сега работам и си живеам во струга
 
Член од
24 јуни 2006
Мислења
37
Поени од реакции
1
jas se rodiv pred 17 godini, vo najtopliot mesec i voedno najubaviot avgust na eden ostrov,koga sum imala 2 meseci me donele vo skopje i od togas srekno si ziveam tuka megu lugeto koi najveke gi sakam!!! (iako uste 1 licnost mi fali za da bidam celosna) :lud:
 
Член од
1 мај 2006
Мислења
371
Поени од реакции
2
Jas sum 17 godisna bitolcankam, vo Bitola sum rodena i sega ziveam tuka.Imav srekno detstvo edinstveno tesko od sekogas so mi bilo e toa so tatkomi cesto bese na pat po profesija e peac a majkami od sabajle do vecer na rabota pa poveke vreme bev sama. Sakavme da begame od ovaa drzava pa taka se preselvavme od drzava vo drzava i na kraj eve pak si ziveam tuka, za mene toa bese mnogu tesko.Pred edna i pol godina zapocna najgolemiot pekol vo mojot zivot. Poradi finansiska sostojba majkami morase da zamini vo Spanija da raboti, a isto i tatkomi .Majkami ne ja imam videno 1 god, a so tatkomi pocesto se gledam toj idi na dva meseci. Ne mozite da zamislite kolku mi e tesko se e na mene, a so e najloso jas toa ne mu go priznavam na moite roditeli majkami mnogu pati mi veli deka ke se vrati oti ne mozi da izdrzi bez mene ama jas sekogas mu davam hrabrost da izdrzi. Edinstveno ubo e toa sto si imam decko odam 3 god i toj mi dava sili da izdrzam. A pokraj toa jas pred edna godina bev vo Spanija, a sega nikako ne me pustat da odam da ja vidam majkami, i kapak na se e pred tri nedeli pocina mojata najsakana tetka isto sto ziveese vo Spanija i jas ne mozam da ja prebolam. Ete toa e mojot zivot, cel haos imam samo 17 god a kojznae sto me ceka ponatamu, jas stvarno ne znam kako da se promenam i kako da go smenam mojot zivot.Ete tolku od mene.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
Hiroshima 06.08.1945 Zbragadauuuuuuuuuuu!!!
Skopje 40 godini podocna roden bez nikakvi problemi (anomalii)
Kolku za ilustacija majka mi e rodena na 9.8 (nagasaki)
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
родена во скопје.живеев таму три години па поради проблеми некои на тато се прфрливме во прилеп.ми се роди братче нашестата година и супер си го сакам најмногу....на 11 години ми се случи нешто катастрофално кое го отсеќе моето срце на два дела и нема повече никогаш да се закрпи...од тогаш сум посилна и многу поцврста...
сеа сум во еден период најубавиот-тинјџерство и така...
то е то...поважно нешто не ми текнува ако ми текни ке надополнам...
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
PS ne ja zavrsiv celata prikazna
2000 zavrsiv OU Dimitar Miladinov (Brakja Ribar)
2004 zavrsiv Gim Zdravko Cvetkovski
2004 zapisav etnologija na PMF(bezuspesno studiranje)
2006 zapisav Arheologija (kako porano tuka ne sum se zapisal)
Vo megjuvreme zavrsiv 2 kursa po jazik (Angliski 8 italijanski 4 god)1 kurs po PC 1 seminar na MOTIVA 4 godini ucev muzicko (nezavrsena simfonija)
momentalno sedam pred kompjuterot i ja tipkam ovaa glupost
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
zdravo na site jas ke vi se prestavam so pesnata.....(ne be voa e od drug film)

nego za mene e najbitno toa deka iam 18god a sum ziveel vo bosna(tamu roden),hrvatska i konecno makedonija....ama tuka ima edna zaebana finta a toa e:
koa sme dosle u mk(stip) tatko mi dobil rabota u veles i moite si rekle veles,veles pa i tamu ke ziveeme ako treba.....
a celata finta se sostoi vo toa sto vo veles nemame ni edna rodnina(ni 20to koleno ne ne povrzuva so velesani) ...znaci site mi se u stip i u sk....
a uste poloso e so tatko mi raboti u sk(od poodamna) a bratmi zivee i raboti tamu....a jas i majkami sedime tuka opkruzeni samo so komsii i friends...
zaklucok:
vreme e rabotite da gi prezemam vo svoi race oti godinava planiram da odam vo sk na faks...taka da nema da ima poenta zivotov ako na povekje mesta se osekjas kako tuginec! :helou:

i na kraj gi zamoluvam administratorite i moderatorite da zemat ucestvo vo temava za da ne izleze deka odredena grupa lugje si leci frustracii na temava(bez navreda) :smir::salut:
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
roden 16.11.86 godina.. vo vremeto na katastrofalnata nesreka cernobil od tuka i faktot deka ozracuvanjeto se ima reflektirano vrz mene
negde okolu 07.15 so carski rez sum izlegol na ovoj svet uste od mali noze sum bil mnogu mnogu nemiren koga sum uspeal so dubace da go gazam brat mi kako bebe sto drugo da kazuvam..osnovno zavrsiv aco sopov -radisani bidejki i tamu ziveev :) srednoto vo korcagin. uf uf teski 4 godini so ogled na toa sto ne videle po nevaspitana temperamentna generacija..generacija na promeni dojde vreme za praven fakultet inace zivotot se odviva ubavo nasmeano srekno veselo.. izrazen so pomalku budalastini i belji za razlika od deckite godini :)
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Za mene neso? Ja sum si retardirana budala.. Potocno cej.. Na 14.08.1992 vo nekoja si bolnica vo Ohrid me rodile mene.. Rodena sum po greska.. Zs trebalo da se rodam u Sk ali mojte zabegale na odmor nakaj Ohrid i tamu sum izlegla.. Potocno bilo vreme za iskacanje.. Ne mi se sedelo doma vise i sum fatila da placam i klocam deka sakam nadvor :P Majka mi u 12 vecerta dobila bolki ali me rodila tek sabajleto u 10 i 5.. Vidlivo ne sum sakala da izlezam na vreme zaso mi bilo ladno ili neso :D Ili mozda mi se spielo.. Valjda mi se spielo zs sum vecna spanka.. :D I po nekoj den me donele u Sk.. Se desaalo so se desaalo ne pamtam.. I ja kao po navika u picku mater nemirna.. I zaso rodena u Oh sum im begala po plazi sekad :D I taka posle me zapisale u gradinka sum idela tamu godina dena i posle mi se zdosadilo.. Pa me zapisale u zabaviste.. Ja vtoriot den sum izbegala i sum si dosla doma (neznam kao sum uspeala.. Tolkicok kopilj do doma da stignam) ali nije vazno.. I morale da me otpisat od zabaviste.. Na 6 godini mi se zdosadilo da dremam doma.. I me zapisale u prvo odd uciliste Goce Delcev u centar.. Bivso Lenin.. Do 4to sum bila digitron.. Ali posle mi se zdosadilo i toa.. I sum si se vratila na uloga: Najveci bagabont.. Odvaj nekako zavrsiv tamu 8mo.. Se zapisav u Josif Broz Tito.. I taka zaso mn mirna kutrite tamu poludea od mene i sakaa da me brkaat.. Pa so da praam ja si se otpisaf si se zapisaf u Orce.. Toa potraa 1 nedela.. I od tamu me izbrkaa na kraj.. I eve sea ucam u GUC ali u gimnazija.. Prva godina sum.. Bagabont u dusa.. Slusasm i pisuem rap.. Inace koa bef 5to se razvedoa mojte i si se preseliv.. Posle razvodot nivni use tolku zdivev.. Momentalno sum proglasena za najgolem delikvent i retarda u Skopje.. Pa ke vidime za ponataka.. Inace se vikam Simona i TOLKU :D
 

Kajk

- нема лабаво -
Член од
10 март 2006
Мислења
512
Поени од реакции
1
Roden sum na 13.8, ne e li dovolen datumot da mi go opise zivotot (samo neznad dali bilo petok:)). Mada ja sum ubeden deka mi drzi sreka:toe:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Сум се родила пролетта `89та во некоја од скопскиве болници. Таа пролет била нетипично топла, ама денот кога на мама и пукнал водењакот истурало дожд. И така во време невреме, сабајлето во 10.15 сум дошла на овој свет. Следните 6 години ги поминав безгрижно играјќи си жмурка, народна, џамлии, граница, градење куќички и бункери, шиење облека за барбиките и слично. Се сеќавам дека еден ден кога ми здосадија сите игри, добив манијачки напад, ги земав сите мои 11 барбики и ги ишишав ќелави. :pos: Кога сфатив што сум направила, во првиот миг се убив од плачење, а после ги фрлив у подрум и решив дека е време да престанам со детските игри.
Тогаш почна “Касандра„. Се сеќавам дека убаво се навежбав да читам течно и брзо, благодарение на серијата што предизвика цела револуција во земјава. Касандра стана мојот идол, Луи Давид- слика за принцот од моите соништа. Тоа траеше се додека...не го запознав Стефан од Австралија. Тоа беше летото кога заврши “Касандра„, само една година откако ги ишишав барбиките. Стефан беше дојден овде на летување кај тетка му што живееше у мое маало. Си игравме заедно жмурка, здрвен дедо, ме научи да пцујам на англиски и си отиде. Мојата непреболена прва љубов :pos:
Кога тргнав у прво одделение, бев најмала по возраст во класот, а највисока по раст. :) Некаде таму накај 6то, 7мо одд. машките од одделение пркнаа, почнаа да се извишуваат и ме надраснаа. :) Фино се дружевме во основно. Возбудлив период беше тоа. Особено 7мо одделение. Тогаш ми рипнаа хормоните, ме пукна пубертет, па почнав да експериментирам :pos: Тогаш прв пат пробав цигара, прв пат излегов во дискотека, прв пат пробав алкохол, прв пат избегав од час. :) Може да се каже дека прилично хедонистички си ја поминав таа година :pos: И се расипав, нормално. Ама се треба да се проба. :)
Кога имав 11 ипол години, го доживеав и првиот бакнеж. shy: Раскинав по 2 месеца со првиот дечко, зошто бев убедена дека ме вара :pos: (подоцна испадна дека тоа не било точно, ама и онака не сакав да бидам со него:)).
Заврши тој период, дојде друг. Јуни месец, 2003та, ги спремив документите и ги поднесов во гимназијата “Орце„. Ме примија во билингвалната паралелка, I-8. Прва година: тапа класот, ич дружба, сите се тресеа за тестови и испрашувања, омраза помеѓу учениците. Втора година: почнавме да се дружиме, се формираа групи во класот, ослабнавме со успех, ама ретко кој се осмелуваше да ескивира од час. :) Трета година: ерата на бесконечен број неоправдани, нова класна што во тоа не поддржуваше, интензивна дружба за време на часови во школските кафичи, нови парови во класот, незаборавни пијанки за викендите, смеење на часови, најубавата екскурзија во Будва. Четврта година: исто како трета, само од се тродупло. :) (освен екскурзијата).
И еве сега, матурантка, се приближува крајот на средношколската сага, се почнуваат подготовки за матурата; уживаме додека можеме. :) Максимално ги користиме последниве месеци. jea:
На останатите полиња... Амплитудата расте и се намалува умерено, се е под контрола сега за сега. :)

Инаку, стрејт и сингл. :pipi: :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom