Приватни или Државни факултети?

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
И директно прашање до Блогерџија: Велиш, професорот зависи од тебе, а не ти од него? И оние што ги вреѓаат приватните факултети се искомплексирани што не можат да си ги дозволат?! Ти честитам, штотуку примени “сам себе га убијал“ - сите можни комплекси на светот се содржани во оној што не му е проблем да си ја продаде нивата од денационализација за барем 4 јадни години во својот живот да се почувствува како нешто побитно од универзитетски професор.

Фала лепо и пријатно.
Владе да не е од Битола? Наумовски да не се презива?
@Noodle
Каде сум го напишал тоа ТЕ МОЛАМ да ме quote-ираш!

@Xak Токму тој!И тој работеше како Асистент на Европски Универзитет! Сега работи во T-mobile!
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
@Noodle
Каде сум го напишал тоа ТЕ МОЛАМ да ме quote-ираш!

@Xak Токму тој!И тој работеше како Асистент на Европски Универзитет! Сега работи во T-mobile!


Другарче он дипломираше на ПМФ кај мене, тој е истиот асистент за кој што кажував во некој од предходните постови :)
Ми беше демонстратор, па асистент на кратко одкако дипломираше пред да се префрли во Т Мобајл. За човекот немам зборови, еден од најдобрите аситенти и дефинитивно најдобар демонстратор што сум имал. За што и да го прашаш ти доаѓа ти ги гледа милион линии код и без да се замисли за секунда ти ја наоѓа грешката која ти е :)
И да он е на добра позиција, со бази мислам дека работи, на ист спрат сме, ама он дипломираше на ПМФ - Институт за информатика, а не на Европски :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Владе е закон бе! И јас мислам дека работеше едно време асистент на Европски. Ама кратко време мислам.
 

RB

Член од
25 ноември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Што мислите каде има поквалитетно образование??
Кој е вашиот став??
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Во Македонија - државни.
Во странство - приватни.
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Објаснив во друг топик... овде кратко ќе кажам, ако си дојден да учиш, многу полесно ќе ти биде да научиш (а со тоа и повеќе) на приватен поради достапноста на професорите.
 

RB

Член од
25 ноември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Pa toa i me interesira kade e podobro,zasto mi kazuvale tie so se na privaten deka profesorite bile sekogas dostapni za niv za bilo sto ,a nekoi pak vikaat deka drzavniot poveke go cenele koga ke baras rabota,seuste postoi nekoja predrasuda za privatnite vo nasava drzava za zal...a koj od privatnite e najdobar?
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Pa toa i me interesira kade e podobro,zasto mi kazuvale tie so se na privaten deka profesorite bile sekogas dostapni za niv za bilo sto ,a nekoi pak vikaat deka drzavniot poveke go cenele koga ke baras rabota,seuste postoi nekoja predrasuda za privatnite vo nasava drzava za zal...a koj od privatnite e najdobar?
Не можам да ти споредам, но можам да ти кажам се што ти треба за ЈИЕ Универзитетот (Штул) затоа што таму студирав и сум презадоволен. До сега никој од Штул немал проблеми во врска со „дискриминација“ на дипломата, напротив, има многу компании кои соработуваат со универзитетот и бараат дипломирани студенти само на Штул. Исто така дипломата ти е призната секаде во Европа, додека за во САД се признаваат доста предмети (но не сите). Има многу луѓе кои дипломираа пред 2-3 месеци а веќе имаат најдено работа, така да тоа дека не се признати дипломите пропаѓа во вода.
 
T

Tetro

Гостин
Ако имаш пари иди си на приватен да си поминеш убо и да си завршиш на време. Слушај напатени студенти како офкаат, поради што заглавиле со некои професори, кои бараат не само знаење,.......... јбг. ми отидоа мислите у неповрат. ај, другпат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Ако имаш пари иди си на приватен да си поминеш убо и да си завршиш на време.
Ми го зеде зборот. Сите живееме у Македонија и знаеме како е, да не се лажеме. Оние чат пат дватројца шо се на приватен, висат цел ден на улица, предметите им се положени у рок...оние на државни се окапаа од учење и пак ги немаат сите испити положено.
Мислам дека имаше неколку вакви теми.
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Ако му се мислиш дали да идеш на државен или приватен, иди на приватен без размислување секако доколку финансиските средства не ти се проблем. Немој да мислиш дека ќе научиш нешто повеќе на државен ќе губиш време и нема ништо корисно да правиш, ќе седиш на предавање на коешто предавање неможеш ништо да слушнеш, разбереш, научиш итн.. Се каам малце што не отидов на приватен али тоа е тоа :D
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Приватен е изборот, и професори имаат разбирање и нормално положувањето е без проблем
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
201
Поени од реакции
25
Приватни дефинитивно за тие што имаат пари и сакаат без проблеми да ги положат испитите и да завршат.

Државни - За тие кои учат повеќе

Барем јас така мислам
...........
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Приватен е изборот, и професори имаат разбирање и нормално положувањето е без проблем
за тебе е нормално положување е кога ке добиеш 100 прашања од кои ке ти се паднат 20 ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom