Приватни или Државни факултети?

Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Едниот ти нуди напнатост, неизвесност, неинформираност, дискриминираност, поткупеност, недостапност, некомуникативност, нетолерантност, ...
Ова што го наброја е она што ќе те чека после школување (воглавно сите)...значи те учи и на живот, те челичи.

Другиот ти нуди спонтаност, информираност, достапнност, комуникативност, толерантност, ПРАКТИКА, ...
Ова после школување нема да го најдеш ни у Данска ни на Исланд па кога ќе се сретнеш со вакви проблеми на работа и у живот...тешко тебе.

Сеа друже ја ке ми ти кажам нешто. Ја не негирам дека на приватните може да се пројде полесно (зборам за оние студенти што цело време се излежаваат), убаво си рече Macedonian Girl дека се добива поквалитетно образование па кој учи ќе научи. Исто така се добива и подобра пракса како што спомнаа. Што значи, ако сварно и озбилно планираш да учиш а сакаш да се запишеш на факултет од мене препорачано приватен. А за оние што цело време се шлепале без учење, не се секирај, кога ќе дојдат на интервју за работа ќе падне јако смеење зашто ќе незнаат 2 збора да скрстат :)
Толку од мене
Да ти помогнам малку, Срцее е другарице :)
Што се однесува до квалитетно образование -што подразбирате под тоа -квалитетно? Дали г-динот Фити на пример не е квалитетен професор на економски и воопшто стручњак...или ред како него?
Вториот болд малку ме подзамисли -дали постои некој кој, ако може да мине полесно, ќе сака да мине потешко? Немам сретнато досега таков човек.
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Во основа, за секое работно место има интервју. Ако те бива бе брат и од ПМФ и од БАС, ФОН, Европски ќе те примат. Работата е во тоа што зошто да чекам 5 саати за консултации, или зошто асистенката сношти не се опашала со дечкото да лечи нерви на мене?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Што се однесува до квалитетно образование -што подразбирате под тоа -квалитетно?
Значи за поголемот дел на мрзливи луѓе квалитетно образование, кога си учел да положиш, што нормално не е така
Се знае квалитетно што е од 100 луѓе 10 да положат, што значи тие 10 луѓе се квалитетни, денес многу се меша квалитет со квантитет

--- надополнето ---

Во основа, за секое работно место има интервју. Ако те бива бе брат и од ПМФ и од БАС, ФОН, Европски ќе те примат. Работата е во тоа што зошто да чекам 5 саати за консултации, или зошто асистенката сношти не се опашала со дечкото да лечи нерви на мене?
А што мислиш не е така на работа, бетер е. Се сакате да ви биде мазно, се сакате успешно да е да ви сервираат на тацна.
Па не за џабе се вика студирање, а не учење. Треба да простудираш нешто а не да научиш, учењето е за средно, на факултет се студира
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Сакаш да кажеш дека 5 часовното седење (читај: окапување) пред канцеларија заради тоа што професорот е некаде седнат в кафана и асистенката што сите и сме криви се вика студирање?

Абе ајде?!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Значи за поголемот дел на мрзливи луѓе квалитетно образование, кога си учел да положиш, што нормално не е така
Се знае квалитетно што е од 100 луѓе 10 да положат, што значи тие 10 луѓе се квалитетни, денес многу се меша квалитет со квантитет
Да, некако квалитетно ми е пренапумпано. Дали треба да ставаме знак еднаквост на приватно школо и квалитет говори фактот што како прво сите наставници во приватните, како и нивните газди имаат завршено во државни школи. Сите освен оние кои учеле во странство. Ако приватно е знак за квалитет, државно би било...? Неквалитет?
Малку се манипулира со она -квалитет :) пре ќе зависи од тимбата (тиквата) на човек.
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
1
Ова што го наброја е она што ќе те чека после школување (воглавно сите)...значи те учи и на живот, те челичи.

Ова после школување нема да го најдеш ни у Данска ни на Исланд па кога ќе се сретнеш со вакви проблеми на работа и у живот...тешко тебе.

Да ти помогнам малку, Срцее е другарице :)
Што се однесува до квалитетно образование -што подразбирате под тоа -квалитетно? Дали г-динот Фити на пример не е квалитетен професор на економски и воопшто стручњак...или ред како него?
Вториот болд малку ме подзамисли -дали постои некој кој, ако може да мине полесно, ќе сака да мине потешко? Немам сретнато досега таков човек.
Епа адје сите да бидеме такви никакви па да научиме што не чека во животот.

Учете од туѓите грешки, а кога ќе ги почуствувате на ваша кожа ќе сфатите зошто.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Сакаш да кажеш дека 5 часовното седење (читај: окапување) пред канцеларија заради тоа што професорот е некаде седнат в кафана и асистенката што сите и сме криви се вика студирање?

Абе ајде?!
Грешка си ме разбрал, студирање е да не бараш скрипта од професорот за да научиш и да го положиш испитот, туку да ти даде повеќе извори и ти да го простудираш тоа и на испит да положиш. А ако тоа што бараш скрипта се вика учење и тоа за во средно, значи тие ти се учебниците одобрени од Министерството научи и тоа.

А инаку и јас сум чекал 5 саати за потпис и плус утре сум имал колоквиум и сум го положил така да тоа чекање може да биде и продуктивно :)
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
1
Кога сме кај квалитетот на образованието...најнапред треба да имаме претходно поставено некои стандарди или норми за да можеме да го мериме степенот на достигнување.

Бројот на запишани студенти или бројот на професори не е знак дека постои квалитет.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Епа адје сите да бидеме такви никакви па да научиме што не чека во животот.

Учете од туѓите грешки, а кога ќе ги почуствувате на ваша кожа ќе сфатите зошто.
Можеби малку погрешно ме разбра или ја не се изразив добро...не велам дека односот на студентски и на професорите и лаборантите е ок. Напротив, но во ваква држава каде не е ништо сјајно, каде и на работа ќе се сретнеш со тие проблеми, и во здравство и во социјално...и за лична карта...да не набројувам, знаете каква држава сме :) во ваква држава треба да се челичиш, некој може со пари оти има пари ама има пари и за да плати за лична карта, да плати друга да му вади од социјално, да плати у Систина или у странство...
, некој не може па ќе се навикнува на она што го чека (од меѓучовечки односи до односи на државни фирми-граѓанин).
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Малку се манипулира со она -квалитет :) пре ќе зависи од тимбата (тиквата) на човек.
Е тоа де, денес сите мислат дека треба да се има завршено факултет, па ако треба и ќе платат. И тука на некој му се раѓа идеја дај да правиме бизнис.
Што му фали на тие што се со средно и се на пример во полиција вработени, па тие ќе се пензионираат на 55 со далеку поголема пензија од тие што имаат завршено некој факултет и работат за 12000, и тоа по струка
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
1
Е тоа де, денес сите мислат дека треба да се има завршено факултет, па ако треба и ќе платат. И тука на некој му се раѓа идеја дај да правиме бизнис.
Што му фали на тие што се со средно и се на пример во полиција вработени, па тие ќе се пензионираат на 55 со далеку поголема пензија од тие што имаат завршено некој факултет и работат за 12000, и тоа по струка
Во ерата на Високо Образовани Личности т.н. ВОЛ-ови... тешко дека можат да дојдат до израз среднистите.

А за полицајците но цоммент :turn:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.294
Поени од реакции
15.511
Епа адје сите да бидеме такви никакви па да научиме што не чека во животот.

Учете од туѓите грешки, а кога ќе ги почуствувате на ваша кожа ќе сфатите зошто.
Си била да вадиш пасош, лична карта, возачка, да полагаш за кола, си била некогаш по ова државниве институции да завршиш некоја работа?...
Во животот те чекаат нервози и многу шетања од една до друга врата а богами и незаинтересирани луѓе за работата која што ја работат...
Тоа не се туѓи грешки и тоа не се учи од туѓи грешки, тоа можеш само да го почувствуваш на сопствена кожа....
И сеа ќе го цитирам Lurtz:
Ова што го наброја е она што ќе те чека после школување (воглавно сите)...значи те учи и на живот, те челичи.
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
1
Можеби малку погрешно ме разбра или ја не се изразив добро...не велам дека односот на студентски и на професорите и лаборантите е ок. Напротив, но во ваква држава каде не е ништо сјајно, каде и на работа ќе се сретнеш со тие проблеми, и во здравство и во социјално...и за лична карта...да не набројувам, знаете каква држава сме :) во ваква држава треба да се челичиш, некој може со пари оти има пари ама има пари и за да плати за лична карта, да плати друга да му вади од социјално, да плати у Систина или у странство...
, некој не може па ќе се навикнува на она што го чека (од меѓучовечки односи до односи на државни фирми-граѓанин).
Секој од нас е жртва на ова општество...додека не се освестат дека не ни пружаат она што ни треба...ќе се одлучуваме се да правиме ПРИВАТНО.

--- надополнето ---

Си била да вадиш пасош, лична карта, возачка, да полагаш за кола, си била некогаш по ова државниве институции да завршиш некоја работа?...
Во животот те чекаат нервози и многу шетања од една до друга врата а богами и незаинтересирани луѓе за работата која што ја работат...
Тоа не се туѓи грешки и тоа не се учи од туѓи грешки, тоа можеш само да го почувствуваш на сопствена кожа....
И сеа ќе го цитирам Lurtz:
А знаеш зошто е така...зошто сите што работат таму се производ на државните факултети. Па сега ти види колку е од корист тоа. :pop:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
А знаеш зошто е така...зошто сите што работат таму се производ на државните факултети. Па сега ти види колку е од корист тоа. :pop:
Кога ќе завршите генерациите приватни факултети да се надеваме на вадење документи за 15 минути или чекање на клиника максимум 2-3 минути? Ваљда кога ќе ја вадам првата пензија (за 20тина години) ќе дочекам на шалтер некој "приватник" :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.294
Поени од реакции
15.511
А знаеш зошто е така...зошто сите што работат таму се производ на државните факултети. Па сега ти види колку е од корист тоа. :pop:
Страшна логика имаш...
Мешаш образование со менталитет и карактер. Сигурно на приватниот не ви викаат: на работа на труд, на работа на труд...
Повеќето идат по оваа логика: државна работа, сигурна е, имам партиска книшка(ја менувам по потреба т.е. на менување на власта), за 12.000 не им црнчам, жените си лакираат нокти, повеќето од нив глумат дами и уште многу многу фактори кои немаат благо везе со факултетот кој што си го завршил...
И сеа уште мислиш дека е затоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom