Претседателски избори втор круг: Ѓорѓе Иванов е новиот претседател на Македонија!

Кој ќе биде новиот претседател на Македонија?

  • Ѓорѓе Иванов - ВМРО ДПМНЕ

    Гласови: 207 48,3%
  • Љубомир Фрчковски - СДСМ

    Гласови: 143 33,3%
  • Нема да гласам / сеуште не определен

    Гласови: 40 9,3%
  • Ќе го поништам ливчето, не сакам да гласам за ниту еден од кандидатите.

    Гласови: 39 9,1%

  • Вкупно гласачи
    429
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Patrioti kolku tebe na kilo ima, so lopata da gi rinis!
Imeto ke se smeni, sakal nejkel, FAKT!
Баш она што го кажа Иванов ...
Фрчко трча напред со Северна Македонија, на старт им вика на грците ако станам јас претседател сум согласен да биде Северна Македонија, патем ако стане претседател има подршка значи од мнозинство народ ...
е сега шо се дешава ...
грција после избориве продолжуваат преговорите ... и веќе е во предност со името ... веќе знае дека ние сме согласни за северна Македонија ...

НО
каде е ПАКЕТОТ?
фрчко гаранции ќе барал?
од кого?
грција бара промена на се што е македонски (јазик, институции, пасоши итн.) НЕ Е САМО Името до кога да се повторуваме ...

Фрчко манипулира на начин - го залажува народот дека сето ова ќе се решело за некој месец ... ?!?!? не е можно тоа ... - факт, само придобива гласови кои сакале ЕУ НАто како Зоне и мартинбт и кои ќе зимале 1500евра плата од тој момент. ...

имаше една тема НАТО и ЕУ или Името ...
јас би ја поставил
НАТО и ЕУ / Се што е Македонија (Каледонија, Каледонски Јазик, Каледонски Институции, Каледонец)

значи да не се залажуваме дека за некој месец ќе сме влегле нато еу без да се одкажеме од се Македонско, да ја согледаме реалноста и дипломатски да ги заебеме грците, или пак ако нема Македонци веќе во Македонија тогаш да даеме газ ... друг избор нема ...

за да ги заебеме грците дипломатски треба обединето да истапиме со политика без многу инат (иако морам да признаам ми прави кеиф инатот на Груевски и неговите контрирања), јас незнам и се пражувам каде е МАНУ ... пази Академици еј ... каде се они да завземат став ... Историчарите кај се?? голема грешка правиме шо сами меѓу себе се делиме околу Македохнското прашање и идентитетот наместо да бидеме обединети околу тоа. зошто јавно пред медиуми и светска јавност некои „политичари“ и експерти на секој можен начин ја оцрнуваат Македонија тоа не ми е јасно.

некој спомна било кој да е ќе го смени името.
прво не е само Името у прашање (ќе се повторам)
второ: велите едните подоцна другите порано.
јас велам едните се борат за интересите на Македонија.
а другите кои побрзо би го направиле тоа веќе се предале.(бело знаменце)
:smir:

едит: Околу гаранциите кои фрчко ги бара за идентитетот?
зар заборавивме дека грција даде гаранција, потпиша документ, во кој се обврзува дека нема да не кочи при влевање во било која организација меѓународна?
дали таа гаранција се испоштува?
дали некоја друга држава од ЕУ им даде забелешка и и рече нешто на грција?
одговорот сите го знаеме нели.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
druze bidi reale:smir: i dvajcata se gola voda
Мој фаворит беше Нано Ружин, но за жал очекувано испадна во првиот круг.

Со оглед дека претседателот и нема којзнае кои ингеренции а апсолутизмот е опасна работа, својата подршка му ја давам на како што вмровци милуваат да кажат, помалото зло.
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Профрчковистиве овде се направија наудрени за овој пост. Затоа си зедов дозвола уште еднаш да го цитирам.

Значи нема НАТО само со промена на име, туку со промена на се што е македонско. Не знам како на некои овде уште не им стана јасно ова. Тоа е ставот на Грција и не попушта за жива глава.

Ставот на Иванов е повеќе од јасен за тоа. Си кажа човекот дека НАТО може да почека, таму ќе влеземе како македонци, па макар и да не влеземе никогаш.

За разлика од него, Фрле се расфрла со зборови дека ќе влеземе за 3 месеци во нато. Повеќе од јасно е дека сака да не натрти во сите можни кама сутра пози.

Епа почитуван електорату, гласајте.
Имаш две опции- НАТО на есен, НАТО не се знае кога, а навидум се водат преговори.
Па, ако е така нека ги прекинат преговорите и да не не лажат сите. Ни Нато ни ништо, да се изолираме ама најозбилно го мислам. Лошото е во тоа што прават некои илузии за преговори.
Фрчко , го менувал ставот. Па нормално,општеството е циклично, се менуваат работите.
Јас бев прв против промена на името и се друго, ама веќе станува повеќе од јасно оти нема бегање од географска одредница. Тоа е.:vozbud:
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
АЈ АКО МОЖЕТЕ И ИМАТЕ ИНФОРМАЦИИ ПИШЕТЕ КОГА ЌЕ ИМА РЕПРИЗА НА ДУЕЛОТ! PLS
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Дали може да се заклучи дека и двајцата имале јак комунистички бекграунд.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Имаш две опции- НАТО на есен, НАТО не се знае кога, а навидум се водат преговори.
Па, ако е така нека ги прекинат преговорите и да не не лажат сите. Ни Нато ни ништо, да се изолираме ама најозбилно го мислам. Лошото е во тоа што прават некои илузии за преговори.
Фрчко , го менувал ставот. Па нормално,општеството е циклично, се менуваат работите.
Јас бев прв против промена на името и се друго, ама веќе станува повеќе од јасно оти нема бегање од географска одредница. Тоа е.:vozbud:
легна на брашното а :)
и ќе смениме име ... хипотетички ...
влеваме у ЕУ и НАТО?
тоа мислиш?
ако така мислиш се лажеш. :smir:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Мој фаворит беше Нано Ружин, но за жал очекувано испадна во првиот круг.

Со оглед дека претседателот и нема којзнае кои ингеренции а апсолутизмот е опасна работа, својата подршка му ја давам на како што вмровци милуваат да кажат, помалото зло.
Во секој случај добро е да се гласа и да не се бојкотират изборите...
Па дури и поништено ливче е многу подобро одколку неизлегување на гласање...
И добро е што и двата кандидати како што се изјаснија ќе направат се за да се оствари концензусот од 40%...
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Јас ако идам на гласање ќе пишам овака:

3. ogledalo
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
Имаш две опции- НАТО на есен, НАТО не се знае кога, а навидум се водат преговори.
Па, ако е така нека ги прекинат преговорите и да не не лажат сите. Ни Нато ни ништо, да се изолираме ама најозбилно го мислам. Лошото е во тоа што прават некои илузии за преговори.
Фрчко , го менувал ставот. Па нормално,општеството е циклично, се менуваат работите.
Јас бев прв против промена на името и се друго, ама веќе станува повеќе од јасно оти нема бегање од географска одредница. Тоа е.:vozbud:
Опиши ми како би изгледал денот и што би се сменило на есен кога Северна Македонија би влегла во НАТО?!?
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Профрчковистиве овде се направија наудрени за овој пост. Затоа си зедов дозвола уште еднаш да го цитирам.

Значи нема НАТО само со промена на име, туку со промена на се што е македонско. Не знам како на некои овде уште не им стана јасно ова. Тоа е ставот на Грција и не попушта за жива глава.

Ставот на Иванов е повеќе од јасен за тоа. Си кажа човекот дека НАТО може да почека, таму ќе влеземе како македонци, па макар и да не влеземе никогаш.

За разлика од него, Фрле се расфрла со зборови дека ќе влеземе за 3 месеци во нато. Повеќе од јасно е дека сака да не натрти во сите можни кама сутра пози.

Епа почитуван електорату, гласајте.
Разликата е во тоа што Ѓоле има став, ама не смее да го каже бидејќи неговите ставови се во сенка на Груевски.

И незнам со кое лице на дуелот пет пати повторуваше дека фрчко менел ставови, коа он три става во рок од осум месеци измени.
 
G

grande-juve

Гостин
Јас бев прв против промена на името и се друго, ама веќе станува повеќе од јасно оти нема бегање од географска одредница. Тоа е.:vozbud:
баш затоа никој нема да не почитува и ќе си имаме проблеми со преговорите, зашто таквите како тебе остапуваат од ставовите и не се почитуваат самите себе
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Мислам после промоцијата на Јанко , Чак Норис ќе има минимум 1000 гласови...
Во овој круг имал околу 100...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom