Претерана искреност - добро или лошо за врската?

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.657
Поени од реакции
13.161
Јас мислам дека идеален тајминг за да и кажеш на жена дека се здебелила или дека е дебела е за време на секс.Си пробал?:icon_lol:
Зависи како сум го рекол тоа.
Ако кажам грубо и индиферентно дека е стока а притоа сексот е извонреден, не пали :D
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Nessa ок поента даде на почетокот за големината на партнерот и дали тоа ни пречи, но постои опцијата (најчеста) дека партнерот после извесно време од почетокот на врската ја постигнал таа несразмерна форма, значи на стартот бил складен после се влошиле работите, дали во правење на костур или во зголемување на килажата. И мислам дека е човечки и поздраво да се реагира, наместо да се тапша по рамо, не се секирај супер си.
Во таков случај, ако ти е навистина до тоа како ти изгледа девојката со кој си еве да речеме 3 години, тогаш треба да превземеш нешто. Но, зголемувањето или намалувањето на тежината, посебно кај девојките е ептен деликатна тема. Доколку сакаш навистина да и помогнеш, без да ја навредиш, ќе се обидеш да го сториш тоа без плескање во лице на „дебела глупачо“ или „костур грд“.
Прво ќе се ставиш себе си во уста, (тоа секогаш пали), на пример: Ептен се запустивме / премногу почнавме да уживаме во храна / сакам да сме повеќе физички активни / сакам да почнам во теретана ама ако и ти ми се придружиш ... или секогаш успева слаткиот секс разговор, мислам дека треба да имаме повеќе секс за да ни се врати и на двајцата линијата. Е сега пак ќе кажам, ако девојката е некој „чурук“ што лета во облаци и не може да ја види реалноста, тогаш и најдобронамерниот разговор би ја повредил.
Секогаш има начин да се каже сопственото мислење, но на фин и културен начин, само треба да знаеш како.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Основата на секоја врска е неискреноста. Ако било кој од партнерите со "цел памет" се одлучи да биде целосно искрен тогаш отиде врската јабана!
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.676
Поени од реакции
4.409
Од ова што прочитав по темава испадна на крај дека скоро сите би лажеле во една љубовна врска зошто знаат дека врската нема никогаш да успее на основа на искреноста, и дека не треба да се биде особено искрен со луѓе кои се спремни да лажат.:icon_lol:
Повеќе преќутување отколку лажење.
На почеток е тешко да процениш колку некој/а сака да ја слушне грдата вистина па најдобро е да си преќутиш некое време па со тек на време како што интимноста се зголемува почнуваат сериозни муабети и врската иде во еден или друг правец т.е или ќе успее или не.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
Искреноста нема веза со културата. ;)
Поклон се прифаќа како да ве воодушевува и кога не ви се допаѓа.
Одкога ќ ќе станеш повеќе од блисок со некого, не само што си искрен, можеш и гомна да јадеш за поклонот.

Ако сакаш да бидеш културен, просто нема да го "користиш" поклонот, и се дава до знаење.
Ако неќеш да бидеш културен, се заебаваш колку не те познава.

Досега не се биле искрени со мене. Јас сметам дека сум бил. Пример не ми се допаѓа со фатена коса, не продолжуваме додека не си ја пушти по мој вкус.
Облекување сум барал по тоа што мене ми се допаѓа. Сум давал до знаење кога нешто според мене не и стои. Ама ако сме фер, имам вкус.

Лошата страна на оваа особина е што заборавате да лажете, а тоа е троа круцијално при делење дневните комплименти. :)
 
B

Borg_Drone

Гостин
Повеќе преќутување отколку лажење.
На почеток е тешко да процениш колку некој/а сака да ја слушне грдата вистина па најдобро е да си преќутиш некое време па со тек на време како што интимноста се зголемува почнуваат сериозни муабети и врската иде во еден или друг правец т.е или ќе успее или не.
И молчењето е одговор. ;)
--- надополнето: 20 јули 2013 во 07:37 ---
Се помешавте малку со термини со тоа што сакаше да каже Curious.
Ако типката те праша на што личи, ти посекако нема да кажеш дека е фиќо но и трактор не доаѓа на повидок туку ќе кажеш да поведе малку на себе внимание. Ова зборам за врска која е веќе посеризна, каде ти типката ја имаш ќарено во друг надворешен изглед што по околностите што и налагаат, таа малку се распуштила. И пак ќе кажам едно е да бидеш брутално искрен, тоа ако е во шега - најчесто е заебанција која не се прифаќа (нормално ако знаеш каде да ја спуштиш, но ако е покажана на осетливо место, нема аир од неа. Ти со тоа што ќе кажеш еве рецимо на некоја цура што идете заедно долго време (како примерот погоре) но таа не е по шегите и малку и` треба да се потпали фитилчето (сепак тоа го знаеш), стравуваш врската да ја ставиш во Минато свршено време. За нив треба тактика. А ако се има љубов, се има и начин.
Ич не се помешавме, ова што ти го говориш е веќе кажување на вистината, а членот вели да сум ѝ продавал муда за бубрези.Ти се помеша со членот, не јас.Инаку општо гледано, напишав веќе што мислам за ова, ете дури и другите напишаа што би направиле.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Искреноста нема веза со културата. ;)
Поклон се прифаќа како да ве воодушевува и кога не ви се допаѓа.
Одкога ќ ќе станеш повеќе од блисок со некого, не само што си искрен, можеш и гомна да јадеш за поклонот.

Ако сакаш да бидеш културен, просто нема да го "користиш" поклонот, и се дава до знаење.
Ако неќеш да бидеш културен, се заебаваш колку не те познава.

Досега не се биле искрени со мене. Јас сметам дека сум бил. Пример не ми се допаѓа со фатена коса, не продолжуваме додека не си ја пушти по мој вкус.
Облекување сум барал по тоа што мене ми се допаѓа. Сум давал до знаење кога нешто според мене не и стои. Ама ако сме фер, имам вкус.

Лошата страна на оваа особина е што заборавате да лажете, а тоа е троа круцијално при делење дневните комплименти. :)
Аман бе Воте, па мораше ли да те прочитам .... :place: си го расипав утринското кафе, сега...
И претпоставувам девојчето ти молчи и ја пушта косата, без разлика дали и е жешко или и пречи во моментот. Шовинизам FTW, така е Воте, важно тебе да ти е убаво... Ех да си на мене, за 24 часа има кондурите да ми ги лижеш...
А за облекување, може само да ми каже ако нешто ми е извалкано или скинато, а јас не сум приметила... Си дава право и за деколтето да прозбори, понекогаш .... :)

И нема потреба од лажење, доколку навистина нешто ти пречи... Си ми ја утнал поентата со културата, ама не ни очекував да ја сфатиш. Биди си искрен, но не на сељачки начин туку на културен начин.
Да ти демонстрирам:
Нема да и кажеш - Види се на шо личаш, клемпава глупачо, ич убво не ти стоо фатана коса..
Туку,
Коо ќе сте на клупите у парко, со расчепатани нозе седнани, и се гледате очи у очи, ќе и кажаш де пушти си кооста или ти ќе и га пушташ, ќе и ги ставаш рацете у нее, нежно ќе поминаш со рацете низ кооста и ќе и кажаш, „Ного си ми убава со пуштана коса“ и ќе га залапаш..
На тој начин, не ја навредуваш со искреноста, само си даваш свое мислење, верувај девојката повеќе нема да ја видиш со фатена коса.
Ама тоа, здравје кога ќе си фатиш девојка. ;)
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
Ич не се помешавме, ова што ти го говориш е веќе кажување на вистината, а членот вели да сум ѝ продавал муда за бубрези.Ти се помеша со членот, не јас.Инаку општо гледано, напишав веќе што мислам за ова, ете дури и другите напишаа што би направиле.
Не не не.... Јас не ти реков да продаваш муда за бубрези. Јас ти кажав што конкретно да правиш и ти реков ако тоа ти го викаш така....нека ти биде.

Еве што е клучната работа. Мораш да искористиш вокабулар, такт, тон, пристап....итн. што ќе биде во склад со целата што ја имаш.
Пример сакаш да и кажеш дека е дебела и сакаш да ослабе. Глупаво е да и кажеш директно дека е дебела, па ако уште зачиниш со некоја фина споредба со некоја животиња...си свршил работа.

Ама ако фатиш од околу, ако ја фатиш со арно, ако почнеш од себе.... Ќе ја постигнеш целата.

Всушност целата работа е многу едноставна. Ко што кажа Неса, не е виша математика.

Само мораш да ги спротивставиш среќата и вистината како вредности. Ќе сфатиш дека вистината е битна само кога е во служба на среќата, а сама по себе не вреди ништо.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
Аман бе Воте, па мораше ли да те прочитам .... :place: си го расипав утринското кафе, сега...
И претпоставувам девојчето ти молчи и ја пушта косата, без разлика дали и е жешко или и пречи во моментот. Шовинизам FTW, така е Воте, важно тебе да ти е убаво... Ех да си на мене, за 24 часа има кондурите да ми ги лижеш...
А за облекување, може само да ми каже ако нешто ми е извалкано или скинато, а јас не сум приметила... Си дава право и за деколтето да прозбори, понекогаш .... :)

И нема потреба од лажење, доколку навистина нешто ти пречи... Си ми ја утнал поентата со културата, ама не ни очекував да ја сфатиш. Биди си искрен, но не на сељачки начин туку на културен начин.
Да ти демонстрирам:
Нема да и кажеш - Види се на шо личаш, клемпава глупачо, ич убво не ти стоо фатана коса..
Туку,
Коо ќе сте на клупите у парко, со расчепатани нозе седнани, и се гледате очи у очи, ќе и кажаш де пушти си кооста или ти ќе и га пушташ, ќе и ги ставаш рацете у нее, нежно ќе поминаш со рацете низ кооста и ќе и кажаш, „Ного си ми убава со пуштана коса“ и ќе га залапаш..
На тој начин, не ја навредуваш со искреноста, само си даваш свое мислење, верувај девојката повеќе нема да ја видиш со фатена коса.
Ама тоа, здравје кога ќе си фатиш девојка. ;)

Неси4ка. Eксперто за врски! :D
Aко мораш да го сведаш мојто на клемпава глупачо ич уво не ти стоо фатана коса, колко да поентираш.. Слободно.
А и проектираш плус. Знам оти на секоо од вас ви е у кодо да ви слегнат цело мулитуниверзуме за да си пуштате репо, ама не биди строга, дозволи му да коментире без да треба да ти лиже кондуите, ќе дознааш ного работи. Затва, има и средина. А таа е, ко ќе ти кажат да си пушташ косата - си га пушташ. Oти ти треба да си му аксесориес на машкото. ;)


Културата беше у друг контекст. За поклони. :)
Извини за кафето.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Неси4ка. Eксперто за врски! :D
Aко мораш да го сведаш мојто на клемпава глупачо ич уво не ти стоо фатана коса, колко да поентираш.. Слободно.
А и проектираш плус. Знам оти на секоо од вас ви е у кодо да ви слегнат цело мулитуниверзуме за да си пуштате репо, ама не биди строга, дозволи му да коментире без да треба да ти лиже кондуите, ќе дознааш ного работи. Затва, има и средина. А таа е, ко ќе ти кажат да си пушташ косата - си га пушташ. Oти ти треба да си му аксесориес на машкото. ;)


Културата беше у друг контекст. За поклони. :)
Извини за кафето.
Браво бе Воте, така треба, маж ли си што си...
Можеби мојот оти не е многу манаџија па секако сум му убава, затоа така зборам. А за кафето нема Извини, утре си идам и има да се нацрташ во ПР кафе во 18.00. ;)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
ЛОША РАБОТА ! Од преголема искреност само сум го јадел стапот... Чудно ама колку повеќе правиш лице, колку повеќе не си искрен толку повеќе добиваш на овој свет :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Искреноста е секогаш најважна, еднаш ако те фатат во лага засекогаш ќе имаш дамка ( ни со Ариел нема да се вади :D) и нема подоцна да ти поверува, но за примерот кој си го дала со подарокот сигурно нема да речеш не ми се свиѓа, каков и да е, подарок со љубов подарен е :)
Затоа убаво е да си искрена, ама не претерано ;)
 
П

Пепси_

Гостин
Искреноста згаснува од страв да не заебеш и да останеш сам.....тоа е фејл врска....фејк.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Неси4ка. Eксперто за врски! :D
Aко мораш да го сведаш мојто на клемпава глупачо ич уво не ти стоо фатана коса, колко да поентираш.. Слободно.
А и проектираш плус. Знам оти на секоо од вас ви е у кодо да ви слегнат цело мулитуниверзуме за да си пуштате репо, ама не биди строга, дозволи му да коментире без да треба да ти лиже кондуите, ќе дознааш ного работи. Затва, има и средина. А таа е, ко ќе ти кажат да си пушташ косата - си га пушташ. Oти ти треба да си му аксесориес на машкото. ;)


Културата беше у друг контекст. За поклони. :)
Извини за кафето.

no hablo o_O
 

Kajgana Shop

На врв Bottom