Преспав

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
HIMYM ја споредуваш со Преспав... really ?!?!?!?!

У моментов ја глеам HIMYM по втор пат и прво ликовите им се убаво смислени, друго имаат добри глумци и на нивните сцени стварно се смеам. У Преспав ликовите им се „шта да ти причам“ (хрватско педерче, газда папучар, тијана...), а тие што ги глумат се па бетер (на страна што на тијана ваљда ова и е прво искуство со глумење).
Отварам дома фрижидер, оп и таму Тијана ја глеам...
Не ја споредувам, ама сигурно таму платата на еден глумец за епизода им е колку на овие цела сезона буџетот. Дека можеле многу работи подобро можеле и ако сакаме да бидеме перфекционисти можеме милион маани да им најдеме, бидејќи најлесно ни е нас ко конзументи тоа да го правиме, ама неблагодарно е да очекуваме којзнае што од Преспав. Ете да ја ставиме настрана HIMYM, мене ми е ок ама не ме импресионира нешто посебно, колку стварно смешни ситкоми во последно време ти фатиле око? На тие услови, буџет, на глобален пазар и избор на глумци и којзнае колку писатели на сценарио, па кога ќе погледнам некои сцени од аутистичнине во Big Bang Theory едно 10 пати повеќе туѓ срам ме јаде отколку Преспав, што е проектче за телевизија за домашен пазар ко Македонија и каде веројатно се труделе да опфати и поголема таргет група на публика. Оние Анѓелко и Анѓелка смешни ти се? :D Не е реално секоја серија па и странска нека е да очекуваме да биде на ниво на FRIENDS па и HIMYM ако сакаш. Сличниве критики и за Фчерашни ги има, ко Џон Оливер на пример (може не е најсоодветна споредбава ама заедничко им е што прават критика не тековните политичко општествени состојби) со неговите обиди за хумор со алгоритамски рандом компарации да е којзнае колку смешен и генијален. А сечие лично право и избор е што ќе гледа и што нема, јас лично за мене кажувам дека ја спуштам летвичката доста подоле бидејќи ме интересира што се направило ново македонско.
 
K

kicodarker

Гостин
Серијава ја гледам чисто колку да се гледа нешто а да не барам преводи на titlovi.com или слични сајтови. Од моја гледна точка, лошо се разработени ликовите. Имаат само по една особина, ко да се ликови од видео игра. Или е лош, или добар или глуп. Поточно сценариото е драмско ко за во театар,затоа што и толку и треба да ги разработиш ликовите за на театарска претстава доволно е да имаат по една особина и тоа е тоа. Затоа во театарските претстави истите актери глумат се и сешто, а во филм бара поголема спремност и поголема прецизност во бирањето на актерите. Исто како да го ставиш џим кери да ти глуми во некој ланистер во гејм оф тронс на пример.Ликот што го глуми Талат претерано ми е стереотипен албанец во зборувањето, дури глупав изгледа.
Педерот со зрцалата е ист. Или има проблем на кој панично изведува педерски танц и се затвора в соба или само паничи. Премногу едноставни прости ликови спремни ко за на театарска претстава да одиграат еднаш и толку. Ко солза и смеа да ги режирале.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Серијава ја гледам чисто колку да се гледа нешто а да не барам преводи на titlovi.com или слични сајтови. Од моја гледна точка, лошо се разработени ликовите. Имаат само по една особина, ко да се ликови од видео игра. Или е лош, или добар или глуп. Поточно сценариото е драмско ко за во театар,затоа што и толку и треба да ги разработиш ликовите за на театарска претстава доволно е да имаат по една особина и тоа е тоа. Затоа во театарските претстави истите актери глумат се и сешто, а во филм бара поголема спремност и поголема прецизност во бирањето на актерите. Исто како да го ставиш џим кери да ти глуми во некој ланистер во гејм оф тронс на пример.Ликот што го глуми Талат претерано ми е стереотипен албанец во зборувањето, дури глупав изгледа.
Педерот со зрцалата е ист. Или има проблем на кој панично изведува педерски танц и се затвора в соба или само паничи. Премногу едноставни прости ликови спремни ко за на театарска претстава да одиграат еднаш и толку. Ко солза и смеа да ги режирале.
Оти ми се чини дека никогаш не си бил на претстава?!
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
@kicodarker искрено сочуство :tapp::pos::facepalm: PS Добро е да имаш мислење ама да изиграваш критичар во области кои не ги познаваш... Ако не грешам си од Битола се познава по пишувањето и кабадајлукот . Од такви како тебе го губиме статусот на град на културата
 
K

kicodarker

Гостин
Шо ви стана бре, да не можи човек да си кажи свое мислење. Ај форум е прајте ме, глуп туп викајте. Не сум учен на толку театарски претстави со надимак филм, јебига. Шо има лошо во то ај резимирајте шо вака сега еве зедовме да се врејѓаме, дека кажав оти улогана на Талат во филмон е промашена и делува ко комедијант од солзи и смеа? Или шо има лошо шо реков ликојте не се воопшто длабоки, туку една обична особина или ако е претставник на некоја етничка заедница има стереотипни особини и то е то.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Шо ви стана бре, да не можи човек да си кажи свое мислење. Ај форум е прајте ме, глуп туп викајте. Не сум учен на толку театарски претстави со надимак филм, јебига. Шо има лошо во то ај резимирајте шо вака сега еве зедовме да се врејѓаме, дека кажав оти улогана на Талат во филмон е промашена и делува ко комедијант од солзи и смеа? Или шо има лошо шо реков ликојте не се воопшто длабоки, туку една обична особина или ако е претставник на некоја етничка заедница има стереотипни особини и то е то.
Еве повели.

Поточно сценариото е драмско ко за во театар,затоа што и толку и треба да ги разработиш ликовите за на театарска претстава доволно е да имаат по една особина и тоа е тоа. Затоа во театарските претстави истите актери глумат се и сешто, а во филм бара поголема спремност и поголема прецизност во бирањето на актерите.
Премногу едноставни прости ликови спремни ко за на театарска претстава да одиграат еднаш и толку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom