Пресметка на плата во 2010

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
27.507,00 Денари беше износот за просечна бруто плата по месец за образецот МПИН, според кој износ се правеше пресмтката на бруто плата во 2009 година.
Тоа беше износ на основа на кој, независно колкава пара реално земаш, требаше да бидат пресметани давачките по плата......
...овде има неколкумина кои го разбираат проблемот...би било занимливо да прогнозираат на кој износ идната година владата ќе ја стави рецката за прибирање претпоставени пари за Мегало буџетот.....кој таа штедро...иако незаработен го троши..задолжувајќи се по системот : доџем ти!!!
Изгледа голем проблем има народ и економија чија влада работи како топлотна пумпа , а не како генератор кој го задвижува стопанството......
значи износот??? која е проценката??? :)
 
Член од
21 декември 2009
Мислења
19
Поени од реакции
1
Nasata vlada nema pojma sto pravi...Dodeka eden den ne ni krahira stopanstvoto...Sekoj den se rasfrlaat so nekakvi statisticki podatoci,koi nemaat vrska so realnosta...Ist e slucajot so bruto platata...Ovaa bruto plata e mislena imenka za golem del od graganite...
A vo vrska so statistikata,na prviot cas po statistika na fakultet,koga profesorot dojde i sakase da ni ja priblizi statistikata kako predmet ni rece:
-Statistikata voopsto ne e teska...Se raboti samo za obrabotka na gotovi podatoci...Na pr.ako polovina od naselenieto jade meso,a polovina kisela zelka,koga toa statisticki ke go obrabotite ke ispadne deka site jadat sarma...:baeh::baeh::baeh:

Ama kaj nas kako trgnalo so ovaa vlada ke nemame ni za sarma...Zatoa,luge osvestete se...:tapp::tapp::tapp:
 

Borsalino

Borsalino
Член од
21 декември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Мене ме нервира шо плаќаме дебили да ни работат во администрација кои ништо не работат, а и немаат врска од професионална дејност. Која сака доказ слободно нека повели? Секогаш кога ќе поднесам usb за плата ми го враќаат заразено со Тројанец немаат благе везе која глупост ја прават
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
„Основицата за пресметување и плаќање на придонесите, односно основицата за осигурување, не може да биде пониска од 50% од просечната бруто плата по работник во Република Македонија објавена во тековниот месец."
http://www.finance.gov.mk/files/upatstvo_bruto_plata.pdf

Просечна бруто плата 27.500.Од неа 50% ти е половина за државата.
Бидејќи автоматски го напумпаа,верувам дека просечната бруто ќе ја тераат до сума која за нив би била 15000 (онолку колку што е вистинската просечна кај нас).Додуша скроз се исчукани,па може и по 20 000 да си земат арач,зависи од дрогата која моментално ја конзумираат.:)
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Мене ме нервира шо плаќаме дебили да ни работат во администрација кои ништо не работат, а и немаат врска од професионална дејност. Која сака доказ слободно нека повели? Секогаш кога ќе поднесам usb за плата ми го враќаат заразено со Тројанец немаат благе везе која глупост ја прават
Нема државата пари за лиценцирани софтвери како што се антивирусни програми ,програми за замрзнување на системот .. и сл. и не се криви вработените во администрацијата тие не се информатичари за да ги средуваат компјутетирите треба да се вработат информатичари што имаат учено за тоа па тие да ги средат компјутерите.
И ти си дебил што размилуваш глупаво да беше директор досега тешко на вработените сотебе ке треба да учат уште едно школо порати тебе хехе joke ;)
 

Borsalino

Borsalino
Член од
21 декември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Нема државата пари за лиценцирани софтвери како што се антивирусни програми ,програми за замрзнување на системот .. и сл. и не се криви вработените во администрацијата тие не се информатичари за да ги средуваат компјутетирите треба да се вработат информатичари што имаат учено за тоа па тие да ги средат компјутерите.
И ти си дебил што размилуваш глупаво да беше директор досега тешко на вработените сотебе ке треба да учат уште едно школо порати тебе хехе joke ;)
колку шо знам секој треба да знае од администрација да работи на компјутер::::? А бре момче има административци шо уште не знаат како се прави документ :tapp: А да не зборам за други основни познавања:nesum:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Нема државата пари за лиценцирани софтвери како што се антивирусни програми ,програми за замрзнување на системот .. и сл. и не се криви вработените во администрацијата тие не се информатичари за да ги средуваат компјутетирите треба да се вработат информатичари што имаат учено за тоа па тие да ги средат компјутерите.
И ти си дебил што размилуваш глупаво да беше директор досега тешко на вработените сотебе ке треба да учат уште едно школо порати тебе хехе joke ;)
Лиценциран софтвер е далеку поефтин отколку бесплатен и да плаќаш некој да го одржува. Со лиценцата имаш поддршка од производителот и не те боли глата за проблеми останва на тебе само да го користиш како шо треба.

Сите нормални компании обезбедуваат тренинг на постоечкиот персонал. За сите нови работи ќе имаат инстант луѓе кои ги разбираат и бизнисот и новите работи.

Информатичар не можи тебе да ти работи се шо е врзано со компјутер во фирмата. Тој можи да ти дај решение како да ги средиш работите и другите да го користат решението.

А за усб но коммент. Вервам дека можи да се случи то нешто. Ама како и да е згрешен е начинот кој идиотизам е да носиш извештај на дискета или усб. ова плачи за преку интернет да оди.

Далеку сме од еДржава.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Верувајте дека во период на криза што се очекува уште посилно во 2010, наплатата на донаците ке се намали драстично па ќе се оди на статистичко мамење со плата бруто плата некаде околку 30,500 денари за да може осиромашената македонска бизнис заедница да ги нахрани огромниот број џаболебари во администрацијата(партиски кадри кои обично се некомпетентни во својата професија и директно придонесуваат за тромава и неефиксна администрација) и тоа на сметка на обичниот работник највеќе.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Фирмите каде што земаа мали плати, пропаднаа или ги отпуштија вработените, фирмите со голем број на вработени и големи плати, останаа на работа процентуално се зголемуваат платите на администрацијата, и основната стапка за пресметување е дупло поголема, и кога ќе видиш даноците се исти како и пред 3,4 години, до следната година 34.000 сигурен сум. И ме интересира податоци за нето плата може да се најдат?
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Лиценциран софтвер е далеку поефтин отколку бесплатен и да плаќаш некој да го одржува. Со лиценцата имаш поддршка од производителот и не те боли глата за проблеми останва на тебе само да го користиш како шо треба.

Сите нормални компании обезбедуваат тренинг на постоечкиот персонал. За сите нови работи ќе имаат инстант луѓе кои ги разбираат и бизнисот и новите работи.

Информатичар не можи тебе да ти работи се шо е врзано со компјутер во фирмата. Тој можи да ти дај решение како да ги средиш работите и другите да го користат решението.

А за усб но коммент. Вервам дека можи да се случи то нешто. Ама како и да е згрешен е начинот кој идиотизам е да носиш извештај на дискета или усб. ова плачи за преку интернет да оди.

Далеку сме од еДржава.
Како можи лиценциран софтвер да е далеку поефтин отколку бесплатен? Ти знаеш колку кошта најдобриот антивирус заедно со сите додатоци и плус програма за тројанци и други програми да не ги редам за замрзнување на системот и така натаму.Не правиме ние муабет за еден компјутер таму се илјадници компјутери поврзани мрежно.. не е тоа туку така едноставно да средуваш компјутер има опасни вируси ,тројанци ... што се вика ни џаволот не знае да го среди компјутерот однив.Јас лично користам лиценциран оперативен систем од usa е купен исто така и антивирусот е со лиценца ..џабе ти е се ако ти внесеш во компјутер заразени дискети ,усб и т.н. некој од заразените фајлови 90% можи да не ги препознае програмата... јас да сум вработен во администрацијата не би се нафатали да внесувам дискети ,усб ... поради тие проблеми што можат да се случат.
Назад сме уште за тие работи треба економски да сме јаки па да имаме финансии за да го решиме тој проблем без потребно правиме муабет ....можеби некогаш во некои подобри времиња.:toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
има ли некој информација што се случи со МНОГУ фалената WEB sстрана www.celaplata.gov.mk .....ја нема веќе?????
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
27.507,00 Денари беше износот за просечна бруто плата по месец за образецот МПИН, според кој износ се правеше пресмтката на бруто плата во 2009 година.
Тоа беше износ на основа на кој, независно колкава пара реално земаш, требаше да бидат пресметани давачките по плата......
...овде има неколкумина кои го разбираат проблемот...би било занимливо да прогнозираат на кој износ идната година владата ќе ја стави рецката за прибирање претпоставени пари за Мегало буџетот.....кој таа штедро...иако незаработен го троши..задолжувајќи се по системот : доџем ти!!!
Изгледа голем проблем има народ и економија чија влада работи како топлотна пумпа , а не како генератор кој го задвижува стопанството......
значи износот??? која е проценката??? :)
Една иста сума на бруто плата према која се одредуваат давачките се зема за секоја професија??????????
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Една иста сума на бруто плата према која се одредуваат давачките се зема за секоја професија??????????
секоја година Владата зацепува кој е тој ТЕОРЕТСКИ ПРОСЕК за МКД..за пресметка .....во 2009 беше 27.507,00 Денари :)
...многу сум љубопитен ...колку ќе ни биде " РАСТОТ " за оваа година.
На основа на оваа бројка Владата си ги планира ...веројатно........своите теоретски статистички приходи од плата за у Буџет....:)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
http://www.finance.gov.mk/node/175
И јас ја барав цела плата,ама исчезнала со долу потпишаниот на сајтов.
Мислам дека е убаво објаснето,задржи се на делот државни обврзници и приватен сектор,ќе најдеш интересна разлика за пресметка на бодови,работа на празник,пат и храна :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom