Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
не бе само украинците имаат загуби, русите губат еден човек денот, како дојдовте од русите немаат загуби а украинците се топовско месо до ова?
you are loosing ground fast момчиња :icon_lol:
Автоматски споено мислење:


страшни работи, гледам, луѓе по улица умираат за јадење
тебе во гоце да не ти ја кренаа киријата од мон :icon_lol:
Еди возиш кола?
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
не со кочија одам на работа
ти имаш возачка или летово ќе полагаш?
Не е битно тоа дали јас имам возачка. Колата ти користи руски енергенс 100 %. И другите коли руски, автобуските, истотака руски. И замисли сега Русија да ти ја секне нафтата, гасот. Што ќе правиме тогаш куре? Ќе станеш ли поголем бот од руските ботови? :kuracc:
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Брат можи зимава ќе поминете лошо ама на пролет кога ќе стигнат мибилизираните лелелеллелеле страшно ќе биде, на пролет ја снемува украина а можно е и полска естонија литванија плус сега републиканциве ќе ја скинат вторник приквечер помошта лелеллеле страшни работи
Абе зимава да има за костени само, другото на одложено.
Си опнал и ти тешки дроги.

Ние за други сценрија се спремаме.
На Исток, лебенсраум малце ќе правиме. Хеххе затоа и во нАТо влеговме.
А шо сеа станавме одеднаш нетолерантни према зависниците? Тешки дроги бе, амфоси од Воронеж изглеа уште немаш јадено, мал си изгледа.

не бе само украинците имаат загуби, русите губат еден човек денот, како дојдовте од русите немаат загуби а украинците се топовско месо до ова?
you are loosing ground fast момчиња :icon_lol:
Значи тој едниот од што умре вчера од преплет црева беше а ова укриве одма у старистика го стаија мислиш гастрото у Херсон турбо работи. Ај жити све.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
4 дена до падот на Крим, и секунди се во прашање до падот на Керсон и 3 дена до падот на Сватове.

Јас незнам зошто се мачат воопшто да војуваат кога несомнен е распадот на Русија. Нека се предадат Русите уште сега.

Уствари што има да се прадаваат и да се мачат. Колективно самоубиство нека извршат и тоа е тоа што на цивилизираниот свет му треба за да оди напред.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Си опнал и ти тешки дроги.

Ние за други сценрија се спремаме.
На Исток, лебенсраум малце ќе правиме. Хеххе затоа и во нАТо влеговме.
Таков хумор и сарказам неможат ниедни дроги да произведат. Тука објаснува кафани ова она, а во реалноста секој полусвесен после прва пијачка наоѓа изговор да избега од тој обид за хумор. Од некоја кафана од Петровец пешки би се враќал за да не се самоубијам од тој хумор.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Таков хумор и сарказам неможат ниедни дроги да произведат. Тука објаснува кафани ова она, а во реалноста секој полусвесен после прва пијачка наоѓа изговор да избега од тој обид за хумор. Од некоја кафана од Петровец пешки би се враќал за да не се самоубијам од тој хумор.
Драга кајгана не знам зошто олку учам геополитика историја леле мачно колку ми е никој не ме разбира
А сум тотално неутрален
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Драга кајгана не знам зошто олку учам геополитика историја леле мачно колку ми е никој не ме разбира
А сум тотално неутрален
Битно знаеш да разликуваш Апачи и Блек Хок. :pos::kuracc:
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Таков хумор и сарказам неможат ниедни дроги да произведат. Тука објаснува кафани ова она, а во реалноста секој полусвесен после прва пијачка наоѓа изговор да избега од тој обид за хумор. Од некоја кафана од Петровец пешки би се враќал за да не се самоубијам од тој хумор.
Брат мој, хуморометарот твој си го забораил у пунтото за Пешта, заеби неутралност не ти личи. Те чекам у Илинден у кафана еснафски да напраиме муабет, нема потреба од хејт.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Брат мој, хуморометарот твој си го забораил у пунтото за Пешта, заеби неутралност не ти личи. Те чекам у Илинден у кафана еснафски да напраиме муабет, нема потреба од хејт.
Доаѓам царе ама ќе ја тргнеме темата за Украина од муабетот у кафана. Батали странција, ќе ја оправаме Македонија со мастика. Со братот Никола се скаравме кога не расчисти еднаш засекогаш со комуњарите пред 10+ години кога можеше да ги збрише од Северна. Да знаев дека ќе бега со пунтото гумите ќе му ги дупнев, уште му немам простено.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
https://t.me/SrbijaRusija/9336

Dejan Beric
The National Interest објавио је план за окончање „руско-украјинског рата“
Како наводи издање, „колективни Запад“ треба да понуди Руској Федерацији следеће:

▪У замену за повлачење руских трупа са целе украјинске територије, окупиране од 24. фебруара 2022. и престанка војних операција против Украјине, Запад ће укинути све економске санкције које је од тог датума увео Русији

▪У замену за повлачење Русије са целокупне украјинске територије окупиране од 2014. до 23. фебруара 2022. (Крим и источни региони Доњецке и Луганске области),
Запад ће укинути све економске санкције које је за то време увео Русији.

Да би Украјина пристала да не тражи чланство у НАТО, Москва ће морати да учини неке уступке:

▪ Повлачење руских трупа 250 км од руско-украјинске границе;

▪Повлачење свих руских трупа из Белорусије;

▪Повлачење свих руских трупа из Придњестровља;

▪Окончање руске поморске блокаде украјинских лука.

Москва неће добровољно гонити припаднике своје војске и приватних војних корпорација.
Али Украјина и друге западне владе могу да одрже суђења у одсуству. „Многи на Западу – а посебно у Украјини – ће се противити овим предлозима јер они не кажњавају довољно Русију.
На исти начин, Путин и његово окружење неће желети да се одрекну свих територијалних добитака.

Сада би обе стране можда радије наставиле да се боре него да праве било какве уступке једна другој. Али ако то води само у ћорсокак, онда у неком тренутку обе стране могу доћи до закључка да је компромисно решење попут овог овде описаног, чак и ако је непријатно.
А када то ураде, америчке и западне дипломате треба да им помогну“, закључује Натионал Интерест.
„Велика“ понуда која сумњиво личи на услове предаје.
Ма шта кажеш беричу ?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.399
Поени од реакции
36.334
Путин ја крена летвичката кога ги анектираше четирите области и ги направи дел од Руската Федерација. Секое територијално отстапување од тие четири области во корист на Украина е капитулација на Русија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom