Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Трамп вчера се роди пак само бидејќи ја мрдна главата. Од кога стана и ја крена раката, ги доби изборите. Со таа тупаница ја запечати судбината на Украина. До година ова време прашање е дали Украина ќе постои, се надевам дека грешам!
Постои поинтересно сценарио, а тоа е САД да излезе од НАТО и да ја остаи Европа водена од Либтарди да се прпелка во гомната. Сметам дека и ова е опција која има веќе излезено од устата на Трамп.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.175
Поени од реакции
4.817
Тоа е причината за војната. Ако не се постигне тоа со војната, Русија ја изгубила. Ништо не направила. Односно, тоа би бил мировен договор кој неминовно би довел до нова војна, многу наскоро.
Суштински, не би било тоа мировен договор, туку пауза за подготовка.

Мислам дека не може да постои некаква НАТО-антируска Украина во било кој мировен договор, колку и квадратни километри да држи.
Целосно се согласувам.
Прашањето ми е, како Русија реално ќе ја постигни таа цел?

Или ај да го поставам вака прашањето,
Како после 2 и пол години релативно рововска војна со силни дефанзивни линии и на двете страни, каде Украина е силно поддржана од Западот - финансиски и воено, каде фронтот се поместува незначително и каде во Украина веќе постојат надворешни структури од НАТО земји, Русија ќе ја постигне таа цел?

Или ај вака, најопипливо:
Колку територија или до каде Русија треба да и земи територија на Украина за Русија да ги постигни овие цели?
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.034
Поени од реакции
3.568
Целосно се согласувам.
Прашањето ми е, како Русија реално ќе ја постигни таа цел?

Или ај да го поставам вака прашањето,
Како после 2 и пол години релативно рововска војна со силни дефанзивни линии и на двете страни, каде Украина е силно поддржана од Западот - финансиски и воено, каде фронтот се поместува незначително и каде во Украина веќе постојат надворешни структури од НАТО земји, Русија ќе ја постигне таа цел?

Или ај вака, најопипливо:
Колку територија или до каде Русија треба да и земи територија на Украина за Русија да ги постигни овие цели?
Ocigledno Rusija saka da go fati zapadot na kondicija.. ili ke prekine vojnata koga ke dojde tramp i ke im ja otstapi pola ukraina na rusija ili rusite ke vojuvaat dodeka ne krahira ukraina, odnosno dodeka ne snema vojnici i oruzje..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom