Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.216
Гаспром беше стратешки партнер на пола Европа во круцијален сектор како енергетика, ја напојуваше германската економија покрај економиите на еден куп држави. Имаше еден куп руски инвестиции во недвижности во Лондон, Виена и други европски градови, купување на удели во западњачки фирми или градење на стратешка соработка со руски фирми, влегоа во неколку други сектори. Политички партии низ Европа отворено соработуваа со Русија.

Путин откога е дојден на власт има стратегија да и пенетрира економски на Европа со цел да ја добие политички и да се врзат заедно. Све тоа отиде јабана. Финито. Дваесет-триесет години вложувања и планирања, испарија. Сеа се радиоактивни и ретко кој сака да ги допре.

Да беше брза војната, како што и планираа, ќе ја добиеја на терен и после растеретена од воениот притисок, политички ќе ги менаџираа последиците со другите држави. Ама се заглавија во длабока септичка јама.
Jas pak vidis poinaku gledam na rabotite. Rusija vo poslednite ajde 40 godini nikogas ne izgubila povekje vlijanie vo svetot. NATO bukvalno i dojdoja na nejzinite granici, opkruzena e so satelitski drzavi koi se poprilicno neprijatelski nastroeni prema nejze. Nejzinite sojuznici i kupuvaci na oruzje napadnati, okupirani i razmontirani vnatresno, a tie koi seuste se drzat se pod sankcii i postojani pritisoci. Probaja i delumno i uspeaja vo namerata i fizicki da ja odsecat od glavnite tokovi za izvoz na energensi. Edistvenata svetla tocka koja ti ja kazuvas e gasot , eftiniot so koj ja drzese evropa konkurentna na svetskiot pazar. Toa ne e vlijanie, toa e eksploatacija .
Автоматски споено мислење:

Баш ме интересира каква е таа брза војна според ајкјуто на куртонот :LOL:
Zavisi kako gledas na rabotite. Likot si gleda od prozapadna strana i zatoa mu odgovarase rabotite da si ostanea takvi kakvi sto bea. Vie nas eftin gas, nie vas tapsanje po ramo.
Zatoa i prvo sto napravija se ekonomskite sankcii, nesto vo smisla ne se kurcite, ke vi go seknime izvorceto, ko gluvci ke ispocrkate. Po nivnata logika tie usluga im pravea na Rusite sto im go kupuvaa gasot.
Kolku samo se zaebaja ni na Hans ne mu e jasno uste.
Ke placat po vreminjata od pred 3 godini.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.036
Поени од реакции
11.248
Jas pak vidis poinaku gledam na rabotite. Rusija vo poslednite ajde 40 godini nikogas ne izgubila povekje vlijanie vo svetot. NATO bukvalno i dojdoja na nejzinite granici, opkruzena e so satelitski drzavi koi se poprilicno neprijatelski nastroeni prema nejze. Nejzinite sojuznici i kupuvaci na oruzje napadnati, okupirani i razmontirani vnatresno, a tie koi seuste se drzat se pod sankcii i postojani pritisoci. Probaja i delumno i uspeaja vo namerata i fizicki da ja odsecat od glavnite tokovi za izvoz na energensi. Edistvenata svetla tocka koja ti ja kazuvas e gasot , eftiniot so koj ja drzese evropa konkurentna na svetskiot pazar. Toa ne e vlijanie, toa e eksploatacija .
Автоматски споено мислење:


Zavisi kako gledas na rabotite. Likot si gleda od prozapadna strana i zatoa mu odgovarase rabotite da si ostanea takvi kakvi sto bea. Vie nas eftin gas, nie vas tapsanje po ramo.
Zatoa i prvo sto napravija se ekonomskite sankcii, nesto vo smisla ne se kurcite, ke vi go seknime izvorceto, ko gluvci ke ispocrkate. Po nivnata logika tie usluga im pravea na Rusite sto im go kupuvaa gasot.
Kolku samo se zaebaja ni na Hans ne mu e jasno uste.
Ke placat po vreminjata od pred 3 godini.
Јасно му е на Ханс. Не за џабе цело производство го сели во Сад/Кина.
Јас мислам дека нема смисла после овие две години околу економскиот импакт да збориме што се деси во Русија и во Европа. Посебно Германија која беше двигател.
Знаеш веќе самите медиуми ја признаваат таа приказна за утната.
Ама затоа има вакви бимблези што мислат Русија се уназадила 60 години немаат допир со реалноста.
Абе како онаа жутана Фон ле Пен најдобра другарка да му е.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.629
Поени од реакции
8.514
На Русите нема да им е првпат својот народ да си го преебат. Кој нормален и праведен си ги сјебува своите....
Зашто Зелениот не го пратат 2 метри под земја, ама илјадници народ пратија...
Цел запад вергла како Русија мора да биде победена, дополнително активно учествува, но не ги чепкаат кога слободно шетаат низ Киев, не ги чепна на погребот на кралицата, ама затоа народот и во Русија и во Украина нека страда, нека гине.

Можеби зашто Зелениот, Путин, а и Западните лидери, сметаат дека народот не е од "нивните"... :toe:
Пред некој ден не успеав на @Spiegel постот да одговорам, па еве заедно и тебе. Ако во Украина имало 15 милиони Руси , како тоа Украина е опасност за Русија, ако Украина претходно била дел од СССР значи секоја педа им е позната на Русите, имаат разузнувачки информации во сите ешалони, така да лесно можеше да се превземат активности "подобро спречити, него ли лечити".
Украина е рак рана за Русија од памтивек, штетата е направена уште од времето на Хрушчов и Брежњев ова сега е враќање на изгубеното.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.777
Поени од реакции
14.070
Можеби зашто Зелениот, Путин, а и Западните лидери, сметаат дека народот не е од "нивните"... :toe:
Пред некој ден не успеав на @Spiegel постот да одговорам, па еве заедно и тебе. Ако во Украина имало 15 милиони Руси , како тоа Украина е опасност за Русија, ако Украина претходно била дел од СССР значи секоја педа им е позната на Русите, имаат разузнувачки информации во сите ешалони, така да лесно можеше да се превземат активности "подобро спречити, него ли лечити".
Опасност е дека останатите 25-30 милиони сакаат да расчистат се што имаат со Русија и да влезат во НАТО со што тие 15 милиони Руси потоа губат било каква шанса за реунификација со матицата и се граѓани од втор ред.

Не само тоа него како што ти кажав во претходниот пост Америка/НАТО ако ја контролира Украина тогаш Русија е во шах мат позиција во црното море. Плус западот добива голема држава со плодна почва и полна со природни богатства кои ќе ги цедат и ќе го намалат влијанието на Русија не само во Европа него и во светот. Нормално имаш и се останато што изградиле Русите/Советите од воена база, индустрија, атомски централи, и што уште не. Секако и 40+ милиони евтина работна сила.

Имаат превземено многу активности да спречат вклучително и да ја одбегнат војната ама мислам дека нема никогаш да бидеш убеден во ова.

А зошто му е дозволено на Зеленски и на западњаците да се шетаат по Украина имам напишано тука.



Од денешна гледна точка Русиве топ изиграа што не го чепкаат Зеленски и тие околу него и што им дозволуваат на западњаците да одат на екскурзии во Киев за да си го покажат вистинското лице.

Ако пред две години наративот беше дека Русија започнала "unprovoked war" за територија, денес скоро никој и да не верува во приказните на западот. Исто така има милион докази за нео-нацизмот во Украина, а богами и надвор од неа. Врвот беше кога цел канадски парламент заедно со Зеленски му оддаде почит на 90 годишен украински нацист со громогласен аплауз.

Отсега понатака што и да прават во Украина (освен геноцид како Израел) ќе имаат целосна поддршка од нивните партнери ширум светот. Уште четири области да анексираат нема да им замерат што и не беше баш случајот во 2022.
Ако Русија сака да ја освој Украина тогаш народот во Украина треба да се сврти против западот и Зеленски и да не пружа голем отпор доколку Русија одлучи да анексира уште територија.
Зеленски може само херој и икона на отпорот да стане доколку го скинат. Вака со мобилизации, забрана за излез од државата на мажите, киднапирање луѓе од улица...Русија на крај како спас ќе им се гледа на добар дел од Украинците.

Не викам дека така ќе биде ама ако веќе Русија сака комплетно да ја неутрализира Украина како закана тогаш ова е начинот.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Украина е рак рана за Русија од памтивек, штетата е направена уште од времето на Хрушчов и Брежњев ова сега е враќање на изгубеното.
Не е од памтивек, бидејќи Украина како посебен ентитет, а ни како народ не ни постоела. Тоа што некој во поново време си играл со границите е интересното.

Опасност е дека останатите 25-30 милиони сакаат да расчистат се што имаат со Русија и да влезат во НАТО со што тие 15 милиони Руси потоа губат било каква шанса за реунификација со матицата и се граѓани од втор ред.
Мнозинстовото од тие 25-30м К ги заболе, ниту се замараат, ниту па ги мразат Русите, тоа ти е исто како да кажеш повеќето Македонци ги мразат Србите.

Зеленски може само херој и икона на отпорот да стане доколку го скинат. Вака со мобилизации, забрана за излез од државата на мажите, киднапирање луѓе од улица...Русија на крај како спас ќе им се гледа на добар дел од Украинците.
Може херој доколку мнозинството Украинци беа за него, доколку мнозинството Украинци доброволно се пријавуваат за да се борат против Русите.
Да го скинеа Зелениот и тие околу него ќе изгледаше како спас. Вака колку подолго се одолговлекува, сите страдаат, и Руси, и Украинци, и Европејци, и Балканци, итн.

зошто му е дозволено на Зеленски и на западњаците да се шетаат по Украина имам напишано тука.
Па кој не го знае вистинското лице на западњаците??
Еве и да не го знаеле, сега го знаат и што прави Путин врска тоа... Освен што е соучесник во воспоставување на новиот светски поредок...
Притоа креаторите на тој нов светски поредок се истите кои го ебаваат цел свет, од Буш сениор па навака јавно си кажуваат, но не знам зашто народ се надева дека во тој поредок ќе биде подобро за народот :toe:

 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Друг е проблемот со САД... Ако САД трошел 1/10 од буеџтот во Авганистан, тогаш САД бил во сериозна заебанција, пошто покрај Авганистан, САД има да оддржува уште (викаат) 800 бази, и тоа преку џебот на тешки тендераши. Тоа се нели флуори, хакибартони и разно разни други крлежи кои го цицаат воениот буџет на САД. Колку реално тежи воениот буџет на САД, можеш да пресметаш, кога ќе ги одземеш трошоците за сите бази што ги имаат низ светот и да ги одземеш сите пари што одат по тендери. Рачунај дека и локалната храна оди преку тие тендери, дури и горивото се носи од САД. САД е длабоко зацапан во проблеми и како што стојат работите, тешко во брзо време да се отплетка тоа клопче. Колку вреди САД во моментов, одговорот побарај моментот, што одкако се случи Израел, Украина е пуштена низ вода. По тоа што се деси станува очигледно дека САД не може да се фокусира на два фронта. Не само што не може да се фокусира и неможе да ги покрие. Зошто застанаа пратките за оружје за Украина, одкако почна Израел? Затоа што САД се плаши дека ќе почне ескалација во регионот, а очигледно е дека кубурат со муниција. Чим еден Иран ги здрма Американциве во моментов, не се баш во завидна положба, како што беа на пример пред 20тина години.
Тоа е проблем кај сите. И кај Кина, и кај СССР, денешна Русија, Британија и така натаму.
Военото профитерство важи секаде.

А за тоа дека САД можат да поддржуваат два фронта, еве ти веднаш потврда.
Настрана што војската им е дизајнирана за да можат да водат две големи војни истовремено.

Ако САД немаат влезено во голема војна, тоа не значи дека се во незавидна положба воено.
После Виетнам не се бореа скоро 2 децении во голема војна, за потоа Садам да дознае кој се САД.

Зошто Русите би ризикувале жртви кога можат и вака да лупаат без проблем, малтене на нивни терен. поголемо освојување ќе се дешава кога Украина ќе колабрира, а ќе колабрира.

Не бегам од реалноста, Русија не може да се спореди со САД сеуште, меѓутоа тоа што го игра во моментов е мастерпис. Ќе покаже времето. Генерално во последните 24 години Русија оди нагоре, САД оди надоле. А како поминува времето, брзината на овие движења е уште поголема.
Се сомневам.
До пред војната во Украина, ќе се согласев со ова.
Сега многу се сменети работите. НАТО си доби две нови моќни држави, Русија доби две нови главоболки на граница, си направи огромен непријател кој е постојано вооружуван и е заглавена во позициона војна.
САД можат да се фокусираат повеќе на други точки на планетава.

Туку муабетот беше за тоа што е подобро, герила или фронтовска војна.

Sto e bitno kolku zaginale koga na krajot se gleda pobednikot vo vojnata.. I rusija vo 2ra svetska zagubi 20 milioni ama sepak ja dobi vojnata..
Го промаши контекстот за тоа што зборувавме.
Се согласувам со ова, на крајот се гледа победникот.
Правевме муабет дали е подобро Русите да жртвуваат 50 000 Руси или да жртвуваат 50 000 Украинци да се борат за нив.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.619
Поени од реакции
26.134
Туку муабетот беше за тоа што е подобро, герила или фронтовска војна.
Во двата случаи ризикува Руси. Не е ова Ирак, Авганистан или Виетнам. Руси ќе се ризикуваат и во случај на герила и вака како што е. Вака добиваат почиста ситуација.

туку како ги добиваат парите од САД Украинциве? Што поточно ќе им значат парите и како ќе ги употребат?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.629
Поени од реакции
8.514
Не е од памтивек, бидејќи Украина како посебен ентитет, а ни како народ не ни постоела. Тоа што некој во поново време си играл со границите е интересното.
Ватикан преку пољаците ја има направено штетата на идеолошки план а овие што ги спомнав се првите чекори на терен у слабеење на руско влијание у оваа територија. Што резултира со војна денеска за конечно решавање на ова прашање за русите.
Ако ти текнуе Путин верглаше пола интервју за историја со Такер...затоа е тоа така.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.339
Поени од реакции
79.139

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.681
Поени од реакции
35.014
Не знам како го замислуваш тоа ќе ги оддадат позициите, денеска секое парче ПВО е мобилно.
Украина има многу ПВО со краток и среден дострел, да нема потреба од никаков надворешен инпут за бранење на одреден воздушен простор, над Киев на пример.
Не им требаат никакви EWS, никаква асистенција од надвор за да не можат Руски авиони да летаат над Киев.

Тоа ти што го зборуваш, ако имаа Русите капацитет за да извршат SEAD ќе го направеа и во услови на постоење на EWS (авакси и сл), така да нема смисла.

За првиот дел, тешко е заради што самите се доведоа до таа ситуација, за и двете страни се вкопаат во рововска војна. Да беше некоја друга тактика, немаше да видиме ни десеттина користење на артилерија од ова сега.
Абе и овие што ги плескаат се мобилни, ама ги наоѓаат ;)

Аваксите и останатите системи им даваат навремена информација, нивните радари ти се со преку 400км (најчесто преку 300км со ефективен домет за следење), далеку подобра поставеност и проблеми од пречки и имаат далеку подобар TWS. Сите останати системи најчесто можат да им детектираат мети на 50-100км, што значи немаат баш време навремено да реагираат при напади каде им пуштаат мамка од сворм со дронови и проектили напред, а назад авиони кои летаат ниско и би ги таргетирале батериите. Со сателитите им даваат информација уште кога ќе се дигнат авионите на Руските писти, што дава време за екипите да пресметаат и да се спремнат за брза реакција. Е ова е злато од информација, и во моментот ја добиваат од НАТО, и затоа им туркаат авиони, и затоа имаат сеуште ПВО. Без вакви информации како прво ќе мора да скенираат активно, со што ќе им ги фатат радарите, а како второ веднаш ќе реагираат на првичниот напад од дронови/ракети и ќе си ги издадат позициите. Колку и да се мобилни, им треба време за да го преместат, скријат, и активираат за ново пукање, што ги прави апла лесна мета за авионите.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.629
Поени од реакции
8.514
На геополитички план се баба роги, Африка ја контролираат, Азија, Ј Америка ништо полошо од порано. Најбитниот момент ретко кој го коментира а тоа е афтершокот кој ќе биде после поразот на НАТО со Русија и пропаста на валазите у Европа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.681
Поени од реакции
35.014
Член од
19 март 2011
Мислења
12.777
Поени од реакции
14.070
Мнозинстовото од тие 25-30м К ги заболе, ниту се замараат, ниту па ги мразат Русите, тоа ти е исто како да кажеш повеќето Македонци ги мразат Србите.
Нормално дека мнозинството е еби ветер, секаде е така. Но имаш радикална добро наоружана група која ја држи власта, мрази се руско и ја води државата во правец кој и штети на интересите на Русија.
Тоа мнозинство си преќуте кога 8 години ги тероризираа жителите на Донбас со надеж дека ќе влезат во ЕУ/НАТО и ќе им тече мед млеко.

Слично како кај нас што народот преќуте кога се смени името со надеж во себе "ајде уште ова и толку е". Ама не било крај.
Ти нели стално викаш дека народот не треба да се ослободи од колективна вина за тоа што премолчеле кога политичарите ги правеле мајмуни :D
Може херој доколку мнозинството Украинци беа за него, доколку мнозинството Украинци доброволно се пријавуваат за да се борат против Русите.
Да го скинеа Зелениот и тие околу него ќе изгледаше како спас. Вака колку подолго се одолговлекува, сите страдаат, и Руси, и Украинци, и Европејци, и Балканци, итн.
Па да ама Зеленски е само еден човек, што правиме со целата структура околу него? А за доброволци си имаш сигурно 1-1.5 милион Украинци кои војуваат доброволно.
Како ќе се отарасиш од тие освен преку брутална војна каде жртвите се 70-80% од артилерија?
Победи ги нив и другите ќе си легнат на брашното.
Па кој не го знае вистинското лице на западњаците??
Еве и да не го знаеле, сега го знаат и што прави Путин врска тоа... Освен што е соучесник во воспоставување на новиот светски поредок...
Притоа креаторите на тој нов светски поредок се истите кои го ебаваат цел свет, од Буш сениор па навака јавно си кажуваат, но не знам зашто народ се надева дека во тој поредок ќе биде подобро за народот :toe:
Наративот е многу битна алатка, а западот тешко дека можеш да го победиш во таа игра на кратки стази. За поголемиот дел од светот првичниот впечаток беше дека Русија без никакви провокации влегува да окупира земја.
Денес тешко дека некој верува на таа приказна ама беше потребно година-две да помине и се откријат детали како за преговорите во Истанбул, Минските договори, ликнати разговори на западњаци каде заговораат за уништување на кримскиот мост, итн.

Иначе ја не негирам дека има заговор за западот да стане поавторитарен, посебно им смета устваот и амандманите на САД, но мислам дека е тоа одвоена приказна од Русија и Кина.
А нели по дефолт имаше нов светски поредок по падот на СССР така да не гледам што толку страшно кажал Буш стариот. Се испуваа со rules based order и го изгубија поредокот за 3 децении.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.063
Поени од реакции
6.674
Гаспром беше стратешки партнер на пола Европа во круцијален сектор како енергетика, ја напојуваше германската економија покрај економиите на еден куп држави. Имаше еден куп руски инвестиции во недвижности во Лондон, Виена и други европски градови, купување на удели во западњачки фирми или градење на стратешка соработка со руски фирми, влегоа во неколку други сектори. Политички партии низ Европа отворено соработуваа со Русија.

Путин откога е дојден на власт има стратегија да и пенетрира економски на Европа со цел да ја добие политички и да се врзат заедно. Све тоа отиде јабана. Финито. Дваесет-триесет години вложувања и планирања, испарија. Сеа се радиоактивни и ретко кој сака да ги допре.

Да беше брза војната, како што и планираа, ќе ја добиеја на терен и после растеретена од воениот притисок, политички ќе ги менаџираа последиците со другите држави. Ама се заглавија во длабока септичка јама.
руските пари кешарац се имагинарни,амероевропските кредити на обврзници и на жими мајка се реални........ако е така не заслужуваме подобар свет за живеење
Автоматски споено мислење:

Тоа е проблем кај сите. И кај Кина, и кај СССР, денешна Русија, Британија и така натаму.
Военото профитерство важи секаде.

А за тоа дека САД можат да поддржуваат два фронта, еве ти веднаш потврда.
Настрана што војската им е дизајнирана за да можат да водат две големи војни истовремено.

Ако САД немаат влезено во голема војна, тоа не значи дека се во незавидна положба воено.
После Виетнам не се бореа скоро 2 децении во голема војна, за потоа Садам да дознае кој се САД.



Се сомневам.
До пред војната во Украина, ќе се согласев со ова.
Сега многу се сменети работите. НАТО си доби две нови моќни држави, Русија доби две нови главоболки на граница, си направи огромен непријател кој е постојано вооружуван и е заглавена во позициона војна.
САД можат да се фокусираат повеќе на други точки на планетава.

Туку муабетот беше за тоа што е подобро, герила или фронтовска војна.


Го промаши контекстот за тоа што зборувавме.
Се согласувам со ова, на крајот се гледа победникот.
Правевме муабет дали е подобро Русите да жртвуваат 50 000 Руси или да жртвуваат 50 000 Украинци да се борат за нив.
катастрофална проценка на русија,како не те зедоа за советник на путин и можеби иден водач ма вагнер групата
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.530
Поени од реакции
11.603
катастрофална проценка на русија,како не те зедоа за советник на путин и можеби иден водач ма вагнер групата
Немој сега така, ако досега не се плашел од летање, допрва ќе стекне таков страв ако го стават за шеф на платеничка борбена група.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom