Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678
Член од
19 март 2011
Мислења
12.838
Поени од реакции
14.202
И еве го, легендарното калимерство. Наместо да ја искористиме ситуацијата каде што Украина е главна тема, и да потенцираме дека сме во потполно иста ситуација спрема Бугарите, ние уште неебени офкаме. А во меѓувреме тврдиме дека украинскиот е дијалект на рускиот. И се чувствуваме навредени дека евроамбасадорот денес ни кажа дека не се споредувале ситуациите.

Прво сами тврдиме дека не е исто, после сме навредени. Ужасно глуп народ живее овде, не знае да собере 2 и 2.
Dobro kaj vide vo ovie 1000 strani nekoj da vika deka ukrainskiot jazik e dijalekt na ruskiot i takov komentar da bide poddrzan od poveke clenovi na temava?

Ja ko so gledam generalnoto mislenje na temava e deka lugjeto se sozhaluvaat za nepravdata so ja dozivuvaat nevinite ukrainci, ama vo isto vreme sfakaat deka rusite se vturnati vo ovaa vojna od zapadot. Nesto so sto i ti samiot se soglasuvas.

Ne gledam nikade opsto prifateno mislenje deka ukraincite ne se poseben narod, bas naprotiv, mnogumina ja sporeduvaat nivnata situacija so nasata vo vrska so negiranjeto na postoenjeto na ninvata nacija i jazik.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Dobro kaj vide vo ovie 1000 strani nekoj da vika deka ukrainskiot jazik e dijalekt na ruskiot i takov komentar da bide poddrzan od poveke clenovi na temava?

Ja ko so gledam generalnoto mislenje na temava e deka lugjeto se sozhaluvaat za nepravdata so ja dozivuvaat nevinite ukrainci, ama vo isto vreme sfakaat deka rusite se vturnati vo ovaa vojna od zapadot. Nesto so sto i ti samiot se soglasuvas.

Ne gledam nikade opsto prifateno mislenje deka ukraincite ne se poseben narod, bas naprotiv, mnogumina ja sporeduvaat nivnata situacija so nasata vo vrska so negiranjeto na postoenjeto na ninvata nacija i jazik.
Си збори тој и руски и „украински“. Украинскиот е измислен јазик, дијалект на рускиот.
Автоматски споено мислење:

... мене не можеш да ме излажеш! те намирисав од првото пишување :D
Знам, ти си скроз прониклива, ги изманипулирав сите дека сум машко, само ти се сети дека сум жена, и тоа по првото пишување. Сакаш да одиме да се дружиме некаде, lady's night? Само немој да ми туриш нешто во пијачката и да ме отруеш.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.838
Поени од реакции
14.202
Автоматски споено мислење:
I kako e ova opstoprifateno mislenje na temava/forumov?
Clen od zavcera pisal deka ukrainski jazik e dijalekt na ruskiot, nikoj nit mu stavil lajk nit go poddrzal. Jak stap. A vo sprotiva imas stotina komentari kade so luge ja sporeduvaat ukrainskata i makedonskata situacija za jazikot i nacijata.

Ova isto ko da zeme nekoj da pravi zaklucoci za toa kolku se retardirani "navivacite" na zapadot vrz baza na toa sto pisuval Shakespear na temava.

Daj ne zaebavaj, popameten si od ova.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.490
Поени од реакции
22.936
Чекај сега, да не одиме во водите на рекла казала. Рече дека бачелор од руски факултет на технички науки се признава како мастерс на запад. Јас мислам дека тоа е лага. Тоа значи дека ако одиш со бачелор од руски универзитет на Оксфорд или Кембриџ можеш да конкурираш за доскторски студии, пошто нели ти признаваат бачелор како мастерс.

Ама ич не ми се верува ова, ептен детски муабет ми е.
ti zbori za prakticna upotreba ne za studii. elektro od eks yu e bez problem ekvivalentno na masters od aus. zosto? zatoa sto da zavrsis elektro na istok si ucel i niska i visoka struja i elektronika nesto i si rabotel prakticno itn.... ovde odma e nasoceno kon specijalizacija. ovde inziner na primer moze da go resi problemot ali na primer ne smee prakticno da go popravi defektot, toa e rabota za elektricar... od istok inziner e ekspert za 3-4 oblasti i pokriva se.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.456
Поени од реакции
36.015
На последните избори за украински парламент десничарите добили 3% од гласовете.
Таквите фашисти ги има секаде. Сакаш слики од марши на руски православни фашисти?
Постираш тука романски пропаганди за украинските фашисти и Бандера. Дали знаеш дека Степан Бандера е во нацистички концлагер од 1941 навамо и таму гинат двоица негови бракjа додека ромунската воjска на маршалот Антонеску гине каj Сталинград во подржка на немците?
...не постирам романски пропаганди туку вистина што се случува, наместо романскиот народ да си ја земе назад поклонетата Молдова, власта која исто е подкупена и работи под туѓа директива му го ,, лади,, на Зеленски кој пред неколку недели јавно зборуваше лошо за романските малцинства кои не ги признаваат во Украина немаат никакви права, а ваму владата на Романија му помага,

тоа ти доаѓа исто како Бујар Османи окорели Албанец преговара за македонско прашање и идентитет , се меша во политика ни држи секојдневно фрази од говор како да сме ретардирани, а тој ни политичар нит аналитичар туку доктор наместо да иде да лечи луѓе според професијата, не можам да заборавам како снимил видео и вон работно време што не била нит негова обврска да се јавува по институците за поставување на двојазична табла, а во провинција на запад ниедна табла на македонски јазик, хипокризија, е па Путин има црвена граница, за разлика од нас, а кога ќе помислам кој ни е министер за одбрана се срамам,
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.490
Поени од реакции
22.936
Мислам дека сите заедно на темава кои ги користите термините фашисти и нацисти, за било која страна, треба да престаните. Ниту едните се фашисти и нацисти, ниту другите. Таква терминологија која е поврзана со некаква идеологија воопшто не помага да се разберат настаните во Украина.
a kako treba da gi vikame azovci sto se slikaat so kukasti krstovi i palat zivi luge?
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
866
Поени од реакции
935
Јас се извинувам, прочитав како хрватскиот и српскиот па те навредив, ама го избришав постот. :nesumjas:
Ама сепак се поблиску него ли Украинскиот и Американскиот. Премногу разлики има . Тешко дека се разбрале. Џабе зборови, Акцентот не го погодија. Штета. Цела Европа сега го плаќа данокот, а некој плаќа и данок во крв...
 
Член од
12 септември 2016
Мислења
100
Поени од реакции
489
Од 936 страници, една не можеш да склопиш..Толку глупости и небитни информации, без зборови..Ако пишете пишите дешавања на терен,снимки,изјави итн а не втора светска војна,како било во 1945 година итн...Нацисти,фашисти како било пред 30 години апсолутно не не интересира, а моментално што се случува никој ништо, не е само штракајте на тастатурите
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.567
Поени од реакции
13.898
@Dumbledore предлагам да се отвори посебна тема каде ќе се разговара стриктно за конфликтот. Овде се губат постовите како во магла, освен јас, јамајка, не сум ја, рон, the xx и уште ретко некој, никој не става информации од она што се дешава на воен план.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.456
Поени од реакции
36.015
Од 936 страници, една не можеш да склопиш..Толку глупости и небитни информации, без зборови..Ако пишете пишите дешавања на терен,снимки,изјави итн а не втора светска војна,како било во 1945 година итн...Нацисти,фашисти како било пред 30 години апсолутно не не интересира, а моментално што се случува никој ништо, не е само штракајте на тастатурите
... ај иди гледај утакмица и навивај!

како ќе гледаш во украинската ситуација само последица без да знаеш нит не те интересира причината и текот до последицата?
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
... ај иди гледај утакмица и навивај!

како ќе гледаш во украинската ситуација само последица без да знаеш нит не те интересира причината и текот до последицата?
Докторке трета смена тераш.
 
Член од
12 септември 2016
Мислења
100
Поени од реакции
489
... ај иди гледај утакмица и навивај!

како ќе гледаш во украинската ситуација само последица без да знаеш нит не те интересира причината и текот до последицата?
Oк, можда погрешно се изразив, не интересира бидејки е поврзано, ама тоа се прави во кратки црти, чисто да се објасни самиот почеток..А не поединци да глумат историчари..Кратко и јасно, во една страница да се напише нивната историја, 200 страници ги прелистав 1 пост не видов како треба;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom