Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.454
Поени од реакции
5.956
За овие 8 години имаат направени големи злосторства против про-русите.Се почна од настаните во Одеса Мај 2014та.Отвори на You Tube нештата да ти станат појасни.
Јутјуб е малку потешко да се најде филтер што е и како е, гледам фотки со наци салут, има нешто кај Гери Бречер ќе видам попосле подетално.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Zapadnite zemji pa ušte ja pumpaat Ukraina so oružje wow stvarno po se izgleda deka posle ovaa vojna veke nema da postoi Ukrainska država i narod, site ke ojdat kurban do posleden, no od druga strana i Ruskata država, narod, armija i ekonomija ke bidat istrošeni, iscedeni, frleni na kolena... Rusija e golema i silna država, da, no sepak Rusija ne e ko Kina ili ko Indija koi imaat po milijarda i pol narod i koi komotno možat da si go dozvolat luksuzot da žrtvuvaat milioni svoi vojnici vo ostvaruvanje na nekoja cel !
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794
Pa bas za toa i pisav, kako izgleda perenje na mozok od zapadni slobodni mediumi na eden covek koj zivee na zapad, vo slucajot ti.
Znaes sto e razlikata pomegju mene i tebe ili ajde da ne bidi licno, pomegju nas i vas. Nie sme uceni nekoj da proba da ne zaebi, da ne izmanipulira, da ni podmetni, posebno vladini pretstavnici i zatoa se zemame so rezerva, barame drugi izvori, treti, petti. Vie od druga strana ne posto ste uceni na drugo, veruvate vo sistemot ili taka nesto, pa nisto ne zemate so rezerva tuku kako fakt.
I ne zboram za ovaa tema konkretno, ima edna druga tema, mnogu podobra od ovaa kade se toa e mnogu mnogu pojasno izrazeno.
Vlade, ako ne za drugo, gi citam dvete strani i vo slucajov ne navivam onaka sportski za nekoja strana. Mi fali pricinata za vojnava a gledam samo gubitnici, posebno gubat narodi koi gi smetam za bliski so Makedonskiot (posebno Ukraincite). Ogromna nepravda e toa sto im se desava, se ubieni, odseleni, nivnite gradovi se nistat.

Inace veruvaj lugjeto ne se tolku naivni bezuslovni da imaat verba vo vlastite. Ama situacijata e poinakva nego vo Makedonija. Toa e mozebi razlikata megju mene i tebe. Ima zapadni drzavi kade funkcioniraat sistemite i vlastite pa narodot ima pogolema doverba kon niv. Za razlika od Makedonija i drugi istocnoevropejski drzavi.

Ti sakas site isto da mislime kako tebe mesto da diskutirame razlicni stavovi, sto e i celta na eden forum, i da gi vidime i drugite perspektivi. Inace nisto licno, ne mi znaci mnogu sto se pisuva vo forumov ama ima tendenca ovde, malcinski stavovi da bidat napadnati mesto da se diskutira okolu niv. Voglavno toa e poradi narativot za losiot zapad.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
Odamna kazav deka od ovaa vojna ke izlezat samo gubitnici. I zapad ke gubi, i Rusija i Ukraina. Ne mozam da predvidam ama vo najmala raka Rusija ke ima golemi ekonomski posledici od ovaa vojna. Aj sto im padna valutata, bankite delumno iskluceni od Swift, investitori preku nokj se povlekuvaat. Zavisnosta od prodavanje prirodni resursi ke bide uste pogolema a Evropa koja sega mnogu zavisi ke raboti na toa da ja namali zavisnosta znaci i tuka pikot e nadminat. Na kraj scenarioto Rusija deka ke stane benzinska stanica na Kina i ne e tolku nerealno.
Ако Русија ја поседува Украина, ќе поседува 40% од светското производство на жито, бездруго поседува речиси неограничени количества на минерали и енергенси, развиена индустрија каква може во моментов да се спореди само Кина. Човечки научен потенцијал еден од најквалитетните во светот. Од нејзе зависат одбранбените системи на најголемата економија на светот, а тука се приклучува и Индија и Иран.

Така ова што те лажат, важело пред 20 години, затоа и не креваше глава Русија пред 20 години, туку сега. Затоа и толкава хистерија се крева.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794
Секако. Руските интереси се многу побитни од желбата на ќерка му на Абрамович да шета низ Лондон.
Koj gi definira Ruskite interesi? I dali interesite na Putin se kongruentni so tie na ruskiot narod, ruskata administracija, ruskata oligarsija?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.098
Поени од реакции
3.294
Почнаа гадните работи. Центарот на Харков.

Според Твитер експертите, ракетата била Искандер, ама според поискусни експери била премногу слаба ексползијата, за Град била слаба, Калибар се спомнува ама некако не е популарна, највеќе се согласуваат дека е најверојано Смреч, ако не го признаат русите нападот ќе има војна чив бил.

Патем Смречот не познат по неговаа прецизност во милиметри колку што знам, така да...:sekcza:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
Како е бре незнаење на нешто = западна пропаганда?
Не е факт тоа што Украина се откажа од секое можно офанзивно оружје кое можеше да ја загрози Украјина?
Не можам да ги знам сите детали нит имам време за некои длабочински проучувања. Знаеш како велат, ако не знаеш прашај па ќе дознаеш. Не можам да изигрувам стручњак за нешто за кое немам познавања. Сега гледам по нет за таа паравојска Азов и нивната сомнителна симболика, кога ќе имам време ќе прочитам нешто повеќе.
Епа како донесе заклучок за Руската инвазија, очигледно само под влијание на западна пропаганнда?
Автоматски споено мислење:

Koj gi definira Ruskite interesi? I dali interesite na Putin se kongruentni so tie na ruskiot narod, ruskata administracija, ruskata oligarsija?
А кој ги дефинира западните интереси во Украина? Си се запрашал?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.067
Поени од реакции
10.782
Slozena e situacijata i ne bi rekol deka zapadot nema del od vinata. Ama na kraj samata Ukrainska vlada ima(se) ambicii da vleze vo zapadnite strukturi sto kaj del od zapadot (SAD) bese pozitivno vozvrateno. Sepak voen napad so toa ne e opravdan. I ako Ukraina ili nivnata vlada mislese, deka NATO ke vlaga vo direkten voen sudir so Rusija, togas vo najmala raka bea naivni. Ova sto sega go dobivaat e blizu do maksimumot.
Нелигитимната влада која ја донесе западот за да играат како ке им свират


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.454
Поени од реакции
5.956
Ако Русија ја поседува Украина, ќе поседува 40% од светското производство на жито, бездруго поседува речиси неограничени количества на минерали и енергенси, развиена индустрија каква може во моментов да се спореди само Кина. Човечки научен потенцијал еден од најквалитетните во светот. Од нејзе зависат одбранбените системи на најголемата економија на светот, а тука се приклучува и Индија и Иран.

Така ова што те лажат, важело пред 20 години, затоа и не креваше глава Русија пред 20 години, туку сега. Затоа и толкава хистерија се крева.
Ова е сериозно, дека 4/10 од светско производство на житарици е во Украјина? Ако можеш да споелиш линк би било добро да се види, колку што знам САД беа најголеми произведувачи едно време.

Настрана тоа, вистина е дека САД испорачале стотици лансери Стингер/Авенџер на Украјина, од оние кои работат на УВ спектар и кои не реагираат на ИЦ мамци?
А ова со давањето МиГ-29 е нејасно, ако земјите кои би дале тие авиони сериозно би ја компромитирале сопствената можност за одбрана на небото, па пола ловачка авијација на маџари е МиГ-29, кој ќе им компензира за таква донација?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794
Ако Русија ја поседува Украина, ќе поседува 40% од светското производство на жито, бездруго поседува речиси неограничени количества на минерали и енергенси, развиена индустрија каква може во моментов да се спореди само Кина. Човечки научен потенцијал еден од најквалитетните во светот. Од нејзе зависат одбранбените системи на најголемата економија на светот, а тука се приклучува и Индија и Иран.

Така ова што те лажат, важело пред 20 години, затоа и не креваше глава Русија пред 20 години, туку сега. Затоа и толкава хистерија се крева.
Rusija ima potencijal ama so decenii ne go koristi. Ne e novo deka ima ogromni resursi. Od druga strana ekonomskata mokj e smesna so ogled na potencijalot. I da, vo voenata tehnologija se vrvni, inace tehnoloski e vo mnogu sferi zaostanata. Narodot poloso zivee i e posiromav nego sto bi bilo soodvetno na potencijalot. Ako ja gledame realno Rusija treba i negativni aspekti da se spomnat. Ke vidime sega ekonomskite posledici kakvi ke bidat. Sigurno ne za Putin i negovite tuku za obicnite lugje.
Автоматски споено мислење:

Епа како донесе заклучок за Руската инвазија, очигледно само под влијание на западна пропаганнда?
Автоматски споено мислење:


А кој ги дефинира западните интереси во Украина? Си се запрашал?
Ne mora prasanje so kontraprasanje da odgovoris i da ja menuvas temata. Prasanjeto bese kratko i jasno.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892
Ќе ги мелат денеска.
Најјак им е терминов... "Ослободување"... Знаеш кој е терминот за "ослободување" на луѓе што сметаат дека се окупирани од оние што решиле да ги ослободат? - Етничко чистење.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.454
Поени од реакции
5.956
Епа како донесе заклучок за Руската инвазија, очигледно само под влијание на западна пропаганнда?
Автоматски споено мислење:


А кој ги дефинира западните интереси во Украина? Си се запрашал?
По дефиниција е инвазија, нема тука пропаганда. Исто како што власта на САД избегнуваше по секоја цена да изговори окупација на Ирак и Афган или помагање на муџи во Либија и Сирија, така и руската страна во случајов ќе избегнува јасни дефиниции, тоа секогаш и секаде се случува во војните, ништо ново :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794
Нелигитимната влада која ја донесе западот за да играат како ке им свират


Sent from my iPhone using Tapatalk
Znaci fakticki nelegitimna vlada donesena od Moskva bese smeneta so nelegitimna vlada donesena od zapad? Aj toa ama ako poglednam na izbornite rezultati gledam deka ovaa vlada so golema prednost bese izbrana.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom