Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
D

Deleted member 53418

Гостин
Едно видео од канал на јт кој е на пријател , има предобри видеа од анализи од воени операции. Последното е од урнувањето на ф-117 над Белград.



Предобри анимирани анализи. Веројатно ќе следува и за Русиве во скоро време над Украина. Ќе ја увидите разликата од америте и русите во некои делови.
Потврдено е од повеќе извори дека Русите немаат големи залихи на PGB - precision guided bombs. Веројатно и затоа нема многу бомбардирање како првиот ден со ваква муниција.

Кога америве напаѓале Ирачаниве имале
155 - SAM sights со 16,000 проектили.
972- Anti aircraft artillery guns.
2400+ - Fixed AA guns
6100 - Mobile AA guns.
478 - Early warning radars.
550- combat aircraft

Некој рече дека Ирачаниве не биле воопшто спремни што јас не би се сложил, според ова што е претставено имале многу многу подобра анти воздушна одбрана него Украина. ВВ им било х10 од она на Украина денес.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Realno Ukraina mora da padne, da se skrsi i nekade granicata, politickata granica pomegju toj zapaden svet i istocen svet da bide tamu pomegju Ungarija i Ukraina... Evropa geografski se protega od Atlantikot pa se do Ural taka, epa bas na pola pat e granicata na Polska, Slovacka i Ungarija so Ukraina, tuka treba da e taa linija na razdvojuvanje... Europe.jpg
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.994
И така оправени имаат помалку од 500 евра просечна плата. Скоро колку Македонија. Ептен се оправиле.

Како што пренесува Тасс, од нова година наваму минимална плата во Руска Федерација е 147 евра.:icon_lol:
Само за споредба, минималец во РМ е 236 евра а се преговара за да биде 300.
На сите тие ресурси, наводен човечки капитал и потенцијал минималец да биде 1/10 од оној во една Ирска, несфатливо.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.502
Поени од реакции
3.607
Да потврдено е, ама не е експлицитно дека затвориле на Русите, туку се повикале на некоја конвенција, ако има војна се затвора каналот.... Да си ебе векот Ердо испадна голем демократ. Само сега ќе треба да куртоните убаво да ги испкланат устите од гомната што ги јадеа, за да можат така чисти да му го испушат.
Ердо пракja 200 дронове Баjрактар.
Толку од големата љубов меѓу него и Путин.
На крајот сите ќе играат, како што велат САД, се уште најмалку 25 години.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.368
Ердо пракja 200 дронове Баjрактар.
Толку од големата љубов меѓу него и Путин.
На крајот сите ќе играат, како што велат САД, се уште најмалку 25 години.
Абе све е тоа во ред, ама да не е следната воена операција на Русија во Нагорно Карабах.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.994
Едно видео од канал на јт кој е на пријател , има предобри видеа од анализи од воени операции. Последното е од урнувањето на ф-117 над Белград.



Предобри анимирани анализи. Веројатно ќе следува и за Русиве во скоро време над Украина. Ќе ја увидите разликата од америте и русите во некои делови.
Потврдено е од повеќе извори дека Русите немаат големи залихи на PGB - precision guided bombs. Веројатно и затоа нема многу бомбардирање како првиот ден со ваква муниција.

Кога америве напаѓале Ирачаниве имале
155 - SAM sights со 16,000 проектили.
972- Anti aircraft artillery guns.
2400+ - Fixed AA guns
6100 - Mobile AA guns.
478 - Early warning radars.
550- combat aircraft

Некој рече дека Ирачаниве не биле воопшто спремни што јас не би се сложил, според ова што е претставено имале многу многу подобра анти воздушна одбрана него Украина. ВВ им било х10 од она на Украина денес.
Беа спремни и имаа борбено искуство од 8 годишна војна вс. Иран, но проблемот беше што немаа професионална војска, ова беше прв конвенционален судир на профи армии вс. регрутна армија и резултатите беа тие што беа.
Денешнава опрема е премногу сложена за да се стави во раце на гуштери.
Русија одамна започна со професионализација на воените сили, не знам денес кој процент им е птофи а кој гуштераана.

Друго е што бројките често не даваат реално инфо за ситуација на терен, колку од тие 550 летала биле во борбена готовност спремни за борбен лет пример, знам дека бегаа во Иран кој ќари 150+ авиони на тој начин.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Да потврдено е, ама не е експлицитно дека затвориле на Русите, туку се повикале на некоја конвенција, ако има војна се затвора каналот.... Да си ебе векот Ердо испадна голем демократ. Само сега ќе треба да куртоните убаво да ги испкланат устите од гомната што ги јадеа, за да можат така чисти да му го испушат.
Erdo si tera negovi politiki, ima ispazareno neshto, sepak teshka inflacija gi udri tamu…
 

Kajgana Shop

На врв Bottom