Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Дај баталете гас и нафта. Сите знаеме како оди тоа, на уште пет други теми беше надолго расправано!
Не гледате дека диверзија прави да се сврти муабетот?! Некако не "им" одговара расплетов на шарениве?!
-Шта има ново на ратишту?
-Бууууугари су ушле у Софију!
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.712

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.670
Со оглед на тоа што Курти, Ахмети, Османи веќе фатија страна, јасно е на секој нормален која страна треба да симпатише.
Тоа да, али од друга страна па Миленко ја фати руската страна, па…


 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.670
Руку на срце има и овај моја страна минуси како дебила што га спомна :)
Добро е вакво дрмање на западот, малце да искочи од комфорт зона дека се свемогучи. Ама од друга страна дефакто добивме уште еден агресор од типот на USA. Ништо поразлично. Ако тоа беше поентата, ок.

Ја лично имам живеено во опкружување и со украинци и со руси, станува збор за тежок гамад од народ и во двата случаи. Едните лопови гледаат да те опељушат за све за што и самите кажуваат дека е така пошто биле навикнати у пост СССР да крадат се што е општествено. Другите збеснати од брзи пари се понашаат ко стока мислат се можат со пари да купат а пуни фрустрации ко градинка со вошки.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.322
Поени од реакции
1.160
Темата за санкции која во моментов е треторазредна а Западов во целата своја немоќ сака да ја наметне како најважна,ќе ја продискутирам како забава за народ.
Малку е чудно што Русија треба да страда а како што можеме да видиме со санкцииве тоа Германците го плаќаат.
За Русија гасот е роба за продажба а за Германија е тоа енергија.
Не ќе да е исто нели?
Усраниот гулаб Шолц е јасен што прави но таму има многу паметни луѓе кој гледаат што се случува и покрај страшните обиди на германските медиуми за ќоревање на луѓето.
Што се однесува до главните собитија,најважно е дека и таа делумна мобилизација во Украина има успешност не поголема од 2 проценти со што народот во потполност одговори на окпаторските сили кои во моментов владеат во Украина
.
Алиев вчера беше во Москва во сегашниов момент со што е јасно за какви односи станува збор и кој тоа ќе го контролира азерскиот гас и нафта.
Колку на загрижените страни да не им се остави дилема за некакви азербејџански алтернативи.
Руската армија според последните информации е со челичен дух. знае дека е нејзина задача ослободување на окупираните територии и нема никакви колебања.
Таа работа мора да се направи безоглед на тежината на задачата.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Добро е вакво дрмање на западот, малце да искочи од комфорт зона дека се свемогучи. Ама од друга страна дефакто добивме уште еден агресор од типот на USA. Ништо поразлично. Ако тоа беше поентата, ок.
Де факто не е баш така, се ке беше по старо 2014 баш ЈУ ЕС СЕЈ да не ги замешаа прстите, што е широко разглабано овде.
Ја лично имам живеено во опкружување и со украинци и со руси, станува збор за тежок гамад од народ и во двата случаи. Едните лопови гледаат да те опељушат за све за што и самите кажуваат дека е така пошто биле навикнати у пост СССР да крадат се што е општествено. Другите збеснати од брзи пари се понашаат ко стока мислат се можат со пари да купат а пуни фрустрации ко градинка со вошки.
Исто и јас лично имам контакт и со Руси и со Украинци и лично имам дијаметрално спротивно искуство од тебе, Укрите се онака лабави ама жените им се авиони... додека Русите се по резервирани и имав ситуација во Турска, ми дојдоа со помисла дека сум Русин, им објаснив од каде сум појма немаат за Македонија, им кажав дека сум Србин таква дружба направивме што веруј ми 7 дена не можев да се отрезнам, луд и народ кој оди од крајност во крајност, а ситуацијата беше кога на плажа ни дојдоа троица Немци со цел да стапат во контакт да не дружат ( јбг имаше убави жени, не дека со нас сакаа да се дружат), ги избркаа како џукели што за влакно избегнаа ќотек, кога прашав зошто ги избркавте секако сме 20 луѓе што е работава?- одговорот беше не поднасаме шваби... инаку народ као народ секаде ке најдеш луѓе и стока во секоја нација, но кога се работи аз политика тука е чист интерес и ништо повеќе... на нас и те како ни е од интерес да има уште една светска сила која што ке прави баланс, со оглед на тоа како што кажав 20 посто браќава веќе фатија страна ( не дека не знаевме ).
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.670
Ехеее па у Сао Томе и Принципе да кажеш дека си од Србија ќе знаат не па ова.

Види ги “знаеш” на одмор во Анталија. Јас суж живеел со нив и работеле за мене. Има разлика кога ќе извадиш човек од комфорт зона да го видиш каков е.

Да не ме сфатиш погрешно, не ги окривувам. Историјата ги направила такви.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.588
Поени од реакции
23.162
Абе нормално е тоа да си бараат, не реков ништо јас за тоа. Чист пазар ти е тоа, едниот продава стока другиот ја купува. И нормално е дека му одговара на продавачот да си обезбеди купец на стоката колку што е можно подолго време да не го боли главата за после ако замини овој, а не дојди друг. Мене ми е интересен фактот што овде гасот се претставува како само во Русија да го има, а да го нема на друго место, па сега ако Русија го затвори вентилот ние ќе испоцркаме, што е нонсенс и најголема глупост. Криза мали се шансите дека ќе фати, но доколку ја има, таа ќе биде краткорочна.
da de da... samo 5 godini... bar za da se zgolemi proizvodstvo za da moze da se snabdi evropa.... sto se 5 godini? ke projdat za sekund. onie sto si imaat energensi super, onie sto nemaat ke se great sluzenjki se so bujna fantazija i gas od avstralija....
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.206
Поени од реакции
8.557
A zasto mora da fatime strana? Golem patlak ako sip+tarite ja podrzavaat Ukraina, oni se americki vazali i mora niv da gi slusaat..
za kogo mislis deka mora da fatime strana ? Narodot ne mora, a vlastive moraat posto drzavata mora da izbere strana, drzavata e okupiranina od zapad i e vazal kako siptarskiive gazolizaci.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
Еве ги бе баш тие земји денеска во Катар имале собир.













Што сакаме, ама и сосема друга е реалноста. Ете им шанса н европјаните. Ако сакаат да се отарасат од рускиот гас. Нека купуваат гас само од Катар и Америка. :pos:
До 2027 нека пука цената само нагоре.
Инаку не само Русија настојува на договори на долг рок. Туку и другите производители. Пример Катар.



Мал реалити чек.

Не е вероватно Русија да не испорачува гас поред постоечките договори. Иначе не дека Европа нема да осети ако не тече гас ама па и не е така дека ќе мрзне ЕУ или ќе колабира.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.322
Поени од реакции
1.160
Не е вероватно Русија да не испорачува гас поред постоечките договори. Иначе не дека Европа нема да осети ако не тече гас ама па и не е така дека ќе мрзне ЕУ или ќе колабира.
Ме насмеа да си жив и здрав.
На Русија ништо не је обврзува освен нејзините интереси.
Тоа другото што може да ја обврзе никој во светот го нема а тоа е подолг стап од рускиот.
Сега господин Владимир Владимирович ќе ја игра тактиката на стапот и морковот,таа истата што Западот ја играше со сите угнетени народи кои ќе дадеА отпор против нивниот терор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom