Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.670
Најјако три шпиунски авиони и еден Киев Хургада чартер. Лабаво, дефиниција за село гори баба се чешла.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Со оглед на тоа што Курти, Ахмети, Османи веќе фатија страна, јасно е на секој нормален која страна треба да симпатише.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.206
Поени од реакции
8.557
Со оглед на тоа што Курти, Ахмети, Османи веќе фатија страна, јасно е на секој нормален која страна треба да симпатише.
Abe ostaj toa, vakvo pusenje Bajden nema doziveano cel zivot vkupno, iako e 100 godini, na kutriov ne mu se ni kreva ovie se otepaa koj poveke da mu go ispusi.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Ама најинтересно ќе ми е, кога ќе се најдат резерви на гас од Кувајт, Катар, ОАЕ да ги дополнат тие 35% ЕУ што ги зема од Русија, тогаш да видиме Медведев дали ќе изјавува вака, да не биди после нисам знајал, елате ќе ви дадам за поефтино. Затоа Русија настојуваа да направат долгорочни договори за гасот со ЕУ а тие бараа година за година. Не се толку наивни од ЕУ, а особено Германците, ама живи били па видели. Домашниот есап понекогаш не излегва надвор.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.014
Поени од реакции
3.758
Путин ке го повлекувал признавањето на Донецк и Луганск, јако се упрпал кога слушнал дека Пендаровски и Ковачевски го осудиле за признавањето...
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.538
Поени од реакции
5.318
Бујар згрме Русија ќе плаче
На новиот Сухој со Славјанка е качен
Ете го иде без перика и Таче
На Владимир Путин тресу му се гаче
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Ама најинтересно ќе ми е, кога ќе се најдат резерви на гас од Кувајт, Катар, ОАЕ да ги дополнат тие 35% ЕУ што ги зема од Русија, тогаш да видиме Медведев дали ќе изјавува вака, да не биди после нисам знајал, елате ќе ви дадам за поефтино. Затоа Русија настојуваа да направат долгорочни договори за гасот со ЕУ а тие бараа година за година. Не се толку наивни од ЕУ, а особено Германците, ама живи били па видели. Домашниот есап понекогаш не излегва надвор.
Каков Катар-матар, у двор на дрво ќе почне да им никнува гасот и нафтата.
Спавај мирно. ЕУ за тебе!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Каков Катар-матар, у двор на дрво ќе почне да им никнува гасот и нафтата.
Спавај мирно. ЕУ за тебе!
Кога на слеп човек сакаш да му дадиш очи, тој не сака да избега од својата комфорт зона, и сака да си остани слеп. Ајде продолжи си да си читаш инфомакс и миленко. Оти таму сигурно ќе напишат дека за да изгреј сонцето утре во 05:50ч. Путин треба три пати да прдни во толку сатот. Оти ако не прдни Путин, нема да изгреј сонцето.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.483
Поени од реакции
12.283
Еве ги бе баш тие земји денеска во Катар имале собир.
Gas-producing nations say they will not be able to provide crucial replacement gas if sanctions against Russia affect Europe.
The United States has previously asked Qatar to help Europe by preparing emergency supplies if the Ukraine crisis worsens. But producing nations say they will not be able to provide substantial amounts of replacement gas if sanctions against Russia do affect Western Europe.

The European Union has long resisted the 10, 15 and 20-year contracts signed by other key customers for Qatar’s gas, which include China, Japan and South Korea. Russia currently accounts for 40 percent of gas used in Europe, and Qatar five percent.

“To further promote our role in the production of natural gas, we are endeavouring towards increasing our LNG production capacity from 77 million tonnes yearly to 126 million tonnes yearly by 2027,” he said, referring to liquefied natural gas.



Што сакаме, ама и сосема друга е реалноста. Ете им шанса н европјаните. Ако сакаат да се отарасат од рускиот гас. Нека купуваат гас само од Катар и Америка. :pos:
До 2027 нека пука цената само нагоре.
Инаку не само Русија настојува на договори на долг рок. Туку и другите производители. Пример Катар.

The European Union has long resisted the 10, 15 and 20-year contracts signed by other key customers for Qatar’s gas, which include China, Japan and South Korea.
Мал реалити чек.

 
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
156
Најјако три шпиунски авиони и еден Киев Хургада чартер. Лабаво, дефиниција за село гори баба се чешла.
Битката за воздухот во полн ек. Моментално во водство куроболието со 3 спрема 0,1

PQ7331 from Kyiv to Sharm el-Sheikh

QU5232 from Sharm el-Sheikh to Kharkiv https://fr24.com/UTN5232/2ae824c0

PQ7323 from Kyiv to Sharm el-Sheikh https://fr24.com/SQP7323/2ae888a3

LVS052 https://fr24.com/LVS052/2ae825d9
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.773
Поени од реакции
8.410
Kога Путин нервозно му викаше на шефот на разузнавање да збори појасно и подиректно, еден Енглез коментираше на тој дел од видеото, у стилу - Го жалам Путин кога ќе треба да преговара со Борис. Колку ли само уште повеќе ќе се нервира и почесто ќе мора да го повторува истово (Збори директно! Збори појасно!).
Џонсон глуми дека е прост човек заради некои негови политички пресметки. Исто како и од Трамп има видеа каде што е во деловна околина и човекот е секако над просечно елоквентен што и би можело да се очекува за човек од негово образование.

А такво јавно исмевање со луѓе на позиција како што прави Путин за некакво лажно градење на имиџ на владетел кој ја држи бирократијата под контрола е врв на простачко однесување секако освен ако истиот поради пропусти веќе не е одлучено дека ќе биде сменет и ова е само јавно понижување за следниот да си ја разбере работата сериозно. Ама пак дури и во тој случај ваквите јавни исмевања се контра-продуктивни.
 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Инаку не само Русија настојува на договори на долг рок. Туку и другите производители. Пример Катар.
Абе нормално е тоа да си бараат, не реков ништо јас за тоа. Чист пазар ти е тоа, едниот продава стока другиот ја купува. И нормално е дека му одговара на продавачот да си обезбеди купец на стоката колку што е можно подолго време да не го боли главата за после ако замини овој, а не дојди друг. Мене ми е интересен фактот што овде гасот се претставува како само во Русија да го има, а да го нема на друго место, па сега ако Русија го затвори вентилот ние ќе испоцркаме, што е нонсенс и најголема глупост. Криза мали се шансите дека ќе фати, но доколку ја има, таа ќе биде краткорочна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom