Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Toa bese vo pocetokot na tenziite se palea i ubivaa i Ukrainci ne izigravaj pameten! Tuku pred da pocne ova so novorusija i separatistite koj bil zapalen? daj kazi mi protest kade Rusite kolektivno organizirale protesti protiv diskriminacija?
Toa bese vo pocetokot na tenziite se palea i ubivaa i Ukrainci ne izigravaj pameten! Tuku pred da pocne ova so novorusija i separatistite koj bil zapalen? daj kazi mi protest kade Rusite kolektivno organizirale protesti protiv diskriminacija?
Никој овде не се прави паметен и не збори на памет,се е документирано со видеа. Колку пати треба да се деси Одеса за да сфатат луѓето?
Малце ти се видеата каде ѓраѓаните ги тепаат заробените укр.војници?
Да не сакаш да протестираат сред Киев?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
А што е со оние од Киев и другите западни градови што бегаат во Русија?
Многу ми е интересно кога во недостаток на аргументи почнувате да лупетате секакви глупости .
Дури и да има од Киев и од западна Украина што одат во Русија, што чисто се сомневам, како се они бегалци кога не живеат во воено подрачје?
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Дури и да има од Киев и од западна Украина што одат во Русија, што чисто се сомневам, како се они бегалци кога не живеат во воено подрачје?
Еве го и овој пак..
Москали на нож и сеуште се чудиш?!
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Дури и да има од Киев и од западна Украина што одат во Русија, што чисто се сомневам, како се они бегалци кога не живеат во воено подрачје?
Избегнуваат мобилизација, меѓу другото.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Извештај од ОБСЕ за случувањата во Краматорск.
http://www.osce.org/ukraine-smm/139836
Смерч БМ-30 ракети и cluster бомби биле употребувани, од правец југ-југоисток.
7 цивили мртви, 26 повредени.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.237
Поени од реакции
39.988
Pred da napises uste sranja aj proveri vo megunarodno pravo dali edna drzava ne e obvrzana da primi begalci od krizno podracje?

Cekaj a ovie tepanjava i ubivanjava koj gi pravese vo mk?
значи според твоево како украина сега што прави и ние требаше да правиме, да ги исчистиме терористите. Само што разликата е дека нас не спречи америка, а на украинците им дава одврзани раце тоа да го прават.
 
Член од
1 март 2014
Мислења
283
Поени од реакции
73
Никој овде не се прави паметен и не збори на памет,се е документирано со видеа. Колку пати треба да се деси Одеса за да сфатат луѓето?
Малце ти се видеата каде ѓраѓаните ги тепаат заробените укр.војници?
Да не сакаш да протестираат сред Киев?
Ti decko izgleda imas nekoj si mentalen blok! Jas ne zboruvam posle eskaliranjeto na situacijata normalno e deka ke ima polariziranje do maksimum. Prasanjeto bese ne posle pojavata na separatistite i vooruzenite grupi tuku pred da se sluce euromajdan. Kazi mi kade bese Ruskoto naselenie da protestira cim tolku mnogu bile diskriminirani? ti si se fatil za taa pusta Odesa kako davenik za slamka.[DOUBLEPOST=1423627710][/DOUBLEPOST]
значи според твоево како украина сега што прави и ние требаше да правиме, да ги исчистиме терористите. Само што разликата е дека нас не спречи америка, а на украинците им дава одврзани раце тоа да го прават.
Poleka malku smiri gi strastite! Nikade ne rekov deka opravduvam nasilstvo. Tuku objasniv deka situacijata vo Ukraina e druga od taa vo 2001. Ruskoto malcinstvo vo Ukraina odednas pocna da igra na kartata na diskriminacija zatoa sto Ukraincite sakaa vlada sto ne e sklona na Rusija. Znam deka ke mi repliciras oti vo Makedonija nemalo diskriminacija i red drugi gluposti no taa ne e tema na diskutiranje ovde.[DOUBLEPOST=1423627843][/DOUBLEPOST]
Дај 1 (ЕДЕН) пример за почитување на меѓународното право во случај на војна, па после навредувај со вулгарни изрази.
Koj slucaj na vojna dali ti voopsto razbiras sto ti napisav jas? Makedonija za vreme na konfliktot vo Kosovo ne bese vo vojna i so megjunarodnoto humanitarno pravo niedna drzava nemoze da vrati izbeglici! Sto ne ti e jasno?
 
Последно уредено:

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Ti decko izgleda imas nekoj si mentalen blok! Jas ne zboruvam posle eskaliranjeto na situacijata normalno e deka ke ima polariziranje do maksimum. Prasanjeto bese ne posle pojavata na separatistite i vooruzenite grupi tuku pred da se sluce euromajdan. Kazi mi kade bese Ruskoto naselenie da protestira cim tolku mnogu bile diskriminirani? ti si se fatil za taa pusta Odesa kako davenik za slamka.[DOUBLEPOST=1423627710][/DOUBLEPOST]
Poleka malku smiri gi strastite! Nikade ne rekov deka opravduvam nasilstvo. Tuku objasniv deka situacijata vo Ukraina e druga od taa vo 2001. Ruskoto malcinstvo vo Ukraina odednas pocna da igra na kartata na diskriminacija zatoa sto Ukraincite sakaa vlada sto ne e sklona na Rusija. Znam deka ke mi repliciras oti vo Makedonija nemalo diskriminacija i red drugi gluposti no taa ne e tema na diskutiranje ovde.[DOUBLEPOST=1423627843][/DOUBLEPOST]
Koj slucaj na vojna dali ti voopsto razbiras sto ti napisav jas? Makedonija za vreme na konfliktot vo Kosovo ne bese vo vojna i so megjunarodnoto humanitarno pravo niedna drzava nemoze da vrati izbeglici! Sto ne ti e jasno?
Ало опраи се со вреѓање и размочување на дискусија со прости фрази и реплики!
Прашањето ти е игнорантско и незнам дали воопшто заслужува одговор.
На никој не му е гајле нит го интересирало нит е важно дали протестирале русите пред војната.незнам на кого му е битно тоа после се што се случи таму.
Битно е сега како после ова ќе можат да живеат заедно во иста држава и како ќе се понашаат едни спрема други.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.230
Поени од реакции
11.746
Ti decko izgleda imas nekoj si mentalen blok! Jas ne zboruvam posle eskaliranjeto na situacijata normalno e deka ke ima polariziranje do maksimum. Prasanjeto bese ne posle pojavata na separatistite i vooruzenite grupi tuku pred da se sluce euromajdan. Kazi mi kade bese Ruskoto naselenie da protestira cim tolku mnogu bile diskriminirani? ti si se fatil za taa pusta Odesa kako davenik za slamka.[DOUBLEPOST=1423627710][/DOUBLEPOST]
Poleka malku smiri gi strastite! Nikade ne rekov deka opravduvam nasilstvo. Tuku objasniv deka situacijata vo Ukraina e druga od taa vo 2001. Ruskoto malcinstvo vo Ukraina odednas pocna da igra na kartata na diskriminacija zatoa sto Ukraincite sakaa vlada sto ne e sklona na Rusija. Znam deka ke mi repliciras oti vo Makedonija nemalo diskriminacija i red drugi gluposti no taa ne e tema na diskutiranje ovde.[DOUBLEPOST=1423627843][/DOUBLEPOST]
Koj slucaj na vojna dali ti voopsto razbiras sto ti napisav jas? Makedonija za vreme na konfliktot vo Kosovo ne bese vo vojna i so megjunarodnoto humanitarno pravo niedna drzava nemoze da vrati izbeglici! Sto ne ti e jasno?
Веќе е преџвакано ова на темава.

Одеса се случи на 2ри Мај. НовоРусија одржа референдум на 11 Мај.
Немој да си земаш за слобода да испревртуваш некои факти, кои се познати.

Претходно се урна власт, и првиот закон кој беше донесен, беше укинување на Рускиот јазик. Какви сакаш индикции првични повеќе од ова? Руско јазичното население да седи мирно?
Агресијата и дискриминацијата беше веќе започната, почнаа да тепаат луѓе, да фрлаат од мостови млади луѓе. И некако тоа не престануваше.

И од една страна имаш силна Русија која гледа дека се злооупотребува Руското население во соседна земја. Треба да седат со скрстени раце?


Хипотетички, можеш да ми одговориш на протестот во Тетово пред кризата, да беа запалени 40тина Албанци, како ќе реагиравте?


Лицемерен став имаш,типично како за Албанец. Слични елементи има на Украина од тоа што тврдите дека ви се случувало вас на Косово и Македонија.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.676
Поени од реакции
21.633
Како ‘регуларниот‘ референдум на Крим за кого и самиот Стрелков призна дека бил фалсификуван?
Стрелков рече дека гласањето во Кримскиот парламент бил присилен, референдумот за отцепување на Крим не.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
... zatoa sto Ukraincite sakaa vlada sto ne e sklona na Rusija. ...
А коj го знае тоа?
На изборите през 2010 Украинците избраха президент коj им ветуваше партнерство со Русиjа.
Маjаднот не може да претендира дека е изjава на Украинците.
Демократската изjава са изборите.[DOUBLEPOST=1423645359][/DOUBLEPOST]
... Vo Ukraina do pred vojnava jas ne vidov nikakvo nasilstvo kon Ruskoto malcinstvo nieden protest, odednas niknaa tenekovite...
Каде сакаш да ги видиш?
По CNN или BBC?
"Московците на бесило":
Насилство спремо жители на Крим, кои сакаха да отидат во Киев да се чуе и нивниот глас:
Тоа го немаше по западните медии, нели?
 
Последно уредено:

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
А коj го знае тоа?
На изборите през 2010 Украинците избраха президент коj им ветуваше партнерство со Русиjа.
Маjаднот не може да претендира дека е изjава на Украинците.
Демократската изjава са изборите.[DOUBLEPOST=1423645359][/DOUBLEPOST]
Мала исправка.....Јанукович дојде на власт ветувајќи приближување кон ЕУ.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Мала исправка.....Јанукович дојде на власт ветувајќи приближување кон ЕУ.
Точно и кога ги виде ускловите на ЕУ, кои не само беа полоши од руските кредити, него го условуваа дека мора да избира или исток и запад, така он реши да го одложи потпишувањето на асоцијацијата. Пред некој ден имаше интервју со бивш украински премиер мислам, не ми текнува кој беше сигурно сите го прочитавте интервјуто кој кажа дека иако имале несогласувања со русите во минатото, најмногу поради цената на гасот, русите никогаш не им забранувале економски и секакви односи со ЕУ, и никогаш не се позиционирале супериорно и диктирале договори како сакаат.[DOUBLEPOST=1423651409][/DOUBLEPOST]
Еве денешната доза демократија, автобуска станица погодена во Донецк. Четворица убиени.

Автобуска станица.

А Игорче сега ќе го снема, не ни коментира за ова. А кога сепаратистите ќе гаѓаат воена цел, за која и Порошенко призна дека е воена цел и ќе погинат цивили ќе го дрви цел ден и цела вечер тука.

Civilian casualties have risen in recent weeks, with 263 civilians killed in populated areas between 31 January and 5 February.
Можете да замислите кој ги уби. Кој гаѓа по населби, никакви воени цели.
 
Последно уредено од модератор:
1

1292

Гостин
Извештај од ОБСЕ за случувањата во Краматорск.
http://www.osce.org/ukraine-smm/139836
Смерч БМ-30 ракети и cluster бомби биле употребувани, од правец југ-југоисток.
7 цивили мртви, 26 повредени.
Од 5 цивили во 7 се претвориа. Интересно како секој загинат војник се претвора во цивил.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.276
Поени од реакции
18.103
Точно и кога ги виде ускловите на ЕУ, кои не само беа полоши од руските кредити, него го условуваа дека мора да избира или исток и запад, така он реши да го одложи потпишувањето на асоцијацијата. Пред некој ден имаше интервју со бивш украински премиер мислам, не ми текнува кој беше сигурно сите го прочитавте интервјуто кој кажа дека иако имале несогласувања со русите во минатото, најмногу поради цената на гасот, русите никогаш не им забранувале економски и секакви односи со ЕУ, и никогаш не се позиционирале супериорно и диктирале договори како сакаат.[DOUBLEPOST=1423651409][/DOUBLEPOST]
Еве денешната доза демократија, автобуска станица погодена во Донецк. Четворица убиени.

Автобуска станица.

А Игорче сега ќе го снема, не ни коментира за ова. А кога сепаратистите ќе гаѓаат воена цел, за која и Порошенко призна дека е воена цел и ќе погинат цивили ќе го дрви цел ден и цела вечер тука.



Можете да замислите кој ги уби. Кој гаѓа по населби, никакви воени цели.
Најверојатно бунтовнициве сами се имаат гаѓано, за да го минираат мировниот процес.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom