Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Сеуште чекам на твоите податоци според кои русите се етничко мнозинство во Донбас.
Кога ќе падне хунтата и си отидат америте од Украина и кога конечно ќе можат слободно да се изразат кои се и што се,без да бидат палени живи,тогаш ќе дочекаш пописна листа.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Кога ќе падне хунтата и си отидат америте од Украина и кога конечно ќе можат слободно да се изразат кои се и што се,без да бидат палени живи,тогаш ќе дочекаш пописна листа.
Како ‘регуларниот‘ референдум на Крим за кого и самиот Стрелков призна дека бил фалсификуван?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.665
Поени од реакции
11.886
Сеуште чекам на твоите податоци според кои русите се етничко мнозинство во Донбас.
Не ги имам статистиките, но го имам фактот дека мнозинството бегалци од источна Украина бегаат во Русија, а не во западна Украина.

Па сега повели прави статистики.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Како ‘регуларниот‘ референдум на Крим за кого и самиот Стрелков призна дека бил фалсификуван?
Ги палат живи само затоа што биле руси,а ти уште се чудиш зашто не се изјасниле како руси?!
Зашто не се изјаснат како Македонци оние од Егејска Мак. Него се пишуваат Грци?
 
Член од
1 март 2014
Мислења
283
Поени од реакции
73
Земи го било кој друг пример во кој е инволвирана Америка, доколку не си приметил нивното директно присуство е во СИТЕ моментални конфликти во Светот - затоа тешко а да не се прават вакви паралели.

Конфликтот во МК е еден од долгата низа и кој природно ни е најдобро познат и затоа можеме да ги базираме нашите размислувања за Украина врз нешто кое сме го искусиле во своето недалечно минато.
Секако дека тебе не ти одговараат било какви примери кои ја рефлектираат двојната политика на САД од неколку причини, главно дека сте протежирани од нив и со нивниот (не)успех слабее или јакне вашата позиција на Балканот.
Nemam namera da se raspravam za tema vo koja sto ti mnogu dobro znaes deka ne e toa kako sto ti go prikzuvas! Vo Ukraina do pred vojnava jas ne vidov nikakvo nasilstvo kon Ruskoto malcinstvo nieden protest, odednas niknaa tenekovite so izgovor deka se diskriminirani od "Nacistickata" vlada. Zatoa bi te zamolil takvi umobolni paralelki da ne pravis so 2001. Poz[DOUBLEPOST=1423618003][/DOUBLEPOST]
Кога ќе падне хунтата и си отидат америте од Украина и кога конечно ќе можат слободно да се изразат кои се и што се,без да бидат палени живи,тогаш ќе дочекаш пописна листа.
Pa koj gi cepkal Rusite do pred vojnava daj kazi mi? Koj bil zapalen samo zatoa sto e Rusin?
 
Последно уредено:

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Nemam namera da se raspravam za tema vo koja sto ti mnogu dobro znaes deka ne e toa kako sto ti go prikzuvas! Vo Ukraina do pred vojnava jas ne vidov nikakvo nasilstvo kon Ruskoto malcinstvo nieden protest, odednas niknaa tenekovite so izgovor deka se diskriminirani od "Nacistickata" vlada. Zatoa bi te zamolil takvi umobolni paralelki da ne pravis so 2001. Poz[DOUBLEPOST=1423618003][/DOUBLEPOST]
Pa koj gi cepkal Rusite do pred vojnava daj kazi mi? Koj bil zapalen samo zatoa sto e Rusin?
Никој не спомна пред војната,а кој бил запален прашај ги жителите на Одеса,да не постирам пак најди по темава.
Уште имаш образ да прашаш кој бил пален..:facepalm:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Не ги имам статистиките, но го имам фактот дека мнозинството бегалци од источна Украина бегаат во Русија, а не во западна Украина.

Па сега повели прави статистики.
И тоа ги прави етнички Руси?

Кога косоварите бегаа во Македонија додека Милошевиќ ги колеше, тоа ги правеше нив македонци?
 
Член од
1 март 2014
Мислења
283
Поени од реакции
73
Никој не спомна пред војната,а кој бил запален прашај ги жителите на Одеса,да не постирам пак најди по темава.
Уште имаш образ да прашаш кој бил пален..:facepalm:
Toa bese vo pocetokot na tenziite se palea i ubivaa i Ukrainci ne izigravaj pameten! Tuku pred da pocne ova so novorusija i separatistite koj bil zapalen? daj kazi mi protest kade Rusite kolektivno organizirale protesti protiv diskriminacija?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Toa bese vo pocetokot na tenziite se palea i ubivaa i Ukrainci ne izigravaj pameten! Tuku pred da pocne ova so novorusija i separatistite koj bil zapalen? daj kazi mi protest kade Rusite kolektivno organizirale protesti protiv diskriminacija?
Де бе, не беше тоа пред 100 години па да се праиме сега наудрени. Побарај на темава, имаше протести, документирани со видеа и така натаму, Одеса, Харков, Доњецк, Луганск....
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.665
Поени од реакции
11.886
И тоа ги прави етнички Руси?

Кога косоварите бегаа во Македонија додека Милошевиќ ги колеше, тоа ги правеше нив македонци?
Па нив ги прими тогашната актуелна влада на Република Македонија, иако не беше обврзана да ги прими бегалците. И не го заборавај фамозниот говор на Борис Трајковски, кој говореше дека Македонија може да ги згрижи сите тие бегалци.

Истото важи и за бегалците од источна Украина. Русија ако сака, може да ја затвори границата на тие места и да не прима бегалци, но сепак ги прима.

Но има еден проблем во твојата споредба. Според тебе и таквите како тебе, Русија е агресорот во оваа војна.

Македонија од друга страна, не беше на ниту една страна во косовскиот конфликт, но благодарејќи на Трајковски и таквите како него кои тогаш беа на власт, ни се случи војната во 2001 година.

Но ако Русија е вистинскиот агресор во оваа војна, што бараат тогаш невините Украинци да бегаат на територијата на агресорот ?

До толку немаат национална самопочит ?

Ако немаат национална самопочит, човек треба да се запраша како воопшто успеале да се изборат за слободна и независна украинска држава. Колку иронично, истото го мислам и за нас Македонците.
 
Член од
1 март 2014
Мислења
283
Поени од реакции
73
Па нив ги прими тогашната актуелна влада на Република Македонија, иако не беше обврзана да ги прими бегалците. И не го заборавај фамозниот говор на Борис Трајковски, кој говореше дека Македонија може да ги згрижи сите тие бегалци.

Истото важи и за бегалците од источна Украина. Русија ако сака, може да ја затвори границата на тие места и да не прима бегалци, но сепак ги прима.

Но има еден проблем во твојата споредба. Според тебе и таквите како тебе, Русија е агресорот во оваа војна.

Македонија од друга страна, не беше на ниту една страна во косовскиот конфликт, но благодарејќи на Трајковски и таквите како него кои тогаш беа на власт, ни се случи војната во 2001 година.

Но ако Русија е вистинскиот агресор во оваа војна, што бараат тогаш невините Украинци да бегаат на територијата на агресорот ?

До толку немаат национална самопочит ?

Ако немаат национална самопочит, човек треба да се запраша како воопшто успеале да се изборат за слободана и независна украинска држава. Колку иронично, истото го мислам и за нас Македонците.
Pred da napises uste sranja aj proveri vo megunarodno pravo dali edna drzava ne e obvrzana da primi begalci od krizno podracje?

Cekaj a ovie tepanjava i ubivanjava koj gi pravese vo mk?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Па нив ги прими тогашната актуелна влада на Република Македонија, иако не беше обврзана да ги прими бегалците. И не го заборавај фамозниот говор на Борис Трајковски, кој говореше дека Македонија може да ги згрижи сите тие бегалци.

Истото важи и за бегалците од источна Украина. Русија ако сака, може да ја затвори границата на тие места и да не прима бегалци, но сепак ги прима.

Но има еден проблем во твојата споредба. Според тебе и таквите како тебе, Русија е агресорот во оваа војна.

Македонија од друга страна, не беше на ниту една страна во косовскиот конфликт, но благодарејќи на Трајковски и таквите како него кои тогаш беа на власт, ни се случи војната во 2001 година.

Но ако Русија е вистинскиот агресор во оваа војна, што бараат тогаш невините Украинци да бегаат на територијата на агресорот ?

До толку немаат национална самопочит ?

Ако немаат национална самопочит, човек треба да се запраша како воопшто успеале да се изборат за слободна и независна украинска држава. Колку иронично, истото го мислам и за нас Македонците.
Одговорот е многу прост, и веќе ти го дадов, кога имаш избор помеѓу поминување низ отворена граница и поминување низ борбени редови и артилериски оган, секој разумен човек би го избрал првото.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Одговорот е многу прост, и веќе ти го дадов, кога имаш избор помеѓу поминување низ отворена граница и поминување низ борбени редови и артилериски оган, секој разумен човек би го избрал првото.
А што е со оние од Киев и другите западни градови што бегаат во Русија?
Многу ми е интересно кога во недостаток на аргументи почнувате да лупетате секакви глупости .
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.665
Поени од реакции
11.886
Pred da napises uste sranja aj proveri vo megunarodno pravo dali edna drzava ne e obvrzana da primi begalci od krizno podracje?

Cekaj a ovie tepanjava i ubivanjava koj gi pravese vo mk?
Дај 1 (ЕДЕН) пример за почитување на меѓународното право во случај на војна, па после навредувај со вулгарни изрази.

Одговорот е многу прост, и веќе ти го дадов, кога имаш избор помеѓу поминување низ отворена граница и поминување низ борбени редови и артилериски оган, секој разумен човек би го избрал првото.
А бе ти држи вода одговорот, ама многу чуден ми е тој народ кој соборува од власт претседател кој е близок со Русија - од која сакаат да се оддалечат и по која маваат со дрва, камења и клетви, а од друга страна бегаат кон истата таа Русија по засолниште за време на војна.

Но не ми е непознат ваквиот начин на размислување 3 напред, 2 назад, мислам дека на Балканов ни нема рамни на нас Македонците на тоа поле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom